Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Księgowość na OS X


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

#1 _krzysiek

_krzysiek
  • 1 971 postów
  • SkądŁódź

Napisano 23 lipca 2012 - 08:36

Witam serdecznie, czy mógłbym prosić osoby powyżej i wszystkich zainteresowanych prowadzeniem księgowości i generalnie firmy/spółki na Maku bądź iUrządzeniu o prywatną wiadomość, z informacjami, jakie funkcjonalności chcielibyście aby Wasz ulubiony program typu "all in one" posiadał? zarówno standardowe jak i inne ciekawostki aktualnie w najbliższych planach mamy do realizacji autorski program do prowadzenia biznesu, dlatego chcielibyśmy zebrać dodatkowe informacje.

#2 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 23 lipca 2012 - 09:01

_krzysiek, musisz chyba ruszyć jakąś alfę, bo wtedy łatwiej jest to ogarnąć. Zacznij od tego jak wygląda KPiR jako plik z Office. Sam prowadziłem taką książkę właśnie w Calc.

#3 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 23 lipca 2012 - 13:48

_krzysiek, prowadzenie firmy w rozumieniu DG osoby fizycznej, a prowadzenie spółki to dwa różne światy. Osoba fizyczna i niektóre pochodne mogą prowadzić księgowość uproszczoną opartą o KPiR czy KR, natomiast spółki prawa handlowego muszą prowadzić pełną księgowość, co jest problemem dużo bardziej złożonym. Co do mnie, gdybym miał na tą chwile kupić taki program, to musiałby posiadać (prowadzę KPiR): KPiR + rejestr zakupów VAT + rejestr sprzedaży VAT (połączony z modułem fakturującym) + KEP + obowiązkowo generowanie deklaracji i połączenie z systemem eDeklaracje. Tylko, że to wszystko dają mi już teraz serwisy typu iFirma, i to za naprawdę niewielkie pieniądze i nie wiem, czy w ogóle byłbyś wstanie przebić taką ofertę. Inna będzie sytuacja gdy przejdę na pełną księgowość (przymierzam się do przekształcenia w sp. z o.o.). Dobrych serwisów dla takich firm nie ma, więc możliwe, że będę zainteresowany takim programem.

#4 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 23 lipca 2012 - 14:04

Inna będzie sytuacja gdy przejdę na pełną księgowość (przymierzam się do przekształcenia w sp. z o.o.). Dobrych serwisów dla takich firm nie ma, więc możliwe, że będę zainteresowany takim programem.

To pewnie będzie koszt zdecydowanie inny, ale i przy dobrym programie można sobie na to pozwolić.

Co do KPiR to nie każdy lubi coś takiego w chmurze. Bo np. nagle zniknie niczym MobileMe. Ja bym chętnie kupił taki program jeszcze ze 2 lata temu. Dzisiaj mam księgową, ale przy dobrej cenie, bym brał i tak.
Nie musi dla mnie obsługiwać eDeklaracji, ale musi mieć funkcję fakturowania, żebym nie pierniczył się z przepisywaniem.
Potrzebna jest "Maktura" z funkcją dopisywania kosztów, na początek.

#5 bercow

bercow
  • 618 postów

Napisano 23 lipca 2012 - 14:12

Musi byc dosyc duza mozliwosc ingerencji w numerowanie faktur, czesto zdaza sie tak, ze tzreba jakas fakture wpisac w srodek miesiaca, a program bardzo usilnie nam w tym przeszkadza. Chce miec szablony faktur, wystawiam ejdna fakture na miesiac jednemu klientowi, za np. trzy uslugi, ale roznia sie tylko kwota, no i data :D. Ingerencja z iCloud napewno by nie byla wada. Napisz co masz za pisane w funkcjonalnosci, wtedy mozemy nsapic co bysmy chcieli jeszcze. Tak mozna napisac, chce aby mozna bylo wpisac numer konta, jest to oczywiste, ale ktos moze takiej funkcjonalnosci potzrebowac.

#6 _krzysiek

_krzysiek
  • 1 971 postów
  • SkądŁódź

Napisano 23 lipca 2012 - 16:28

Cześć, program z założenia ma spowodować, że samodzielne prowadzenie księgowości i wielu kwestii związanych z biznesem będzie fajne, łatwe, mało czasochłonne program może zarówno służyć jako zwykłe wystawianie faktur jak i prowadzenie KPiR czy pełnej księgowości pełna integracja iCloud - Mak, iPhone, iPad, iPod touch, która może być włączona/wyłączona w każdej chwili możliwość manualnego / automatycznego backupu i odtwarzania aplikacji - możliwość zabezpieczenia backupu aplikacji hasłem prowadzenie kilku firm w tej samej aplikacji KPiR wystawianie faktur, rachunków, pełnych korekt, pro form itd drukowanie kopert wszelkiego rodzaju - dowolne rozmiary kopert, także i wkładki dla kopert z "okienkiem" - drukujesz fakturę, czy umowę i dodatkowy przełącznik "czy chcesz wydrukować kopertę" - nasz emblemat + adres jako nadawca, adres nazwa odbiorcy, możliwość wstawienia znaczka "opłata zgodnie z umową ..." takie dodatkowe ficzery jak postawienie drobnej kreseczki, żeby kartkę papieru równo i elegancko złożyć na 3 równe części (to nie tak proste jak na pół, czy na ćwierć) przygotowywanie deklaracji, raportów, liczenie PITów... dowolne przypomnienia, które można włączyć/wyłączyć powtarzalne bądź jednorazowe - "nie zapomnij opłacić podatku w wysokości..." - "jak wrócisz z wakacji idź do księgowej" przypomnienie o terminie płatności faktur kosztowych bądź własnych księga kodów PKWiU różnego rodzaju kalkulatory - koszta pracy, urlopy macierzyńskie itp. - czy bardziej opłaca mi się kupić coś na fakturę, czy za mniej kasy ale bez faktury pendrive gdzie można umieścić umowy z kontrahentami, pracownikami, współpracownikami, bądź też przygotować wzory umów i później drukować w przypadku zatrudnienia/zlecenia/dzieła + powiadomienie, że umowa się kończy, czy interpretacje prawne/podatkowe, odpowiedzi od (do)radców prawnych środki trwałe, amortyzacja program zabezpieczony PINem, bądź hasłem, blokowanie po określonym czasie nieaktywności, bądź bez dodatkowej autoryzacji automatyczna i manualna numeracja doskonałe filtrowanie/wyszukiwanie dokumentów i tworzenie inteligentnych folderów (jak w programie Mail na Maku) ... i jeden z killer-feature: wprowadzanie faktur od klientów poprzez aparat fotograficzny - robisz zdjęcie faktury, bądź pobierasz z JPEG/PDF, aplikacja znajduje wszystkie niezbędne informacje do wprowadzenia kosztu firmy, który wystarczy zaakceptować, wprowadzić, lub wprowadzić korekty wszystko to obudowane w świetnie przygotowany interfejs graficzny użytkownika, gdzie osoba, która zna się na księgowości będzie korzystać z programu z przyjemnością, a osoba, która dopiero co założyła firmę, będzie prowadzona za rękę, jak nie wpaść w tarapaty, i wcale mały rozmiar wyświetlacza w iPhonie nie będzie przeszkodą w korzystaniu z aplikacji - oczywiście aplikacja dla iPhone, iPod touch, iPad, Mak

#7 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 774 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 23 lipca 2012 - 16:43

Ha ha ha. Napisz sobie sam.

#8 iAndrzej

iAndrzej
  • 932 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 23 lipca 2012 - 17:00

jak coś takiego się pojawi to dajcie znać "pełna integracja z icloud..."

#9 _krzysiek

_krzysiek
  • 1 971 postów
  • SkądŁódź

Napisano 23 lipca 2012 - 17:04

ftpd - z czego się śmiejesz? iAndrzej - mam Cię powiadomić kiedy aplikacja wyjdzie, czy funkcje iCloud które tworzy Apple, bo nie zrozumiałem?

#10 cooper69

cooper69
  • 1 032 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 23 lipca 2012 - 17:06

Mi brakuje programu zgodnego z polskimi przepisami, który by nie tylko fakturował ale też prowadził magazyn (fifo i lifo), który by pozwalał na proste przeprowadzenie remanentu na koniec roku podatkowego. Maktury nie używam, a Faqt staje się z "wiekiem" powolny (120 faktur rocznie) i obiecanej funkcjonalności magazynu brak :( Super funkcją byłaby możliwość eksportu do programów używanych przez biura księgowe - moja księgowa używa programu Ala. Bardzo mi przypadł do gustu program Totals firmy Kedisoft ale na razie nie maja zamiaru dostosowywać go do polskiego prawa więc z bólem zrezygnowałem z zakupu :(

#11 iAndrzej

iAndrzej
  • 932 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 23 lipca 2012 - 17:07

_krzysiek... a owszem. bardzo bym był wdzięczny za jedno i drugie.

#12 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 774 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 23 lipca 2012 - 17:10

ftpd - z czego się śmiejesz?


A nie, z niczego. Głupi jestem - zrozumiałem, że Ty _szukasz_ programu, który będzie miał takie funkcjonalności, a nie że projektujesz (bo coś mi się jakoś obiło o oczy, że pytałeś o coś podobnego w którymś z miliona wątków 'jaki jest fajny soft do faktur' kilka dni temu).

Przepraszam za zamieszanie.

#13 _krzysiek

_krzysiek
  • 1 971 postów
  • SkądŁódź

Napisano 23 lipca 2012 - 17:15

cooper69 - aplikacja będzie głównie wykorzystywana przez polskich biznesmenów, polskie prawo, polskie przepisy, polskie stawki VAT itd. iAndrzej - co do drugiego, integracja z iCloud działa od iOS 5.0 i Mac OS X Liona ftpd - pierwszy post jest dziwny - bo podpiąłem się pod istniejący temat z... 2007 roku, a wojtkow go rozdzielił i pewnie stąd ten numer, ale ok.

#14 bercow

bercow
  • 618 postów

Napisano 23 lipca 2012 - 17:21

A moze wtedy jakis screen chociaz, chce moc mieszac automatyczna i manualna numeracje, czyli jak wyspiuje fvat 2012/05/01 a potem fvat 2012/05/02, to chcial bym miec mozliwosc dodania np. fvat 2012/05/01/1, czy fvat 2012/05/01a

#15 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 23 lipca 2012 - 18:06

_krzysiek, założenia piękne, pytanie czy: 1. znasz przepisy dotyczące ewidencji VAT, KPiR, itd. itp. bądź masz w zespole kogoś kto to zna, najlepiej biegłego rewidenta. 2. Oszacowałeś czas potrzebny na zrobienie tego, mając wiedzę z pkt. 1 Pytam, bo sam pisałem taką aplikację na Windows, miałem ją w swojej ofercie, był to cały pakiet KPiR, Magazyn (zgodny z polskim prawem), Faktura, Przelewy, Formularze (wydruki formularzy VAT, PIT etc - wtedy nie było jeszcze eDeklaracji) itp. Drugi raz bym się nie podjął pracy nad czymś takim, bo jest to naprawdę ogrom roboty, a nasi kochani prawodawcy lubią jeszcze często zmieniać prawo, częstokroć o duperele, które nic nie dają podatnikowi, ale kosztują dużo pracy (np. zmieniają się zasady zaokrągleń, a aplikacja musi obsługiwać wszystkie i to zgodnie z harmonogramem zmian). Do tego, mimo, że pakiet nie był drogi to z rynku wygryzły mnie darmowe programy dokładane do gazet. Co do rozdzielenia, to fakt, jam to uczynił, ale wydawało mi się, że przedytowałem Twój pierwszy post tak, żeby był czytelny. Jeżeli myliłem się, to przepraszam za zamieszanie, ale zdecydowanie lepiej taką dyskusję prowadzić w nowym wątku, niż ciągnąć czyjeś pytanie z przed pięciu lat.

#16 _krzysiek

_krzysiek
  • 1 971 postów
  • SkądŁódź

Napisano 23 lipca 2012 - 18:16

wojtkow - nie ma sprawy, w Google przypadkiem znalazłem tamten temat oczywiście znamy przepisy, i możesz być pewien, że tego typu aplikacja zostanie zrobiona naprawdę profesjonalnie sprawdzona pod kontem technicznym i rzeczowym znamy ryzyko, poświęcenie, ale gra jest warta świeczki, zwłaszcza na iOS i Mac gdzie podobnych programów jest niewiele

#17 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 23 lipca 2012 - 19:07

Ja Cię nie chcę broń Boże zniechęcać, staram się tylko uświadomić ryzyko. Sam długo się zastanawiałem nad wykorzystaniem własnych doświadczeń, ale moim zdaniem nie ma wystarczającego popytu na te aplikacje na OS X. Tym nie mniej, będę trzymał kciuki (a radą też chętnie służę).

#18 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 24 lipca 2012 - 09:20

Ja Cię nie chcę broń Boże zniechęcać, staram się tylko uświadomić ryzyko.
Sam długo się zastanawiałem nad wykorzystaniem własnych doświadczeń, ale moim zdaniem nie ma wystarczającego popytu na te aplikacje na OS X.

Tym nie mniej, będę trzymał kciuki (a radą też chętnie służę).

Myślę, że jesteś w błędzie. Widząc sprzedaż konkurencyjnych produktów mogę spokojnie powiedzieć, że jest na to zbyt.
_krzysiek, jaką przewidujesz cenę? Możesz dać znać na PW?
Dobrze żeby był eksport jakiś przyzwoity dla księgowej (.csv).

#19 tomud

tomud
  • 588 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 24 lipca 2012 - 09:51

Tylko jeden program to za mało, zapewne firmą które potrzebują fakturowanie + skromy magazyn to wystarczy. Niestety gdy potrzeby rosną (kadry, pełna księgowości itd.) pozostaje przesiadka i tak na Windows bo tutaj wybór sprawdzonego oprogramowania jest większy, a i tak w końcu ZUS nas do tego zmusi za pomocą Płatnika (a tego się nie obejdzie - zresztą sprawę Janosika który miał też działać pod OS X-em wszyscy zainteresowani zapewne znają)... Niestety jak ktoś wspomniał chodzi głownie o zgodność oprogramowania z Polskimi przepisami, a tutaj już sam programista nie podoła (wiem z autopsji bo tym się zajmowałem i obecnie mój soft dla TV Kablowych korzysta z rozwiązań firm trzecich jeśli chodzi o fakturowanie/księgowość itd.). Poza programistą potrzeba biegłych osób które nic nie robią tylko śledzą zmiany prawa z dziedziny podatków itd. - a jest tego na prawdę sporo... Jednak jak wspomniałem całość zależy co to ma być, bo większość małych firm którym prowadzi rozliczenia biuro rachunkowe nie potrzebuje jakiegoś rozbudowanego oprogramowania i w to można się na pewno wepchać. Nie zapomnij też o współpracy oprogramowania z kasami/drukarkami fiskalnymi itd.

#20 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 24 lipca 2012 - 10:53

@virgin71, chciałbym być w błędzie. Inna rzecz, to zależy jaką sprzedaż uważamy za dużą, bo może mówimy o podobnym poziomie, tylko dla Ciebie to dużo, a dla mnie to mało. Konkurencyjne programy jakoś się nie specjalnie rozwijają - jakiś powód tego musi być. @tomud - jest dokładnie tak jak piszesz, ja miałem podpisaną umowę z biurem rachunkowym, gdzie biegły rewident przygotowywał mi raz na miesiąc raport zmian w prawie.

#21 grafmarr

grafmarr
  • 13 postów

Napisano 02 sierpnia 2012 - 08:01

Nie rozumiem, dlaczego większość stara się zniechęcić _krzyśka do tego projektu. Jestem jedną z bardzo wielu osób, które prowadząc działalność gospodarczą w Polsce na wpis do ewidencji z rozliczaniem przez KPIR było zmuszone zakupić Windows i program pod niego, czego na pewno bym nie zrobił mając natywną aplikację pod OS X do wyboru. Jakoś w innych krajach są świetne aplikacje tego typu pod OS X i to istniejące od wielu lat (niestety dostosowane do lokalnego prawa, a więc bezużyteczne w Polsce). Czy wszyscy sądzicie, że tylko w Polsce zmienia się prawo i jest chaotyczne? Popróbujcie proszę przeanalizować sytuację w kilku państwach UE, a szybko zmienicie zdanie. Sprzedaż komputerów z systemem OS X systematycznie rośnie nawet w Polsce, a więc potencjalnie zainteresowanych może być teraz znacznie więcej niż jeszcze było to 2-3 lata temu. Stworzenie "ekosystemu" OS X-iOS-iCloud to świetny pomysł i dobry punkt wyjścia na sukces. Oczywiście to ogrom pracy dla zespołu ludzi, programistów i fachowców z branży. Księgowi, biegli rewidenci, prawnicy, specjaliści od ergonomii, graficy, to tylko niektóre specjalności potrzebne do stworzenia takiego dzieła. Jeśli tylko taki zespół ludzi uda się zebrać i będzie miał kto sfinansować ich pracę to tylko się należy cieszyć i wspierać _krzyśka dobrymi pomysłami i radami "z własnego" doświadczenia, a nie zniechęcać. _krzysiek: założenia, które opisałeś chyba wyczerpują zagadnienie, można się zastanawiać, czy nie podzielić funkcjonalności na moduły, które byłyby rozszerzeniem jakiegoś podstawowego pakietu tak, aby dać potencjalnemu nabywcy możliwość dostosowania pakietu do własnych potrzeb. Jeśli chodzi o finansowanie tego projektu, są duże szanse na spore dofinansowanie z funduszu UE w ramach Działań 8.1 i 8.2 POIG. Tu jednak warunkiem jest złożenie wniosku o dotację, który będzie utworzony we współpracy z dobrą firmą konsultingową działającą w obszarze funduszy UE.

#22 seker

seker
  • 192 postów
  • SkądToruń

Napisano 02 sierpnia 2012 - 08:56

Witam, Mnie również ciekawi programik, który pomógłby poprowadzić księgowość od A do Z. Dawniej pracowałem jedynie na Windowsie i korzystałem z darmowych programów. Od kiedy przesiadłem się na OS X nie chce mi się już wracać do okienek ;) Niestety jestem jednak troszkę sceptycznie nastawiony. Właśnie ze względu na to co widać w różnych postach powyżej. Moim zdaniem aby program się sprzedał powinieneś się nastawić na średnie firmy. Pracowałem w finansach, zbierałem dokumentację i widziałem jak to wygląda w wielu, wielu firmach. Te małe korzystają zazwyczaj z usług zewnętrznego księgowego - mniej roboty własnej, niewielki koszt a i mniejsze ryzyko, że przyczepi się do nas US ze względu na błędy. Tutaj ewentualnie wchodziłyby w grę "samozatrudnieni" wykonujący usługi i wystawiający 2-3 FV miesięcznie. Dla takich jednak zazwyczaj nie trzeba czegoś skomplikowanego. Duże firmy z kolei mają zazwyczaj swoją kadrę księgowości, która pracuje jednak na windzie. Tak szczerze to odwiedziłem takich firm troszkę w kraju i nie widziałem ani jednej księgowej pracującej na OS X. Przy średnich firmach jednak wystarczy podstawowa funkcjonalność bez cudownych wodotrysków. koszt zewnętrznej księgowej to jakieś 500-1000 zł miesięcznie w zależności od ilości pracowników oraz dokumentów do obróbki. Tu już można się zastanowić co się bardziej opłaca. osobiście skłaniałbym się do zakupu programu nawet jeśli kosztowałby ok. 2000 zł bo to w końcu zwróci się w niedługim czasie. Dobrze by było również mieć na starcie jakąś wersję shareware 30-dniową. Pomimo tego co napisał kolega @grafmarr że sprzedaż systemów z OS X stale rośnie to jednak moim zdaniem niewystarczająco szybko by znalazło się wiele firm co taki "kombajn" by zakupili. Powiedziałbym, że iOS sprzedaje się dużo szybciej niż OS X. Ludzie biegają z ipkami które tak naprawdę kosztują niewiele biorąc w promocji z większym abonamentem. Z OS X jednak sprawa ma się inaczej, ponieważ do macbooka co najwyżej RAM dostaniemy w promocji. W mojej opinii świadomość o OS X u nas jest jeszcze bardzo mała więc wątpię, żeby firmy posiadające sporą ilość sprzętów komputerowych zdecydowała się je wymieniać na maczki. Co za tym idzie na 99% taka firma nie kupi specjalnie 3x droższego maca specjalnie dla księgowej, żeby miała jeden program.

#23 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 02 sierpnia 2012 - 12:15

Dużo jednoosobowych działalności jedzie na KPiR- wystarczy być VATowcem chyba, żeby była taka konieczność.

#24 tomud

tomud
  • 588 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 sierpnia 2012 - 13:05

@grafmarr Wiesz tutaj nie chodzi o zniechecenie, a przedstawienie jak to wyglada. Zwlaszcza ze na poczatku byla wzmianka o spolkach itd. Jak wspomnialem dla osoby ktora opiera sie o biuro rachunkowe i np. swiadczy tylko uslugi to nawet komputer nie jest potrzebny :) mozna wystawiac faktury recznie. Natomiast jak sie roziwniesz (zatrudnisz wiecej niz 5 osob) to choc bys nie wiem jak bys sie zapieral to musisz kupic Windows (chodzi o ZUS-owskiego Platnika)... Po prostu mowimy o tym ze nie jest to latwe, a obecny rynek zbytu nie jest wielki. Jeden program nie zmieni tego ze nagle ludzie przejda z Win na OS X-a w firmach :) Natomiast iCloud w biznesie o ktorym myslisz to dla mnie pomylka, tego na 100% bym nie kupil - po prostu nie powierzyl bym chmurze swoich prywatnych danych, nie mowiac juz o sprawach zwiazanych z finansami firmy. Aby soft spelnial swoje zadanie i zachecal do jego kupna musi oferowac przynajmniej to co oferuje pudelkowa Symfonia lub Subiekt z Insertu... Jednak moj post nie ma zniechecic tylko pokazac jak to mniejwiecej wyglada i co soft powinien oferowac. Jesli powstanie takie oprogramowanie na pewno bedzie to zaleta...

#25 bercow

bercow
  • 618 postów

Napisano 02 sierpnia 2012 - 14:42

Musisz myslec jak Platnik, ale kupic go nie musisz xD @_krzysiek, seker Z samozadtrudnionymi jest jeden problem. Jak ktos placi za ksiegowa 200zl, to ciezko bedize mu kupic program np. za 1000zl. Ksiegowa dla niego to glownie brak problemu, i odpowiedzialnosci, to ona rozlicza i sie martwi aby sie zgadzalo. Jezeli ktos wystawia faktycznie 2-3 faktury w miesiacu, a jest to ogrom osob, bardzo wiele firm pzreprowadzilo prywatyzacje, i wiele osob wystawia jedna jedna fakture miesiecznie. Program musial by kosztowac np. 49zl, albo 99zl i zachecic to zamienienia na niego zwyklych bloczkow do wypisywania. Nie moze tez byc wtedy wielkim molochem, bo tak osoba sie zgubi. Kilka dodatkowych funkjonalnosci jak najabrdziej.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych