Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook alu unibody - problem - "no bootable device..."


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kac309

Kac309
  • 73 postów

Napisano 31 marca 2012 - 23:38

Mam problem z MacBookiem kolegi. Zobowiązałem się pomóc, a już prawie wyczerpałem pomysły. Laptop po włączeniu wyświetla komunikat "No bootable device - insert boot disk and press any key". Więc na zdrowy chłopski rozum jest coś namieszane z BootCamp. Każdy kto miał styczność z OS X wcisnąłby np. alt i wybrał inną partycję do bootowania. Niestety klawiatura nie działa ponieważ była czyszczona dogłębnie pianką. Po co i dla czego nie wnikam, stało się i już. Na klawiaturę USB nie reaguje, a powinien. Wyjęcie twardego dysku niczego nie zmienia. Pomyślałem, że może zalana klawiatura ma jakieś zwarcie i dla tego wciśniecie alt na klawiaturze USB nie daje efektu. Niestety po odpięciu klawiatur z płyty głównej nie da się włączyć komputera. I teraz pytanie do was - co z tym fantem zrobić? Jutro postaram się wydłubać płytę, która siedzi w napędzie DVD i może uda się zainstalować Windows, ale to już mój ostatni pomysł.

#2 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 01 kwietnia 2012 - 00:02

Na zdrowy prosty chłopski rozum, po starcie maka pokazuje się szary ekran z ciemniejszym jabłkiem i pod spodem kręcące się szprychy. Twoje perturbacje łindousowo butkampowe są problemem drugorzędnym. Najpierw uruchom OS X, potem ponownie Boot Camp.

#3 Kac309

Kac309
  • 73 postów

Napisano 01 kwietnia 2012 - 00:11

Zrozum, że nie ma jabłka na szarym tle. Symbol jabłuszka pojawia się dopiero w momencie bootowania OS X. Zresztą możesz to sprawdzić samemu resetując komputer z wciśniętym altem przy starcie.

#4 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 01 kwietnia 2012 - 01:47

Czyli nie możesz uruchomić OS X. Zatem włóż w napęd płytę instalacyjną, restart z ALT do Disk Utilities i format. Potem odtwarzasz użytkownika z kopii Time Machine. Potem Boot Camp. Chyba, że masz Liona, wtedy restart z Command-R i to samo.

#5 DanielF

DanielF
  • 5 723 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 01 kwietnia 2012 - 06:43

Niestety klawiatura nie działa ponieważ była czyszczona dogłębnie pianką. - a ja myślę, że to objawy zalania

#6 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 01 kwietnia 2012 - 08:34

Napisałeś, że jest to unibody, więc rada dotyczy TYLKO unibobody. Nie napisałeś jakie - bazuję na płycie 13". Otwórz tył (tak abyś miał dostęp do płyty głównej), wypnij klawiaturę ( musisz odkręcić plastik zabezpieczający) . Obok złącza klawiatury znajdziesz przylutowaną baterię. Obok niej , dokładnie nad złączem gładzika zobaczysz 2 kwadratowe, po cynowane pady (łatwe do odrtóżnienia, bo są większe od innych). Są to pady pomiarowe sygnału SMC_ON/OF. Aby uruchomić płytę bez klawiatury trzeba zewrzeć te pady , dotykając je np. płaskim śrubokrętem. Podłącz klawiaturę USB, uruchom płytę główną z wciśniętym ALT zwierając pady pomiarowe. Jeśli most prawidłowo dekoduje klawiaturę MUSI pojawić się wskaźnik strzałki (czy zobaczy HDD to już inna sprawa). W ten sposób wyeliminujesz zwarcie w klawiaturze/procesorze PSOC. Jeśli strzałka się nie pojawi.... wędruj do serwisu gdyż masz problem na szynach .


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#7 Kac309

Kac309
  • 73 postów

Napisano 01 kwietnia 2012 - 10:59

Niestety klawiatura nie działa ponieważ była czyszczona dogłębnie pianką. - a ja myślę, że to objawy zalania


Good job captain obvious ;)

Napisałeś, że jest to unibody, więc rada dotyczy TYLKO unibobody. Nie napisałeś jakie - bazuję na płycie 13".


MacBooku Alu Unibody jest tylko jeden - A1278.


Tak czy inaczej już sobie sam poradziłem. Rozkręciłem superdrive i wyjąłem z niego płytę. Wrzuciłem Windows, który zainstalował się bez problemu. Następnie po zainstalowaniu sterowników BootCamp mogłęm wybrać dysk z którego uruchomię ponownie komputer. Podłączyłem pendrive z systemem i dalej już z górki.

Tak czy inaczej Panowie dzięki za poświęcony mi czas.

#8 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 01 kwietnia 2012 - 11:46

(...) MacBooku Alu Unibody jest tylko jeden - A1278. (...)

Czyli dobrze założyłem :-).


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych