Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Programowanie na platformę Mac... - Czy naprawdę się opłaca?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 RPAnimation

RPAnimation
  • 387 postów
  • Płeć:
  • SkądCzęstochowa

Napisano 15 stycznia 2013 - 22:01

Witam, od zawsze pracowałem z mac'ami... ale nie o to mi chodzi. Chcę wybrać szkołę z kierunkiem matematyczno-informatycznym a później iść na studia o podobnej tematyce. Mam na myśli to że, nie jestem pewny czy kontynuacja programowania dla Mac'ów mi się przyda w następnych etapach mojego rozwoju, i czy nie opłaca się uczyć innych bardziej powszechnych języków programowania na inne platformy. Mam średnie doświadczenie w tworzeniu stron internetowych i pisaniu w JavaScript, oraz zaczynam się uczyć PHP (wiadomo przydatne rzeczy). Ale niedawno też zacząłem programowanie dla Mac'ów w Cocoa i Javie, także próbuję ogarnąć składnię i biblioteki OpenGL i nawet mi się to spodobało. Z tego co wiem polskie uczelnie tylko dysponują Piecami (PC) :/, a na rynku światowym królują też Piece... Wiem że napewno później i tak będę musiał pracować z bazami danych i serwerami na UNIX'ie itp.... Ale czy zostaje mi tylko hobbystycznie się zajmowywać mac'ami? Wiem że myślę bardzo przyszłościowo i wszystko może się zawsze zmienić, ale zostało mi jeszcze wiele dni na pogłębienie swojej wiedzy... Tylko nie wiem w jakim kierunku powinienem ją rozwijać... Lepiej zacząć się uczyć czegoś innego? Czy mogę coś osiągnąć w przyszłości pisząc aplikacje na Mac'a bądź na inny sprzęt Apple'a? Pytanie kieruję głównie do tych którzy mają doświadczenie w tych sprawach, i uczą programowania się lub programują na Mac'ach.

#2 Wystrzalowiec

Wystrzalowiec
  • 13 postów

Napisano 17 stycznia 2013 - 09:45

Odkrywczy może nie będę, ale naucz się porządnie jednego języka danego typu, piszesz tu o PHP, Java, objective-c. W pierwszym z nich można pisać zarówno obiektowo jak i proceduralnie, w Javie już trzeba się postarać żeby olać obiekty, podobnie jak i w Obj-C. Jeśli poznasz dobrze objective-c/Jave i powiedzmy że twoja kariera zawodowa potoczy się w odmiennym kierunku, powiedzmy pisanie w .net i technologiach MS. To późniejsze przejście na C# będzie kwestia 1-2 miesięcy żeby poznać składnię i specyfikę języka, później pewnie szlifowanie "good practices" języka i danego skd. Na początek niech pisanie i rozwiązywanie problemów sprawia Ci przyjemność.

#3 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 17 stycznia 2013 - 10:32

Czy się opłaca? IMHO, się opłaca. Z resztą, ja bym się nastawiał na to, że nie zależnie co wybierzesz, to się opłaca - tylko tyle, że zostaniesz w tym środowisku i języku, który właśnie wybierzesz. Każdy wybór się opłaca, kwestia jest tego, co wolisz.

#4 Krecik1

Krecik1
  • 209 postów

Napisano 17 stycznia 2013 - 15:45

Chcę wybrać szkołę z kierunkiem matematyczno-informatycznym

Zaczynamy konkretnie. Podoba mi się.

Mam na myśli to że, nie jestem pewny czy kontynuacja programowania dla Mac'ów mi się przyda w następnych etapach mojego rozwoju

Przyda się.

i czy nie opłaca się uczyć innych bardziej powszechnych języków programowania na inne platformy

Na tym etapie się opłaca na pewno. :)

Mam średnie doświadczenie w tworzeniu stron internetowych i pisaniu w JavaScript, oraz zaczynam się uczyć PHP (wiadomo przydatne rzeczy).

Ucz się jednej rzeczy, a nie miliona.

Z tego co wiem polskie uczelnie tylko dysponują Piecami (PC)

Bzdura.

Wiem że napewno później i tak będę musiał pracować z bazami danych i serwerami na UNIX'ie itp

Prorok? Nie wiesz tego.

.. Ale czy zostaje mi tylko hobbystycznie się zajmowywać mac'ami?

Nie. Skończ liceum, ucz się tego, co do szkoły + czegoś znanego ogólnie, co najpierw się na studiach przyda. Obj C zostaw sobie na deser. Potem to jest łatwizna. ;-)

Tylko nie wiem w jakim kierunku powinienem ją rozwijać...

W liceum poznasz podstawy matematyki, fizyki- zobaczysz, co Cię zainteresuje. Spokojnie.

Czy mogę coś osiągnąć w przyszłości pisząc aplikacje na Mac'a bądź na inny sprzęt Apple'a?

Możesz. Ja osiągnąłem. ;-) (PW)

Pozdrawiam




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych