Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MBP 13'' 2010 awaria na morzu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 cognac

cognac
  • 62 postów
  • SkądTrójmiasto

Napisano 16 września 2012 - 21:54

MBP nie reaguje na przycisk start. ekran czasny, wiatrak nie pracuje. ogolnie wylaczony. przypadek jest mocno niejasny, wczoraj znalazlem swojego maka na lozku, byl wilgotny (jestem oficerem w marynarce handlowej wlasnie podczas przejscia morze, wiec napisze najlepiej jak sie uda i licze na dobra odpowiedz, bym mogl sobie poradzic z problemem sam; w ostatecznosci bede probowal szukac pomocy w porcie, a z czasem nest problem bo przeladunek szybki) wracajac do tematu, polozylem go w suche cieple miejsce i po dwoch godzinach sprobowalem ponownie, mimo ze stan baterii wskazywal na 70% mak wstal z hibernacji! tj zablurowany ekran z paskiem postepu (nast dziwny symptom). dzis sytuacja sie powtorzyla ale suche miejsce juz nie pomoglo. do tej pory udalo mi sie wyeliminowac wine zasilacza (laduje, spr na innym maku, i inny zasilacz nie startuje mojego maka) bateria wskazuje 100% a podlaczony magsafe swieci na zielono... kiedy dluzej przytrzymalem power migajaca biala lampka czuwania z frontu obudowy przestala swiecic... nie moge jej juz zreaktywowac... rozkrecilem obudowe, brak woni spalonych czesci, przedmuchanie kurzu (usta; nie mam powietrza pod cisnieniem przy sobie) nic nie dalo... sprobowalem zrestartowac SMC wg: Uwaga: do komputerów przenośnych, z których nie powinno się samodzielnie wyjmować baterii, należą MacBook Pro (początek 2009 r.) i modele późniejsze, wszystkie modele MacBooka Air oraz MacBook (koniec 2009 r.). Wyłącz komputer. Podłącz zasilacz MagSafe do źródła zasilania oraz, jeśli nie jest jeszcze podłączony, do komputera Mac. Na wbudowanej klawiaturze naciśnij (lewe) klawisze Shift-Control-Opcja i jednocześnie naciśnij przycisk zasilania. Zwolnij jednocześnie wszystkie klawisze i przycisk zasilania. Naciśnij przycisk zasilania, aby włączyć komputer.   Uwaga: dioda LED zasilacza MagSafe może zmienić stan lub wyłączyć się chwilowo podczas zerowania kontrolera SMC. brak reakcji, utknalem... komputer to mbp 2010 m/lion na pokladzie z wymienionym dyskiem... skonczyly mi sie pomysly, przepraszam za jezyk, pisze z iP na bardzo slabym internecie (z 5 mb transferu do wykorzystania na ten miesiac :/) z gory dziekuje za pomoc... pozdrowienia z kanalu angielskiego ps. mam tutaj na statku elektryka ale nie jest spec w elektronice, za to napewno ma narzedzia do pomiaru pradu jak z gwarancja (porty antwerpia liverpool i dwa w usa, do polowy grudnia)? kupilem na pocz wrzesnia dwa lata temu w pl...powinienem ruszac baterie? mozliwe ze mak mysli ze ma zamknieta klape? nie wiem, brzytwy chwytam...

#2 gathor

gathor
  • 94 postów
  • Płeć:
  • SkądBristol, UK

Napisano 17 września 2012 - 16:06

Jeżeli mac był zawilgocony istnieje prawdopodobieństwo zimnych lutów pod układami BGA, lub nawet już samej postępującej korozji. Suche ciepłem miejsce osuszy lapka, ale nie zatrzyma samego procesu korozji. Co do gwarancji... Jeśli w serwisie stwierdzą zawilgocenie urządzenia, gwarancja niestety przepadnie. Elektryk również niewiele pomoże z pomiarami, chyba że ma dostęp do oscyloskopu.

#3 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 17 września 2012 - 17:25

Zawiń do Bristolu :-) - tam masz serwis Gathor`a - co do reszty Przemek ma rację. Bez przyrządów nic nie zdziałasz.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#4 cognac

cognac
  • 62 postów
  • SkądTrójmiasto

Napisano 17 września 2012 - 17:30

ok, jesli zalozyc ze to nie wilgoc? czy istnieja jakies inne wytlumaczenia? hall efect z smart cover z ipada? problem z smc (nie mogego zresetowac, lub nie widze ze jest rest trzymam shift ctrl alt power 5 sec i nic... zielone swiatelko na magsafe jak swiecilo tak swieci, full baterii)?

#5 gathor

gathor
  • 94 postów
  • Płeć:
  • SkądBristol, UK

Napisano 17 września 2012 - 19:06

wczoraj znalazlem swojego maka na lozku, byl wilgotny


To tłumaczy wszystko. Jeśli mac był wilgotny, to niestety innej usterki nie oczekuj. Zawitaj do jakiego kolwiek serwisu, niech Ci sprawdzą dokładnie płytę główną. Na odległość przy takiej awarii nikt niestety diagnozy trafnej nie wystawi.

#6 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 17 września 2012 - 20:22

ok, jesli zalozyc ze to nie wilgoc?


Raczej to błędne założenie....
 

(...)problem z smc (nie mogego zresetowac, lub nie widze ze jest rest trzymam shift ctrl alt power 5 sec i nic... zielone swiatelko na magsafe jak swiecilo tak swieci, full baterii)


Otwórz maca, wyjmij pamięci, odepnij baterię i odczekaj z jakieś 10 minut. Nastąpi samoczynny reset SMC. Następnie podepnij baterię bez założonych pamięci. Zobacz czy ruszy wentylator i czy mac poda sygnał braku pamięci. Podaj wyniki. Postaraj się pożyczyć od elektryka miernik uniwersalny. Spróbujemy zdalnie wykonać pomiary.

Pomagam koledze "cognac" bo jest w wyjątkowej sytuacji - awaria na morzu - i TYLKO DLA TEGO wykonuję diagnostykę online. Wszelkie inne prośby o podobną przysługę będą ignorowane


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#7 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 17 września 2012 - 20:25

Łomatko, to brzmi jak operowanie pacjenta przez telefon. Trzeba będzie transmisję "LIVE" na MyApple przygotować :D

#8 cognac

cognac
  • 62 postów
  • SkądTrójmiasto

Napisano 18 września 2012 - 16:17

wyjalem RAM (i hdd) oraz baterie... po 15 min zamontowalem baterie (wskaznik z boku pokazuje ze pelna, podejrzewam ze oszukuje; btw. czy ten mbp moze wystartowac bez baterii na samym zasilaczu? jesli tak to definitywnie to nie problem z bateria, bo bez niej tez nie startuje a kontrrolka z boku po nacisnieciu miga wszystkimi swiatelkami). wyniki: mak dalej nie startuje, fany sa off, i ocz nie dostaje zygmalu braku pamieci (domniemam ze dzwiekowy z niskiego poziomu). miernik bede mial, prosze napisac co dokladnie sprawdzic, jaka wielkoscia i w jakich jednostkach (inzynier ze mnie raczej tylko z tytulu). dziekuje

#9 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 19 września 2012 - 08:11

(...) kontrolka z boku po naciśnięciu miga wszystkimi światełkami(...).


Tzn. pojawia się linijka, czy miga wszystkimi 10-ma diodami na raz? Po otwarciu maca znajdziesz złącze baterii. Nad nim w linii prostej w odległości ok 20 mm znajdziesz biały prostokątny element (jedyny w tej okolicy). Podaj na nim napięcie - w Voltach - zakres 20/40V (nie ważne z której strony) z dokładnością do 2 miejsc po przecinku - przy podpiętym zasilaczu i wypiętej baterii (zdjęcie 1)

pomiar1.jpg

Następnie analogicznie w drugim miejscu ( przy złączu głośników , obok złącza WiFi i kamery zaraz pod wentylatorem). Potrzebujesz do tego sokolego wzroku ( ja to robię pod stereoskopem) lub dobrej lupy. Elementy są bardzo małe. Na rysunku masz element prawie pod złączem głośników.

pomiar2.jpg

Pomagam koledze "cognac" bo jest w wyjątkowej sytuacji - awaria na morzu - i TYLKO DLA TEGO wykonuję diagnostykę online. Wszelkie inne prośby o podobną przysługę będą ignorowane

Do adminów - proszę o nie poprawianie koloru czerwonego - zaznaczam nim niezbędne informacje dla diagnostyki.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#10 cognac

cognac
  • 62 postów
  • SkądTrójmiasto

Napisano 24 września 2012 - 16:17

rozumiem, że wszystko należało sprawdzać na uziemieniu (bo kros 'chipa', dawał za każdym razem 0. urządzenie Metrahit xtra trma system multimeter samo dopasowywuje zakres). pierszy biały 12.56 V na obu nóżkach drugi 3.33 i 7.76 V na (odpowiednio) górnej i dolnej. planuję podjechać do Filadelfii do store'a i tam go zostawić na 28 dni (nast kółko), zatrzymajcie odpowiednio szybko jeśli to zły pomysł. ps. niech ktoś spróbuje sprawdzić takie elementy jak statkiem kołysze!

#11 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 24 września 2012 - 18:10

Wypnij teraz klawiaturę i zewrzyj (np. pęsetą) zaznaczone punkty na płycie img3.jpg Zwarcie powinno być chwilowe ok 1 sek.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#12 cognac

cognac
  • 62 postów
  • SkądTrójmiasto

Napisano 24 września 2012 - 21:12

nie bardzo wiem jak wypiąć klawiaturę... podnoszę poprzeczne zabezpieczenie ale już później lekko przyłożona siła w dół oraz do sibie nie usuwa pinów...i czy po zwarciu mam spróbować włączyć komputer? zapomniałem odpowiedzieć w sprawie światełek: bez baterii na zasilaczu zaraz po podłączeniu źródła prądu miga jedna (pierwsza przy przycisku) a po ok 4 s migają wszystkie na raz (8 a nie 10)....

#13 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 24 września 2012 - 21:27

Po podniesieniu zabezpieczenia wysuń taśmę klawiatury w kierunku baterii. Po zwarciu zaznaczonych padów mac powinien sam wystartować.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#14 cognac

cognac
  • 62 postów
  • SkądTrójmiasto

Napisano 24 września 2012 - 21:52

nie wystartował

#15 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 25 września 2012 - 07:13

Masz zatem sprawne podstawowe linie danych i zasilania. Także klawiatura Cię nie blokuje. Dalsza diagnoza bez oscyloskopu jest nie możliwa. Trzeba sprawdzić obwód RTC, Sygnał PWRBTN, sygnały startowe itp. Pozostaje Ci niestety tylko wyspecjalizowany serwis. Dalszą diagnostykę możemy pociągnąć tylko jak masz dostęp do oscyloskopu lub częstotliwościomierza (badanie kwarców 32KHz i 22 MHz).


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#16 cognac

cognac
  • 62 postów
  • SkądTrójmiasto

Napisano 25 września 2012 - 10:02

w takim razie to by było na tyle. bardzo dziękuję... oddam w Filadelfii (czy lepiej w Antwerpii?)

#17 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 25 września 2012 - 10:50

Jak zawijasz do Liverpool mam znajomy serwis w Manchester - może warto rozważyć tę opcję.....


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#18 cognac

cognac
  • 62 postów
  • SkądTrójmiasto

Napisano 03 października 2012 - 17:27

Bylem w apple store, zrobil zwarcie, tym razem cudownie wstal (nie wiem co robilem zle) wiec patent z zworka dziala, nie moglem go zostawic na dluzszy serwis, a z drugiej str apple store nie moze wziac komouteraz na 28 di...wiec co wiem teraz to tylko to ze mam do naprawy czesci gora na 200 usd i musze to wykonac poza apple store... Rozwazam liverpool....

#19 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 października 2012 - 19:06

To bajka.... masz do wymiany tylko klawiaturę (koszt ok 30 USD). Mając cieniutki śrubokręt Philips (krzyżak), cierpliwość (68 śrubek) możesz naprawić maca samemu - kupiwszy uprzednio w/w klawiaturę :-). Jak chcesz aby Łukasz (serwisant w Liverpool) Ci to zrobił, podaj na kiedy mam podesłać klawiaturę. Wymiana trwa kilka godzin (2-3 h).


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#20 cognac

cognac
  • 62 postów
  • SkądTrójmiasto

Napisano 05 października 2012 - 15:58

tumpio... ok... mozemy zrobic serwis... o ile uda sie to w kilka godzin na burce statku... bede potrzebowal personalia serwisanta... kapitan je wysle aentowi zeby nie bylo problemu na bramce... bede w ukliv w pt dokladnie za dwa tyg popoludniem... jesli pasuje taka opcja jestem wdzieczny.... prosze wybaczyc bledy... tym razem pisze z kindlea... Internet satelitarny jest offline... i az do atwerpii bede bez lacza... dodatkowo do syt dodam co mam aktualnie zbadane.... klawiatura dziala prawidlowo... power nie odpowiada... komputer startuje po zwarciu z wpieta klawiatura... reset smc zostal zrobiony poprawnie... pewmie przez wyjecie baterii.. bo godz byla zrestartowana... czy moge uzytkowac komputer przez te dwa tygodnie w takiej konfiguracji?artwie sie czy czasem nie omijam jakiegos waznego procesu na niskm poziomie odpowedzialnego za zarzadzanie chlodzenem...

#21 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 05 października 2012 - 17:26

Używać spokojnie możesz. Dzwonię w poniedziałek do Łukasza - nie wiem czy da radę podjechać do portu. Jak nie, mogę wysłać komplet narzędzi i klawiaturę do kapitanatu z adnotacją, aby czekała na Ciebie. Jak będziesz w kraju to odeślesz narzędzia. Zdalnie naprawimy jabłuszko :-). Paczka może wyjść w poniedziałek via DHL - potrzebuję tylko adres kapitanatu. Instrukcję wymiany też mogę dołączyć :-)


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#22 cognac

cognac
  • 62 postów
  • SkądTrójmiasto

Napisano 05 października 2012 - 21:00

oby luk mial czas i mozliwsci.. przesylka oczywicie wchodzi w gre ale do naszego aenta a nie kapitanat... po adres musze skoczyc namostek bo zaraz konczymy przeladnek i robi sie napiecie... i to zawsze problem pozniej... z wpuszczeniem nie bedzie problemu... to nie singapur (^_^)

#23 cognac

cognac
  • 62 postów
  • SkądTrójmiasto

Napisano 14 stycznia 2013 - 11:22

jako, że serwis w liv nie doszedł do skutku a komputer działał to postanowiłem odroczyć sprawę do odwołania, niestety, odwołanie nastąpiło w święta i 'chyba' jest dużo gorzej. wklejam maila z diagnostyki, co o tym myślicie? Ponieważ urządzenie jest już po gwarancji, podałem również ceny wymiany. Board, Logic, 2,40 GHz / Cena netto : 3855,37zł. Cena brutto : 4742,11 zł. Cena netto całkowita przy zwrocie uszkodzonej części do producenta:1827,85 Powód wymiany: Brak napięcia. UWAGA! Zwracana do producenta część nie może być uszkodzona mechanicznie, spuchnięta, rozwarstwiona lub zalana cieczą. Inne usługi dodatkowe:Usługa autoryzowanego serwisu Apple-Montaż podzespołów. 120 PLN netto (+VAT 23%) Cena całkowita z VAT: 4889,71 Cena całkowita uwzględniająca zwrot z VAT: 2395,86 Na wymienione w ramach naprawy części serwisowe Apple obowiązuje gwarancja producenta 90 dni. Ze względów kursowych oferta ważna w dniu 2013-01-14 Jeśli akceptujesz koszty odpowiedz na ten e-mail. Wyślę następny e-mail oraz informacje w jaki sposób uregulować opłatę.

#24 Quatrix

Quatrix
  • 176 postów
  • SkądRuda Śląska, Poland

Napisano 15 stycznia 2013 - 19:09

To z serwisu macdoctor? Moim zdaniem to są naciągacze, też dostałem podobnego maila od nich, jak zalałem maka. Koszty już padły w tysiącach, w sumie zapłaciłem 300zł (a można było mniej...).

#25 cognac

cognac
  • 62 postów
  • SkądTrójmiasto

Napisano 16 stycznia 2013 - 19:57

cortland serwis... już wymieniam tę płytę :/




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych