Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Brak podświetlenia - MacBook


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 matisys

matisys
  • 4 postów

Napisano 07 marca 2012 - 14:37

Witam, zakładam nowy temat, gdyż nie znalazłem jednoznacznego rozwiązania swojego problemu. Otóż sprawa wygląda tak, że dostałem MacBooka do naprawy w którym gasnie podświetlenie. Po włączeniu komputera pojawia się szary, podświetlony ekran i za chwilę gaśnie. Potem system startuje przy ciemnym ekranie (matryca działa, bo wydać wyświetlane kontury). Jak już wstanie, to mogę wyciemnić matrycę klawiszami do zera i podnieść jasność z powrotem, ale to pomaga na 3 sekundy i gaśnie. I mogę tak w kółko schodzić do zera i jedno oczko w górę i za chwile gaśnie... Pomóżcie proszę, bo nie chcę szukać na ślepo - to wina softu czy raczej hardware'u? Co prawdopodobnie jest do wymiany? Pozdrawiam! md

#2 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 marca 2012 - 17:21

Zaraz, moment, dostałeś do naprawy i nie wiesz, co jest uszkodzone? To jak chcesz naprawić? Siłą woli?

#3 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 07 marca 2012 - 18:41

Siłą woli?

Takie docinki jako moderator mógłbyś już sobie darować.

matisys oddaj do serwisu na diagnozę komuś kto się na tym zna.
Jedyne co możesz zrobić to reset smc, pram i test aht. ;)

#4 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 marca 2012 - 18:49

A co ma do tego to, że jestem moderatorem? Jeśli biorę coś do naprawy, a się nie znam, to po co brać? Jestem serwisantem elektroniki (inna branża) i dla mnie nie do pomyślenia jest, zabieranie się za naprawę, jeśli nie ma się podstaw. matisys napisał w dziale SERWIS, a tutaj pewien poziom jest jednak wymagany i tego, jako moderator, mam prawo oczekiwać. Co innego, zwykły użytkownik, któremu się komputer zepsuł. Ale jeśli ktoś zajmuje się naprawą... BTW, nawet nie wiemy, jaki MacBook ;)

#5 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 07 marca 2012 - 19:18

A co ma do tego to, że jestem moderatorem?


Choćby kultura i dobre wychowanie ;))

#6 cubasz

cubasz
  • 1 636 postów
  • SkądSzczotkolm - Wawa

Napisano 07 marca 2012 - 20:21

@matisys myślenie o problemie z softem jest moim zdaniem życzeniowe. Być moze popsuty jest inwerter - jakiś element w nim - może kondensator, może cewka - umiera. Dostaje napięcie, chwilę działa bo napięcie jest właściwe a potem nagle wzrasta lub spada (i np. dioda zenera już go nie puszcza). Ciężko to będzie wtropić bez części zamiennych. Schemat, woltomiarka...może wylutowywanie elementów powierzchniowych. Ale opowiedz więcej o modelu. Jest troche takich co podpadają pod gwarancję nawet po kilku latach. Ale to w przypadku uszkodzenia grafiki na płycje głównej. Obawiam się, że opisane objawy nie sugerują uszkodzenia kwalifikującego się do naprawy gwarancyjnej. Możesz jeszcze wykonać test sprzętu. O ile pamiętam start z płytki systemowej ze wciśniętym klawiszem D. Są też płyty serwisowe. Tam zakres testu jest szerszy. A w serwisie jeśli test nic nie wykryje to wymienią co sie da i znajdą uszkodzenie. Troche zapłacisz ale się dowiesz i potem ew. sam naprawisz.

#7 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 08 marca 2012 - 08:19

Jesli to matryca świetlówkowa to wszystko wskazuje na uszkodzoną świetlówkę. Trzeba rozebrać i sprawdzić. Podstawić inną matrycę, przetestować poszczególne podzespoły. Świetlówkę można wymienić jednak musi to wykonać osoba z doświadczeniem.

#8 matisys

matisys
  • 4 postów

Napisano 08 marca 2012 - 11:10

Dzięki wielkie za wszelkie podpowiedzi. W applach się nie specjalizuję - kolega podrzucił mi ten komputer ot tak dla rzucenia okiem. Dokładnego modelu podać nie jestem w stanie. Inwerter ponoć był wymieniany. @cubasz to raczej nie jest uszkodzenie tego typu, bo mogę co chwilę na ułamek sekundy wygasić i włączyć ponownie podświetlenie i wtedy świeci niemal nieprzerwanie (poza chwilą na pyknięcie przyciskami). Mi to wygląda na sprawę softu, choć z drugiej strony przy bootowaniu tez jest ciemno... A może jest jakiś programik na Maca który utrzymuje niezmiennie intensywne podświetlenie? Koledze renqien również dziękuję i uprzejmie proszę o nie udzielanie się więcej w tematach w których nie ma nic do powiedzenia... Bo to uderza w charakter i sens istnienia forum, które daje każdemu prawo do zadania pytań i poznania odpowiedzi na nie.

#9 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 08 marca 2012 - 11:13

Nie ma czegoś takiego

Sprawdziłeś to: Komputery Mac z procesorami firmy Intel: zerowanie kontrolera SMC ?

#10 matisys

matisys
  • 4 postów

Napisano 08 marca 2012 - 12:21

Próbowałem, ale cała procedura zdaje się nie przynosić żadnych rezultatów...

#11 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 08 marca 2012 - 12:29

Fajny temat, myślałem że podświetlanie klawiatury. Dzięki za stracony czas.

#12 matisys

matisys
  • 4 postów

Napisano 09 marca 2012 - 09:31

Fajny post - myślałem że masz coś do powiedzenia. Dzięki za stracony czas...

#13 ex3v

ex3v

  • 1 884 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 marca 2012 - 11:32

Już ktoś wcześniej opisał, co mogło się stać - jeżeli poszedł sprzęt, to nie licz na to, że jakiś cudotwórca Tobie zdalnie za darmo to naprawi. Zamiast narzekać, idź z tym do serwisu albo znajdź na forum jakiegoś serwisanta i się z nim umów. Temat zamykam, bo wyraźnie podąża w złym kierunku.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych