Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dysk SSD - jaki model wybrać i inne typowe pytania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
379 odpowiedzi w tym temacie

#351 kamil.szymczak

kamil.szymczak
  • 101 postów

Napisano 15 grudnia 2018 - 10:34

Witam, planuję wymienić w swoim iMac 27" 2017 dysk talerzowy na SSD, myślałem o pojemności ok 1 TB, znalazłem Samsunga 860 EVO za 719 zł, co myślicie o tym dysku, warto? dobra to seria? chcę aby wydajnościowo był taki szybki jak mój dysk w MBA 13" 2014 Late. 



#352 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 15 grudnia 2018 - 11:44

Dyski na sata zawsze będą wolniejsze niż na pciexpress. Samsung to najpewniejsze dyski
Fallout ...war, war never changes...

#353 kamil.szymczak

kamil.szymczak
  • 101 postów

Napisano 15 grudnia 2018 - 22:47

Z tego sobie zdaje sprawę tylko zastanawiam się czy prędkości są dużo niższe, a raczej czy warto dopłacać do dysku na PCIe. Takto kupiłbym jakiś mały tj. 128GB na PCIe i dokupił SSD samsunga. Wszystkie aplikacje i system na PCIe a reszta na SSD w miejscu HDD. Tylko pytanie, jaka jest cena i dostępność tych dysków? Jaki to jest port, czego szukać?
Obecnie posiadam MBA late 2014. Tamtejszy dysk jest dużo szybszy od ssd zamontowanego przez SATA III?
Niedawno kupiłem tego iMaca i po przejściu z Air’a mimo, ze iMac jest kilkakrotnie mocniejszy poczułem lekkie opóźnienia jak otwieram jakieś pliki itp. Nie jest tak sprawnie jak na Air dlatego chce uzyskać podobna płynność danych ale czy jestem w stanie przez SATA

#354 marekbo

marekbo
  • 39 postów

Napisano 16 grudnia 2018 - 09:52

Witam,

 

Czy adapter:

"ADAPTER DYSKU M.2 Key M TO MACBOOK . 2013-2017 interfejs native PCI-e x 4 protokół AHCI , NVM-e"

będzie działał z Macbookiem pro 13 mid 2014?, chciałbym go podłączyć z kombatybilnym dyskiem, sprzedawca twierdzi żę system będzie działać normalnie (bootować itp). Czy ktoś ma doświadczenie z takim adapterem?.



#355 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 16 grudnia 2018 - 15:21

Do pierwszej aktualizacji systemu poczytaj co piszą inni o tych wynalazkach
Fallout ...war, war never changes...

#356 didisoft

didisoft
  • 28 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 17 grudnia 2018 - 18:38

Do pierwszej aktualizacji systemu poczytaj co piszą inni o tych wynalazkach

Wraz z macOS Mojave weszła obsługa dysków NVMe. Od kilku miesięcy w MBP 13 2015 mam dysk Intel 512 GB z adapterem i nie ma najmniejszych problemów z systemem, aktualizuje się normalnie, wybudzanie z hibernacji również. Temperatura dysku jest minimalnie wyższa, ale i prędkość zapisu x2. 

Na dzień dzisiejszy to już nie są żadne wynalazki bo w ten sposób wymieniło dyski masę osób.

W MacBook'ach Pro w lat 2013-2014 występują podobno tylko problemy z hibernacją, ale jedna komenda w terminalu rozwiązuje niedogodność.

W rocznikach 2015 jest inny BootRom i tu już wszystko śmiga tak jak powinno. 



#357 marekbo

marekbo
  • 39 postów

Napisano 18 grudnia 2018 - 08:47

Wraz z macOS Mojave weszła obsługa dysków NVMe. Od kilku miesięcy w MBP 13 2015 mam dysk Intel 512 GB z adapterem i nie ma najmniejszych problemów z systemem, aktualizuje się normalnie, wybudzanie z hibernacji również. Temperatura dysku jest minimalnie wyższa, ale i prędkość zapisu x2. 

Na dzień dzisiejszy to już nie są żadne wynalazki bo w ten sposób wymieniło dyski masę osób.

W MacBook'ach Pro w lat 2013-2014 występują podobno tylko problemy z hibernacją, ale jedna komenda w terminalu rozwiązuje niedogodność.

W rocznikach 2015 jest inny BootRom i tu już wszystko śmiga tak jak powinno. 

 

Hej, 

Dzięki za odpowiedź, możesz powiedzieć jaka do komenda?, ja właśnie przymierzam się do zakupu dysku 512GB. 



#358 didisoft

didisoft
  • 28 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 18 grudnia 2018 - 20:06

Najważniejsze to aktualizacja do najnowszej wersji systemu jeszcze na oryginalnym dysku. W 10.14.1 była aktualizacja BootRom, która może nie przejść na innym dysku. Kilka osób zgłaszało, że u nich BootRom się zaktualizował na dysku NVMe, u mnie niestety nie. Ale nie ma to wpływu na aktualizację systemu, po prostu BootRom zostanie w starszej wersji, a nie system.

Podmieniłem dysk na oryginalny i aktualizacja systemu na tym dysku zaktualizowała również BootRom.

 

Po wymianie najlepiej nic zmieniać komendami w terminalu tylko przetestować system pod kątem hibernacji i wybudzania, oraz drenażu baterii po odłączeniu od zasilania w czasie hibernacji.

Ustawienia zasilania można podejrzeć po wpisaniu: 

sudo pmset -g

U mnie hibernacja wciągała 20% baterii przez noc. 

sudo pmset -a hibernatemode 25

 Wyeliminowało problem.

 

 



#359 kamil.szymczak

kamil.szymczak
  • 101 postów

Napisano 22 grudnia 2018 - 02:21

Odebrałem dysk Samsung EVO 860, kupiłem na testy kieszeń sata-usb 3.1, po podłączeniu pod iMac otrzymałem następujące wyniki 480/508 MB/s, z ciekawości zrobiłem test na swoim starym Air 128GB i oto wyniki: 280/620 MB/s. Myślałem, że Air był szybszy...czyli dysk SSD podłączony pod SATA III w miejsce talerzowego nie będzie dużo wolniejszy od mojego starego Air. Czytałem sporo tematów na ifixit i okazało się, że dysk ssd montowany fabrycznie na złączu PCIe jest piekielnie szybki, ponad 3 razy od tego połączonego do SATA, przy takich prędkościach chyba warto. Jaki to jest standard, PCIe 3.0 x2 czy x4, jest sporo różnych komentarzy i już się sam pogubiłem. Wiem, że moge kupić jedynie dyski używane produkowane na zlecenia Apple przez Samsunga, które charakteryzują się gniazdem 12-16 pin lub zamówić za olbrzymie pieniądze u dystrybutora tylko zastanawiam się, aby dobrze trafić. Znalazłem na znanym portalu 256GB za 700zł, i od razu bym oddał do zamontowania SSD na Sata i na PCI. Wtedy by nie było FUsion Drive tylko cały system i aplikacje na SSD PCI a reszta na Sata, proszę o pomoc



#360 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 22 grudnia 2018 - 09:49

Wejdź sobie na ifixit i zobacz jaki konkretnie model ssd apple był dla Twojego imaca bo one nie są kompatybilne ze sobą nawet masz w ofertach, że jeden jest do np. Aira z lat takich i takich itd.


Fallout ...war, war never changes...

#361 didisoft

didisoft
  • 28 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 22 grudnia 2018 - 14:19

Macbook Pro 13 2015 z dyskiem Intel 760p 512GB. 

7-Intel-760p-transfer-2.png

 
Zrzut-ekranu-2018-12-22-o-11-10-10.png
 
Zrzut-ekranu-2018-12-22-o-14-18-12.png
 


#362 kamil.szymczak

kamil.szymczak
  • 101 postów

Napisano 23 grudnia 2018 - 03:45

Wyczytałem z raportu systemowego, że mój iMac obsługuje PCIe 3.0 a szerokość to x2 tyle wyczytałem z raportu systemowego nt wpiętego dysku SSD 32GB. Na forum ifixit widnieje, że obsługuje szerokość nawet x4 co jest dwukrotnie szybsze, teraz jestem już zmieszany. Nie wiem już czy obsługuje x2 czy x4...znalazłem jedną aukcje (nie wiem czy można wklejać tutaj linki) https://allegro.pl/d...da-000af7f61af0 kontaktowałem się z kupującym i dowiedziałem się, że w.w dysk współpracuje z moim komputerem ale zastanawia mnie czy to jest ten sam dysk, który jest w testach pod tym linkiem: https://macperformanceguide.com/iMac5K_2017-flashDriveSSD.html

Gdybym mógł od razu skonfigurowałbym komputer z SSD 256GB ale nie miałem takiej możliwości przez gotowy zestaw w bardzo korzystnej cenie, gdybym chciał z SSD musiałbym zapłacić 2300zł więcej co mijało się z celem. 



#363 marekbo

marekbo
  • 39 postów

Napisano 23 grudnia 2018 - 18:58

Witam,

 

Mam problem, zamontowałem nowy dysk Evo 970 512 GB, ale dysk był chyba ze zwrotu 14 dniowego bo był formatowany jako MBR. Nie mogę zainstalować systemu, mam partycje mac os extended. Niestety nie mam żadnego adaptera NVME na USB (poradziłbym sobie z tym pod Windowsem). Zainstalowałem Mojave na zewnętrznym dysku, ale jak z Maca zrobić konwersje na GPT?.



#364 Danioo

Danioo
  • 1 057 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 23 grudnia 2018 - 19:57

Witam,

 

Mam problem, zamontowałem nowy dysk Evo 970 512 GB, ale dysk był chyba ze zwrotu 14 dniowego bo był formatowany jako MBR. Nie mogę zainstalować systemu, mam partycje mac os extended. Niestety nie mam żadnego adaptera NVME na USB (poradziłbym sobie z tym pod Windowsem). Zainstalowałem Mojave na zewnętrznym dysku, ale jak z Maca zrobić konwersje na GPT?.

W narzędziu dyskowym wymaż dysk i zaznacz APFS. Jeżeli dysk nie będzie widoczny zaznacz w widoku pokaż wszystkie urządzenia - kiedyś miałem ten problem, że nie widziałem dysku bo był sformatowany w MBR właśnie.


iMac 21,5 Mid 2014 (1,4GHz,8GB,500GB) + 128GB SSD USB | MacBook Air 11 Early 2014 (1,4Ghz,4GB,256GB)

Samsung Galaxy S8 Arctic Silver / iPhone 7 Matte Black 32GB 


#365 marekbo

marekbo
  • 39 postów

Napisano 24 grudnia 2018 - 07:52

Dzięki!, a ja tyle czasu straciłem, nie zauważyłem tej opcji i dziwiłem się czemu te narzędzia są takie ubogie :).



#366 marekbo

marekbo
  • 39 postów

Napisano 25 grudnia 2018 - 08:33

Najważniejsze to aktualizacja do najnowszej wersji systemu jeszcze na oryginalnym dysku. W 10.14.1 była aktualizacja BootRom, która może nie przejść na innym dysku. Kilka osób zgłaszało, że u nich BootRom się zaktualizował na dysku NVMe, u mnie niestety nie. Ale nie ma to wpływu na aktualizację systemu, po prostu BootRom zostanie w starszej wersji, a nie system.

Podmieniłem dysk na oryginalny i aktualizacja systemu na tym dysku zaktualizowała również BootRom.

 

Po wymianie najlepiej nic zmieniać komendami w terminalu tylko przetestować system pod kątem hibernacji i wybudzania, oraz drenażu baterii po odłączeniu od zasilania w czasie hibernacji.

Ustawienia zasilania można podejrzeć po wpisaniu: 

sudo pmset -g

U mnie hibernacja wciągała 20% baterii przez noc. 

sudo pmset -a hibernatemode 25

 Wyeliminowało problem.

Jaka komenda przywraca poprzedni stan?.



#367 didisoft

didisoft
  • 28 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 25 grudnia 2018 - 12:33

Jaka komenda przywraca poprzedni stan?.

Pierwszą komendą sprawdzasz jakie masz ustawienia. Zapisz je sobie.

Jak ustawisz hibernatemode na 25, a wcześniej miałeś np. 3 i będziesz chciał wrócić to wpisujesz 'sudo pmset -a hibernatemode 3'



#368 marekbo

marekbo
  • 39 postów

Napisano 26 grudnia 2018 - 11:47

Przy ustawieniu "hibernatemode 25" coś mi wariuje przy próbie wybudzenia, przy 3 jest, ale faktycznie trochę zjada baterie. 



#369 didisoft

didisoft
  • 28 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 26 grudnia 2018 - 14:30

U mnie było "hibernatemode 3" i przez noc znikało około 30% baterii. Zmieniłem na 25, wybudzanie z hibernacji i odblokowanie Apple Watch'em działa od kilku miesięcy bez żadnych problemów.



#370 marekbo

marekbo
  • 39 postów

Napisano 03 stycznia 2019 - 13:16

Ostatecznie najlepiej pracuje mi laptop na ustawieniu hibernatemode 0, często zamykam laptopa i otwieram w ciągu dnia i na tym ustawieniu jest jak na oryginalnym dysku (nie widzę różnicy), jedynie rano startuje z przycisku (nieużywany między 22:00 a 6:00), ale to mi nie przeszkadza bo baterii już nie "zjada". Na pozostałych ustawieniach miałem często problemy z wybudzaniem.



#371 marekbo

marekbo
  • 39 postów

Napisano 18 czerwca 2019 - 18:32

Witam,

 

Może ktoś podpowie, który parametr zmienić, aby po całej nocy laptop się nie zawieszał przy wybudzaniu?. W ciągu dnia jest ok, ale jak rano próbuje go uruchomić to się zawiesza, muszę go wyłączyć i włączyć. Jak go zostawię na noc pod ładowarką to tego problemu nie ma. 



#372 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 18 czerwca 2019 - 23:23

Witam,

 

Może ktoś podpowie, który parametr zmienić, aby po całej nocy laptop się nie zawieszał przy wybudzaniu?. W ciągu dnia jest ok, ale jak rano próbuje go uruchomić to się zawiesza, muszę go wyłączyć i włączyć. Jak go zostawię na noc pod ładowarką to tego problemu nie ma. 

A może napiszesz coś więcej na temat swojego dysku (jaki model) ?

Bo wszystkie "działające komendy" masz opisane powyżej - jeżeli próbowałeś i nie ma poprawy to prawdopodobnie nie najlepiej dobrałeś dysk (np. za duży pobór mocy w stanie uśpienia, albo zły firmware dysku, etc.) możliwe także, że kiepska przejściówka (pojawiły się już nawet u Chińczyków jakieś tanie wersje (podróbki ?) tych, które działały bezproblemowo, a teraz to loteria).

BTW: Jaką masz kondycję baterii ?


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#373 szponder

szponder
  • 117 postów

Napisano 17 listopada 2019 - 17:23

MBP Pro 13 Late 2011 

 

Jaki SSD polecacie? Wyczytałem, że samsung evo pro jest najlepszy, ale z waszych autopsji co polecacie? 512 GB



#374 J.Sherridan

J.Sherridan
  • 101 postów

Napisano 20 listopada 2019 - 15:00

MBP Pro 13 Late 2011 

 

Jaki SSD polecacie? Wyczytałem, że samsung evo pro jest najlepszy, ale z waszych autopsji co polecacie? 512 GB

Chcesz podwoić wartość sprzętu kupując samsunga?, evo ok.600zl, pro ponad 600zl, bierz adate np. https://www.morele.n...12gt-c-1052354/ a ponizej ceny  samsunga masz nawet https://www.morele.n...-1tt-c-1102420/



#375 Bolsu07

Bolsu07
  • 604 postów

Napisano 01 stycznia 2020 - 23:01

mam iMac'a 27" 5K z 2017 r. Podstawa z 1TB fusion drive. Chciałbym zamienić na SSD Samsung 860 EVO. i Tu moje pytanie co z aktualizacjami? Jak "połączyć" te dwa dyski wewnętrzne? Problematyczne w przyszłości jest instalowanie dysków inne niż fabryczne (nie pytam o samą instalację)?


MacBook Pro 13 M1 | iMac 5K 27" 2017 | iPhone 12 Pro 128GB | ATV 3 gen | iPad Air Space Gray WIFI





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych