Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Color Navigator - kalibracja monitorów OS X 10.9.1 i Win8


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 George Stark

George Stark
  • 242 postów

Napisano 06 stycznia 2014 - 23:55

Cześć,
mam problem z efektem końcowym po kalibracji monitorów na Windows 8 i OS X 10.9.1 (Maverick).
Na jednym komputerze mam dwa systemy (Boot Camp).

Monitory:
Eizo CG276 - podłączony DisplayPort
Eizo CG241W - podłączony DVI

Program do kalibracji: Color Navigator - najnowsza wersja

Ustawiania ogólne kalibracji to:
1. 6500K
2. Monitor Native - Gamma 2.2
3. Jasność 80 cd/m2
4. Priority: Gray balance

Kalibrator:
Eizo CG276 - Wbudowany
Eizo CG241W - XRite EyeOne Display2

Teraz pytanie. Po kalibracji patrzę na "test pattern" i co widzę? W Windows 8 idealna płynność skali szarości, widoczny każdy kwadrat oddzielnie (wzorzec). Natomiast na OS X skala szarości w ostatniej części (z lewej, najciemniejszej) robi się poszarpana i zanika dużo przedwcześnie w pełną czerń. Nie wszystkie kwadraty z tych ciemnych są już widoczne.
Na 241W i Eye One D2 jest dokładnie ten sam efekt, na Win8 idealna płynność, na Mac OS niestety, wiele do płynności brakuje w zakresie najciemniejszych odcieni. Skala przechodzi w czerń przedwcześnie.

Nie wiem czy jasno wytłumaczyłem mój problem. Mam screeny z efektem, ale nie wiem czy załączanie ich coś da, bo każdy ma inny wyświetlacz. Dopiero po wrzuceniu ich do PS widać różnicę. Na Quick View i przeglądarce tego nie zobaczymy. Zrzuty trzeba zobaczyć w naturalnej wielkości i rozdzielczości.

Czy ktoś wie o co chodzi? Czy jakieś ustawienia wyświetlania barw na 10.9 zostały zmienione względem poprzednich wersji?

#2 George Stark

George Stark
  • 242 postów

Napisano 07 stycznia 2014 - 22:23

A jak to wygląda na innych monitorach, takich nadających się do prawdziwej kalibracji? Ktoś z Was sprawdzał u siebie? Jakieś spostrzeżenia?

#3 mkamelg

mkamelg
  • 166 postów

Napisano 10 stycznia 2014 - 22:59

http://myapple.pl/ko...tml#post2106567

Przeczytałem cały wątek. Ty coś kombinowałeś u siebie z dwiema kartami graficznymi w jednym komputerze - ATI i NVIDIA. O ile dobrze pamiętam ATI miała być pod OS X a NVIDIA pod Windows.

Jak to teraz u Ciebie wygląda? Pracujesz na jednej wybranej karcie pod obydwoma systemami operacyjnymi? Kalibrację robiłeś korzystając z tej samej karty graficznej pod obydwoma systemami operacyjnymi? Może po prostu sterowniki pod Windows są lepiej dopracowane niż te pod OS X? Dalej w wyżej przytoczonym przeze mnie wątku napisałeś "Wczoraj zainstalowałem w moim Mac Pro kartę GTX 780." Do tej karty są oddzielne sterowniki działające pod OS X Mavericks?

No bo skoro obydwa monitory przeszły tę samą procedurę kalibracji pod dwoma różnymi systemami operacyjnymi, to moim zdaniem winy należy upatrywać w sterowniku karty graficznej.

#4 George Stark

George Stark
  • 242 postów

Napisano 11 stycznia 2014 - 03:00

Kierunek poszukiwań wybrałeś właściwy, ale niestety karty i ich sterowniki nie są przyczyną. Sprawdzałem to zaraz po tym, jak zauważyłem różnicę. Pierwsza moja myśl padła właśnie na brak oficjalnych sterowników GTX780 do OS X. Testy z kalibracją zrobiłem podpinając oba monitory do jednej karty - firmowego Radeona 5770 - wspieranej przez Apple i Windows. Niestety, jest spora rozbieżność między systemami. CG276 wpięty przez DisplayPort, a CG241W na DVI. Sprawę zgłosiłem do Eizo. Skierowali ten problem do producenta. Chyba sami są zaskoczeni tym efektem. Jak już mówiłem, w pracy mam dwa stanowiska z tymi samymi monitorami. Różnica jest tylko taka, że w drugim Mac Pro jest karta GTX 285 Mac Edition. Po kalibracji jest dokładnie to samo.

#5 mkamelg

mkamelg
  • 166 postów

Napisano 11 stycznia 2014 - 11:06

No to wina leży po stronie zarządzania kolorem pod OS X Mavericks. Wpisałem w Google "differences between color management osx mavericks windows 8".

OS X 10.9 Mavericks Review - Slashdot (patrz posty "by Anonymous Coward", jest to ktoś z Twojej branży).

Plus uzupełniająco pierwszy post (wydaje mi się że wystarczy) spod The mystery of Apple against 10-bit graphics: Mac Talk Forum: Digital Photography Review

#6 George Stark

George Stark
  • 242 postów

Napisano 24 stycznia 2014 - 18:47

Dostałem info od producenta, że pracują nad rozwiązaniem problemu. Czyli jednak był problem programowy.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych