Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iMac 27” 2010 - linie poruszających się punktów na ekranie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kanti

Kanti
  • 12 postów
  • SkądWrocław

Napisano 21 stycznia 2013 - 15:02

Witam serdecznie.

Od niedawna mam następujący problem z moim komputerem. Na ekranie pojawiły się pionowe linie poruszających się punktów widoczne na jednolitych tłach. Linie są ułożone równomiernie, parami obok siebie.

Wygląda to tak: [url]https://dl.dropbox.com/u/11095154/DSCF0426.JPG[/url]

Udało mi się znaleźć filmik ilustrujący mój problem (należy włączyć najwyższą rozdzielczość żeby linie były widoczne): [url=http://www.youtube.com/watch?v=VD11NkxCoBI]iMac Screen Moving Dots - YouTube[/url]

Dodam tylko, że ostatnio pojawiły się nowe więc sytuacja raczej się nie poprawi. Od czasu do czasu zauważyłem też drobne artefakty w postaci niebieskich kwadratów, które szybko znikają.

Z normalnej odległości od ekranu (50 cm) wydaje się że jest wszystko jest w porządku, więc aż tak bardzo to w pracy nie przeszkadza, ale dla mnie jest to niedopuszczalne :)

Podejrzewam, że jest to problem z kartą graficzną, ale chciałbym się upewnić. Gorzej jeśli to usterka ekranu, ponieważ gwarancja skończyła mi się w listopadzie.

Proszę o pomoc w diagnozie, pozdrawiam.

#2 kamikox

kamikox
  • 346 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 22 stycznia 2013 - 08:42

Mi też się zdaje że grafika. z artefaktami to mi zdychał laptop Asus. Na początku były paseczki (kolorowe)... potem były kwadraciki itp.. a na koniec uwaga uwaga ... BRAK OBRAZU :) Ciekawe ile kosztuje w Twoim iMac grafika... Strzelam że ok 600-800zł (nie znam się tylko domysł). Ale jak to kiedyś ktoś mi powiedział.. "Stać Cię na komputer Apple = Stać Cię na naprawy" :)

#3 Kanti

Kanti
  • 12 postów
  • SkądWrocław

Napisano 22 stycznia 2013 - 17:16

Grafika już raz mi w nim padła całkowicie, ale wtedy miałem jeszcze gwarancję. Mam Radeona HD 5750 1GB i jestem ciekawy jaki jest faktyczny koszt. Pewnie dużo taniej wyjdzie kupno karty i zamontowanie na własną rękę, tylko przebicie się przez bebechy iMaca jest trochę kłopotliwe :)

#4 franz84

franz84
  • 238 postów

Napisano 22 stycznia 2013 - 19:24

Grafika już raz mi w nim padła całkowicie, ale wtedy miałem jeszcze gwarancję. Mam Radeona HD 5750 1GB i jestem ciekawy jaki jest faktyczny koszt. Pewnie dużo taniej wyjdzie kupno karty i zamontowanie na własną rękę, tylko przebicie się przez bebechy iMaca jest trochę kłopotliwe :)


Na własną rękę ? jesteś elektronikiem ? iMac to laptop w obudowie monitora lcd a nie komputer stacjonarny...

#5 kamikox

kamikox
  • 346 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 22 stycznia 2013 - 22:10

powodzenia.. tam grafika o ile wiem jest "przylutowana". watpie ze bez specjalistycznych urzadzen sie obejdzie.

#6 Kanti

Kanti
  • 12 postów
  • SkądWrocław

Napisano 22 stycznia 2013 - 23:53

Jednak przekonaliście mnie żeby zajął się tym serwis. Na ifixit.com jest co prawda opisane jak dostać się do karty, ale wiąże się to z rozmontowaniem wszystkich części co jest ryzykowne. Niestety to prawdopodobnie mój ostatni iMac, każdy którego posiadałem nie przeżywał 1 roku bez serwisu, to chyba nie jest w porządku.

#7 michał1985

michał1985
  • 229 postów
  • SkądKraków

Napisano 23 stycznia 2013 - 00:04

Grafika w iMac 27" jest oddzielną kartą podłączaną do płyty głównej komputera i jej wymiana "w domu" jest oczywiście możliwa ale i tak odradzam robienie tego, jeśli nie masz w tym doświadczenia. Pomimo tego, że demontaż komputera z instrukcją z ifixit wydaje się prosty to jednak bardzo łatwo coś przy tym uszkodzić. Do płyty głównej podłączonych jest kilkanaście wtyczek od czujników temperatury, kamery, głośników, dysku itp. które łatwo zniszczyć. Poza tym w domowych warunkach bardzo trudno wyczyścić matrycę i szybę tak aby po wymianie nie miała zabrudzeń i pyłków. Oddaj go do serwisu, przynajmniej będziesz miał potem gwarancję na kartę i wykonaną usługę.

#8 kamikox

kamikox
  • 346 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 24 stycznia 2013 - 10:30

Grafika w iMac 27" jest oddzielną kartą podłączaną do płyty głównej komputera i jej wymiana "w domu" jest oczywiście możliwa ale i tak odradzam robienie tego, jeśli nie masz w tym doświadczenia. Pomimo tego, że demontaż komputera z instrukcją z ifixit wydaje się prosty to jednak bardzo łatwo coś przy tym uszkodzić. Do płyty głównej podłączonych jest kilkanaście wtyczek od czujników temperatury, kamery, głośników, dysku itp. które łatwo zniszczyć. Poza tym w domowych warunkach bardzo trudno wyczyścić matrycę i szybę tak aby po wymianie nie miała zabrudzeń i pyłków. Oddaj go do serwisu, przynajmniej będziesz miał potem gwarancję na kartę i wykonaną usługę.


Czy trudno oczyścić to nie wiem... myślę że ściereczka z mikrofibry by to załatwiła :)

#9 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 24 stycznia 2013 - 10:48

Nie ma potrzeby wymiany całego modułu. Wystarczy wymienić sam układ graficzny.

#10 Lukaszeq

Lukaszeq
  • 31 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 22 lipca 2014 - 21:14

Cześć. Właśnie stałem się posiadaczem iMaca 27" mid 2010 z Radeonem HD5670 i niestety mam tem sam problem. Czy mógłbyś Kanti napisać, czy rozwiązałeś ten problem? Jeśli tak, to w jaki sposób? Jaki był koszt wymiany karty graficznej?

Dzięki!

#11 kamikox

kamikox
  • 346 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 22 lipca 2014 - 23:59

Cześć. Właśnie stałem się posiadaczem iMaca 27" mid 2010 z Radeonem HD5670 i niestety mam tem sam problem. Czy mógłbyś Kanti napisać, czy rozwiązałeś ten problem? Jeśli tak, to w jaki sposób? Jaki był koszt wymiany karty graficznej?

Dzięki!


Serio? Odkopujesz temat z przed półtora roku?

#12 Lukaszeq

Lukaszeq
  • 31 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 23 lipca 2014 - 07:20

Serio? Odkopujesz temat z przed półtora roku?


I zadajesz sobie trud tylko po to, by dodać bezsensowną uwagę? Lepiej założyć nowy temat i zaśmiecać forum, czy lepiej użyć dokładnie wyszukiwarki (tak jak to zrobiłem) i znaleźć istniejący temat? Temat jest aktualny, jak widać.

Chcę zapytać, jak mam postąpić w tej sprawie opierając się na doświadczeniu i wrażeniach osób, które miały taki sam problem. Jeżeli nikt nie odpowie na moje pytanie, sam się zabiorę za temat a wrażeniami podzielę się, by w przyszłości osoby z tym samym problemem miały łatwiej.

Po to służy forum.

Przepraszam postronnych użytkowników za długą tyradę.


#13 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 23 lipca 2014 - 09:09

Tak jak napisałem wcześniej w tym wątku. Trzeba wymienić chipset i to przywróci sprzęt do działania.

#14 Lukaszeq

Lukaszeq
  • 31 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 23 lipca 2014 - 09:26

Tak jak napisałem wcześniej w tym wątku. Trzeba wymienić chipset i to przywróci sprzęt do działania.


Dzięki za odpowiedź. Zadzwoniłem do dwóch serwisów (rekomendowanych przez MyApple) i koszt wymiany chipsetu to ok. 700-800 zł.

Zaraz mnie szlag trafi... ;)

#15 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 23 lipca 2014 - 09:30

No tyle mniej więcej. Zależy jeszcze ile gwarancji dostaniesz. Jakby było taniej to wręcz podejrzane czy ktoś nie chce wykonać tzw. reballingu.

#16 Lukaszeq

Lukaszeq
  • 31 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 23 lipca 2014 - 10:24

No tyle mniej więcej. Zależy jeszcze ile gwarancji dostaniesz. Jakby było taniej to wręcz podejrzane czy ktoś nie chce wykonać tzw. reballingu.


Gwarancja na naprawę wynosi 12 miesięcy.

Chyba będę zmuszony wysupłać z kieszeni te kilka stów... :( Ciekawe tylko, czy podzespoły pozostaną te same, czy karta graficzna będzie tej samej klasy, czy też może gorsza/lepsza. Dopytam i dam znać.

#17 kamikox

kamikox
  • 346 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 23 lipca 2014 - 10:28

Gwarancja na naprawę wynosi 12 miesięcy.

Chyba będę zmuszony wysupłać z kieszeni te kilka stów... :( Ciekawe tylko, czy podzespoły pozostaną te same, czy karta graficzna będzie tej samej klasy, czy też może gorsza/lepsza. Dopytam i dam znać.


Raczej powinni dać z takimi samymi parametrami.

#18 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 23 lipca 2014 - 10:42

Wymienia się na taki sam układ tyle że nowy. Nie ma co kombinować gdy nie ma takiej potrzeby.

#19 Lukaszeq

Lukaszeq
  • 31 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 23 lipca 2014 - 11:04

Wymienia się na taki sam układ tyle że nowy. Nie ma co kombinować gdy nie ma takiej potrzeby.


A powiedz mi proszę, czy jest jakiś skuteczny sposób na sprawdzenie, czy nie miał miejsca reballing? Czy jedynym sposobem by się przekonać jest po prostu poczekanie, aż sprzęt znowu zacznie szwankować? :)

Dzięki!

#20 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 23 lipca 2014 - 11:39

Skuteczny sposób to skorzystanie z rzetelnego serwisu z ugruntowaną renomą. Poza tym 12 miesięczna gwarancja świadczy o wymianie układu na nowy.

#21 michallus

michallus

  • 214 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 23 lipca 2014 - 13:37

Arvika, nie zawsze. Niektórzy dają gwarancję 8-12 miesięczną, zrobią jeszcze kilka razy reballing (na gwarancji) aż... gwarancja się skończy i pokarzą drzwi.


Macbook a1398 MID 2015, A1502 Early 2015

Serwis sprzętu komputerowego Apple w Trójmieście - Mekintosz

kontakt: 535-70-60-70, (58) 341-41-45

ul. Balcerskiego 14D 80-299 Gdańsk

http://www.mekintosz.pl


#22 Lukaszeq

Lukaszeq
  • 31 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 23 lipca 2014 - 14:22

Arvika, nie zawsze. Niektórzy dają gwarancję 8-12 miesięczną, zrobią jeszcze kilka razy reballing (na gwarancji) aż... gwarancja się skończy i pokarzą drzwi.

Czy zatem podczas wizyty w serwisie prosić serwisanta, by "nie przycinał w kija" i nie robił reballingu tylko wymienił część? :)

Serwisowanie Maca przypomina szukanie dobrego serwisu samochodowego...

#23 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 23 lipca 2014 - 14:35

Lukaszeq

  • Niech wykonają zdjęcie wymienionego układu - jak masz na układzie D/C (Data Code) np. 11 (czyli 2011) zaś sprzęt masz z 2010 to raczej wymieniony został układ.
  • Zwrot starego układu
  • Gwarancja

Inaczej nie sprawdzisz, chyba, że w innym serwisie ;) (nowe układy są na bezołowiu, reballing zwykle wykonywany jest za pomocą kulek z cyny z ołowiem - inna temperatura tzw. rozpływu cyny).


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#24 michallus

michallus

  • 214 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 23 lipca 2014 - 15:00

Lukaszeq moim zdaniem jest gorzej niż w przypadku serwisów samochodowych, wg. mnie jest tylko kilka serwisów w kraju które podchodzą do napraw uczciwie i robią na co dzień sprzęty Apple. Tumpio, miałem ostatnio klienta który żądał ode mnie stary układ, pokazanie nowego układu przed wlutowaniem, pokazanie płyty po wlutowaniu. Do tego był to klient z polecenia. Niestety ale nie miałem na to czasu, jeżeli opinie nie wystarczają, szuka dziury w całym niech idzie skorzystać z usługi (naciągactwa) w innym serwisie. Oczywiście sprzęt zdecydował się jednak naprawić i wyszedł zadowolony ze swoim starym układem :) Jednak trzeba pamiętać, że jeżeli ktoś chce oszukać to i tak to zrobi..... zdjęcie układu, stary układ to wszystko idzie "załatwić"


Macbook a1398 MID 2015, A1502 Early 2015

Serwis sprzętu komputerowego Apple w Trójmieście - Mekintosz

kontakt: 535-70-60-70, (58) 341-41-45

ul. Balcerskiego 14D 80-299 Gdańsk

http://www.mekintosz.pl


#25 Lukaszeq

Lukaszeq
  • 31 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 01 sierpnia 2014 - 15:44

Po paru dniach wróciłem do siebie. ;) Diagnoza postawiona w warszawskim Cortlandzie brzmi: uszkodzony sterownik matrycy, a nie karta graficzna. Przypuszczenia potwierdziło podłączenie iMaca do zewnętrznego monitora - wtedy te pionowe przebiegi nie występują. Koszt wymiany matrycy 27" - 1750 zł.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych