Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak zacząć - początkujący z doświadczeniem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 bartolo

bartolo
  • 89 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 grudnia 2012 - 17:19

Witam W programowane bawiłem się 15 lat temu na studiach. Od tego czasu zajmowałem się zupełnie czym innym. Obecnie chciał bym do tego wrócić. Nie chodzi mi o zawodowe zostanie programistą ale o własne prace dla własnej przyjemności. Przewertowałem to forum i sporo poszperałem w sieci. Z racji pracy na Mac-kach, również na nim chciał bym zająć się programowaniem. Oczywiście interesuje mnie ObiectiveC ale z tego co wyczytałem wszyscy sugerują zaczęcie od C++. Kiedyś pisałem w Pascalu, trochę w C, nawet Basic się trafił :) ale również mała przygoda z Assemblerem była. Pytanie jak się obecnie do tego zabrać? W czym pisać i kompilować? Próbowałem podejść do Xcoda ale C++ nie udało mi się uruchomić a samo ObiectiveC wydaje się mało przejrzyste (próbuję z książek ale jakoś to idzie pod górkę). Czas na pytania: Czy walczyć z C++, czy od razu ObiectiveC? Jaki kompilator? Znacie może kogoś kto znalazł by czas w Warszawie i udzielił kilku lekcji? Oczywiście nie tylko za "dziękuję" :)

#2 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 19 grudnia 2012 - 20:11

Zrezygnowałbym z nauki C++, jeżeli nie potrzebuje go do innych celów. Składnia C++ oraz podejście do obiektowości różnią się od tego w Objective C, co dla początkującego może być mylące. Jeżeli Twoim celem jest poznanie Objective C to rozpocznij od klasycznego C, a jeżeli już je znasz to zaczynaj z samym obj C. Nie baw się w jakieś kompilatory zewnętrzne, XCode w zupełności wystarcza, zwłaszcza, że i tak 99% przykładów jest w postaci projektów XCode. Co do samej nauki, to może masz złe książki, poszukaj na forum jakie są polecane, poza tym przejdź przez samouczki Apple, są naprawdę dobre. Dobrym pomysłem jest też obejrzenie kursu Stanforda w iTunes U.

#3 DrunkenBear

DrunkenBear
  • 174 postów
  • SkądWroclaw, Poland, Poland

Napisano 20 grudnia 2012 - 13:10

To zależy co chcesz później robić. Bo jeśli pisanie aplikacji na iOS i Mac, to oczywistym wyborem jest Objective-C. Jeśli coś bardziej uniwersalnego i na kilka platform systemowych, to C++ albo Java. Do Objective-C i C++ najlepiej XCode używać.

Co do materiałów, to niestety w języku polskim nic aktualnego nie znajdziesz.

Jeśli chcesz zacząć przygodę z Objective-C, to możesz sobie zobaczyć ten kanał na youtube masz tu wprowadzenie do C, kurs Objective-C i Cocoa. Więc na początek wystarczy. Oczywiście wszystko po angielsku.

#4 bartolo

bartolo
  • 89 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 grudnia 2012 - 18:08

Wielkie dzięki za porady. Zabieram się za przeglądanie kanału na YT.

#5 karski1

karski1
  • 10 postów

Napisano 07 stycznia 2013 - 19:26

Ja bym mimo wszystko zaczął od C a potem do Objectiv-C. Generalnie wszystkie [url=http://www.pliki.pl]programy[/url] działające na MAC-u pisane są w językach wyższych poziomów, więc z powrotem nie będzie mam nadzieję dla Ciebie problemów.

#6 Krecik1

Krecik1
  • 209 postów

Napisano 07 stycznia 2013 - 22:55

Czy walczyć z C++, czy od razu ObiectiveC? Jaki kompilator?

C++ najpierw- Grębosz "Symfonia C++ Standard"
Póżniej C, a na końcu Objective- C.

Pozdrawiam

P.S.
Ja jako programista używam CodeRunner'a.

#7 metal_man

metal_man
  • 489 postów
  • SkądChorzów

Napisano 08 stycznia 2013 - 07:23

C++ najpierw- Grębosz "Symfonia C++ Standard"
Póżniej C, a na końcu Objective- C.


C++ przed C?

#8 jacflay

jacflay
  • 129 postów

Napisano 08 stycznia 2013 - 07:41

Moje zdanie jest takie, jeśli chcesz poznać Objective-C to od tego języka zaczynaj. Jak chcesz nauczyć się jeździć samochodem to nie musisz zaczynać od nauki jazdy motocyklem prawda?

#9 metal_man

metal_man
  • 489 postów
  • SkądChorzów

Napisano 08 stycznia 2013 - 07:44

Moje zdanie jest takie, jeśli chcesz poznać Objective-C to od tego języka zaczynaj. Jak chcesz nauczyć się jeździć samochodem to nie musisz zaczynać od nauki jazdy motocyklem prawda?


Jako, że Objective-C to rozszerzenie C to tak czy inaczej, przez C przejść trzeba.

#10 tmkszlc

tmkszlc

  • 1 846 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 08 stycznia 2013 - 08:57

A ja nie rozumiem po co zaczynać od C czy C++. Podstawowe książki o Objective-C i tak tłumaczą co to jest if, for loop i inne rzeczy, więc po co zajmować się innymi językami teraz skoro można później "jak będzie potrzebny do czegoś". Programowanie w Objective-C jest bardzo przyjemne, może zaczynałeś po prostu od zbyt trudnych rzeczy?

#11 Krecik1

Krecik1
  • 209 postów

Napisano 08 stycznia 2013 - 12:26

Ja się tak uczyłem, więc uważam to za metodę sprawdzoną, dlatego polecam.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych