Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iMac Core2Duo (C2D) i pamięć RAM


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
69 odpowiedzi w tym temacie

#26 piekamil

piekamil
  • 117 postów

Napisano 23 sierpnia 2007 - 06:19

wczoraj dzwonilem do cortlandu i prawie mnie zatkalo jak facet za 1x2GB powiedzial ze chca 600zl. Na moje parskniecie oczywiscie odpowiedzial, ze to pamiec dedykowana najwyzszej klasy. W czarnych imakach mozna pamiec sobie dolozyc samodzielnie?

#27 cypreess

cypreess
  • 90 postów

Napisano 23 sierpnia 2007 - 08:17

Granica 3GB wynika z architektury sprzetu. W platformie 32 bitowej, mozliwe jest zaadresowanie wlasnie 3GB pamieci ram (ze wzgledu na dlugosc slowa adresujacego). Tak dokladniej rzecz ujmujac jest to wartosc okolo 3,6 GB i wlasnie tyle powinien widziec iMac po wlozeniu kosci =4GB. Tak wiec nic zlego sie nie stanie, tylko ze czesc pamieci bedzie nie uzywana. Ciekawe tylko czy imac pokarze 3 czy 3.6 gb i jak to sie ma to zaokraglen w przeliczaniu (1024 b = 1 kb) Wiec ten problem nie ma nic wspolnego z systemem operacyjnym. Chyba ze wymysla jakis soft-sposob na obejscie tego problemu. Z tego tez powodu nie wierze ze kosci pamieci ram beda sie dynamicznie rozwijaly, w momencie gdy znakomita wiekszosc userow ma 32 bitowe maszyny i nikt np nie kupi ani 4gb ani 8 gb kosci bo nie bedzie mogl jej uzyc. zostanie to niszowa (serwerowa) dzialką. Co do czarnych iMacow na 100% istnieje samodzielna mozliwosc dolozenia RAMu, jest zlokalizowany w tym samym miejscu co w bialym modelu. Steve Jobs nawet wspominal ze jedyna widoczna srubka na zewnatrz obudowy czarnego iMaca to srubka od pokrywy RAMu. BTW, Pracowal ktos na kosciach GOODRAMU ? Kolega mi je goraco odradza jako niewarte zakupu ze wzgledu na niska jakosc i problemy. Ale CCC (cena czyni cuda).

#28 wicius

wicius
  • 852 postów
  • SkądPoznań

Napisano 23 sierpnia 2007 - 09:47

Wg strony Cruciala MacBook obsługuje dual channel. Tylko jak to sprawdzić? Mam firmowe 2 GB (2x1GB) wsadzone przez Apple ale nie wiem, jak sprawdzić, czy chodzą w dualu...

#29 anx239

anx239
  • 679 postów
  • SkądWrocław

Napisano 23 sierpnia 2007 - 10:50

Granica 3GB wynika z architektury sprzetu. W platformie 32 bitowej, mozliwe jest zaadresowanie wlasnie 3GB pamieci ram (ze wzgledu na dlugosc slowa adresujacego).

Tak dokladniej rzecz ujmujac jest to wartosc okolo 3,6 GB i wlasnie tyle powinien widziec iMac po wlozeniu kosci =4GB. Tak wiec nic zlego sie nie stanie, tylko ze czesc pamieci bedzie nie uzywana. Ciekawe tylko czy imac pokarze 3 czy 3.6 gb i jak to sie ma to zaokraglen w przeliczaniu (1024 b = 1 kb)

Wiec ten problem nie ma nic wspolnego z systemem operacyjnym. Chyba ze wymysla jakis soft-sposob na obejscie tego problemu.

Z tego tez powodu nie wierze ze kosci pamieci ram beda sie dynamicznie rozwijaly, w momencie gdy znakomita wiekszosc userow ma 32 bitowe maszyny i nikt np nie kupi ani 4gb ani 8 gb kosci bo nie bedzie mogl jej uzyc. zostanie to niszowa (serwerowa) dzialką.


OK. Ale Core2Duo jest 64 bitowe chyba?
A Leopard też będzie w pełni 64 bitowym system operacyjnym ( na Core2Duo). Może ktoś wie czy pod Leo zobaczy 4 GB?

#30 Mirinur

Mirinur
  • 80 postów
  • SkądToruń

Napisano 23 sierpnia 2007 - 11:16

W specyfikacji nowcyh iMac'ów podają, że obsługują 4GB ramu, ale to może być chwyt marketingowy przed nowym OS'em. Na Allegro sprzedaje firma ISOTEC (to również nick z Allegro) - sprzedają również pamięci do Apple. W którejś z aukcji wyczytałem 'blokada Apple' przy pamięci 2GB - ciekawe. Rozumiem, że w erze nowych/lepszych iMac'ów to już historia. Kość Transcend SODIMM 2GB PC667 do Core2Duo kosztuje 459zł.

#31 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 09 września 2007 - 09:31

Mam takie pytanko... Jest coś takiego jak Dual- no i właśnie Chanel, Rank, Layers.... już się pogubiłem. Może mi ktoś wyjaśnić w czym mają pracować kości, jakie płyną z tego korzyści itp? Dodam że mam do sprzedania kość wyjętą z MBP C2D prawdopodobnie będzie pracowała bez problemu z kością którą ktoś już ma w białym iMac'u

#32 anx239

anx239
  • 679 postów
  • SkądWrocław

Napisano 09 września 2007 - 20:41

Dual Channel jeżeli chodzi o pamięci ;-) W architekturze Intela możliwy jest naprzemienny dostęp do pamięci w dwóch fizycznych modułach. Coś jak RAID w twardych dyskach. Zwiększa to przesył danych do/z pamięci o kilka %. Nie jestem niestety pewien czy OS-X z tego korzysta (może to nawet nie system a chipset sam o to dba). Na pewno pod Windows XP w testach dostępu do pamięci (np. Sandra) widać kilkuprocentowe różnice na korzyść systemów Dual Channel. Oczywiśćie zalecane jest stosowanie pamięci fabrycznie zestawionych w Dual Channel (ta sama seria, itp.), ale przypadkowe zestawienia też często działają.

#33 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 10 września 2007 - 22:48

Dual Channel jeżeli chodzi o pamięci ;-)
W architekturze Intela możliwy jest naprzemienny dostęp do pamięci w dwóch fizycznych modułach. Coś jak RAID w twardych dyskach. Zwiększa to przesył danych do/z pamięci o kilka %.
Nie jestem niestety pewien czy OS-X z tego korzysta (może to nawet nie system a chipset sam o to dba). Na pewno pod Windows XP w testach dostępu do pamięci (np. Sandra) widać kilkuprocentowe różnice na korzyść systemów Dual Channel.
Oczywiśćie zalecane jest stosowanie pamięci fabrycznie zestawionych w Dual Channel (ta sama seria, itp.), ale przypadkowe zestawienia też często działają.


Zatem jeśli ktoś*ma już 1Gb w swoim MB/MBP/iMac/Minimac to kość odemnie będzie śmigać w DC z bardzo dużym prawdopodobieństwem :)
Jakoś to można sprawdzić?

#34 anx239

anx239
  • 679 postów
  • SkądWrocław

Napisano 11 września 2007 - 16:53

Praktycznie ? ;-)

#35 toledoX

toledoX
  • 142 postów

Napisano 14 października 2007 - 21:44

BTW, Pracowal ktos na kosciach GOODRAMU ? Kolega mi je goraco odradza jako niewarte zakupu ze wzgledu na niska jakosc i problemy. Ale CCC (cena czyni cuda).


Przyłączę się do pytania, a zarazem je powtórzę (bo nikt nie odpowiedział): Czy ktoś używa kości GOODRAM, zwłaszcza tych 2 GB? Bo cenono są bardzo atrakcyjne, ale w praktyce?

#36 robbie

robbie
  • 475 postów
  • SkądGdynia, PL

Napisano 19 października 2007 - 09:33

Przyłączę się do pytania, a zarazem je powtórzę (bo nikt nie odpowiedział): Czy ktoś używa kości GOODRAM, zwłaszcza tych 2 GB? Bo cenono są bardzo atrakcyjne, ale w praktyce?


Kości GoodRAM współpracują z Mac-ami, sprawdź równoległy wątek o kościach RAM w MacBook-ach: MacBook i pamięć RAM

#37 dzigi

dzigi
  • 241 postów
  • SkądSK [PL]

Napisano 19 października 2007 - 10:21

toledoX, kości GOODRAM używa Fantazyoosh i sobie bardzo chwali. Tu masz ten wątek http://www.myapple.p...ead.php?t=46096

#38 toledoX

toledoX
  • 142 postów

Napisano 21 października 2007 - 00:43

robbie i dzigi - dzięki za namiary. Teraz jestem już mądrzejszy i chyba się skuszę na GOODRAM.

#39 Yanek

Yanek
  • 7 postów
  • SkądPobiedziska

Napisano 21 października 2007 - 22:36

a ja dzisiaj zalamka - wkladam do bialego iMaca 20" Intel kosc Kingstona 2GB 667MHz CL5 [oznaczenie [KVR667D2S5/2G] i nic - pulsujace swiatelko :( juz nie mowie nawet o laczeniu pamieci - jest tylko sam Kingston :( /chyba, ze procz wlozenia pamieci cos jeszcze trzeba zrobic - jestem nowicjuszem w Mac'ach/ pozdr

#40 Wicko

Wicko
  • 1 405 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 21 października 2007 - 23:37

Nie jestem pewien, ale np. w Mini po zmianie procesora trzeba zresetować PRAM. Może w przypadku pamięci RAM jest tak samo?

#41 anx239

anx239
  • 679 postów
  • SkądWrocław

Napisano 22 października 2007 - 15:32

Ja w białym iMacu po zmianie z 2x512 na 2x1024 nic nie resetowałem. Po prostu zadziałało i już.

#42 boski

boski
  • 130 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 22 października 2007 - 15:47

Przyłączę się do pytania, a zarazem je powtórzę (bo nikt nie odpowiedział): Czy ktoś używa kości GOODRAM, zwłaszcza tych 2 GB? Bo cenono są bardzo atrakcyjne, ale w praktyce?


używałem kości goodram w dwóch ibookach G4, mini G4, macbooku i macbooku pro spokojnie można je polecać.

#43 robbie

robbie
  • 475 postów
  • SkądGdynia, PL

Napisano 22 października 2007 - 17:40

a ja dzisiaj zalamka - wkladam do bialego iMaca 20" Intel kosc Kingstona 2GB 667MHz CL5 [oznaczenie [KVR667D2S5/2G] i nic - pulsujace swiatelko :( juz nie mowie nawet o laczeniu pamieci - jest tylko sam Kingston :(

/chyba, ze procz wlozenia pamieci cos jeszcze trzeba zrobic - jestem nowicjuszem w Mac'ach/

pozdr


Yanek, być może Twój problem jest prozaiczny, tzn ze włożyłeś zbyt delkatnie kość w slot pamięci w Mac-u.
Jak sam wymieniałem miałem podobny objaw, okazało się iż włożyem kość zbyt delikatnie (trzeba użyć siły aby kość dobrze wsunęła się w gniazdo). Spróbuj, powinno pomóc.

#44 Loti

Loti
  • 801 postów
  • SkądWro

Napisano 22 października 2007 - 18:01

Dokładając pamięć do blaszaka również przyłożyłem zbyt małą siłę do dimma, skutkiem czego poza miganiem diody i pikaniem mak nie dawał znaku życia. Dopchnięcie ramki w slocie pomogło. Blaszaczek obudził się i działa do dziś bez żadnych problemów. pzdr Lot

#45 Yanek

Yanek
  • 7 postów
  • SkądPobiedziska

Napisano 23 października 2007 - 08:05

Yanek, być może Twój problem jest prozaiczny, tzn ze włożyłeś zbyt delkatnie kość w slot pamięci w Mac-u.
Jak sam wymieniałem miałem podobny objaw, okazało się iż włożyem kość zbyt delikatnie (trzeba użyć siły aby kość dobrze wsunęła się w gniazdo). Spróbuj, powinno pomóc.


aż wstyd się przyznać ale tak właśnie było - niezbyt się przyłożyłem do dociśnięcia kości do slotu :) myślałem, że te wystające "łapki" załatwiają sprawę... dzięki za podpowiedź - wszystko działa :)

tak przy okazji to czy dopuszczalne jest łączenie mojej nowej 2GB Kingston z jedną z dwóch "starych" kości tj. 512MB Samsung? bo tak jakoś nie odczułem zwiększenia pamięci operacyjnej z 1GB do 2.5GB jeśli chodzi o prędkość [np. w moim najbardziej eksploatowanym Adobe Lightroom] :(

pozdrawiam

#46 robbie

robbie
  • 475 postów
  • SkądGdynia, PL

Napisano 23 października 2007 - 08:15

Yanek, z całą pewnością Twój system przyspieszył, nie umiem powiedzieć o ile w %%% ale przyrost szybkości w działaniu systemu jest oczywisty. Co do Adobe Lightroom to niestety nie pracuję w tym programie (nie znam go) ale sprawdź czy Ligtroom nie ma w swoich preferencjach ustawień dotyczących przydizelania pamięci (RAM i/lub HDD). Jeśli ma to oczywiście przydziel więcej pamięci temu programowi. P.S. W Photoshopie takie ustawienia są, można przydzielić pamięć albo w % dostępnej (zainstalowanej pamięci) albo w wartościach bezwzględnych, na sztywno. BTW Jeśli ktoś pomoże rozwiązać ci problem, możesz powiększyć jem/jej autorytet (jak?? czytaj stopkę w moim podpisie).

#47 xchomik

xchomik
  • 129 postów
  • SkądSuwałki

Napisano 23 października 2007 - 09:11

Granica 3GB wynika z architektury sprzetu. W platformie 32 bitowej, mozliwe jest zaadresowanie wlasnie 3GB pamieci ram (ze wzgledu na dlugosc slowa adresujacego).

Tak dokladniej rzecz ujmujac jest to wartosc okolo 3,6 GB i wlasnie tyle powinien widziec iMac po wlozeniu kosci =4GB. Tak wiec nic zlego sie nie stanie, tylko ze czesc pamieci bedzie nie uzywana. Ciekawe tylko czy imac pokarze 3 czy 3.6 gb i jak to sie ma to zaokraglen w przeliczaniu (1024 b = 1 kb)


No właśnie, jak to jest z tymi 32 bitami co? Bo jak dla mnie 2^32 to jak raz jest akurat dokładnie 4GB. No chyba, że coś jest nie tak z logicznym adresowaniem pamięci, jakiś ograniczony zakres adresów czy cuś, ale na 32 bitach bankowo da się zaadresować 4GB ramu, o tym wie nawet Windows XP :P.

#48 xchomik

xchomik
  • 129 postów
  • SkądSuwałki

Napisano 08 lutego 2008 - 00:42

Od dzisiaj mam 2GB RAMu. Kupiłem kość Kingstona KVR667D2S5/1G (rzecz jasna PC2-5300 CL5) i jak widać chodzi ;].

#49 Gość_Waters_*

Gość_Waters_*

Napisano 23 kwietnia 2008 - 15:23

Robie przymiarke do zakupu 2x2GB Kingston, jak zaloze to dam znac jak to chodzi i co widac :)

#50 xchomik

xchomik
  • 129 postów
  • SkądSuwałki

Napisano 23 kwietnia 2008 - 16:12

Robie przymiarke do zakupu 2x2GB Kingston, jak zaloze to dam znac jak to chodzi i co widac :)


Coś długo Cię nie ma :D Czyżbyś już nie miał iMaca??:D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych