Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dysk SSD - jaki model wybrać i inne typowe pytania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
379 odpowiedzi w tym temacie

#1 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 05 lutego 2014 - 20:14

Na forumu bardzo często pojawiają się zapytania dotyczące SSD. Jest na ten temat wątek http://myapple.pl/ja...-stary-mac.html, jednak ma on prawie 300 stron więc trudno jest się z nim zaznajomić.

Jeśli masz komputer MacBook Air lub MacBook Pro z ekranem Retina - informację na temat dysków do nich znajdziesz w często zadawanych pytaniach w dalszej części tego postu

Każdy SSD ma układ scalony nazywany kontrolerem. Lwia część SSD posiada kontroler SandForce, który okrył się dość złą sławą zarówno w związku ze swoją awaryjnością, jak i słabą współpracą z komputerami Mac.

Jaki więc wybrać SSD?
Zakładając, że Twój Mac ma port SATA, to najlepiej byłoby kupić takie SSD:

Crucial M4 - pojawiają się doniesienia, że z czasem dyski te potrafią istotnie zwolnić pracę - może to być związane z błędem w oprogramowaniu dysku; być może aktualizacja oprogramowania rozwiązuje problem
Crucial M5
Crucial M500 - pojemności: 120GB, 240GB, 480GB, 960GB (symbole modeli kończą się na M500SSD1)

Plextor M5S

Samsung 830 (symbole modeli zaczynają się od MZ-7PC)
Samsung 840 (symbole modeli zaczynają się od MZ-7TD)
Samsung 840 PRO (symbole modeli zaczynają się od MZ-7PD) - aktualnie jest to najbardziej wydajny dysk SSD, jaki możemy zamontować w MacBook Pro
Samsung 840 EVO (symbole modeli zaczynają się od MZ-7TE)

Seagate 600 SSD

Wszelkiej maści SSD firm Patriot, OCZ, Kingston, etc. nie są polecane albo z racji kontrolera albo innych znanych problemów we współpracy z Mac.

Jeśli nie znajdujesz na powyższej liście dysku i nie ma on kontrolera Sand Force - zapytaj o niego w wątku http://myapple.pl/ja...-stary-mac.html


A teraz kilka odpowiedzi na częściej zadawane pytania (FAQ):

Jak przegrać dane na nowy dysk:

Spoiler


Czy należy dokonywać defragmentacji dysku SSD?

Spoiler


Co to jest ten TRIM i jak go włączyć?

Spoiler



Zamontować stary dysk zamiast napędu optycznego?

Spoiler


Mój komputer obsługuje SATA 2 czy jest sens montować do niego szybki SSD SATA 3?

Spoiler


Różne standardy SATA

Spoiler


Literki są ważne

Spoiler


Pojemność dysku a jego szybkość

Spoiler


Jakiej wysokości (grubości) dysk SSD mogę zastosować?

Spoiler


Mam MacBooka Air - czy mogę zmienić SSD?

Spoiler


Mam MacBooka Pro z ekranem Retina - czy mogę zmienić SSD?

Spoiler


Jak podłączyć dysk przeznaczony MacBook Retina do standardowego interfejsu?

Spoiler


Po zmianie dysku komputer zaczął się grzać, wentylatory działają głośniej

Spoiler


------------------------
Uwagi do wątku:
- wątek nie powstał w celu zastąpienie http://myapple.pl/ja...-stary-mac.html
- ten post powstał na szybko w przypływie energii po przeczytaniu kolejnych kilku zapytań o SSD na forum; z czasem będzie rozwijany
- jeśli ktoś uważa, że jakiś dysk SSD powinien zostać wymieniony jako rekomendowany - proszę to napisać w poście wraz z odnośnikiem do odpowiedniego fragmentu dyskusji w wątku http://myapple.pl/ja...-stary-mac.html
- jeśli czyimś zdaniem jakieś często zadawane pytanie związane z SSD powinno znaleźć swoją odpowiedź w tym poście - proszę o informację.

#2 zakino

zakino


  • 10 510 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań/Inowrocław

Napisano 05 lutego 2014 - 20:17

Cruciala M4,Plextor M5S dodaj :)

#3 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 05 lutego 2014 - 20:19

Zrobione

#4 zakino

zakino


  • 10 510 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań/Inowrocław

Napisano 05 lutego 2014 - 20:23

Seagate 600 SSD

#5 DanielF

DanielF
  • 5 723 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 05 lutego 2014 - 20:50

Dobra robota!

#6 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 05 lutego 2014 - 21:11

Seagate 600 SSD


Dodane

#7 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 05 lutego 2014 - 21:19

[mod]Podklejam i proszę was o pomoc w utrzymaniu porządku w tym wątku. Utrzymajmy czytelność jego, aby w miarę szybko można było znaleźć odpowiedź na nurtujące pytanie, a nie szukać znów przez 300 stron. Powtarzające się - a już wyjaśnione - wątpliwości raportujcie.

Z góry dziękuję za pomoc

tumpio[/mod]

P.S. Wiem, że było powiedziane ale ....JerryEvo - dobra robota :-)


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#8 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 05 lutego 2014 - 23:17

Dziękuję za miłe słowa! Dodałem do FAQ pytania: Zamontować stary dysk zamiast napędu optycznego? Mój komputer obsługuje SATA 2 czy jest sens montować do niego szybki SSD SATA 3? Różne standardy SATA Literki są ważne Gdyby ktoś zauważył, że napisałem jakieś herezje, to także proszę o informację

#9 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 07 lutego 2014 - 09:22

Dodałem przy pytaniu o montaż dysku w OptiBay odnośnik do wątku: http://myapple.pl/ko...tml#post2258556

#10 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 07 lutego 2014 - 21:04

Dodano opis zagadnienia: Pojemność dysku a jego szybkość oraz odpowiedź na pytanie: Jakiej wysokości (grubości) dysk SSD mogę zastosować?

#11 Gregory

Gregory


  • 2 727 postów
  • Skądᴧ̊

Napisano 08 lutego 2014 - 12:26

Ja bym jeszcze dodał, że na użytkowników niektórych iMaców (modele od końca 2009 do końca 2011) czeka pułapka: oryginalny dysk talerzowy ma wbudowany czujnik temperatury, wymiana na SSD interpretowana jest jako uszkodzenie tego czujnika, więc iMac rozpędza wentylator dysku do maksymalnych obrotów. Rozwiązaniem jest użycie programu SSD Fan Control — pozwala on na ręczne ograniczenie obrotów wentylatora dysku, co jest całkowicie bezpieczne, bo dyski SSD nie nagrzewają się tak strasznie, jak talerzowe.

Co do polecanego Carbon Copy Clonera, to w tym zbiorczym dużym wątku parę razy widziałem opinie, żeby nie używać tego narzędzia, tylko zainstalować system normalnie, a potem przenieść dane (o, np. tutaj) — ale nie wiem, ile w tym prawdy, bo nigdy nie używałem do tego CCC, zawsze instalowałem od zera.

#12 zakino

zakino


  • 10 510 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań/Inowrocław

Napisano 08 lutego 2014 - 12:29

Ja bym jeszcze dodał, że na użytkowników niektórych iMaców (modele od końca 2009 do końca 2011) czeka pułapka: oryginalny dysk talerzowy ma wbudowany czujnik temperatury, wymiana na SSD interpretowana jest jako uszkodzenie tego czujnika, więc iMac rozpędza wentylator dysku do maksymalnych obrotów. Rozwiązaniem jest użycie programu SSD Fan Control — pozwala on na ręczne ograniczenie obrotów wentylatora dysku, co jest całkowicie bezpieczne, bo dyski SSD nie nagrzewają się tak strasznie, jak talerzowe.

Co do polecanego Carbon Copy Clonera, to w tym zbiorczym dużym wątku parę razy widziałem opinie, żeby nie używać tego narzędzia, tylko zainstalować system normalnie, a potem przenieść dane (o, np. tutaj) — ale nie wiem, ile w tym prawdy, bo nigdy nie używałem do tego CCC, zawsze instalowałem od zera.


Co do CCC też się zgadzam,nie powinno się przenosić systemu na nowy dysk ssd. Zainstalować system na czysto a następnie przenieść dane.

#13 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 08 lutego 2014 - 13:06

Ja bym jeszcze dodał, że na użytkowników niektórych iMaców (modele od końca 2009 do końca 2011) czeka pułapka: oryginalny dysk talerzowy ma wbudowany czujnik temperatury, wymiana na SSD interpretowana jest jako uszkodzenie tego czujnika, więc iMac rozpędza wentylator dysku do maksymalnych obrotów. Rozwiązaniem jest użycie programu SSD Fan Control — pozwala on na ręczne ograniczenie obrotów wentylatora dysku, co jest całkowicie bezpieczne, bo dyski SSD nie nagrzewają się tak strasznie, jak talerzowe(...).


Jednak sugerował bym rozwiązanie hardwarowe (dodanie takiego czujnika) gdyż bez podpiętego czujnika temperatury dysku SMC wchodzi w tzw. tryb awaryjny a to może owocować dziwnymi "przejawami" (np. "zmulenie" komputera). Mama Apple przewidziała czujnik - dać jej - to nie są duże pieniądze a cała elektronika pracuje prawidłowo. Jeśli zaś trafi się na serwis który stwierdzi "nie da się" - zmienić serwis...;)

#14 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 08 lutego 2014 - 13:07

W zasadzie wątek w zamyśle mówił głównie o MacBookach dlatego nie ma w nim wzmianek o mocowaniu dysku 2,5 calowego w miejsce 3,5. Moze faktycznie trzeba to dodać-przemyślę jak, Ja za pomocą CCC przechodziłem kilkanaście razy z różnych dysków i nigdy nic złego się nie stało. Świerza instalacja ma ta wadę, że trzeba przenieść dane i ustawienia z poprzedniej-miewalem z tym problemy. Zamierzam dodać alternatywne opisy do takiego scenariusza. Użycie CCC jest najmniej kłopotliwe, najszybsze i nie wymaga specjalnej wiedzy.

#15 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 08 lutego 2014 - 13:15

Zgodzę się z JerryEvo, w mojej opinii problemy z CCC to jakaś miejska legenda. Nie widzę powodów żeby przeniesienie zawartości dysku przy jego pomocy na dysk SSD skutkowało czymś, co nie występuje w przypadku zwykłych dysków HDD. W końcu CCC nie robi nic niezwykłego, zwykłą kopię 1:1 wszystkich plików (ot taki graficzny rsync). Co więcej sam wszystkie moje dyski SSD zasilałem danymi w ten sposób i nigdy nie miałem po przeniesieniu najmniejszych problemów.

#16 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 08 lutego 2014 - 19:21

Dodatkowo CCC także tworzy partycję recovery, sam się o to upomina - dla kogoś kto nie jest specem dość proste rozwiązanie.

#17 Robert Rodziewicz

Robert Rodziewicz
  • 250 postów
  • SkądCork, Ireland

Napisano 13 lutego 2014 - 14:42

@JerryEvo Pod koniec miesiąca planuje wymianę dysku w moim iMac "27 ze standardowego 1TB na Samsung 840 Evo Series 250GB. Chcę mieć dwa dyski w iMac czyli SSD (prędkość) i HDD (pojemność) Pytania: 1. Przy wymianie dysku co mam zrobić jeżeli chodzi o czujnik temperatury dysku (coś dokupić, czy użyć software)? 2. Przy wymianie SSD zainwestować również w nowszy HDD 7200 np: - Western Digital Green - 2TB (3.5", SATA600, Intellipower, 64MB) 3. Czy utworzyć z tych dysków Fusion Drive? Jeżeli macie inne sugestie to bardzo proszę o porady.

#18 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 13 lutego 2014 - 16:33

1. Zgodzę się z tumpio, że warto dodać czujnik. 2. Od lat stosowałem dyski Seagate i nie miałem z nimi problemów - nie wypowiem się więc o WD 3. Nie mam osobistych doświadczeń z Fussion Drive ale jakoś podświadomie miałbym opory przed stosowaniem - było trochę doniesień na temat tego, że z tym nie chodzi czy z tamtym. Poza tym jak się posypie to może być kłopot z ratowaniem - wolałbym mieć dwa woluminy niezależne. Który model iMaca 27 cali masz? Jeśli jest wyposażony w Thunderbolt lub USB 3.0 to wolałbym chyba zamiast zmieniać wewnętrzny HDD na nowy zainwestować w zewnętrzny dysk z RAID. Oczywiście SSD wrzuciłbym do komputera.

#19 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 14 lutego 2014 - 10:50

Nie mam już możliwości edycji pierwszego postu, więc proszę by jakiś moderator dodał link do porównywarki parametrów dysków SSD:
AnandTech SSD Bench

#20 Robert Rodziewicz

Robert Rodziewicz
  • 250 postów
  • SkądCork, Ireland

Napisano 21 lutego 2014 - 12:07

Witam ponownie. Zdecydowałem się na zakup dwóch dysków (wersja budżetowa zdecydowała) - SSD - Samsung 840 Evo Series 120 GB. (MZ7TE ...) - HDD - Western Digital Green - 1 TB (3.5", SATA600, Intellipower, 64MB) (WD10EZRX...) Mam jedno pytanie - nie mam czujnika temperatury. Co podpowiadacie montaż dysku czy nabycie czujnika i montaż (proszę o link do zakupów onlinie - nie mieszkam w Polsce.) Dziękuje.

#21 Maxavelli

Maxavelli
  • 1 040 postów

Napisano 21 lutego 2014 - 15:18

3. Czy utworzyć z tych dysków Fusion Drive?


Zachecam ;-). Homemade Fusion Drive dziala swietnie, nie wymaga ogromnej wiedzy, nie psuje sie a wszystko dziala szybko - nie musze myslec o zonglerce danymi.

#22 zakino

zakino


  • 10 510 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań/Inowrocław

Napisano 21 lutego 2014 - 15:30

Zachecam ;-). Homemade Fusion Drive dziala swietnie, nie wymaga ogromnej wiedzy, nie psuje sie a wszystko dziala szybko - nie musze myslec o zonglerce danymi.


Do momentu kiedy nie zniszczy ssd ;)

#23 Robert Rodziewicz

Robert Rodziewicz
  • 250 postów
  • SkądCork, Ireland

Napisano 21 lutego 2014 - 16:02

@Maxavelli & @zakino

Dziękuję za wypowiedzi.
Zastanawiałem się nad Fusion Drive i teraz sam nie wiem.

1. Jeżeli wymienię dysk na dwa nowe i zainstaluje od nowa system to:
- czy będę miał dostęp do Time Capsule z kopią danych ze starego dysku (chodzi mi o iPhoto - cała galeria zdjęć)
- w miejsce starego dysku HDD zamontuje SSD a w wolne miejsce HDD (czy wszystkie kable są już w iMac "27 2012 do podłączenia dwóch dysków)
- co zrobić z tym czujnikiem temperatury?

Chciałem otworzyć maka:
- wyjąć stary dysk (dużo śmieci i chyba 3 systemy po drodze)
- Zamontować dwa nowe.
- Zainstalować świeży system
- Pobrać aplikacje z App Store - wszystkie są w cloud.
- Pobrać kilka danych ze starej kopi systemu w Time Capsul (iPhoto)

________________________

Jeżeli ktoś może mi opisać jakie są możliwe opcje konfiguracji z 2 dyskami (SSD+HDD)
- Fusion Drive (wiadomo system sam decyduje o podziale danych)
- 2 odzielne dyski (SSD - system + aplikacje --- HDD dane do aplikacji foto, final cut pro dane) jak będzie z szybkością?

#24 BartT-GSM

BartT-GSM
  • 272 postów
  • SkądOpole/Lubliniec

Napisano 22 lutego 2014 - 11:42

Czesc , posiadam iMac'a 20 late 2009 , chcialbym zmienic mu dysk na ssd. Prosze powiedzcie mi jaki wybrac o pojemnosci 240GB . W tej chwili mam :Hitachi HDT721032SLA380 Media

#25 Therioon

Therioon
  • 4 281 postów
  • SkądZ brzucha:)

Napisano 22 lutego 2014 - 11:56

Kup sobie samsunga 840 pro lub evo




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych