Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

InDesign a Total Ink Limit


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jaras

Jaras
  • 568 postów

Napisano 19 marca 2013 - 11:15

Jak sobie radzicie z ogłoszeniami prasowymi wypuszczanymi z InDesign? Chodzi mi oczywiście o limit krycia farby. U mnie najczęściej jest następująca sytuacja: Mam skład ogłoszenia prasowego (full kolor) w którym występują: - zdjęcia (suma składowych 320-340%), - grafika wektorowa linkowana z ai, - teksty składane w Indd - jakieś efekty indd (cień, przenikanie) Specyfiakcja z wydawnictwa prasowego najczęściej określa limit farby na poziomie 220-260%. Aby to uzyskać, całą pracę za wyjątkiem tekstów esportuję do pdf-a, otwieram go w Photoshop-ie, przepuszczam przez odpowiedni profil i zapisuję do tiff. Następnie wklejam go z powrotem do indd, dokładam wcześniej wyłączone teksty i ponownie robię pdf-a proudkcyjnego dla wydawnictwa. Tak się zastanawiam, czy była by jakaś możliwość przepuszczenia przez profil całej pracy podczas eksportu z indd, bym nie musiał za każdym razem robić tego całego cyrku w Photoshopie? Dodam, że dokument musiałby być cały przeliczony w indd, bo nie można profili załączać w samym pdf.

#2 klaus

klaus
  • 422 postów
  • SkądM-G miasto anioła

Napisano 19 marca 2013 - 15:39

a dlaczego by nie miało być możliwości. przy eksporcie masz zakładkę wyjście - konwertuj na docelowy "bez (zachowaj wartości)" - tam podpinasz odpowiedni profil. przy druku - zarządzanie kolorami - i tam wybierasz odpowiedni profil - zachwaj wartości - odznaczasz. salute

#3 Jaras

Jaras
  • 568 postów

Napisano 20 marca 2013 - 10:25

Wszystko pięknie, tylko nie działa mi przy eksporcie - tzn. działa, ale źle przelicza mi sytuację, gdy mam w indd gradient z czarnego nałożony (multiply) na kolorową bitmapę. Jak drukuję do ps to jest ok.

#4 klaus

klaus
  • 422 postów
  • SkądM-G miasto anioła

Napisano 21 marca 2013 - 13:52

który indd? Z przykrością potwierdzam że na 5,5 nie działa w trybie krycia - Mnożenie. Z żadnym kolorem. tylko przez drukuj. Wartości nafarbienia są wyższe nawet niż przy użyciu profili typu fogra 39. Pozdrawiam klaus P.S. Pfu dobrze że drukarnia daje mi swój joboptions i kfp. A resztę sami sobie przewalają. Jestem szczęściarzem

#5 dombel

dombel
  • 10 postów

Napisano 22 marca 2013 - 09:56

Konwersja do profilu przy eksporcie działa tylko na obiekty RGB lub o innym profilu niż ustawiony w Id. Jeśli eksport dotyczy np. zlinkowanej bitmapy RGB to ona jest rastrowana wg zadanego w profilu wyjściowym limitu. Jeśli element CMYK jest tworzony w Id to nie może być przy eksporcie (przy zachowaniu wartości) zmieniona jego wartość koloru. Przy pracach dla różnych gazet włączam sobie podgląd rozbarwień i tam można ręcznie podać wartość TIL. Jeśli wartości są za duże od razu widać gdzie i trzeba niestety ręcznie skorygować kolorystykę.

#6 Jaras

Jaras
  • 568 postów

Napisano 22 marca 2013 - 10:50

który indd?

CS5

Konwersja do profilu przy eksporcie działa tylko na obiekty RGB lub o innym profilu niż ustawiony w Id.

Ja standardowo linki zapisuję w CMYK bez zadanego profilu. W indd w dokumencie mam przypisany profil ISO Coated v2 (ECI), natomiast profil, przez który próbuję przepuścić pracę (zachowanie numeryczne wyłączone) to Presspublica_druk.icc.
Przy druku do pliku działa. Nie działa przy eksporcie, bo w pracy mam na bitmapę nałożony prostokąt z gradientem na mulitply.

#7 klaus

klaus
  • 422 postów
  • SkądM-G miasto anioła

Napisano 25 marca 2013 - 10:42

@Jaras - export działa jeśli stworzymy własny Jobsetting i tam umieścimy profil .icc. Temat do zamknięcia - wyczerpany. @dombel - może być i jest jak najbardziej zmieniana. Nikt nie będzie tworzył 10 plików jednej i tej samej reklamy i wstawiał inne profile icc Bo umieszcza tę reklamę w 10 gazetach. Po to są exporty i mechanizmy, żeby to robić. Pozdrawiam Klaus

#8 Jaras

Jaras
  • 568 postów

Napisano 26 marca 2013 - 11:10

@klaus - nie działa - przynajmniej nie zawsze działa - pisałem o tym wcześniej. I jest to niezależne, czy poczynię ustawienia ręcznie w indd, czy stworzę w distillerze Jobsetting z profilem. Tak a propo, stworzony w distillerze Jobsetting po załadowaniu do okna exportu w indd po prostu tylko ustawia odpowiednie parametry w oknie exportu - no chyba, że Cię nie zrozumiałem. W takim razie proszę o bardziej szczegółowe wskazówki. Jedyną dla mnie sprawdzoną metodą jest wypuszczenie postscripta z konwersją przez profil i zrobienie pdf-a w distillerze - tyle, że pdf jest wtedy spłaszczony.

#9 klaus

klaus
  • 422 postów
  • SkądM-G miasto anioła

Napisano 26 marca 2013 - 21:49

@Jaras - jak robię własny job do distillera w zakładce color załączyłem konwersję na cmyk - w przestrzeni wybrałem profil, odznaczyłem zachowywanie wartości. Do tego w standardach wymusiłem aby był zachowany ten profil przy pdf-x-ach. zadziałało. zapisałem swój własny job pozdrawiam klaus




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych