Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 15" Late 2011 - zawiesza się przy zmianie kart graficznych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 nightwish86

nightwish86
  • 146 postów
  • SkądOlsztyn, PL

Napisano 14 lipca 2013 - 08:57

Witam serdecznie,

Posiadam MacBooka Pro jak w tytule posta, od 2 dni mam z nim poważny sprzętowy problem.

W trakcie systemowej zmiany karty graficznej, tak z zintegrowanej na dedykowaną jak i na odwrót, laptop zawiesza się po czym przez kilka sekund pokazuje artefakty na ekranie (jak na poniższym filmie: MacBook Pro Screen Artifacts - YouTube ).
Jedynym sposobem na przywrócenie jego sprawności jest restart, który najczęściej zapętla się kilkanaście razy aż w którymś cudownym momencie pojawia się ekran logowania bez artefaktów i aż do ponownej zmiany karty graficznej praca na nim jest możliwa.

Laptop niestety nie jest już na gwarancji i zastanawiam się, czy istnieje możliwość samodzielnego jego naprawienia? Czy takie zachowanie może świadczyć o uszkodzeniu sprzętowym (laptop nie spadł, nie zalany, pracujący zawsze na biurku i nigdy z niego nie ruszany) czy też programowym? Czy ktoś z Was spotkał się kiedyś z podobnym problemem? Jeśli tak, jak go rozwiązaliście?

Osobiście podejrzewam uszkodzenie dedykowanej karty graficznej, chociaż nie mam jak tego sprawdzić... Z ciekawostek - Windows na BootCamp kompletnie się nie ładuje (czarny ekran).

Bardzo proszę o pomoc i wskazówki. Płatny serwis jest oczywiście opcją ostateczną, której chciałbym uniknąć o ile to możliwe ;-).

#2 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 14 lipca 2013 - 16:37

Najbardziej podejrzana jest usterka dedykowanej karty graficznej - dość częsty przypadek w tych modelach. Jeśli to się potwierdzi układ należy wymienić na nowy aby pozbyć się problemu. W tym wypadku nie ma możliwości naprawy samodzielnej.

#3 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 14 lipca 2013 - 16:38

(...) Osobiście podejrzewam uszkodzenie dedykowanej karty graficznej, chociaż nie mam jak tego sprawdzić... Z ciekawostek - Windows na BootCamp kompletnie się nie ładuje (czarny ekran).(...)

Słusznie podejrzewasz. Bardzo częsty problem w 15" z 2011 roku związany z grafiką dedykowaną. Problem polega jednak na tym, że nowe układy AMD HD6750 - 216-0810084 - (montowane w płytach z CPU 2,2/2,3) są bardzo rzadkie (dostępne głównie "refurbished" czyli używane) - jeśli zaś masz AMD HD6490 - 216-0809000 (montowane w płytach z CPU 2,0)- nowe dostępne są bez problemu.

(...) Płatny serwis jest oczywiście opcją ostateczną, której chciałbym uniknąć o ile to możliwe ;-).

Niestety - płatny serwis Cię nie ominie. Nie ma cudownego programu naprawiającego układy grafiki.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#4 nightwish86

nightwish86
  • 146 postów
  • SkądOlsztyn, PL

Napisano 14 lipca 2013 - 17:26

Dziękuje za szybkie odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie - czy istnieje jakiś programowy/sprzętowy sposób na wymuszenie użycia zintegrowanej karty graficznej w czasie startu systemu? Bawilem sie przez chwile w trybie SingleUser, niestety komenda pmset nie potrafi czegoś takiego... Czy komuś kiedykolwiek udało sie czy to za pomocą bootargs, czy tez poprzez tryb SU bądź tez inna metoda wyłączyć kartę dedykowana? Jaki będzie przewidywalny koszt naprawy?

#5 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 14 lipca 2013 - 20:08

Koszt zależy od układu, gwarancji itp. W serwisie po diagnozie otrzymasz taką informację.

#6 zwolu

zwolu
  • 100 postów

Napisano 25 lipca 2013 - 19:10

Polecie jakiś dobry serwis w tej kwestii w Łodzi? Czuję że zaraz jak wymienię układ graficzny Apple zaraz przyzna się do usterki fabrycznej tak jak było w przypadku mbp z 2008 i kartą nvidia Support zagraniczny twierdzi že to nieznany problem a tematów podobnych jest mnòstwo na wielu forach. Podejrzewam że jest to kwestia słabego odprowadzania ciepła i ciepłych dni w obecnym sezonie letnim. Oczywiście programu wymiany nie ma i wszyscy kierują do serwisów. To mój drugi mbp po uszkodzeniu grafiki. Serwis twierdzi że koszt wymiany to ok 1500 zł (emiter w Łodzi)

#7 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 25 lipca 2013 - 19:43

Problemem jest spowodowany przez kilka czynników. Jeden z nich to niestety coraz gorsza jakość produktów. Również producenci ukałdów scalonych wypuszczają na rynek coraz gorsze jakościowo chipsety. Drugim powodem jest coraz większa złożoność tych układów - coraz większa wydajność, oraz więcej obliczeń które wykonują. Następną kwestią jest wydzielanie ciepła i odprowadzanie go z układu. Jak na wymianę grafiki to sporo.

#8 zwolu

zwolu
  • 100 postów

Napisano 25 lipca 2013 - 20:16

Wobec tego poleć proszę serwis w którym mogę zrobić to taniej i pewniej nawet jeśli mam gdzieś dalej jechać lub przesłać komputer kurierem. Pozdrawiam

#9 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 25 lipca 2013 - 21:15

My wykonujemy tego typu naprawy. Kilka innych serwisów z forum pewnie też. Dane kontaktowe w razie czego są w stopce :)

#10 franz84

franz84
  • 238 postów

Napisano 28 lipca 2013 - 07:53

Pada dedykowana grafika, tutaj ludzie próbują ją wyłączyć https://discussions....rt=210&tstart=0 ale to nie do końca działa niestety. Jakbyś dowiedział się jak ją permanętnie wyłączyć to wtedy lapek działał by na integrze intela oczywiście wydajność graficzna będzie słaba ale dobre i to ;) Inaczej tylko serwis ci pozostaje.

tu jest też aplikacja która wymusza użycie integry lub dedykowanej karty gfxCardStatus by cody krieger

#11 nightwish86

nightwish86
  • 146 postów
  • SkądOlsztyn, PL

Napisano 30 lipca 2013 - 12:51

Znalazłem tymczasowe rozwiązanie mojego problemu. Edytujemy jako root plik:

/Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.PowerManagement.plist

Zmieniamy wszystkie odniesienia do GPUSwitch na wartość 0 (ze standardowej 2).




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych