Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Apple Wireless Keyboard Alu A1314 - niedziałające klawisze numeryczne 1-9


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kuba_

Kuba_
  • 82 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 22 maja 2013 - 14:15

Hej Wczoraj czyściłem klawiaturę zewnętrzną pianką Clin (window & glass). Podczas czyszczenia wilgotną ściereczką przypadkowo ją włączyłem co skutkowało małym bałaganem na macbooku. Po tym drobnym zabiegu nie działają klawisze numeryczne 1-9 a także symbole na tych klawiszach. Zero działa :) Mouse Keys jest wyłączone, Keyboard Viewer nie pokazuje wciskania tych klawiszy. Klawiatura wbudowana działa ok, podłączana na usb także. Reset PRAM i SMC nie pomógł, rozparowanie i ponowne parowanie także. Oczywiście gwarancja minęła 2 kwietnia... Zastanawiam się czy sprzęt jest do odratowania. Przyglądałem się stykom, nic nie wskazuje na zalanie. Na youtube jest kilka filmów gdzie ludzie myją te klawiatury w zlewie lub w zmywarce. Czy zwykły ręcznik nasączony pianką mógł ją tak uszkodzić? Zastanawiam się, czy nie wywołałem jakiegoś magicznego skrótu i da się to naprawić? dzięki za pomoc

#2 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 22 maja 2013 - 17:25

Z objawów wynika że klawiatura jest zalana. Możesz na własne ryzyko spróbować operacji a-la How To Clean The Inside Of A Apple Keyboard - YouTube i nic więcej. Jakikolwiek "magiczny skrót" nie ma tu nic do rzeczy - to albo działa albo nie. To że ludzie myją tę klawiaturę w zmywarce lub zlewie (!) to "pic na wodę". Klawiatura jako całość jest nierozbieralna - górna i dolna jej powierzchnia jest przynitowana.

#3 Kuba_

Kuba_
  • 82 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 23 maja 2013 - 09:34

Tak... zdejmowałem klawisze i kołyski. Naokoło oraz pod gumowymi wypustkami nic nie ma. Przeczyściłem to sprężonym powietrzem na wszelki wypadek. W środku klawiatura wygląda jak nowa... No nic. Widocznie przepaliła się jakaś linia sygnałowa. Jakieś propozycje jak mogę ją teraz wykorzystać :)?

#4 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 23 maja 2013 - 10:29

Temat powraca jak bumerang. Co chwilę, ktoś czyści MB lub klawiaturę pianką i płacze. Niestety wykorzystać można klawiaturę jako packę na muchy.

#5 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 23 maja 2013 - 10:50

Packę na muchy lub bajerancką tacę - niestety. Na przyszłość używaj substancji lotnych w rodzaju spirytusu

#6 Kuba_

Kuba_
  • 82 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 23 maja 2013 - 10:52

Z pianką to nie był pierwszy raz, dlatego mocno się zdziwiłem... Wiem co zrobię. Nagram film instruktażowy jak myć klawiaturę w zmywarce ;)

#7 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 23 maja 2013 - 11:25

Wcześniej więc wykorzystałeś cały fart dla klawiatury i teraz go zabrakło w końcu:) Czekam na link do wideo.

#8 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 23 maja 2013 - 13:13

Teraz jak upały będą to bym ją wystawił na słońce lub zasypał ryżem. Do stracenia już nic nie masz.

#9 Kuba_

Kuba_
  • 82 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 25 maja 2013 - 14:29

W wolnej chwili zrobiłem mały research w necie oraz rozebrałem delikatnie klawiaturę.

Rozumiem, że zalanie to najczęstsza przyczyna uszkodzeń. Jednak biorąc pod uwagę budowę "przycisku" (klawisz, kołyska, gumka, foliowa membrana) bardzo trudno jest uszkodzić tę klawiaturę :) Tym bardziej pianką. Poniżej kilka zdjęć - klawisz '1' naciąłem aby sprawdzić, czy coś dostało się między styki. Nic tam nie ma - styki znajdują się między sklejonymi kawałkami folii - nic tam nie wpłynie. Moja teoria jest taka, że ta warstwa metalu naniesiona na folię po prostu się zużywa i może pęknąć ścieżka - u mnie padło na moment czyszczenia i szybkie, agresywne wciskanie klawiszy.

Przy okazji trafiłem na kilka ciekawych tematów o innej przyczynie awarii ;)

https://discussions....tart=0&tstart=0
https://discussions....tart=0&tstart=0
https://discussions....130554#21130554

Kilka fotek rozebranej klawiatury pod tym linkiem.
Made For The Landfill – Grathio Labs

Kupię nową - tym razem nie na firmę - lepsze 2 lata gwarancji ustawowej niż rok od apple ;)


[ATTACH=CONFIG]15164[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]15165[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]15166[/ATTACH]




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych