Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Tuning] Chłodzenie Cube


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 21 listopada 2005 - 11:50

Doszedłem do wniosku że podgrzewanie jabłek jest wesołe ale nie zdrowe... może nie dla mnie ale dla cube na pewno...
Ciepłota dysku i procesora i jak się niedawno dowiedziałem wpływ tych czynników na starter, jak i ostatnie doświadczenia z samą konstrukcją cube-poznanie jego struktury mechanicznej, skłoniły mnie do wprowadzenia do cube wiatraka... Jako straszna sknera postanowiłem zrobić to ograniczając koszta o wypitego przy tym piwa...
Przejdźmy zatem do rzeczy:
1) pozyskanie wiatraka... sprawa w zasadzie prosta... wystarczyło pokonać dystans 28km do uroczego domu rodziców gdzie w moim starym pokoju mieszka pod łóżkiem kolega Macintosh LC 475... i dokonanie grabieży
Dołączona grafika
2) dopasowanie stosunkowo małego wiatraka do stosunkowo dużych sanek jakie w cube są prawdopodobnie właśnie na wiatrak... Nie było to specjalnie trudne...
Dołączona grafika

3) znalezienie lokalizacji dla wiatraka i otwarcie cube... Jako że ostatnie znane wszystkim problemy sprzętowe zmuszały mnie do dość częstego otwierania cube miejsce miałem już upatrzone i przygotowanie... jedyne co to nie przewidziałem że śrubki mają inny gwint niż inne komputerowe akcesoria w LC...co zmusiło mnie do zrezygnowania ze śrubki to tu to tam ;)
Dołączona grafika

4) Zasilanie... oczywiście styk zasilający DVD tu chyba nic więcej nie trzeba dodać :!:
Cuż więcej... dzięki zastosowaniu tak małego wiatraka komputer nie stracił wiele na swym podstawowym uroku czyli na znikomej głośności pracy... wydaje mi się że nadal słyszę prace dysku... temperatura również nie spadała do "zera" nadal nad komputerem unosi się przyjemne ciepełko.. ale już nie taki goronc jak wcześniej....


"I to by było natyle ;) " 8)

#2 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 21 listopada 2005 - 12:20

Tuning jak u Harley-a: tylko oryginalne części! Ile db to teraz emituje?

#3 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 21 listopada 2005 - 12:28

Nie śmiej się.... :evil: Monitor apple z 94roku, którego używam na razie do B&W i tak go zagłusza.... ale jak już pisałem nie jest wiele głośniejszy... pamiętaj że LC też był komputerem biurkowym... i wiatraczek tam pracował cichutko... w zasadzie to słychać w nim było dysk SCSI a nie wiatrak... Oczywiście mruczy sobie... ale ja należę do tych którym akurat to nie przeszkadza... Cube nie kupiłem dlatego żeby był cichy tylko dlatego że jak wróciłem z wakacji to niemiałem już komputera a ten był najlepszą ofertą na allegro łączącą konfigurację moc i cenę.... na odpowiednim poziomie...A te drobne problemy jakie ostatnio mam wynikają raczej z tego że sobie wymyśliłem drugi komputer niż z tego że cube to zły sprzęt...

#4 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 21 listopada 2005 - 18:22

świetne!! :), genialny moding Cubusia... oby tak dalej, JSG co chwiile mnie zaskakujesz - pozytywnie!

#5 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 21 listopada 2005 - 18:38

WOW! Niezłe cudo... :D

#6 ramires

ramires
  • 205 postów
  • SkądGliwice

Napisano 17 sierpnia 2006 - 00:12

JSG, coś Ty zrobił najlepszego???? Tak Kubusia oszpecić. ;) A na poważnie. Testowałem ostanio karty mocniejsze w cube. Na tapetę poszły dwie karty (flashowane i przelutowywane przez magika od 220V ;) ) Nie pamiętam już symboli, ale te karty są dostępne czasami na allegro. Gostek z Poznania je sprzedaje i "wytwarza". Miałem w ręku jego dzieło GF i nVidię. Obie karty były 128MB/128mbit Obie karty poza tym, że nagle w Cube miałem CoreImage i szybszą pracę ogolnie grafiki to nic więcej dobrego nie dawały. Barierą robił się już procesor (u mnie 450). Karty miały jedną zasadniczą wadę. Grzały się jak nie wiem co, i wentylator zasuwał non-stop, co doprowadzało mnie do szewskiej pasji. Poza tym, zainstalowanie na działającej karcie ATI Adobe CS2 kończyło się Kernelem. z nVidią było lepiej, ale na stałe miałem mirror, którego nie miałem bo drugie złącze było wolne (DVI). Karty prawdopodobnie powodowały kernele poprzez przegrzanie się w Cube i kończyło się restartem. Do Cube nie należy wsadzać kart, które nie są makowe i które mają wentylator. Miałem makową wersję Radka 8500, ale jakimś cudem był dosłownie o pare milimetrów za długi i niestety poszedł do mojego grafika. Powrót do Ati Rage przyniosło stabilną (choć bez CoreImage) pracę. Być może w G4 (wierze) działają dobrze, bo z takimi opiniami się spotkałem, ale do Cube pakowanie takiej karty jest bez sensu. A człowieka mogę naprawdę polecić, bo jest i uczciwy i konkretny. Na allegro do odszukania pod nickiem arystokles (Maciej Ratajczak).

#7 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 17 sierpnia 2006 - 08:17

co ja zrobiłem? cube chodzi w kilkunasto metrowym pokoju gdzie śpi dziecko, nieomal non stop i nikomu nie przeszkadza, wiatrak jest ultra cichy mimo 12 letniego stażu bo apple zawsze dbało o użytkowników komputerów nabiurkowych...

#8 ramires

ramires
  • 205 postów
  • SkądGliwice

Napisano 17 sierpnia 2006 - 08:23

Wiem, że są ciche, tutaj nie mam wątpliwości. Ale jestem przyzwyczajony do tego, że Cube nie ma wiatraka

#9 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 17 sierpnia 2006 - 08:47

lepszy wiatrak niż usypianie co 5-10 minut

#10 ramires

ramires
  • 205 postów
  • SkądGliwice

Napisano 17 sierpnia 2006 - 09:13

lepszy wiatrak niż usypianie co 5-10 minut


hmm, a nie lepiej abyś sobie kawe zrobił zamiast wentylatora jako budzika?

8)

#11 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 17 sierpnia 2006 - 09:29

kawy nie pijam :P a o wpływie temperatury na ten nowatorski włącznik pisałem w innym wątku :) Miałem w cube barakude 120gb grzała się potwornie i dlatego koledze odbijało :) mrygał sobie porostu- co kilka kilkanaście minut potrafił iść spać po 5min dało się go wybudzić...

#12 ramires

ramires
  • 205 postów
  • SkądGliwice

Napisano 17 sierpnia 2006 - 09:38

Ja mam 120GB w Cube, ale nie seagate-a. Działa jak złoto

#13 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 17 sierpnia 2006 - 09:45

barakudy przestały się grzać chyba od 7serii a ten był starszy...

#14 bejzkik

bejzkik
  • 337 postów
  • Skądsc

Napisano 25 kwietnia 2007 - 16:16

mam w swoim cubie wlasnie barracude 120 i zmodowanego gf 5200 karta ma zainstalowany szeroki radiator z zalozonym wentylatorem z zmniejszonym napieciem w celu ograniczenia halasu co sprawdza sie niezle bez problemu moge zasypiac wieczorami. radiator oczywiscie kupiony byl osobno i dopaswany do karty, oryginalny wyl jak potepiony na dole mam zainstalowany wentylator (chyba 8cm - taki tam wchodzi) ktory reguluje przeplyw powietrza - oczywiscie zmniejszone napiecie czyli mniejszy halas gf5200 (tez chyba od kolesia z poznania ;) ) dziala bardzo dobrze, skok wydajnosci i komfortu pracy (jak na 450 mhz) w stosunku do oryginalnego ati jest wyraznie zauwazalny komputer pracuje prawie non stop, dzisiaj do aktualizacji chodzil prawie cztery doby w samo chlodzenie nie zainwestowalem duzo, moze 40 zl teraz czas na nowy g4 1,8 ;)

#15 ŁUKASZ1

ŁUKASZ1
  • 497 postów
  • SkądWARSZAWA

Napisano 04 grudnia 2007 - 23:22

Ja zrobilem chlodzenie cube wedlug opisu http://www.cubeowner...tall/index.html
Puscilem wiatrak zamiast na 12 V na 5V. Teraz musze wyciszyc wiatrak an GF 3.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych