Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Chcę wydrukować zdjęcia 70x70 - kilka pytań


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 tmkszlc

tmkszlc

  • 1 846 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 04 lipca 2012 - 23:08

Witam, chcę wydrukować 3 grafiki w rozmiarze 70x70 i zawiesić nad biurkiem na środku, po lewej i po prawej. Niestety nie mam pomysłu jak to zrealizować.

1. Na jakiej folii drukować, żeby było ładnie? Błyszcząca? Matowa? Podobno matowa ładniejsza
2. Dać od razu, żeby na coś to nakleili? jakieś PCV czy tektura czy coś?
3. Jedna z grafik to #thankyousteve | Flickr - Photo Sharing! . Jakie powinny być jej wymiary w pikselach na zdjęcie ok 70x70, żeby napisy były czytelne tak jak być powinny? głównie o to chodzi w tym obrazie.
4. Jeśli ktoś drukował takie zdjęcia/ grafiki w podobnych rozmiarach to chętnie się dowiem gdzie takie rzeczy najlepiej drukować.

dzięki za odpowiedzi.

#2 dm76

dm76
  • 2 445 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 04 lipca 2012 - 23:12

Najlepiej dać do drukarni wielkoformatowej w okolicy, gdzie robia bannery itd, pelno jest takich punktów... Drukowalem plakaty 50x70 na zwyklym papierze, z prośba o przycięcie do chcianego rozmiaru, bo nie mam tak dużej gilotynki. Wczesniej sam w PS przygotowalem plik, crop do odpowiednich rozmiarów. potem w ramke z ikei, koszt wydruku jednego plakatu to ok. 15zł. Co do rozmiaru to im więcej pikseli tym lepiej zawsze... 3 megapix to juz takie minimum, lepiej więcej, szukać największego pliku albo samemu zrobic grafike odpowiednio dużą...

#3 Loti

Loti
  • 801 postów
  • SkądWro

Napisano 04 lipca 2012 - 23:28

1. Wydrukuj na folii połysk i poproś o zalaminowanie laminatem matowym (ale maszynowo a nie łapką) 2. Tekturę odpuść, to nie ma większego sensu, poza tym pod wpływem wilgoci i kurczącej się folii może się odkształcić. Zamiast niej wybierz płytę ze spienionego PCV, lub płytę typu kappa. 3. Plik Original (7000 x 6386) będzie OK - przeskaluj to pożądanego formatu / wykadruj. Plik produkcyjny w skali 1:1 @ 150 CMYK lub szarość i ziuu. 4. W podobnych i dużo większych, Znajdź firmę reklamową z ploterem (solvent/eko/latex/UW) poproś o wyduk wycinka w skali 1:1, jeśli będzie OK puszczaj całość. To nie rocket science.

#4 _igi

_igi
  • 3 154 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 04 lipca 2012 - 23:29

Z doświadczenia, bez plików w 150dpi lepiej nie podchodzić, 150dpi to okolice 4000x4000px, czyli 16 milionów pikseli.. Najlepiej z wielkoformatowych maszyn wychodzą foty / grafiki w rozdzielczości 240dpi, czyli ponad 6600x6600 (ponad 43 mpx). Na stronie masz maksymalny rozmiar 7000px na dłuższym boku. Drukowanie tak dużych formatów z 3 mpix to nie najlepszy pomysł, owszem, da się, ale jakość będzie raczej biedna. Wielkoformatowe druki są robione na maszynach drukujących na materiale z rolki, więc siłą rzeczy są przycinane - zdecydowana większość maszyn tego typu spokojnie zadrukuje materiał o 100 - 120 cm szerokości. Ceny to okolice 100 zł / m2, w zależności od jakości druku i położenia drukarni (czynsze każdy płacić musi :-)) Z podklejaniem sprawa jest troszkę bardziej skomplikowana, bo zależy od ramy głównie, w większości przypadków karton powinien być w porządku, jeśli nie, to płyty styrodurowe, chociaż ich grubość to minimum 5mm.

#5 Loti

Loti
  • 801 postów
  • SkądWro

Napisano 04 lipca 2012 - 23:52

Styrodur ma zwykle nieco inne zastosowanie niż podłoże do zdjęć. Z rodzielczością nie ma sensu szaleć... billboardy drukuje się zwykle w 15, 20 dpi, a większość pracy wystawowych w 150. wielkoformatowe wydruki Mogą być drukowane z roli. Mogą być również drukowane na sztywnym podłożu maszynki UW i latex (w wersji stołowej) Typowe szerokości folii 105, 137, 152 Standardowe ceny dla end usera we wro: druk na folii monomer: 40 pln/m^2 laminowanie: 15 pln/m^2 naklejanie maszynowe na podłoże: 10 pln/m^2 PCV - zależnie od grubości Tak czy owak, temat jest do ogarnięcia. Grunt żebyś nie trafił na jakichś fachoffcuff ze wypalonymi głowicami, bo dostaniesz sztruksa (w paski) a przy odrobinie nieszczęścia w bonusie odciski paluchow, syfy pod laminatem i w dodatku krzywo docięte ;)

#6 sto8

sto8
  • 177 postów

Napisano 05 lipca 2012 - 00:41

Drukowałem sporą grafikę na wystawę ale w bardziej 'wypasionym' punkcie fotograficznym. Papier i tusze Epsona (chyba seria K3, ponoć bardzo trwałe itd.) całość podklejona na pcv i na to folia matowa oraz cienka skromna ramka aluminiowa (dostępne różne kolory i wzory). Folia matowa czy błyszcząca jest o tyle dobra że możesz później w razie potrzeby przetrzeć wilgotną gąbką jak by powstały za jakiś czas zabrudzenia, albo ktoś niechcący chlapnie jakimś napojem…;) Ale taki druk i oprawa to już trochę droższy biznes. Na pewno moża też zrobić to tanio i bardzo przyzwoicie. @Loti przedstawił bardzo ciekawą opcję.

#7 chorrigan

chorrigan
  • 3 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 sierpnia 2012 - 14:43

Hej, wg mnie ostatnia propozycja jest świetna, tylko ja bym nie oprawiał w ramkę. Nakleiłbym wydruk lub naświetlenie na podłoże (dibond, pianka albo PCV) i dokleił bym na plecach ramkę za którą prace się wiesza i która równocześnie daje dystans od ściany. Ale to tak tylko. Jeżeli już zrobiłeś możesz pokazać jak wyszło? zdrówka! w.

#8 qura12

qura12
  • 467 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 10 sierpnia 2012 - 15:05

Ja robiłem na prezent wydruk A1 i ostatecznie był w 150dpi drukowany na papierze przypominającym fotograficzny (nie znam się dokładnie na tym), a następnie wsadzony w antyramę z plexi i wyglądało to na prawdę świetnie.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych