Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Nagrywanie / latencja / produkcja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 akordtristanowski

akordtristanowski
  • 28 postów

Napisano 10 marca 2013 - 02:19

Witam Państwa,
jestem początkujący jeśli chodzi o produkcję z pomocą komputera, dlatego też proszę o wyrozumiałość. Za kilka tygodni przyjdzie mi robić ważny projekt, dlatego chciałbym odpowiednio się przygotować, potrzebuję Waszej pomocy w wyjaśnieniu pewnych kwestii i zmontowaniu mini-studia kompozytorskiego.

Chciałbym robić nagrania na bibliotekach sampli podłączonych do programu Kontakt. Dużo oczytywałem się w tym temacie i wielokrotnie spotkałem się z opinią, że istnieją problemy z opóźnieniami w nagraniach, i rzeczywiście - jednak, czytałem, że spowodowane są one tym, jaką drogę musi pokonać sygnał z klawiatury sterującej do komputera, a później na wyjście (głośniki).

Ostatnio spróbowałem nagrać coś, ale za pomocą klawiatury Macbooka (a nie podłączonej klawiatury MIDI)! i okazało sie, że opóźnienia uniemożliwiały nagrywanie tylko piana, a co dopiero dogranie drugiej ścieżki. Dlaczego tak się dzieje, skoro sygnał był w komputerze od razu?

Posiadam Macbook Pro i7 Quad Core, 4GB Ram, dodam, że chcę zakupić jakieś lepsze oprogramowanie DAW, ale teraz próbowałem nagrać te próbki w Audacity.

Czytałem, że w przypadku Windowsa o latencji decydują sterowniki ASIO. Jak jest w przypadku Mac? Gdzie można doczytać jak się sprawy mają w tym przypadku? Czy są dostępne jakieś sterowniki? Jak sprawić, by zniwelować te opóźnienia? W ustawieniach programu Kontakt było napisane, że opoźnienie wynosi 12,5 milisekundy, ale to chyba niemożliwe, bo jest bardzo odczuwalne - w ustawieniach audacity pokazywało 100 milisekund, przestawiłem na mniej, ale nic to nie dało, dalej wszystko było opóźnione.

I jak wygląda sprawa z interfejsem audio - czytałem na forum, ale nie do końca jestem pewny - jest on potrzebny właśnie do tego, by zniwelować problemy z latencją? Lepiej wybrać interfejs fireware, czy usb? Fireware jest szybszy, prawda?
Dodam, że nie potrzebne mi dużo wejść, chcę tylko, żeby można było połączyć klawiaturę sterującą (ewentualnie 2), nie będzie nagrań z mikrofonów itp.
Czy coś takiego się nada, i czy w ogóle to potrzebne w mojej sytuacji?
BEHRINGER Pro F-CONTROL AUDIO FCA202 Sklep Muzyczny - Komis Pasja

Dodam, że nie chciałbym wydawać jakoś dużo na taki interfejs. A i jeszcze jedno - co to jest interfejs midi, bo ktoś mówił, że to też potrzebne, zawarte w niektórych interfejsach audio, ale nie zawsze.

Nie chciałbym bez sensu wydać kasy, pomożecie mi? :)

Co jest mi potrzebne, żeby nagrywać sobie w komputerku tak ścieżkami po kolei, np. najpierw piano, potem smyczki, itp.?

Pozdrawiam serdecznie ;)

#2 mredone

mredone
  • 62 postów

Napisano 10 marca 2013 - 07:42

Audacity nie jest najlepszym softem do testów.
Polecam na początek darmowy i bardzo rozbudowany Reaper.
Akurat to, że nagrywałeś coś z klawiszy komputera nie ma znaczenia. Latencja w core audio czyli natywnym interfejsie MAC jest ustawiona na dość wysokim poziomie. W preferencjach Reapera będzie możliwość zmniejszenia jej.
Sam posiadam Behringera FCA 202 i jeśli chodzi o latencje to nie ma żadnego problemu przy pracy na systemach od Native Instruments. Jestem właścicielem Komplete 8 Ultimate i Maschine. Działam na tym trochę i nie odczułem, żadnych opóźnień.
Jedyną wadą Behringera jest to, że na MAC działa on pod Core audio co automatycznie wyłącza sterowanie głośnością z klawiszy funkcyjnych Maka plus sterowania poziomem wejścia i wyjścia z panelu dźwiękowego systemu.
Można tylko zmieniać w DAW te parametry, co automatycznie wyklucza tą kartę z używania jej do "zwykłego słuchania muzyki".

MIDI to cyfrowy interfejs komunikacji między instrumentami - sprzętem - softem. Za pomocą jednej klawiatury sterującej możesz kontrolować wiele zewnętrznych syntezatorów i samplerów i zapisywać ich nuty na przykład w Programie DAW. To tak w skrócie. Polecam Wikipedie.

W razie jakichś niejasności służę pomocą.

#3 akordtristanowski

akordtristanowski
  • 28 postów

Napisano 10 marca 2013 - 23:52

Dziękuję za odpowiedź mredone ;)

Spróbuję w Reaperze coś nagrać i mam nadzieję, że nie będzie tych opóźnień... ;)
Ale nie odpowiedziałeś na najważniejsze pytanie - czy taki interfejs audio jest mi w ogóle potrzebny? Czy uda się nagrywać z latencją nie przeszkadzającą w pracy bez niego?

A w przypadku tego Behringera czy będę mógł sterować głośnością z klawiatury sterującej?

A jaki inny interfejs polecasz? ;)

Co do MIDI to wiem do czego służy, tylko jeden Pan na filmiku - ma osobne urządzenie, które nazywa interfejsem midi, i powiedział, że nie wszystkie interfejsy audio zawierają go w sobie.

Dzięki za pomoc ;)

- - - Połączono posty - - -

A gdzie się włącza monitorowanie ścieżki w tym reaperze? Od godziny się męczę i nie mogę znaleźć...

#4 akordtristanowski

akordtristanowski
  • 28 postów

Napisano 11 marca 2013 - 00:11

Udało mi się znaleźć, ale nie wiem co robię nie tak..., ustawiłem wszystko na soundflower - w kontakcie, reaperze i ustawieniach dźwięku komputera...

#5 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 11 marca 2013 - 00:12

A propos interfesów; przeczytaj http://myapple.pl/au...tml#post2031145

Latencja zależy od wielkości buforu drajwera audio w Twoim programie. Zminiejszając bufor do 64 sampli uzyskujemy 11.9 milisekund opóźnienia. Dodajemy do tego około 2X 1.6 ms opóźnienia konwersji analogowo cyfrowej i cyfrowo analogowej na interfejsie przy częstotliwości próbkowania 44.1khz.

Bufor to w Reaper: Preferences/Audio/Device/Request block size. Tu ustawiasz wartość 64.

Oczywiście w polu Audio device musi być Twój interfejs.

Zapomnij o Soundflower i ustawieniach w System Preferences. Zostaw to na Built-in

#6 akordtristanowski

akordtristanowski
  • 28 postów

Napisano 11 marca 2013 - 00:33

Czyli nie obejdzie się bez takiego interfejsu? Jak wszystko ustawiłem na built in to nic się nie nagrywa. Ja już nic nie rozumiem... Ale dziękuję za odpowiedź ;)

#7 mredone

mredone
  • 62 postów

Napisano 11 marca 2013 - 06:51

Spokojnie bo ja już przestaje rozumieć. Jeśli chcesz nagrywać nutki z klawiatury midi to w reaperze wystarczy, że w zakładce midi device włączysz daną klawiaturę. Jeśli chcesz nagrywać sygnał zewnętrzny audio po wejściu liniowym (o ile takie posiadasz) to w preferencjach systemu ustawiasz to wejście oraz w reaperze także je ustawiasz. Co do interfejsu myślę, że potrzebny nie będzie. Przynajmniej na razie

#8 akordtristanowski

akordtristanowski
  • 28 postów

Napisano 11 marca 2013 - 23:31

Narazie chcę spróbować coś nagrać z klawiatury komputera, i mam ustawione wszystko na soundlower, i nagrywa, z tym, że pomimo tego, że włączona jest opcja monitorowania, to nie słyszę tego co gram, co robię nie tak?

#9 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 12 marca 2013 - 00:39

Po co masz "wszystko ustawione na Soundflower"?

#10 akordtristanowski

akordtristanowski
  • 28 postów

Napisano 19 marca 2013 - 22:14

Dlatego, bo na tym built in nie nagrywa się, albo nagrywa się i nie mam odsłuchu w ogóle... Znacie jakiś inny darmowy program do nagrywania nadający się do testowania tych rzeczy?

#11 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 19 marca 2013 - 22:49

Reaper nie jest darmowy.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych