Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

PowerBook G4 - Instalacja mac OS X ML


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 karol30

karol30
  • 6 postów

Napisano 28 lipca 2013 - 12:38

Witam witam wszystkich użytkownikow jestem nowy na forum mam na imie karol :) .I mam pytanie czy na powerbooku G4 idzie zainstalowac najnowszego Mountain Lion (10.8).Będzie wogóle w stanie ruszyć na tym komputerze ? Pozdrawiam

#2 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 28 lipca 2013 - 12:42

Nie - ostatni system dla PPC to 10.5.8.

#3 karol30

karol30
  • 6 postów

Napisano 28 lipca 2013 - 12:58

PowerBook G4 15- instalacja mac os x snow leopard Mam nadzieję ,że jeszcze jakieś wsparcie będzie otrzymywał,oprócz systemu bo z systemu to już chyba nici z aktualizacji ? Pozatym jest warty kupienia?,ponieważ mam okazję kupić go za 500 zl

#4 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 28 lipca 2013 - 13:04

Zrozumiałe że "starocie" nie są już wspierane. Do czego planujesz używać tego sprzętu ? Co do wartości - mnie by wystarczał a inny by na to nie spojrzał. Wszystko zależy od wielu czynników.

#5 karol30

karol30
  • 6 postów

Napisano 28 lipca 2013 - 13:08

Zasadniczo do gier internetu ,filmów i muzyki powinno wystarczyć ,bo wnętrznosci ma całkiem przyzwoite przynajmniej tak mi się wydaje

#6 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 28 lipca 2013 - 13:10

Jakiego typu gry ? Filmy & muzyka = tylko oglądanie/słuchanie ? Weź pod uwagę że wszelaki soft musi być "z epoki". Ja do dzisiaj używam takiego "starocia" tyle że zaopatrzyłem się w potrzeny mi soft w stosownym czasie. Sporo komercyjnych programów upolowałem kiedyś na Allegro za ułamek pierwotnej ceny. Soft ten często był nowy i nieużywany (zafoliowany).

#7 karol30

karol30
  • 6 postów

Napisano 28 lipca 2013 - 13:17

Np GTA: San Andreas ,Call of duty itp. a jesli chodzi o filmy i muzykę to oglądanie i słuchanie no i grzebanie w necie :)

#8 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 28 lipca 2013 - 13:23

1. Przydatność - cały soft musi być dla Mac OS X 10.5.8 z procesorem PowerPC - ten dla INTEL-a nie będzie działał na PPC. Jeśli więc wymagania będą OK - to starczy spokojnie. Co do reszty zastosowań - też wystarczy. Musisz mieć jednak świadomość że nie jest już wspierany/rozwijany.

2. Sens zakupu - wiele zależy od fizycznego stanu konkretnego egzemplarza. Według mnie tylko test "organoleptyczny" powie czy warto wydać te 5 stów. Niby niewiele ale jak masz jeszcze ewentualnie potem dokładać do jakichś napraw lub zakupu podzespołów - to wtedy poszukaj czegoś w lepszym stanie lub nowszego.

#9 karol30

karol30
  • 6 postów

Napisano 28 lipca 2013 - 13:24

Podaję ci konfigurację : System: Mac OS X wersja 10.5.8 Procesor: 1.67 GHz PowerPC G4 Pamięć: 2 GB DDR SDRAM HDD: 60 GB Toshiba

#10 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 28 lipca 2013 - 13:33

Podaję ci konfigurację :
System: Mac OS X wersja 10.5.8
Procesor: 1.67 GHz PowerPC G4
Pamięć: 2 GB DDR SDRAM
HDD: 60 GB Toshiba


Ten komputer nie jest warty nawet 200,-
Stare to są dobre jedynie wino i skrzypce.

#11 karol30

karol30
  • 6 postów

Napisano 28 lipca 2013 - 13:35

A dlaczego tak twierdzisz ?

#12 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 28 lipca 2013 - 13:37

kolega Iro łowi po prostu klienta, a starociami nie handluje.

#13 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 28 lipca 2013 - 13:40

A dlaczego tak twierdzisz ?

Brak wparcia dla systemu, bardzo drogie części.
Niewiele drożej dostaniesz już coś na Intelu, gdzie spokojnie zainstalujesz 10.6.

#14 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 28 lipca 2013 - 15:04

Ten PowerBook jest z pewnością więcej wart niż 200 zł. To piękny, klasyczny laptop (o ile jest w dobrym stanie). Natomiast dla Ciebie jest zupełnie nieprzydatny. Ewidentnie szukasz peceta i na pecetach się skoncentruj. Na makach z PPC w ogóle nie pograsz, z oglądaniem filmów też są problemy (nie wychodzą praktycznie aktualizacje kodeków i programów), to samo z przeglądarkami etc. To jest sprzęt dla miłośników, takich jak madmax332, w rękach takiej osoby sprzęt pokazuje jeszcze zęby. Dla nowicjusza będzie przekleństwem (a przy okazji dla reszty forum, która będzie Ci pomagać).


Moje programy:
iOS => Project Planner | Project Planner HD | Sub Edit HD | Snooker Scoreboard Pro | Expedition Planner | Subtitles Player
OSX => Project Planner OSX | Project Planner Viewer | Sub Edit | Mapper | Site Monitor

tvOS => Subtitles Player

Nie udzielam porad poprzez Prywatną Wiadomość. To uderza w charakter i sens istnienia forum, które daje każdemu prawo do zadania pytań i poznania odpowiedzi na nie..


#15 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 28 lipca 2013 - 15:27

Ten komputer nie jest warty nawet 200,- Stare to są dobre jedynie wino i skrzypce.

Jest i tak warty kilka tysięcy razy więcej niż powyższa "złota myśl" ;) Jeśli nie chcesz komuś pomóc to mu chociaż nie mąć w głowie. Można napisać rzeczowo i konkretnie jak wojtkow (o ile się wie).


mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#16 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 28 lipca 2013 - 16:04

Generalnie - sprzęt PPC jest dla userów świadomych jego wad i ograniczeń oraz mogących obejść się bez "nowości". Pograć sobie można ale w starsze tytuły "z epoki". Filmy - o ile nie korzysta się z jakichś formatów-wynalazków spokojnie można oglądać. Oczekujesz czegoś więcej i bez kompromisów - kup coś "nowszego" lup PeCeta.

#17 JEDI_V-03965dee98

JEDI_V-03965dee98
  • 2 630 postów
  • Płeć:
  • SkądOBERSCHLESIEN

Napisano 29 lipca 2013 - 15:34

Jedyna sensowna gra na niego to OpenArena,przegladarka bedzie ci zamulac,strony flashowe spowoduja,ze wentylator bedzie chcial odleciec,YT bedzie sie cial jak cholera o ile w ogole wystartuje. To jest sprzet tylko i wylacznie do lacznosci ze swiatem,a wiec Adium(GG),Skype,poczta i przegladanie neta.

#18 tommy73

tommy73
  • 443 postów
  • SkądChełm, PL

Napisano 29 lipca 2013 - 18:00

A dysk twardy na PATA nie SATA i to najwyżej 120 Gb. Jeśli to ma być twój pierwszy maczek to odpuść sobie, po co masz się zrażać?

#19 kamikox

kamikox
  • 346 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 29 lipca 2013 - 18:16

A dysk twardy na PATA nie SATA i to najwyżej 120 Gb. Jeśli to ma być twój pierwszy maczek to odpuść sobie, po co masz się zrażać?


To jakim cudem widze na allegro 160gb?
Na tym Mac duzo nie zdziala ale jednak moze sobie obejrzec system i go poznac.
W przyszlosci jak kupi cos lepszego to bedzie mu latwiej.

- - - Połączono posty - - -

Witam
witam wszystkich użytkownikow jestem nowy na forum mam na imie karol :) .I mam pytanie czy na powerbooku G4 idzie zainstalowac najnowszego Mountain Lion (10.8).Będzie wogóle w stanie ruszyć na tym komputerze ? Pozdrawiam

Ja bym na tym wrzucil Leoparda (10.5.8)
Pare programow jeszcze znajdziesz, ale nie poszalejesz juz niestety.

- - - Połączono posty - - -

Brak wparcia dla systemu, bardzo drogie części.
Niewiele drożej dostaniesz już coś na Intelu, gdzie spokojnie zainstalujesz 10.6.


Dla Ciebie to nie jest warte 200zl, a dla innej osoby to jest warte 500-600zl.
Dla każdej osoby to ma inna wartość :)

#20 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 29 lipca 2013 - 20:27

To nie jest sprzęt tylko i wyłącznie do łączności ze światem tylko trzeba niewielkim nakładem pracy i czasu wokół tego nieco "się zakręcić" na podstawie pewnego doświadczenia. Jeśli kogokolwiek to nie interesuje i nie bawi - niech lepiej użera się z "nowościami" a "muzeum" zostawi w spokoju.

#21 Bronislavus

Bronislavus
  • 6 postów

Napisano 14 kwietnia 2018 - 23:42

Pięć lat później :-) Na tym muzeum świetnie chodziły liczne programy dla muzyków oraz do obróbki filmów, jeśli ktoś wtedy używał takiego kompa, to ma kolekcje narzędzi, które z „zabytku” uczynią sprawną i dosyć szybką maszynę, która może np. służyć do używania kilku instrumentów wirtualnych, które na intela nie przeszły. Wtedy kwestie przeglądania internetu są drugorzędne. Tylko po prostu trzeba wiedzieć do czego się chce takiego Maczka używać. Ja z rozczulenie wspominam PowerBooki i systemy, które były szybkie, sprawne, nie potrzebowały ton gigabajtów pamięci. No i niezawodność tudzież urok tych kompów :-)

#22 cobytuwpisać-945fbb9a76

cobytuwpisać-945fbb9a76
  • 454 postów

Napisano 15 kwietnia 2018 - 00:01

Pięć lat później :-) Na tym muzeum świetnie chodziły liczne programy dla muzyków oraz do obróbki filmów, jeśli ktoś wtedy używał takiego kompa, to ma kolekcje narzędzi, które z „zabytku” uczynią sprawną i dosyć szybką maszynę, która może np. służyć do używania kilku instrumentów wirtualnych, które na intela nie przeszły. Wtedy kwestie przeglądania internetu są drugorzędne. Tylko po prostu trzeba wiedzieć do czego się chce takiego Maczka używać. Ja z rozczulenie wspominam PowerBooki i systemy, które były szybkie, sprawne, nie potrzebowały ton gigabajtów pamięci. No i niezawodność tudzież urok tych kompów :-)

o czym Ty piszesz? sprawna i dosyć szybka maszyna? podaj jeden przykład co można za jej pomocą dzisiaj zrobić a czego nie da się zrobić za pomocą telefonu, który ma praktycznie każdy przy sobie 24/dobę



#23 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 15 kwietnia 2018 - 09:31

Pięć lat później :-) Na tym muzeum świetnie chodziły liczne programy dla muzyków oraz do obróbki filmów, jeśli ktoś wtedy używał takiego kompa, to ma kolekcje narzędzi, które z „zabytku” uczynią sprawną i dosyć szybką maszynę, która może np. służyć do używania kilku instrumentów wirtualnych, które na intela nie przeszły. Wtedy kwestie przeglądania internetu są drugorzędne. Tylko po prostu trzeba wiedzieć do czego się chce takiego Maczka używać. Ja z rozczulenie wspominam PowerBooki i systemy, które były szybkie, sprawne, nie potrzebowały ton gigabajtów pamięci. No i niezawodność tudzież urok tych kompów :-)

 

Mnie PowerBooki i iBooki kojarzą się z pierwszymi serwisami maczków. Ogromną ilością śrubek, które trzeba było odkręcić, żeby wymienić dysk.

Pracę na komputerach zaczynałem na Atarii ST, potem Falcon. Ale jak zobaczyłem, że rozbicie na poszczególne ślady SMF 0 trwa na PC zamiast 30 sekund 2, to wszelki sentyment do tamtych konstrukcji odłożyłem na półkę i szedłem w nowe.

Programy, instrumenty można zastąpić nowszymi wersjami, lub odpowiednikami. 

Podobnie było z nagrywanie Audio. Zaczynałem na wialośladach z taśmami analogowymi. Miało to swój urok, ale jak popracowałem w "cyfsze" powrót do starej technologii byłby stratą czasu.


Użytkownik Iro edytował ten post 15 kwietnia 2018 - 09:38

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych