Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iMac Alu 2009 - usunięcie wentylatora od napędu optycznego.


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 maramb86

maramb86
  • 11 postów

Napisano 14 maja 2012 - 08:49

Od dłuższego czasu w moim iMacu coś "cykało". Winny okazał się wentylator odpowiedzialny za schładzanie napędu optycznego. "Cykanie" nie miało żadnych negatywnych skutków odnośnie działania samego komputera jednak było bardzo denerwujące podczas pracy. Szukałem w sieci jak pozbyć się tego problemu i znalazłem bardzo proste rozwiązanie: jeśli nie korzysta się z napędu optycznego to można śmiało usunąć wentylator odpowiedzialny za jego chłodzenie. Operacje przeprowadziłem samodzielnie i wymontowałem wadliwy wentylator. Po uruchomieniu komputera nie słychać już oczywiście żadnego "cykania", jednak pojawił się inny problem: wentylator odpowiedzialny za chłodzenie CPU od razu zaczyna pracować na pełnych obrotach i tak sobie pracuje przez cały czas kiedy komputer jest uruchomiony. Czy ktoś z Was próbował wcześniej podobnej operacji i spotkał się z takim problemem? Oczywiście przejrzałem wątki dotyczące problemów z wentylatorami, ale rozwiązania tam podane nie pomagają w przypadku mojego problemu...

#2 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 14 maja 2012 - 11:37

Wentylatora się nie wyjmuje. Trzeba było jedynie zdemontować jego część obrotową.

#3 maramb86

maramb86
  • 11 postów

Napisano 14 maja 2012 - 11:49

Hmm... Ja dosyć dokładnie oglądałem ten wentylator ponieważ chciałem go jakoś otworzyć i może przeczyścić albo coś w tym rodzaju, ale nie widziałem żeby w jakikolwiek sposób dało się go rozkręcić i zdemontować jakąś część obrotową. Z Twojej wypowiedzi mam rozumieć, że raczej powinienem kupić gdzieś nowy wentylator i go zamontować i wtedy problem powinien się rozwiązać?

#4 kuba_slonka

kuba_slonka
  • 211 postów
  • SkądOpole, Poland

Napisano 14 maja 2012 - 15:26

Na spodzie wentylatora jest naklejka. Pod naklejką zobaczysz trzpień na którym istnieje wirnik wentylatora a to wszystko jest osadzone na łożyskach ślizgowych. Będziesz widział zabezpieczenie w postaci pierścienia Seagera bądź czegoś w tym rodzaju. Zdejmując to zabezpieczenie wyciągniesz wirnik i albo przeczyścisz wiatrak albo go wyjmiesz.

#5 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 14 maja 2012 - 15:42

Na spodzie wentylatora jest naklejka. Pod naklejką zobaczysz trzpień na którym istnieje wirnik wentylatora a to wszystko jest osadzone na łożyskach ślizgowych. Będziesz widział zabezpieczenie w postaci pierścienia Seagera bądź czegoś w tym rodzaju. Zdejmując to zabezpieczenie wyciągniesz wirnik i albo przeczyścisz wiatrak albo go wyjmiesz.

Dokładnie tak. Nie sugeruję zakupu nowego. Jakkolwiek wyjęcie wentylatora, spowodowało zaistnienie problemu sprzętowego i włączenie chłodzenia na CPU na max.

#6 maramb86

maramb86
  • 11 postów

Napisano 14 maja 2012 - 18:31

Dziękuje za informacje. Jutro spróbuję rozkręcić wentylator i zamontować go z powrotem do iMaca. Dam znać czy wszystko jest w porządku.

#7 PeGaZ666

PeGaZ666
  • 284 postów
  • SkądLondon, UK

Napisano 18 maja 2012 - 21:13

Tak jak pisza koledzy powyzej, pod naklejka jest najprawdopodobniej taka zawleczka (kolko przeciete tylko z jednej strony wykonane ze sprezystego plastiku), dobrze sciaga je sie igla, uwazaj zebys go nie uszkodzil bo to trzeba zlozyc spowrotem. Po wyjeciu wentylatora dobrze wyczyscic ten trzpien oraz ten otwor w ktorym on chodzil WD40 - dobrze rozpuszcza stary smar i zawarte w nim opilki. Po oczyszczeniu nie polecam tego smarowac WD40 gdyz jest zbyt plynny, sugeruje cos gestszego jakas oliwa/olej samochodowy w ostatecznosci. Daj tylko odrobine zeby podczas ruchu nie rozbryzgalo sie naokolo. Dodatkowo bardzo dokladnie oczysc z kurzu lopatki wentylatora. Brud tam powoduje nierownomierne wywazenie i w efekcie bicie, oraz inne ogdlosy. Powinno pomoc ale jak nie pomoze wyciagnij tylko czesc obrotowa (wentylatorek z trzpieniem) i powinno byc ok.

#8 maramb86

maramb86
  • 11 postów

Napisano 19 maja 2012 - 10:53

Przeczyściłem wentylator zgodnie z zaleceniami i zamontowałem z powrotem. Wentylator przestał cykać, ale niestety wentylator od procesora ciągle pracuje na maksymalnych obrotach.

#9 PeGaZ666

PeGaZ666
  • 284 postów
  • SkądLondon, UK

Napisano 19 maja 2012 - 14:46

Zresetuj PRAM Resetting your Mac's PRAM and NVRAM

#10 maramb86

maramb86
  • 11 postów

Napisano 19 maja 2012 - 15:42

Zrobiłem wszystko wg instrukcji, ale wentylatory ciąglę chodzią na maksymalnych obrotach.

#11 PeGaZ666

PeGaZ666
  • 284 postów
  • SkądLondon, UK

Napisano 21 maja 2012 - 12:56

Hmm mozesz sprobowac czy to nie ma zwiazku z samym systemem. Ale zeby nie macic, nie rozkrecac i nie formatowac moze masz jakis dysk na USB? Zainstaluj czyste mac os na jakims dysku usb odpal bezposrednio z usb i zobacz czy wystepuje problem na swiezym systemie. Nic wiecej nie przychodzi mi do glowy.

#12 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 21 maja 2012 - 14:38

Możliwe, że odpiąłeś jakiś czujnik temperatury i go nie wpiąłeś - to powoduje najczęściej maksymalne obroty.

#13 maramb86

maramb86
  • 11 postów

Napisano 22 maja 2012 - 07:57

Odnośnie systemu, to robiłem już reinstalację i nic to nie pomogło. Generalnie wentylator wchodzi na wysokie obroty natychmiast po uruchomieniu komputera. Co do czujników temperatury, to każdy montaż i demontaż wentylatora wykonywałem bardzo ostrożnie i zwracałem uwagę żeby wszystko było podłączone jak trzeba. Ściągnąłem jakiś program do monitorowania temperatury i generalnie pokazuje wszystkie wartości odpowiednio. Chyba że jest możliwość, że program wskazuje jakąś temperaturę pomimo tego że czujnik jest odłączony? Wtedy jeszcze raz dobiorę się do komputera i dokładnie sprawdzę te czujniki...

#14 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 22 maja 2012 - 08:46

Najprawdopodobniej masz problem z czujnikiem, który albo jest nie podpięty, albo pokazuje błędne wskazania. Dlatego wentyl startuje na maksa po starcie.

#15 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 22 maja 2012 - 11:22

Raczej jest niedopięty. Albo wymieniałeś dysk;)

#16 maramb86

maramb86
  • 11 postów

Napisano 22 maja 2012 - 14:35

Dysku nie wymieniałem. W czwartek rozkręcę jeszcze raz imaca i bardzo dokładnie sprawdzę czujniki.

#17 kuba_slonka

kuba_slonka
  • 211 postów
  • SkądOpole, Poland

Napisano 22 maja 2012 - 17:53

Przede wszystkim zainstaluj imac fan control lub istat. Tam zobaczysz wskazania obrotów wentylatorów. Teraz musisz odczytać który z czujników nie podaje poprawnie obrotów- ten jest odłączony. Na oko sądzę że nie podpiąłeś czujnika matrycy lub takiej małej tasiemki co łączy atrycę z zasilaczem.

#18 maramb86

maramb86
  • 11 postów

Napisano 24 maja 2012 - 20:24

Zainstalowałem istat i wydaje mi się że wszystkie czujniki pokazują prawidłową temperaturę. Tzn na żadnym nie ma anomali w postaci 0 stopni, lub tym podobnej.

#19 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 25 maja 2012 - 08:35

Bo nie ma 0, tylko wtedy są jakieś dziwne wskazania.

#20 maramb86

maramb86
  • 11 postów

Napisano 26 maja 2012 - 20:58

No więc sprawdziłem jeszcze raz wszystkie czujniki temperatury i każdy był prawidłowo podłączony, jednak jak się dokładniej przyjrzałem to zauważyłem że kabel czujnika z matrycy jest przerwany! Tzn trzymał się na samej izolacji i dlatego nie zauważyłem tego wcześniej. Prawdopodobnie sam go sobie przyciąłem matrycą... Usterkę jednak szybko zreperowałem i sukces - wentylatory pracują jak trzeba. Niestety pojawił się inny dużo gorszy problem... Po zmontowaniu wszystkiego i uruchomieniu iMaca matryca zaczęła się ostro przebarwiać na różowo, a obraz stał się niewyraźny - tak jak obraz w TV podczas nie najlepszego odbioru. Od razu pomyślałem że uszkodziłem matryce i to już koniec mojej przygody z iMac'iem... Jednak pojawiło się światełko w tunelu. Po przejściu komputera do stanu wstrzymania i wybudzeniu go obraz wygląda już jak najbardziej poprawnie i można normalnie pracować. Sytuacja jest powtarzalna, czyli: po włączeniu komputera obraz jest popsuty przez cały czas niezależnie co robię. Po przejściu do trybu wstrzymania i wznowieniu, obraz się naprawia i jest już potem cały czas ok, aż do wyłączenia komputera... Jestem wdzięczny za wszystkie rady do tej pory, bo okazały się jak najbardziej pomocne. Może i tym razem będziecie mogli pomóc?

#21 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 27 maja 2012 - 07:22

Cieszę się, że pomogłem z wentylatorami, ale niestety problem jaki teraz opisujesz, jest bardzo nietypowy i tym razem reset pram mi tylko przychodzi do głowy.

#22 maramb86

maramb86
  • 11 postów

Napisano 27 maja 2012 - 14:27

Reset PRAM pomógł i mój iMac działa znakomicie. Wielkie dzięki za pomoc!

#23 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 27 maja 2012 - 20:11

Zrobione, zamykam.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych