Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Padł dysk zewnętrzny?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 deha21

deha21
  • 384 postów

Napisano 30 sierpnia 2013 - 20:04

Chyba padł mój iOmega 500GB :( Nic się z nim nie działo, po prostu pewnego razu już się nie włączył. Gdy podłączam dysk świeci się lampka jak zazwyczaj. Gdy się przysłuchałem to dysk wydaje odgłosy w stylu takim jakby komputer chciał wczytać płytę CD (zium zium :P) ale po chwili ustaje i jest cisza. Oczywiście dysku nie wykrywa. W narzędziach dysku też zero śladu po nim. Czy taki dysk da się jakoś uratować? Tak się składa, że to był mój dysk archiwalno-backupowy :(

#2 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 30 sierpnia 2013 - 20:17

Zamieść na forum odgłos jaki wydaje dysk. Poza tym nie podłączaj go niepotrzebnie aby nie pogłębić usterki.

#3 rusinu

rusinu
  • 372 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 30 sierpnia 2013 - 23:43

Czy padł najlepiej sprawdzić wyciągając dysk z obudowy. Włóż go do PCeta i tam sprawdź czy wogóle jest wykrywalny.

#4 deha21

deha21
  • 384 postów

Napisano 31 sierpnia 2013 - 13:35

Dobry pomysł. Męczyłem się, ale rozkręciłem. Tylko jak go teraz wyjąć? Jakiś pomysł? https://dl.dropboxus...690563/dsyk.jpg

Wygląda na to, że jest przyklejony i nie chce się w żadną stronę ruszyć. Potrzebne mi będą jakieś specjalne kable? Bo jak patrzyłem na PC to raczej nie mam takiego kabla.

A tutaj dźwięk jaki wydaje dysk:

#5 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 31 sierpnia 2013 - 16:13

Z odłosu wynika że raczej na pewno są uszkodzone głowice. Ewentualnie mała szansa że jest jakiś brak kontaktu zasilania dysku. Jeśli zależy ci na danych bedzie konieczna pomoc firmy DR.

#6 deha21

deha21
  • 384 postów

Napisano 31 sierpnia 2013 - 16:27

Dane to już tam mogę olać, ale czy da się sam dysk naprawić i ile by to ewentualnie mogło kosztować? Kupiłem go co prawda 3 lata temu ale dałem ponad 500 zł, a takie pieniądze piechotą nie chodzą ;)

#7 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 31 sierpnia 2013 - 16:37

Nie, dyski z usterkami mechanicznymi w praktyce są nie do naprawy (tak naprawdę producenci czasem takie dyski refabrykują, ale sam tego przecież nie zrobisz, firma DR tego też nie zrobi bo po prostu nie ma to sensu ekonomicznego). Jesli dane niepotrzebne to dysk przeznacz do utylizacji.

#8 Deleted-63c21db09a

Deleted-63c21db09a
  • 4 139 postów
  • Płeć:

Napisano 31 sierpnia 2013 - 16:42

Dobry pomysł. Męczyłem się, ale rozkręciłem. Tylko jak go teraz wyjąć? Jakiś pomysł? https://dl.dropboxus...690563/dsyk.jpg

Wygląda na to, że jest przyklejony i nie chce się w żadną stronę ruszyć. Potrzebne mi będą jakieś specjalne kable? Bo jak patrzyłem na PC to raczej nie mam takiego kabla.

A tutaj dźwięk jaki wydaje dysk:


Przykręcony od spodu do płytki. Musisz wyjąć całość.

#9 deha21

deha21
  • 384 postów

Napisano 31 sierpnia 2013 - 16:45

Jesli dane niepotrzebne to dysk przeznacz do utylizacji.

:(

Przykręcony od spodu do płytki. Musisz wyjąć całość.

No właśnie nie ma żadnych śrubek od spodu ;)
EDIT: Jednak były śrubki. Musiałem rozwalić całą odbudowę ;) Niestety po podłączeniu do PC, komputer nie startuje. BIOS wykrywa mi, że jest to dysk twardy ale wiesza się komputer i nie uruchamia Windows. Chyba dysk kaput na amen [*]

Powie mi ktoś jeszcze czy sama ta płytka z wyjściami na USB i firewire zadziała z innym dyskiem?

#10 TheOktik

TheOktik
  • 405 postów
  • SkądWarsaw, Poland, Poland

Napisano 31 sierpnia 2013 - 17:42

Powie mi ktoś jeszcze czy sama ta płytka z wyjściami na USB i firewire zadziała z innym dyskiem?


O ile elektronika jest cała, a nie powinno się jej nić stać to zadziała.
Obecnie na alledrogo są dyski 1TB w kieszeniach z USB 3.0 po 240-250zł. Ze znamym logo to koszt max 300zł. Nie wiem czy jest sens ratować to co zostało. Chyba, że chcesz kupić używany dysk i mocno przyoszczędzić.

#11 deha21

deha21
  • 384 postów

Napisano 31 sierpnia 2013 - 18:08

Niestety USB 3 nie mam, ale mam za to Firewire 800 więc dokupienie dysku do takiej płytki w moim przypadku jest chyba bardziej sensowne? Teraz to w zasadzie zastanawiam się czy kupić sobie jakiś dysk 2,5 500GB czy może jednak wydać wiecej i kupić SSD na system, a aktualny 1TB przeznaczyć na dane... Eh te dylematy, tylko kasy brak ;)

#12 rusinu

rusinu
  • 372 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 31 sierpnia 2013 - 20:47

Obudowa z FW800 to teraz rzadkość i spory wydatek, więc najszybciej będzie na starej obudowie z nowym HDD. SSD na system najlepsze rozwiązanie.

#13 dominzak

dominzak
  • 474 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 01 września 2013 - 17:05

Elektronika z tego dysku zadziała na 99,9% pod innym HDD. Znajomemu padł dysk przenośny LG, wewnątrz którego znajdował się HDD Hitachi, który wyzionął ducha i obudowę z elektroniką sprezentowano mi, bo miałem na zbyciu dysk z laptopa i wszystko działa aż miło. Dysk SSD też pod niego podłączałem i także pracował bez zarzutu. A takie ostatnie pytanie: nie próbowałeś podpinać pod inny port USB (wprost do kompa)? Bo u mnie ten dysk startuje bez bólu wprost wpięty w Maka, zaś po podłączeniu przez grubą (najlepszą, jaką mam) przedłużkę USB 1,5 metra dysk wydaje takie dźwięki jakby chciał wystartować, ale brakuje mu prądu. Z tymi dyskami 2,5" jest problem, bo wydajność prądowa USB 2.0 jest "na styk" w stosunku do tego, co potrzebuje do startu taki dysk i przy próbie podłączenia dwóch takich dysków naraz (pod dwa złącza obok siebie) w moim Mini (z wydajniejszym prądowo USB 3.0) Windows 8 wypluł błąd o braku wymaganej wydajności prądowej koncentratora, zaś jeden z dysków nie był w stanie ruszyć, a gdy odłączyłem ten pierwszy, tamten natychmiast ruszył (wcześniej wydawał tylko takie charakterystyczne piski).

#14 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 01 września 2013 - 17:12

Tak się składa, że to był mój dysk archiwalno-backupowy :(


Nie ma czegoś takiego jak dysk archiwalno/backupowy :) Archiwum TEŻ się backupuje :) bo inaczej po padzie taki jak obecnie zaliczyłeś nie masz archiwum w ogóle.

#15 deha21

deha21
  • 384 postów

Napisano 01 września 2013 - 19:43

Nie ma czegoś takiego jak dysk archiwalno/backupowy :) Archiwum TEŻ się backupuje :) bo inaczej po padzie taki jak obecnie zaliczyłeś nie masz archiwum w ogóle.

Jest taki dysk! Ja go stworzyłem ;) Na szczęście nie miałem tam AŻ tak ważnych plików więc jakoś przeżyje.

A takie ostatnie pytanie: nie próbowałeś podpinać pod inny port USB (wprost do kompa)?

Podpinałem pod różne USB i Firewire na kilku komputerach.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych