Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[3GS 6.1.3] Jailbreak tethered + simlock ultrasn0w na 6.1.3 i BB 5.13.04


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
51 odpowiedzi w tym temacie

#1 x X x

x X x
  • 427 postów
  • SkądRzeszów, Poland

Napisano 13 marca 2013 - 21:54

Jak wiadomo, z iPhone 3GS (jak i z iPhone 4) można programowo ściągnąć simlocka. Aby ściągnąć simlocka z iPhone 3GS musimy wgrać BB iPada w wersji 6.15.00, po czym jailbreak i ultrasn0w.

A co jeśli chcemy działać na oryginalnym firmware od iPhone, tym samym posiadać możliwość korzystania z modułu GPS ? (przyznam, że nie sprawdzałem tego, ale skoro BB iPada powodowało problemy z GPS - w tym wypadku nie powinno być problemu). Jak najbardziej jest to możliwe !

Mój telefon działa aktualnie na iOS 6.1.2, oprogramowanie BB jest najnowsze.

Ultrasn0w obsługuje BB iPada 6.15.00 oraz iPhone 3GS - w naszym przypadku - maksymalnie 05.13.04. Prawdopodobnie wiadomo wam, że po downgrade basebandu programem redsn0w z 6.15.00 do basebandu iPhonowego dostajem go w wersji właśnie 05.13.04 - i to jest naszą szansą, aby posiadać działajcy jailbreak untethered tethered dla iOS 6.1.2 6.1.3 oraz działający ultrasn0w do ominięcia simlocka.


Co będzie potrzebne?

najnowszy redsn0w 0.9.15b3
oprogramowanie ipsw iOS 6.0 dla iPhone 3GS


PRZYGOTOWANIE TELEFONU
(tylko jeżeli posiadamy baseband wyższy niż 5.13.04 - jeśli posiadamy właśnie ten baseband pomijamy tą część i przechodzimy do poradnika fioletowego. Jeżeli natomiast posiadamy baseband iPada 6.15.00 przechodzimy do punktu 5. poradnika niebieskiego.)

1. Procedurę rozpoczynamy od odpalenia aplikacji redsn0w (jako administrator). Przechodzimy do Extras, potem Select IPSW i wybieramy pobrane wcześniej IPSW iPhona 3GS w wersji 6.0. Wyświetla się okno Succesfully identified, klikamy OK. W oknie Is this newer (fixed) model? prawdopodobnie każdy z nas klika Yes - jest to chyba związane z kompletnym odtwarzaniem oprogramowania telefonu i wiąże się z utratą danych. Tak przynajmniej to rozumiem. Jako, że robiłem wszystko na czysto nie zwracałem na to uwagi. Jednakże, jeśli ktoś wie o co tutaj dokładnie chodzi niech dopisze.

2. Klikamy Back i klikamy Jailbreak. Pojawi się progress bar przygotowujący dodany wcześniej plik IPSW. W następnym oknie: Please select yout options... wybieramy: Install iPad baseband - pojawia się okno, czy jesteśmy pewni swojego wyboru. Trzeba tutaj pamiętać o tym, że BB od iPada nie można wgrać do każdego iPhona 3GS - wszystko jest zależne od daty produkcji naszego telefonu. Jest o tym na forum szczegółowo opisane w temacie o simlockach. Jeśli nasz telefon spełnia wymagania klikamy Yes. Jeśli telefon nie spełnia wymagań ten poradnik jest dla nas bezużyteczny i wykonanie go może doprowadzić do uszkodzenia telefonu!

3. Klikamy Next i wprowadzamy telefon do trybu DFU - albo wg poradnika wyświetlającego się po kliknięciu Next, albo już w tym momencie, jeśli wiemy jak to zrobić. Program zacznie wgrywać dane jailbreak'a jak i nowy baseband. Procedura trwa dość długo (10 minut), trzeba cierpliwie czekać aż telefon zrestartuje się i uruchomi ponownie.

4. Po ponownym uruchomieniu telefonu proponuję zrestartować aplikację redsn0w - wyłączamy, włączamy ją ponownie i wykonujemy krok 1. tego poradnika. (jeśli nie restartowaliśmy redsn0w przechodzimy do następnego punktu).

5. Powtarzamy krok 2 poradnika, jednakże tym razem nie zaznaczamy opcji Install iPad baseband, a Downgrade from iPad baseband. Zaznaczamy także Install Cydia - procedura konieczna!

6. Powtarzamy krok 3. poradnika.

7. Po ponownym uruchomieniu telefonu proponuję zrestartować aplikację redsn0w (nie jest to wymagane, ALE może zapobiec ewentualnym błędom aplikacji) wg 1. punktu poradnika. Musimy teraz wykonać tzw. Just boot, ponieważ po uruchomieniu telefonu na pulpicie nie jest widoczna aplikacja Cydia. Po wykonaniu Just boot telefon uruchomi się, a aplikacja Cydia pojawi się na naszym pulpicie. Redsnow możemy teraz wyłączyć, nie będzie nam już potrzebny. W tym punkcie powróciliśmy do BB iPhona w wersji 5.13.04

WGRYWANIE JAILBREAK UNTETHERED ORAZ ULTRASN0W
(jeżeli posiadamy BB 5.13.04)

1. Uruchamiamy Cydię i pozwalamy jej zaktualizować wszystkie swoje dane (paczki, repozytoria) - jest to konieczne do wykonania dalszych kroków.

2. Przechodzimy do zakładki Search i wyszukujemy: evasi0n 6.0-6.1.2 Untether. Paczkę instalujemy, klikamy Return to Cydia, po czym koniecznie restartujemy telefon. Po pojawieniu się logo Apple na ekranie pojawi się logo aplikacji Evasi0n, która będzie aktualizowała pliki dot. jailbreak'a - po zakończeniu tego procesu telefon się uruchomi - w tym momencie nasz iPhone posiada już jailbreak w wersji untethered!

2. Aby pozbyć się simlocka, przechodzimy w Cydii do zakładki Search i wpisujemy ultrasn0w. Aplikację instalujemy, klikamy Restart springboard. Po restarcie interfejsu możemy śmiało włożyć kartę sim nieobsługiwanego wcześniej operatora i cieszyć się w pełni odblokowanym iPhonem!

Poradnik ten napisałem po pozytywnym przeprowadzeniu całego procesu na własnym telefonie (na iOS 6.1.2, gdy był nadal podpisywany i nie było jeszcze 6.1.3, aktualnie posiadam wgrany 6.1.3 i simlock mam ściągnięty całkowicie, więc nie mogę sprawdzić, czy poradnik na pewno zadziała - ale z tego co się orientowałem wszystko będzie działać).

Dotyczy on TYLKO osób, które posiadają simlock na swoim 3GS i chcą dokonać programowej procedury ściągania blokady. Pamiętajcie, że po aktualizacji (lub odtworzeniu iPhona w iTunes) simlock powróci, a także całą procedure będzie trzeba wykonać ponownie, jeśli będzie ona nadal aktualna (zależne od zmian, jakie wprowadzi nowa aktualizacja iOS wraz z BB).

Jeśli było już o tym pisane na forum, proszę dać mi znać i zrobić z tym co trzeba. Jeśli nie - tym bardziej proszę zrobić z tym co trzeba - myślę, że przyda się to innym.

W razie wątpliwości proszę pisać w odpowiednim wątku.

#2 aerO^

aerO^
  • 894 postów

Napisano 14 marca 2013 - 15:56

Poradnik tylko przejrzałem tak powierzchownie, ale warto dodać, że przy iOS 6.0+ dobrze jest użyć karty operatora na którą mamy locka, ponieważ w innym wypadku iMessage/Facetime(w przypadku 4) oraz powiadomienia push, nie będą działały, więc przy robieniu "Jailbreak" należy zaznaczyć Deactivate, a potem użyć oryginalnej karty, reszta pozostaje bez zmian. Nigdy nie miałem 3GSa, więc za bardzo się nie znam, ale poradnik wygląda solidnie :)

#3 x X x

x X x
  • 427 postów
  • SkądRzeszów, Poland

Napisano 14 marca 2013 - 21:46

Mam wrażenie, że o czymś zapomniałem... Mianowicie wydaje mi się, że pomiędzy punktem 4. a 5. poradnika niebieskiego powinno być jeszcze odtwarzanie telefonu za pomocą iTunes, aby usunąć Jailbreak - ale nie dam sobie teraz ręki uciąć i nie sprawdzę teraz tego. Wiem, że dokonywałem odtwarzania przez iTunes, gdy miałem wgrane BB iPada i wszystko poszło bez żadnych problemów, ale czy jest to koniecznie nie potrafię odpowiedzieć. Jeśli ktoś wie czy da się ponownie wgrać JB do telefonu za pomocą redsn0w niech coś na ten temat napisze :)

And one more thing: jeśli faktycznie po wgraniu BB iPada trzeba wykonać odtwarzanie z poziomu iTunes będzie nam potrzebna karta operatora, na którego założony jest simlock, aby wykonać proces aktywacji telefonu.


#4 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 14 marca 2013 - 22:40

Wątek oczyściłem z rozmów. To jest poradnik i w nim nie zadajemy pytań. Śmietnik robimy w http://myapple.pl/ip...przeczytaj.html

#5 x X x

x X x
  • 427 postów
  • SkądRzeszów, Poland

Napisano 16 marca 2013 - 23:17

Bardzo proszę osobę, która wykonała kroki powyższego poradnika (bądź posiada wiedzę na ten temat) o odpowiedź, czy po wgraniu jailbreak i baseband iPada, konieczne jest w tym momencie odtworzenie telefonu przez iTunes aby wykonać kolejny krok poradnika, tj. jailbreak i downgrade baseband (rozumiem, że sama procedura łamania oprogramowania nie wymaga do poprawnego wykonania instalowania Cydii?).

#6 ippawel

ippawel
  • 1 136 postów

Napisano 17 marca 2013 - 13:51

Jeśli już masz jailbreak i baseband od iPada, to downgrade tego basebandu nie 'robi' nam od nowa jailbreaka, po prostu go obniża. Do tego nie trzeba się bawić w restore'a i ponownego jailbreaka.

Poradnik tylko przejrzałem tak powierzchownie, ale warto dodać, że przy iOS 6.0+ dobrze jest użyć karty operatora na którą mamy locka, ponieważ w innym wypadku iMessage/Facetime(w przypadku 4) oraz powiadomienia push, nie będą działały, więc przy robieniu "Jailbreak" należy zaznaczyć Deactivate, a potem użyć oryginalnej karty, reszta pozostaje bez zmian. Nigdy nie miałem 3GSa, więc za bardzo się nie znam, ale poradnik wygląda solidnie :)


A aktywowanie SAMem? Ja od zawsze działam SAMem po haktywacji i działają powiadomienia push włącznie z iMessage.
http://www.ijunkey.c...-ios-5-iphones/
Aktualnie na 6.1 również tym sposobem 'naprawiłem' powiadomienia.

#7 x X x

x X x
  • 427 postów
  • SkądRzeszów, Poland

Napisano 17 marca 2013 - 14:24

Ok, czyli wszystko jasne, jeszcze jedna osoba potwierdziła Twoje słowa ippawel, więc można oficjalnie potwierdzić, że poradnik nie zawiera błędów.

Mam nadzieję, że komuś się przyda. Jak będę miał chwilę to może dodam jakieś fotografie do tego.

WAŻNE
Właśnie sprawdziłem GPS na najnowszej Auto Mapie (wersja testowa), bez włączonego WiFi i sieci gsm satelita został znaleziony w mniej niż minutę, więc GPS działa poprawnie :)

#8 schreder

schreder
  • 201 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 18 marca 2013 - 09:39

Proponuję dopisać do jakiej serii 3gs'ów można wgrywać BB od ipada, bo ludzie uceglą telefon i tyle.

#9 Paf

Paf
  • 8 094 postów

Napisano 18 marca 2013 - 12:02

Proponuję dopisać do jakiej serii 3gs'ów można wgrywać BB od ipada, bo ludzie uceglą telefon i tyle.

iPad BB nie można wgrać do każdego iPhona 3GS - wszystko jest zależne od daty produkcji naszego telefonu. Jest o tym na forum szczegółowo opisane w temacie o simlockach.

Dokładnie tu : http://myapple.pl/ip...ominiecia_.html

#10 x X x

x X x
  • 427 postów
  • SkądRzeszów, Poland

Napisano 08 kwietnia 2013 - 10:46

Proponuję dopisać pod akapitem:

Dotyczy on TYLKO osób, które posiadają simlock na swoim 3GS i chcą dokonać programowej procedury ściągania blokady. Pamiętajcie, że po aktualizacji (lub odtworzeniu iPhona w iTunes) simlock powróci, a także całą procedure będzie trzeba wykonać ponownie, jeśli będzie ona nadal aktualna (zależne od zmian, jakie wprowadzi nowa aktualizacja iOS wraz z BB).


że telefon naturalnie musi być aktywny aby wykonać całą procedurę. Karta operatora nie jest w takim wypadku wymagana, może jedynie pojawić się problem, o którym zostało napisane powyżej.

Jeżeli Twój telefon nie jest aktywny i nie posiadasz karty operatora jedyny sposób na ściągnięcie simlocka i działania na basebandzie (jeśli program to obsługuje) to aplikacja Sn0wbreeze. Sam miałem tak robić, ale aplikacja ta nie działa na OS X, który służył mi podczas pisania tego poradnika.

#11 supra6410

supra6410
  • 51 postów

Napisano 10 sierpnia 2013 - 18:17

Aktualnie niestety soft 6.1.2 nie jest juz wspierany i nieda sie go wgrac co dalej?

#12 x X x

x X x
  • 427 postów
  • SkądRzeszów, Poland

Napisano 10 sierpnia 2013 - 18:38

Niedługo zaktualizuję ten poradnik, ponieważ sam w swoim 3GSie będę wgrywał (niestety) 6.1.3. Z tego co się orientuje proces wygląda tak samo, ponieważ praktycznie poza wersją iOS nic się nie zmieniło.

#13 supra6410

supra6410
  • 51 postów

Napisano 22 sierpnia 2013 - 16:46

Napiszcie prosze jak ten soft 6.1.3 na 3gsie smiga i jak smiga ultrasn0w na nim=]

#14 x X x

x X x
  • 427 postów
  • SkądRzeszów, Poland

Napisano 22 sierpnia 2013 - 17:32

3GS - upgrade iOS (6.1.3), downgrade BB (iPad), restore BB (3GS), jailbreak/simlock

Ja już nie mam jak tego sprawdzić, ponieważ ściągnąłem na stałe simlocka.

Wydaje mi się jednak, że wszystko będzie działać, bo najnowszy redsn0w obsługuje 6.1.3 oraz obniżenie BB do iPadowego (i ponownie wgranie od iPhona), ultrasn0w oczywiście też jest na 6.1.3. Jedyna wada to to, że jailbreak jest w wersji tethered. Poza tym wszystko powinno być zgodnie z poradnikiem.

Jako, że nie mogę zedytować pierwszego postu poradnika piszę to tutaj. Proszę ewentualnie aby ktoś to wrzucił do pierwszego postu, najlepiej po sprawdzeniu na swoim urządzeniu.

ZAKTUALIZOWANY PORADNIK
(temat też by pasowało zmienić, ja takiej władzy nie mam)

Jak wiadomo, z iPhone 3GS (jak i z iPhone 4) można programowo ściągnąć simlocka. Aby ściągnąć simlocka z iPhone 3GS musimy wgrać BB iPada w wersji 6.15.00, po czym jailbreak i ultrasn0w.

A co jeśli chcemy działać na oryginalnym firmware od iPhone, tym samym posiadać możliwość korzystania z modułu GPS ? (przyznam, że nie sprawdzałem tego, ale skoro BB iPada powodowało problemy z GPS - w tym wypadku nie powinno być problemu). Jak najbardziej jest to możliwe !

Mój telefon działa aktualnie na iOS 6.1.2, oprogramowanie BB jest najnowsze.

Ultrasn0w obsługuje BB iPada 6.15.00 oraz iPhone 3GS - w naszym przypadku - maksymalnie 05.13.04. Prawdopodobnie wiadomo wam, że po downgrade basebandu programem redsn0w z 6.15.00 do basebandu iPhonowego dostajem go w wersji właśnie 05.13.04 - i to jest naszą szansą, aby posiadać działajcy jailbreak untethered tethered dla iOS 6.1.2 6.1.3 oraz działający ultrasn0w do ominięcia simlocka.


Co będzie potrzebne?

najnowszy redsn0w 0.9.15b3
oprogramowanie ipsw iOS 6.0 dla iPhone 3GS


PRZYGOTOWANIE TELEFONU
(tylko jeżeli posiadamy baseband wyższy niż 5.13.04 - jeśli posiadamy właśnie ten baseband pomijamy tą część i przechodzimy do poradnika fioletowego. Jeżeli natomiast posiadamy baseband iPada 6.15.00 przechodzimy do punktu 5. poradnika niebieskiego.)

1. Procedurę rozpoczynamy od odpalenia aplikacji redsn0w (jako administrator). Przechodzimy do Extras, potem Select IPSW i wybieramy pobrane wcześniej IPSW iPhona 3GS w wersji 6.0. Wyświetla się okno Succesfully identified, klikamy OK. W oknie Is this newer (fixed) model? prawdopodobnie każdy z nas klika Yes - jest to chyba związane z kompletnym odtwarzaniem oprogramowania telefonu i wiąże się z utratą danych. Tak przynajmniej to rozumiem. Jako, że robiłem wszystko na czysto nie zwracałem na to uwagi. Jednakże, jeśli ktoś wie o co tutaj dokładnie chodzi niech dopisze.

2. Klikamy Back i klikamy Jailbreak. Pojawi się progress bar przygotowujący dodany wcześniej plik IPSW. W następnym oknie: Please select yout options... wybieramy: Install iPad baseband - pojawia się okno, czy jesteśmy pewni swojego wyboru. Trzeba tutaj pamiętać o tym, że BB od iPada nie można wgrać do każdego iPhona 3GS - wszystko jest zależne od daty produkcji naszego telefonu. Jest o tym na forum szczegółowo opisane w temacie o simlockach. Jeśli nasz telefon spełnia wymagania klikamy Yes. Jeśli telefon nie spełnia wymagań ten poradnik jest dla nas bezużyteczny i wykonanie go może doprowadzić do uszkodzenia telefonu!

3. Klikamy Next i wprowadzamy telefon do trybu DFU - albo wg poradnika wyświetlającego się po kliknięciu Next, albo już w tym momencie, jeśli wiemy jak to zrobić. Program zacznie wgrywać dane jailbreak'a jak i nowy baseband. Procedura trwa dość długo (10 minut), trzeba cierpliwie czekać aż telefon zrestartuje się i uruchomi ponownie.

4. Po ponownym uruchomieniu telefonu proponuję zrestartować aplikację redsn0w - wyłączamy, włączamy ją ponownie i wykonujemy krok 1. tego poradnika. (jeśli nie restartowaliśmy redsn0w przechodzimy do następnego punktu).

5. Powtarzamy krok 2 poradnika, jednakże tym razem nie zaznaczamy opcji Install iPad baseband, a Downgrade from iPad baseband. Zaznaczamy także Install Cydia - procedura konieczna!

6. Powtarzamy krok 3. poradnika.

7. Po ponownym uruchomieniu telefonu proponuję zrestartować aplikację redsn0w (nie jest to wymagane, ALE może zapobiec ewentualnym błędom aplikacji) wg 1. punktu poradnika. Musimy teraz wykonać tzw. Just boot, ponieważ po uruchomieniu telefonu na pulpicie nie jest widoczna aplikacja Cydia. Po wykonaniu Just boot telefon uruchomi się, a aplikacja Cydia pojawi się na naszym pulpicie. Redsnow możemy teraz wyłączyć, nie będzie nam już potrzebny. W tym punkcie powróciliśmy do BB iPhona w wersji 5.13.0

WGRYWANIE JAILBREAK UNTETHERED ORAZ ULTRASN0W
(jeżeli posiadamy BB 5.13.04)

1. Uruchamiamy Cydię i pozwalamy jej zaktualizować wszystkie swoje dane (paczki, repozytoria) - jest to konieczne do wykonania dalszych kroków.

2. Przechodzimy do zakładki Search i wyszukujemy: evasi0n 6.0-6.1.2 Untether. Paczkę instalujemy, klikamy Return to Cydia, po czym koniecznie restartujemy telefon. Po pojawieniu się logo Apple na ekranie pojawi się logo aplikacji Evasi0n, która będzie aktualizowała pliki dot. jailbreak'a - po zakończeniu tego procesu telefon się uruchomi - w tym momencie nasz iPhone posiada już jailbreak w wersji untethered!

2. Aby pozbyć się simlocka, przechodzimy w Cydii do zakładki Search i wpisujemy ultrasn0w. Aplikację instalujemy, klikamy Restart springboard. Po restarcie interfejsu możemy śmiało włożyć kartę sim nieobsługiwanego wcześniej operatora i cieszyć się w pełni odblokowanym iPhonem!

Poradnik ten napisałem po pozytywnym przeprowadzeniu całego procesu na własnym telefonie (na iOS 6.1.2, gdy był nadal podpisywany i nie było jeszcze 6.1.3, aktualnie posiadam wgrany 6.1.3 i simlock mam ściągnięty całkowicie, więc nie mogę sprawdzić, czy poradnik na pewno zadziała - ale z tego co się orientowałem wszystko będzie działać).

Dotyczy on TYLKO osób, które posiadają simlock na swoim 3GS i chcą dokonać programowej procedury ściągania blokady. Pamiętajcie, że po aktualizacji (lub odtworzeniu iPhona w iTunes) simlock powróci, a także całą procedure będzie trzeba wykonać ponownie, jeśli będzie ona nadal aktualna (zależne od zmian, jakie wprowadzi nowa aktualizacja iOS wraz z BB).

Jeśli było już o tym pisane na forum, proszę dać mi znać i zrobić z tym co trzeba. Jeśli nie - tym bardziej proszę zrobić z tym co trzeba - myślę, że przyda się to innym.

W razie wątpliwości proszę pisać w odpowiednim wątku.



#15 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 22 sierpnia 2013 - 18:33

Wyedytowałem pierwszy post i zmieniłem tytuł. Sprawdź proszę, czy dobrze. Następnym razem po prostu daj znać na PW i zrobię co trzeba.

#16 Paf

Paf
  • 8 094 postów

Napisano 02 listopada 2013 - 15:14

Dla potomnych. iTunes 11.x blokuje możliwość wgrywania CF-ów. Więc aby dokonać downgrade/restore/update do nie podpisywanych przez apple softów musimy odinstalować iTunes 11.x i zainstalować starszy z serii 10.

#17 mlody010

mlody010
  • 5 postów

Napisano 03 listopada 2013 - 21:21

.,,

#18 bazmaster1

bazmaster1
  • 32 postów
  • SkądJastarnia

Napisano 03 listopada 2013 - 21:41

Z tego co widzę to poradnik dla 3GS, ale może jestem ślepy.

#19 Durbek

Durbek
  • 37 postów

Napisano 28 listopada 2013 - 11:55

no dobra zrobilem jak trzeba, wersja 4.3.3 bb ten sam ale jak wchodze w cydie to nie mam apki ultrasnow

#20 dawidd111

dawidd111
  • 3 postów

Napisano 28 listopada 2013 - 16:44

robie według instrukcji i wywala mi ERROR o co chodzi ?

#21 Paf

Paf
  • 8 094 postów

Napisano 28 listopada 2013 - 17:03

Ja… może napisz jaki error -,-

#22 dawidd111

dawidd111
  • 3 postów

Napisano 29 listopada 2013 - 16:23

error please reboot the device into normal operating mode then perform

- - - Połączono posty - - -

Przeczytałem coś na forum o tym błędzie, nie wyłączyłem ipka slide off i potem DFU tylko od razu DFU i dlatego się taki komunikat pokazywał...

#23 zeton1

zeton1
  • 3 postów

Napisano 07 grudnia 2013 - 11:31

witam wszystkich mam pewien problem , gdy chce zmienic baseband proces zawiesza sie na "transferring control to jailbreak"

#24 David1554

David1554
  • 337 postów
  • SkądToruń, Poland

Napisano 27 grudnia 2013 - 16:10

wspomnę że jest już opcja trwałego JB na 6.1.3 ;)

#25 shevc

shevc
  • 9 postów

Napisano 27 grudnia 2013 - 19:39

A możesz coś więcej na ten temat? Jakiś opis, link?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych