Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iMac Core2Duo (C2D) i pamięć RAM


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
69 odpowiedzi w tym temacie

#1 robbie

robbie
  • 475 postów
  • SkądGdynia, PL

Napisano 02 sierpnia 2007 - 14:34

Długo szukałem pamięci do mojego iMac-a C2D 20", oczywiście odpowiedniej pamięci. Niestety nie znalazlem wątka o pamięci dla iMac-ów C2D, znalazlem za to wątek dla MacBook–ów i pamięci dla nich, a skoro to praktycznie komputery pracujące według specyfikacji na takich samych układach RAM to poszedłem i kupiłem pamięć Corsair SO-DIMM 2 x 1024 MB DDR2 667 MHz CL5.

Oczywiście pamięć działa.

Pamięć kupiłem w firmie Komputronik, link do pamięci w sklepie: Corsair 2x1GB

Osobiście śledziłem wątek o pamięci dla MacBook-ów, link: [thread=17156]MacBook i pamięć RAM[/thread] i dzięki niemu natrafiłem na tę pamięć. Polecam, jeśli szukasz pamięci do MacBook-a lub iMac-a C2D to w tamtym wątku są cenne informacje.

Jeśli zmieniałaś/zmieniałeś pamięć w swoim iMac-u C2D to napisz jakie kości działają z Twoim jabłkiem. Niewątpliwie przyspieszy to proces podejmowania decyzji co do jej rozszerzania, naprawdę warto.

P.S.
Zastanawiałem się nad pamięcią Corsair 2GB w jednej kości, ale w różnych sklepach zniechęcali mnie doradcy argumentując, iż sprawdzali z iMac-iem i slabo to wychodzi, twierdzą, że po prostu z kośćmi 2GB jest problem (mówię o tanich kościach, nie tych ze sklepu Apple).
Osobiście widziałem zestaw kości 2x2GB za 660pln (chyba Corsair pracujące w Dual Chnel), gdyby to były działające kości to chętnie bym z kimś do spółki zakupił taką pamięć aby mieć zestaw 2GB + 1GB (iMac, więcej nie obsłuży) w generalnie bardzo dobrej cenie.

#2 Kwiatki

Kwiatki
  • 1 096 postów
  • SkądPoznan

Napisano 02 sierpnia 2007 - 14:38

mam te same kosci pamieci w moim iMacu c2d 20" i rowniez spisuja sie bardzo dobrze

#3 marad_co

marad_co
  • 450 postów
  • SkądEU

Napisano 02 sierpnia 2007 - 15:45

Jeszcze mi sie nie zdarzylo po wsadzeniu nawet zwyklych noname do iMaca zeby nie dzialaly jak nalezy. Oczywiscie mowie o kosciach z takimi samymi predkosciami jak zastepowane.

#4 Szejker

Szejker
  • 214 postów
  • SkądKraków / Cieszyn

Napisano 02 sierpnia 2007 - 15:57

Z czystej ciekawości - czy jeśli mam fabryczne 2x512MB w iMac'u C2D i dołożę do nich 1GB Corsaira to będzie to wszystko bez problemu działać, czy kości się pogryzą? ;)

#5 marad_co

marad_co
  • 450 postów
  • SkądEU

Napisano 02 sierpnia 2007 - 17:31

99% bedzie dzialac
  • Szejker lubi to

#6 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 02 sierpnia 2007 - 17:41

2GB normalnie dzialaja w iMacach. sam testowalem. macbooki tez ladnie chodza na kingstonach 2GB+1GB

#7 LASERman

LASERman

  • 2 286 postów
  • SkądMaidstone, UK

Napisano 02 sierpnia 2007 - 17:45

Z czystej ciekawości - czy jeśli mam fabryczne 2x512MB w iMac'u C2D i dołożę do nich 1GB Corsaira to będzie to wszystko bez problemu działać, czy kości się*pogryzą? ;)


Są tylko DWA sloty, a więc nie dołożysz, od razu wyjaśniam iż maksymalne 3GB osiągniesz poprzez zestaw 2GB+1GB

#8 marad_co

marad_co
  • 450 postów
  • SkądEU

Napisano 02 sierpnia 2007 - 17:51

Jak to nie dolozy ? wyjmie jedna 512 i wlozy tam 1gb, razem da to 1,5gb. Proste jak konstrukcja cepa

#9 Szejker

Szejker
  • 214 postów
  • SkądKraków / Cieszyn

Napisano 02 sierpnia 2007 - 18:22

Jesteście pewni co do tych dwóch slotów? Byłem święcie przekonany, że są trzy... ups ;-)

#10 marad_co

marad_co
  • 450 postów
  • SkądEU

Napisano 02 sierpnia 2007 - 20:10

Na mur beton sa 2

#11 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 02 sierpnia 2007 - 21:13

na bank sa 2. druga zaslepka ja dole ekranu jest od dyskow chyba ;)

#12 marad_co

marad_co
  • 450 postów
  • SkądEU

Napisano 02 sierpnia 2007 - 23:09

Gdzie tam masz druga zaslepke ? Zeby wymienic twardziela w iMacu na intelku to trzeba niestety wyswietlacz odkrecic.

#13 LASERman

LASERman

  • 2 286 postów
  • SkądMaidstone, UK

Napisano 02 sierpnia 2007 - 23:13

Jak to nie dolozy ? wyjmie jedna 512 i wlozy tam 1gb, razem da to 1,5gb. Proste jak konstrukcja cepa


Skoro coś wyjmie to nie dołoży tylko zamieni. Proste (albo nie) jak Język Polski.

#14 marad_co

marad_co
  • 450 postów
  • SkądEU

Napisano 02 sierpnia 2007 - 23:24

Masz racje poprostu nie doczytalem tego:

dołożę do nich

Shit happens

#15 Szejker

Szejker
  • 214 postów
  • SkądKraków / Cieszyn

Napisano 16 sierpnia 2007 - 14:19

Zastanawiałem się nad pamięcią Corsair 2GB w jednej kości, ale w różnych sklepach zniechęcali mnie doradcy argumentując, iż sprawdzali z iMac-iem i slabo to wychodzi, twierdzą, że po prostu z kośćmi 2GB jest problem (mówię o tanich kościach, nie tych ze sklepu Apple).


Mógłby ktoś to zweryfikować? Bo właśnie chciałem sobie zamówić do iMaca C2D Corsairy 2GB + 1GB, ale jeśli faktycznie kości 2GB nie chcą działać to troszkę mi to psuje plany ;)

---- Dodano 17-08-2007 o godzinie 11:52 ----
Zaryzykowałem i nie żałuję ;) Zestaw 2GB + 1GB Corsair działa pięknie

Dołączona grafika

#16 Remik

Remik
  • 758 postów
  • SkądDortmund/Germany

Napisano 17 sierpnia 2007 - 13:06

No wlasnie, ja tez sie zastanawialem nad tymi corsair, ale tylko 1x 2GB bo mam w tej chwili oryginalnie 2 x 1 GB i moje pytanie: czy pomieszanie pamieci nie zaszkodzi mojemu imacowi c2d? powiedzcie mi bo nie wiem kogo sie poradzic?

#17 LASERman

LASERman

  • 2 286 postów
  • SkądMaidstone, UK

Napisano 17 sierpnia 2007 - 13:26

Zaszkodzić nie zaszkodzi ale chodzi o to czy będą pracować w dual-channel (większa wydajność) ile w ogóle jest coś takiego w iMac'ach. Teoria ze świata PC mówi aby użyć dwu identycznych modułów (identycznej pojemności) a wręcz są na rynku dobrane pary do pracy w dualu - ale mowa o świecie PC, być może iMac ma inne prawa. Generalnie uzyskanie pracy w dualu na iMac'u na pewno jest... trudne do potwierdzenia, bo o ile wiem nie ma jak tego sprawdzić. Jedno jest pewne - jeśli nie przejmujemy się ew. dualem to można wstawić całkiem różne kości byle specyfikacja się zgadzała = DDR2 667MHz czyli PC2-5300

#18 subs

subs
  • 860 postów
  • SkądPoznań

Napisano 17 sierpnia 2007 - 20:00

Zaszkodzić nie zaszkodzi ale chodzi o to czy będą pracować w dual-channel (większa wydajność) ile w ogóle jest coś takiego w iMac'ach.

^ chyba nie ma, a jeśli jest to nie wpływa na wydajność, tak samo jak w MacBookach


jeśli się mylę proszę mnie poprawić ;)

#19 cypreess

cypreess
  • 90 postów

Napisano 21 sierpnia 2007 - 17:00

Przede wszystkim pochwale sie - skorzystalem (doczekalem sie) z korzystnej promocji jaka SAD zrobil nam przed wprowadzeniem nowych iMaców na rynek Polski i stalem sie posiadaczem bialego iMaca 24" - 2.16GHz. Tyle tytulem wstepu. Teraz kwestia rozbudowy pamieci. Kilka pytan: 1) w instrukcji pisze ze pamiec powinna byc "unbuffered and uregistered" - co to oznacza !? Znalazlem np ze sa jakies pamieci "Kingston 2GB MB ECC Fully Buffered CL5 DIMM, Single Rank, x4 KVR667D2S4F5/2G" albo "Kingston 1GB ECC Registered CL5 Dual Rank x8 KVR667D2D8P5/1G" Rozumiem ze to Fully Buffered cokolwiek to jest nie bedzie dzialac z imac tak ? Ktos moze mi wytlumaczyc o co chodzi ? 2) Jak w koncu jest z tymi pamieciami kupowanymi parami typu "dual channel" - czy kupienie takiego zestawu moze miec jakikolwiek wplyw na wydajnosc w macu ????

#20 LASERman

LASERman

  • 2 286 postów
  • SkądMaidstone, UK

Napisano 21 sierpnia 2007 - 20:57

1) w instrukcji pisze ze pamiec powinna byc "unbuffered and uregistered" - co to oznacza !?


Rodzaj pamięci - typowe DDR2

Znalazlem np ze sa jakies pamieci "Kingston 2GB MB ECC Fully Buffered CL5 DIMM, Single Rank, x4 KVR667D2S4F5/2G" albo "Kingston 1GB ECC Registered CL5 Dual Rank x8 KVR667D2D8P5/1G"

Rozumiem ze to Fully Buffered cokolwiek to jest nie bedzie dzialac z imac tak ? Ktos moze mi wytlumaczyc o co chodzi ?


Wyczerpujący opis specyfikacji jest na stronie Support'u Apple'a - generalnie są to typowe pamięci SO-DIMM (jak do laptopa) typu DDR2 667MHz PC2-5300

Tymczasem Ty znalazłeś:
DIMM zamiast SO-DIMM - duże moduły do biurkowych PC
ECC zamiast nonECC - pamięci do serwerów z kontrolą parzystości wykluczone jak podają na w.w stronie Apple'a
Fully Buffered zamiast unbuffered- j.w. wykluczone jak podają na w.w stronie Apple'a

2) Jak w koncu jest z tymi pamieciami kupowanymi parami typu "dual channel" - czy kupienie takiego zestawu moze miec jakikolwiek wplyw na wydajnosc w macu ????


Jednoznaczna odpowiedź znaleziona na stronie producenta pamięci Crucial:
"Your system does NOT support dual channel."

Podsumowanie = można mieszać dowolne moduły do łącznej pojemności 3GB, iMac zaakceptuje nawet 2x2GB ale ponieważ adresuje max 3GB tylko tyle będzie w użyciu, a ponieważ fabrycznie montują pamięci Hynix (jedne z tańszych) koniec mitów o komputerach Apple "wymagających pamięci najwyższej klasy" niemniej zawsze lepiej zastosować markowe.
  • cypreess lubi to

#21 cypreess

cypreess
  • 90 postów

Napisano 21 sierpnia 2007 - 22:21

OK, to juz wszystko wiem :)))) Czekam az stanieje kosc 2GB (kolega mi mowil ze jeszcze do niedawna taka kosc kosztowala >1000zl a juz jest za 450zl wiec moze niedlugo bedzie <300zl) i kupuje secik 1GB+2GB na gotowo.

#22 LASERman

LASERman

  • 2 286 postów
  • SkądMaidstone, UK

Napisano 22 sierpnia 2007 - 13:06

OK, to juz wszystko wiem :))))


Doceń pomoc użytkownika klikając w Dołączona grafika pod jego nazwą użytkownika

#23 MacGyver

MacGyver
  • 1 263 postów

Napisano 22 sierpnia 2007 - 13:11

OK, to juz wszystko wiem :))))

Czekam az stanieje kosc 2GB (kolega mi mowil ze jeszcze do niedawna taka kosc kosztowala >1000zl a juz jest za 450zl wiec moze niedlugo bedzie <300zl) i kupuje secik 1GB+2GB na gotowo.


Można już dostać poniżej 300 zł.
[URL="http://www.apollo.pl/store/show_detail/36569"]http://www.apollo.pl/store/show_detail/36569[/URL]

#24 cypreess

cypreess
  • 90 postów

Napisano 22 sierpnia 2007 - 21:29

Można już dostać poniżej 300 zł.
http://www.apollo.pl...ow_detail/36569


:o

#25 anx239

anx239
  • 679 postów
  • SkądWrocław

Napisano 23 sierpnia 2007 - 02:09

Jak to jest z tymi 4 gigabajtami w "białych" iMacach C2D? Wszędzie czytam, że działa tylko 3 GB. OK. A co będzie jak włożę 4 GB? Będzie 3 GB, może 3,5 GB a może wybuchnie? Chciałbym to jednoznacznie wiedzieć. A może "tfu !" Windows XP lub jakaś inna Viśta (wio!) obsłuży 4 GB? A może Leopard? Może ktoś wkładał 4 GB do "białego" iMaca i ma jakieś doświadczenia.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych