Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro A1150 - problem z ładowaniem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 cdj100s

cdj100s
  • 5 postów

Napisano 18 stycznia 2012 - 15:42

Witam serdecznie! Chciałbym poprosić Was o pomoc w zdiagnozowaniu uszkodzenia w moim MBP 15" A1150.

Przyczyna usterki leży po mojej stronie, bowiem nie zająłem się w porę uszkodzonym zasilaczem - problem był z nim taki, że kabel przy samym łączeniu do wtyczki urywał się, wskutek ruszania prawdopodobieństwo zwarcia było coraz większe i niestety doszło do niego - Pewnego razu uruchomiłem Macbooka jak zawsze, po jakimś czasie bateria zaczęła padać więc podpiąłem zasilacz. Po chwili poczułem zapach "mocno rozgrzanej elektroniki"... Błyskawicznie wyłączyłem MacBooka oraz odpiąłem zasilanie, zarówno od samego komputera, jak i z gniazdka 230v. Odczekałem chwilę - ponownie uruchomiłem MacBook'a, działał całkowicie normalnie na baterii. Zaniosłem go do iSpotu obok, żeby sprawdzić czy się ładuje i przy okazji zapytać o radę jesli cos byloby nie tak.

MacBook po podpięciu do zasilacza wciąż pracował w porządku, ale niestety Ładowanie nie odbywało się. Teraz juz w domu uruchomiłem go na pozyczonym MagSafe, widzę że jest dokladnie to samo, a ponadto dioda w MagSafe bardzo, bardzo slabo swieci na zielono, ale strasznie ciezko jest to nawet zauwazyc. W iSpocie nie widzialem wlasnie tego zeby swiecila, ale jedna z osob z iSpotu powiedziala ku mojemu zaskoczeniu i niedowierzaniu, ze to o niczym nie swiadczy....


Podsumowujac:
  • Bateria po podlaczeniu zasilania nie laduje sie, dioda w MagSafe minimalnie swieci na zielono
  • Macbook wykrywa baterie, wyglada na to ze jest sprawna i to nie ona ulegla uszkodzeniu
  • Zasilacz od Macbooka uszkodzony nadaje się tylko do wymiany
  • Resetowanie SMC oraz resetowanie PRAM nic nie pomoglo
  • Poza problemem z ladowaniem MacBook nie wykazuje zadnych innych, pracuje na zasilaczu, a po jego odlaczeniu przelacza sie na baterie (pozostalo 6%)
  • byc moze warto wspomniec o tym, ze przed tym calym zajsciem bateria trzymala jeszcze jakies 50-70 minut (332 cykle)
  • w Profilu Systemu, w zakladce informacji o zasilaniu nie ma zadnej informacji o zasilaczu, poza ta ze jest podlaczony i nie laduje (wczesniej inne informacje normalnie sie pojawialy), choc byc moze to akurat jest skutek pracy na innym, pozyczonym zasilaczu:


Informacje o zasilaczu AC:
Podłączony: Tak
ID: 0x0000
Moc w watach (W): 0
Wydanie: 0x0000
Rodzina: 0x0000
Numer seryjny: 0x00000000
Ładowanie: Nie


Wg mnie uszkodzony jest moduł zasilania (Left I/O Board), czy mam racje? Czy wg waszej oceny uszkodzeniu moglo ulec cos jeszcze?
Bardzo proszę o pomoc i porady
Pozdrawiam serdecznie!

#2 NoneZ

NoneZ
  • 247 postów
  • Płeć:

Napisano 19 stycznia 2012 - 07:00

Przeczytaj temat:
http://myapple.pl/ja...-zamiennik.html
Prawdopodobnie uszkodzony układ odpowiedzialny za działanie onewire. Twój MB nie komunikuje się z zasilaczem. Dlatego nie masz w raporcie o systemie informacji o mocy zasilacza i jego numerze seryjnym. Oczywiście zakładam, że dysponujesz oryginalnym zasilaczem Apple, a nie "lub równoważnym" (zamiennikiem).
Moim zdaniem tylko serwis może tu coś pomóc.

#3 gathor

gathor
  • 94 postów
  • Płeć:
  • SkądBristol, UK

Napisano 19 stycznia 2012 - 14:58

Może to być Onewire lub sam SMC. cena naprawy uzależniona od serwisu. Naprawa niewykonalna w domowych warunkach.

#4 cdj100s

cdj100s
  • 5 postów

Napisano 19 stycznia 2012 - 16:59

wg Was jaki bylby szacunkowy koszt naprawy?

#5 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 20 stycznia 2012 - 16:03

wg Was jaki bylby szacunkowy koszt naprawy?


Od kosztu zasilacza do .... nawet 700 zł (jak poleciało SMC; sekcja 1-w, gniazdo magsafe i ICH7) - bez diagnostyki nie można wycenić szacunkowych kosztów.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#6 xeronegro

xeronegro
  • 6 postów

Napisano 03 lutego 2012 - 19:18

hej,
mam podobny problem z moim dwuletnim białym macbookiem. objawy są takie same, ale nie wiem, jaka jest przyczyna.

zasadniczo ostatnio zaczęła mi się bardzo zużywać bateria, w ciągu dwóch miesięcy jej pojemność spadła o 10%, teraz mam pod ikonką informację, żebym niedługo wymieniła baterię. parę dni temu zauważyłam, że z kablem dzieje się to samo co u założyciela wątku - świeci się tylko blade zielone światełko - ale nie zawsze! jak podłączę parę razy i pogmeram kablem, to się zmienia na normalną zdrową pomarańcz. ale za jakiś czas znowu ładowanie się przerywa.

spięcia chyba żadnego nie miałam.. no chyba że raz poszła iskra jak podłączałam zasilacz do prądu, mac był wtedy uśpiony i podłączony drugą końcówką.

wiecie, w czym może leżeć problem? bateria, zasilacz, złącze? niespecjalnie się wyznaję na kwestiach technicznych, dlatego bardzo liczę na pomoc :)


Informacje o baterii:

Informacje o modelu:
Producent: DP
Nazwa urządzenia: ASMB016
Pack Lot Code: 0002
PCB Lot Code: 0000
Wersja oprogramowania sprzętowego: 0110
Wydanie sprzętu: 0500
Wydanie baterii: 0200
Informacje o naładowaniu:
Pozostały ładunek (mAh): 1022
Całkowicie naładowana: Nie
Ładowanie: Nie
Pełna pojemność nominalna (mAh): 2466
Informacje o stanie:
Liczba cykli: 523
Stan: Wymień wkrótce
Baterie zainstalowane: Tak
Natężenie (mA): 94
Napięcie (mV): 11985


Informacje o zasilaczu AC:

Podłączony: Tak
ID: 0x0000
Moc w watach (W): 0
Wydanie: 0x0000
Rodzina: 0x0000
Numer seryjny: 0x00000000
Ładowanie: Nie



Przede wszystkim oddaj komputer do naprawy klawiatury, bo zupełnie shift Ci nie działa. Ani jednej wielkiej litery na początku zdania, to musi być jakaś okrutna wada. renqien

#7 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 lutego 2012 - 19:48

Możesz mieć problemy z informacją o baterii w chargerze (układ zasilania głównego + układ ładowania baterii), czyli płyta dostaje błędne informacje po szynie I2C. Skutkuje to błyskawicznym uszkodzeniem akumulatorów (podobnie jak u Ciebie). Problem przeznaczony ewidentnie dla serwisu.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#8 xeronegro

xeronegro
  • 6 postów

Napisano 03 lutego 2012 - 19:58

Dzięki wielkie za błyskawiczną odpowiedź. A jaki może być szacunkowy koszt diagnozy/naprawy? @renqien: teraz lepiej, wygodniej, bez zbędnych nerwów się czyta?

#9 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 lutego 2012 - 20:10

Teraz bajka :D

#10 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 lutego 2012 - 20:26

Dzięki wielkie za błyskawiczną odpowiedź. A jaki może być szacunkowy koszt diagnozy/naprawy? (...)

Jak uszkodzone były by łatwo dostępne części to 300-400 zł , jak uszkodzone są dedykowane to nawet do 1000 - niestety... to mac i części są potwornie drogie.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych