Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MBP 15 2011 - wymiana pasty termoprzewodzącej [Trójmiasto]


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1 crazyperson1

crazyperson1
  • 146 postów

Napisano 25 stycznia 2012 - 22:22

Witam, czytając liczne negatywne opinie poparte niejednokrotnie fotkami odnośnie złego nakładania past termoprzewodzących przez Apple, postanowiłem zainwestować w jej wymianę, stąd moje pytania: -czy na terenie Trójmiasta istnieje serwis, który przeprowadziłby rzeczoną operację w MBP 15 2011 bez utraty gwarancji producenta (AppleCare)-może Cortland?, -które pasty są w tej chwili najlepsze na rynku? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

#2 ar3kb

ar3kb
  • 4 635 postów
  • SkądSchlesierland - Königshütte/Laurahütte

Napisano 25 stycznia 2012 - 22:27

Napisze cos od siebie. Do dzis uwazalem, ze zmiana pasty i ogólny serwis w trakcie uzywania lapa to strata czasu. Do dzis... Po telefonie ktory pokazal mi w jakim błędzie żyje i jak bardzo się mylę. Warto zadbac o swoja maszyne, bo inaczej prędzej niż później umrze w mekach, a my zwalimy wine na Apple, ze robi kiepski sprzęt.

#3 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 25 stycznia 2012 - 22:39

Proszę bardzo.... z czystym sumieniem polecam. Serwis Apple Gdańsk


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#4 crazyperson1

crazyperson1
  • 146 postów

Napisano 25 stycznia 2012 - 23:09

Dziękuję za szybką odpowiedź. Tumpio-jak wygląda sprawa gwarancji, przy wymianie pasty we wspomnianym przez Ciebie serwisie? Mam AppleCare jeszcze ponad 2 lata i nie chciałbym jej stracić, z drugiej strony ufam, że odpowiednie dbanie o sprzęt spowoduje pewnie, że - mam nadzieje - nigdy z niej skorzystać nie będę musiał... Czy w Cortlandzie nie byłoby lepiej przeprowadzić taką operację? Generalnie sam mógłbym to zrobić, nie raz już bowiem "smarowałem" podzespoły w swoich innych sprzętach, jednakże - tak, tak - raz jeszcze o tym wspominam, ta gwarancja...

#5 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 25 stycznia 2012 - 23:29

Macbook nie jest nigdzie plombowany, więc o utratę gwarancji nie musisz się martwić.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#6 koyoot

koyoot
  • 2 235 postów
  • SkądKoło, PL

Napisano 27 stycznia 2012 - 19:06

Crazyperson1 - z tego co obserwuje opinie i testy obecnie najlepsza pasta termoprzewodzaca to Arctic Silver 5, oraz Arctic Cooling MX-2. Tumpio - dla pewnosci. Zmiana pasty termoprzewodzacej nie wplynie na utrate gwarancji? Niezaleznie czy zrobilbym to sam, czy w serwisie? Bo zalety tego sa duze. Temperatura karty graficznej wzrasta ale mozna to zbic obnizajac napiecie karty graficznej a jednoczesnie ja podkrecic. Teraz z tego co patrzylem podczas gry w Wiedzmina 2, mam 76 stopni po okolo 1.5h gry na karcie graficznej i 88 stopni na procesorze. Po zmianie pasty powinno to wygladac tak(z naciskiem na "powinno") 80 stopni procesor, 80 stopni grafa(ale to tylko w wypadku obnizenia napiec). Do tego procesor po zmianie pasty powinien sie szybciej nagrzewac, ale jednoczesnie szybciej tracic temperatury. Powod dla ktorego temperatury karty graficznej pojda w gore to ulozenie na plycie glownej w stosunkiu do ukladu chlodzenia. Wiatraki i radiatory oraz przede wszystkim, cieplowod najpierw zbiora temperature z procesora a pozniej z karty graficznej, bo ta jest po prostu umiejscowiona dalej na plycie glownej w stosunku do otworow wentylacyjnych. Dodatkowo, temperatura z procesora, moze "cofac" sie na cieplowodzie do karty graficznej ja podgrzewajac.

#7 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 27 stycznia 2012 - 19:43

Podstawowa zasada: działa nie psuje się, nie przegrzewa, nie hałasuje, to nie zbędnie kombinuj bo przekombinujesz.

Pastę się zmienia jak jest stara, np. w Playstation 3 potrafi dać to duży efekt ale nie w nowym laptopie.

---------- Wpis dodano o 19:43 ---------- Poprzedni wpis dodano o 19:39 ----------

Napisze cos od siebie. Do dzis uwazalem, ze zmiana pasty i ogólny serwis w trakcie uzywania lapa to strata czasu.
Do dzis...
Po telefonie ktory pokazal mi w jakim błędzie żyje i jak bardzo się mylę.
Warto zadbac o swoja maszyne, bo inaczej prędzej niż później umrze w mekach, a my zwalimy wine na Apple, ze robi kiepski sprzęt.


Napisz coś więcej o tym tajemniczym telefonie ;)

#8 koyoot

koyoot
  • 2 235 postów
  • SkądKoło, PL

Napisano 27 stycznia 2012 - 19:52

Teoretycznie Rybak, ale... dzialanie wysokiej temperatury pod duzym obciazeniem moze wypaczyc sciezki pomiedzy tranzystorami. Efekt - spadek wydajnosci z biegiem czasu. Mam jeszcze starego PC z Pentium Dual Core 1.6 GHz oraz GF'em 8800GT. Wydajnosc zarowno karty graficznej, jak i procesora spadla mimo nowszych sterownikow i nowego systemu(Win7 64 Bit). Ratunkiem w tym wypadku jest podniesienie napiec na rdzeniu graficznym jak i procesorze, ale to ponownie powoduje wzrost temperatur. Jesli sie o to nie zadba od samego poczatku i regularnie nie konserwuje, jak to ArrasB wypunktowal w innym temacie, efekty sa takie a nie inne.

#9 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 27 stycznia 2012 - 20:20

Teoretycznie Rybak, ale... dzialanie wysokiej temperatury pod duzym obciazeniem moze wypaczyc sciezki pomiedzy tranzystorami. Efekt - spadek wydajnosci z biegiem czasu. Mam jeszcze starego PC z Pentium Dual Core 1.6 GHz oraz GF'em 8800GT. Wydajnosc zarowno karty graficznej, jak i procesora spadla mimo nowszych sterownikow i nowego systemu(Win7 64 Bit). Ratunkiem w tym wypadku jest podniesienie napiec na rdzeniu graficznym jak i procesorze, ale to ponownie powoduje wzrost temperatur. Jesli sie o to nie zadba od samego poczatku i regularnie nie konserwuje, jak to ArrasB wypunktowal w innym temacie, efekty sa takie a nie inne.


Dobra, jak ktoś codziennie katuje MacBooka nowymi grami, bawi się w podkręcanie i wyciąga z niego 7 poty to OK. Ale wątpię że dla przeciętnego użytkownika ma jakikolwiek sens wymiana pasty termo-przewodzącej w nowym MacBooku na gwarancji który w dodatku nie sprawia problemów.

#10 koyoot

koyoot
  • 2 235 postów
  • SkądKoło, PL

Napisano 27 stycznia 2012 - 20:32

Rybak - gry tutaj sa najmniejszym problemem, bo rzadko wyciskaja 100% ze sprzetu ktorym dysponujesz. Jednak tez maja wplyw na temperatury i moga byc przyczyna tego o czym wyzej napisalem. Temperatury 50-60 stopni sa bezpieczne. Gorzej gdy zaczynasz uzywac do ciezszych zadan swojego sprzetu, wtedy po dluzszym czasie wyjda tego efekty. P.S. Moja opinia o ukladzie chlodzenia Apple jest nastepujaca: montaz takich podzespolow w takiej obudowie i jednoczesnie utrzymanie wszystkiego na granicy nie przegrzewania/przegrzewania urzadzenia jest majstersztykiem. Ale nawet mimo to, warto zadbac o konserwacje termiczna laptopa. HP Pav(u)iliony - podobne podzespoly a nawet slabsze - temperatury obudowy dochodzace do 54 stopni(!) oraz podzespolow do 96 stopni. I to nie sa temperatury chwilowe...

#11 crazyperson1

crazyperson1
  • 146 postów

Napisano 27 stycznia 2012 - 21:47

Dzięki za odpowiedzi. Dzwoniłem do serwisu Cortlandu. Pan, z którym rozmawiałem nie mógł zrozumieć, dlaczego właściwie zamierzam wymienić pastę, jeśli w sumie nic się z komputerem nie dzieje. Wręcz miałem wrażenie jakby w ogóle nie ogarniał możliwości zaistnienia takiej sytuacji. Działa to działa i... tyle.;) W końcu powiedział bym do nich maila wysłał z dokładnym opisem mojego problemu.:) Zamówiłem pastę Noctua NT-H1 i w przyszłym tygodniu uderzę do tego serwisu, który polecał Tumpio. Może oni lepiej zrozumieją moją chęć odpowiedniej konserwacji sprzętu...:D Generalnie hołduje zasadzie: lepiej zapobiegać niż leczyć. Stąd właśnie ten wątek.

#12 koyoot

koyoot
  • 2 235 postów
  • SkądKoło, PL

Napisano 27 stycznia 2012 - 21:54

Crazy, jesli bym mogl prosic o dokladne testy jak obecnie prezentuja sie temperatury i jak beda sie prezentowaly po wymianie pasty. Z gory dziekuje ;).

#13 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 27 stycznia 2012 - 23:06

...Pastę się zmienia jak jest stara, np. w Playstation 3 potrafi dać to duży efekt ale nie w nowym laptopie.


Nie zgodzę się z tym.
Ostatnio miałem dwa 13" unibody z przegrzanym procesorem.
W obu sztukach pasta była nałożona bardzo niechlujnie i nierównomiernie. Tylko na części procesora, co po roku doprowadziło do uszkodzenia.
Apple niestety schodzi do najniższego sektora jeśli chodzi o jakość wewnętrznego wykonania.

#14 michallus

michallus

  • 214 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 27 stycznia 2012 - 23:34

Dziękuje Tumpio za polecenie. Kolegę zapraszam, proszę powołać się na forum myapple :-) Do Macbooków używamy pasty Arctic Silver 5 a na specjalne życzenie każdą inną.

#15 crazyperson1

crazyperson1
  • 146 postów

Napisano 28 stycznia 2012 - 09:41

Zamówiłem już pastę Noctua NT-H1, w testach wypada wydajniej od AS 5. W połowie przyszłego tygodnia zapewne nie omieszkam zawitać w Wasze progi. :) Co do testów - jutro spiszę temperatury w idle oraz pod obciążeniem, zarówno dla Mac OS X Lion, jak i pod Windows 7 (Boot Camp)

#16 koyoot

koyoot
  • 2 235 postów
  • SkądKoło, PL

Napisano 29 stycznia 2012 - 20:48

Zrobilem dosc duze research w poszukiwaniu informacji dotyczacych zmiany pasty, temperatur, stabilnosci itp itd. Z tych informacji ktore znalazlem wychodzi na to, ze zmiana pasty spowoduje ustabilizowanie temperatur procesora i karty graficznej pod obciazeniem do okolo 80 stopni. Co ciekawe temperatury jednego jak i drugiego ukladu sa od siebie bezposrednio zalezne przez polaczenie z cieplowodem i wymiane temperatur pomiedzy ukladami, zarowno graficznym, jak i procesorem. Dlatego tez jesli komus zalezy na takim dodatku mozna obnizyc napiecie na karcie graficznej a jednoczesnie podkrecic zegary. Standardowe zegary tych kart to: 600/800/1V(Rdzen/Pamiec/zasilanie) dla Radeon 6750M oraz 675/800/1V dla Radeon HD 6770M(mowa o zegarach w MBP, w iMac'u to troche inaczej wyglada). Stabilne zegary i zasilanie po modyfikacji to: 800/900/0.955V. Te zegary pozwalaja na obnizenie temperatur o okolo 3-5 stopni w zaleznosci od warunkow, oraz przyspieszenie wyswietlania klatek w grach w zaleznosci od stadardowych zegarow o 12-20%. Wychodzi na to, ze temperatury karty graficznej i procesora powinny oscylowac wokol 77-82 stopni pod obciazeniem. Ktos powie, ze jesli sie z komputerem nic nie dzieje to po co zmieniac paste? Blad! Zbicie z 45 stopni do 40 na procesorze w Idle, oraz z 60 do 50 stopni pod lekkim obciazeniem(Safari, iTunes itp itd) jest duza, wrecz ogromna ulga dla procesora i sprawia ze caly komputer znacznie, znacznie dluzej posluzy. Dla zainteresowanych nawet mozliwosc w takim wypadku pobicia rekordu OC na grafice i wycisniecia 850/1050/1.005V(przy tym zegarze 7500 pkt w 3dMarku jak najbardziej osiagalne, a to jest juz poziom gamingowej mobilnej karty graficznej). Miales racje crazyperson1, pasta Noctua NT-H1 jest najlepsza do MBP. Producent twierdzi, ze nie wymaga czasu by sie zaaplikowac na procesorze, ale okazuje sie ze po 3-4 dniach temperatura spada o kolejne 3 stopnie. Jesli zapostujesz w tym temacie temperatury przed aplikacja nowej pasty zarowno w idle, jak i pod obciazeniem, oraz po podkreceniu, jak i bez podkrecenia, bedziemy mieli material pogladowy do zbadania. Ja rowniez sie za to zabieram za kilka chwil i bede zmienial paste. Zobaczymy z jakimi efektami. I jeszcze jedno. Konserwacja komputera FTW! ;) Czasami wydaje nam sie, ze to tylko przedmiot, ale ile klopotu potrafi sprawic "niespodzianka" ktora on moze nam zrobic jesli odpowiednio o niego nie zadbamy...

#17 crazyperson1

crazyperson1
  • 146 postów

Napisano 30 stycznia 2012 - 00:00

koyoot - w kwestii wymiany pasty - doskonale zdaję sobie sprawę z korzyści jakie owy proces niesie.:) W sumie zrobiłbym to sam, bo nie jest to pierwszy laptop, który bym rozkręcił w takim właśnie celu, jednakże kwestia gwarancji nie dawała mi spokoju. Tym bardziej, że mam Apple Care. O OC MBP 15 2011 trochę piszę w swojej recenzji pod tym adresem: MacBook Pro 15 (Early 2011) - Forum Notebookcheck.pl

Przed wymianą zapuszczę Skyrim, w chwili obecnej stabilną i bezpieczną konfiguracją jest dla mnie 750@900 (przy 0.955V), a maksymalną 870@1000 przy 1.005V (nie testowałem jej jednak dłużej niż 10 minut). Zobaczymy, czy coś się w tej kwestii zmieni po wymianie pasty. Bardzo ciekawy wątek na temat overclockingu AMD 6750m jest na Macrumors. Pozdrawiam.

#18 koyoot

koyoot
  • 2 235 postów
  • SkądKoło, PL

Napisano 30 stycznia 2012 - 01:47

Jesli moglbys, prosilbym tez o wyniki w chyba najbardziej wymagajacej sprzetowo grze ostatniego czasu - Wiedzmin 2. Z gory dziekuje. To co chce zobaczyc to to czy temperatura podzespolow moze miec wplyw na ilosc wyswietlanych klatek. Wyniki sa najbardziej w tym wypadku miarodajne bo sa "w czasie rzeczywistym" ;). Prosze ciebie o to z prostego powodu. Chce zredukowac efekt placebo wydajnosci podzespolow(malo to razy widzialem gdy 17 calowy MBP zostawial w tyle wydajnoscia 15 calowego MBP mimo identycznych podzespolow, nie wiadomo dlaczego). Sam tez bede testowal w Wiedzminie 2 i Mass Effect 2.

#19 crazyperson1

crazyperson1
  • 146 postów

Napisano 30 stycznia 2012 - 20:25

Niestety nie mam czasu na testy z Wiedźminem, z resztą byłyby one trudne do powtórzenia dla osób, które tej gry nie posiadają. Postanowiłem więc wykonać test na ogólnodostępnych programach i jedynie jako ciekawostkę dorzucam testy w Skyrim, jako, że w chwili obecnej jest to jedyna gra, którą mam zainstalowaną. Narazie tylko temperatury przed wymianą pasty, bo choć już ona do mnie dodarła - to dopiero pod koniec tygodnia przyjdzie mi pewnie ją wymienić.

Wersja zainstalowanych sterowników do GPU: 11.12
System Windows 7 x64 zaktualizowany na dzień 30-01-2012
Wykorzystane programy:
-HWINFO32,
-BurnItTest,
-Heaven DX11 Banchmark 2.5,
-TESV: Skyrim,
-ATI Tray Tools.

Przy odczytywaniu bierzcie pod uwagę jedynie kolumnę z maksymalnymi temperaturami.

1. Temperatury Idle (bez obciążenia):
Dołączona grafika

2. Temperatury po 15 minutach stresu programem BurnItTest:
Dołączona grafika

3. Temperatury po wykonaniu banchmark'u Heaven DX11 (ustawienia 1680x1050, wszystko max), bez OC:
Dołączona grafika

4. Temperatury po wykonaniu banchmark'u Heaven DX11 (ustawienia 1680x1050, wszystko max), z OC (750@900 0.955V):
Dołączona grafika

5. Temperatury po 10 minutach gry w Skyrim (1680x1050, High/Ultra, 80% maksymalnej odległości widzenia; FXAA, AAx4, AFx8), z OC (750@900 0.955V):
Dołączona grafika

W chwili obecnej to byłoby na tyle. Resztę testów wrzucę do końca tygodnia.

#20 koyoot

koyoot
  • 2 235 postów
  • SkądKoło, PL

Napisano 30 stycznia 2012 - 21:23

Maksymalne temperatury w tym wypadku nie sa miarodajne. Powod jest prosty - uklad chlodzenia potrzebuje chwili czasu by odprowadzic temperature z cieplowodow. Bardziej miarodajne sa wyniki w rubryce "Current" ktore pokazuja temperature pod obciazeniem, ale po odprowadzeniu nadmiaru ciepla i ustabilizowaniu temperatur na konkretnym poziomie. Widac to nawet po obrotach wentylatorow. Moje zdanie jest takie: po zmianie pasty temperatury powinny spasc o 5 stopni. Ale sam potestuje i zobacze jak to wyglada w W2 i ME2. Wtedy dam znac. P.S. 62 Stopnie podczas gry w Skyrim? Ty na pewno wczesniej nie zmieniales pasty na procesorze? ;) EDIT: Jak zwykle wyniki Benchmarku sa... dziwne ;). Temperatury mnie bardzo dziwia w Heaven przed i po OC. Ale co jest powodem takiego a nie innego zachowania tutaj - nie wiem...

#21 crazyperson1

crazyperson1
  • 146 postów

Napisano 30 stycznia 2012 - 22:03

Miarodajne są jedynie wyniki maksymalne!!! Minimalne i chwilowe nie są "złapane" podczas trwania testu. Wygląda to tak: włączyłem program do mierzenie temperatur - zapisał temperaturę minimalną, pograłem (w trakcie gry złapał maksymalną), wyłączyłem grę, chwila zapewne czasu upłynęła przy wiatrakach działających na maksa, zrobiłem screen. Jedynymi wynikami z testów są więc te maksymalne. Fakt, faktem jednak - z opisów na forach zachodnich można by wywnioskować, że powinno być gorzej...:) Co do odprowadzania ciepła - to nie ma nic do rzeczy. Owszem - jest to istotne, ale jeżeli mówimy o czasie jaki upływa między schłodzeniem, lub nagrzaniem się poszczególnych podzespołów, a nie samej temperaturze chwilowej.

#22 koyoot

koyoot
  • 2 235 postów
  • SkądKoło, PL

Napisano 30 stycznia 2012 - 22:19

Ok, teraz rozumiem caly proces testowy ;). Wszystko jasne. Ja mimo wszystko mam mieszane uczucia w kwestii tej temperatury ;). Zobacze jak u mnie to wyglada i najwyzej zapostuje wyniki.

#23 crazyperson1

crazyperson1
  • 146 postów

Napisano 01 lutego 2012 - 00:06

Trochę namieszałem...:)

Jutro jadę do serwisu z pastą i niech mi ją wymienią.

Tak przy okazji-trafiłem na ciekawą stronę: My 2011 MacBook Pro

Oddałem dziś (1.02) swój sprzęt do serwisapple.com na wymianę pasty. Jutro odbiór. Oczywiście podzielę się wrażeniami zarówno w kwestii zmian w temperaturach pracy, jak i samego serwisu.:)

#24 suprnowa

suprnowa
  • 664 postów
  • SkądRadom/Norway

Napisano 01 lutego 2012 - 18:18

Ja u siebie wymieniałem matrycę w MBA 2010 i od razu też wymieniłem sobie pastę na GPU i CPU.Jak na razie zauwazyłem iż temperatury są niższe o jakieś 10 stopni,a więc nieźle.

#25 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 01 lutego 2012 - 18:34

Trochę namieszałem...:)

Jutro jadę do serwisu z pastą i niech mi ją wymienią.

Tak przy okazji-trafiłem na ciekawą stronę: My 2011 MacBook Pro

Oddałem dziś (1.02) swój sprzęt do serwisapple.com na wymianę pasty. Jutro odbiór. Oczywiście podzielę się wrażeniami zarówno w kwestii zmian w temperaturach pracy, jak i samego serwisu.:)


Czekam z niecierpliwieniem bo może i u siebie wymienię starą ponad 2 letnią pastę ;-)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych