Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Błąd przy dzieleniu wyrazów czteroliterowych w InDesign CC


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Hypvent

Hypvent
  • 99 postów
  • SkądStaszów

Napisano 06 września 2013 - 13:02

Nie pojawia mi się dywiz (kreska) na końcu sylaby przy automatycznym dzieleniu czteroliterowych wyrazów w InDesign CC. Czy Wy też macie ten problem? We wcześniejszych wersjach nie było tego błędu.

#2 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 07 września 2013 - 22:01

W jakim języku jest tekst? Jaki język jest zdefiniowany w stylu akapitowym? Jakie są ustawienia dzielenia wyrazów w stylu akapitowym? Jaki masz słownik dzielenia wyrazów w preferencjach programu? Inna sprawa, że dzielenie wyrazu czteroliterowego uważam za przegięcie.

#3 Hypvent

Hypvent
  • 99 postów
  • SkądStaszów

Napisano 09 września 2013 - 08:28

Ok dzięki. Problem rozwiązany. W ustawieniach dzielenia stylu akapitowego było wpisane dzielenie od wyrazów pięcioliterowych. Po zmianie na 4, Indyk zaczął dostawiać dywiz. Natomiast teraz rodzi się kolejne pytanie. Dlaczego w ogóle z automatu bierze się za dzielenie wyrazu czteroliterowego, skoro ma wpisane, że wyraz powinien mieć przynajmniej 5 liter? Ad 5. Mam przeskładać starą książkę identycznie z oryginałem. Problem wyszedł przypadkiem.

#4 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 10 września 2013 - 07:17

Nie znając odpowiedzi na zadane wcześniej pytania, tym bardziej nie jestem w stanie odpowiedzieć na kolejne. Mogę tylko powtórzyć, że dzielenie wyrazów 4 literowych nie ma uzasadnienia ekonomicznego, ani estetycznego.

#5 Hypvent

Hypvent
  • 99 postów
  • SkądStaszów

Napisano 10 września 2013 - 08:08

Już odpowiadam, bo ciekawi mnie w którym miejscu popełniam błąd. Ad 1. Tekst w języku polskim Ad 2. Polski Ad 3. Wyrazy z przynajmniej 5 liter, Po pierwszych 2 literach, przed ostatnimi 2 literami, limit dywizów 0, strefa dzielenia wyrazów 7,497 mm, suwak w połowie, dziel wyrazy pisane dużymi literami, podziel ostatni wyraz, dziel ostatni wiersz w łamie Ad 4. Dzielenie wyrazów - Hunspell Z góry dzięki za odpowiedź.

#6 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 10 września 2013 - 14:38

Słownik Hunspell należy stosować w skrajnej ostateczności. Np. jeśli doinstalowujesz słowniki dla języków nieobsługiwanych standardowo przez InDesigna jak choćby serbski. Ustaw słownik na Proximity. W języku polskim nie dzielimy ostatniego wyrazu w łamie lub na stronie. Limit dywizów nawet dla wąskich łamów w gazecie powinien wynosić 2. Dzielenie wyrazów 5 literowych prawidłowo. Strefa dzielenia wyrazów to obszar w jakim ID szuka dogodnego miejsca podziału. Minimalna zalecana wartość to dwukrotność stopnia pisma. Zalecana optymalna to 4-5 krotna wielkość stopnia pisma. Suwak to rodzaj wagi gdzie wskazujesz co jest dla Ciebie ważniejsze - czy mniej dzieleń, czy bardziej zrównoważone światła międzywyrazowe. Przy dobrych fontach (z bogatym kerningiem) wartość środkowa jest optymalna.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych