Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

dysk 120gb widzi 111gb


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 bXart

bXart
  • 130 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 czerwca 2007 - 09:20

witam mam takie pytanie. Nie mogłem nigdzie znaleźć odpowiedzi szukałem żeby nie było jednak czas mnie nagli, jeżeli istnieje taki temat albo odpowieź to proszę mnie do niego skierować bez zbędnych uszczypłości ;p: A oto problem, mam nowiutkiego MacBook Pro z 120gb dysku dopiero co wyjąłem z pudełka. Aby nie stracic danych z poprzedniego laptoka po włączeniu zrobiłem migracje za pomocą firewire. Co się zdziwiłem nawet windows był*zaznaczony do przegrania. Przegrywało się pięknie do czasu wspomnianej windowsa (wtredy migracja się zawiesiła) po restarcie był niebieski ekran i nic. Tak więc postanowiłem zainstalować jeszcze raz system, Jednak co się okazało dysk 120 a jest tylko 111gb czy to normalne, czy jednak coś sie podczas migracji kaputnęło?? prosze o jak najszybszą odpowiedź bądź skierowanie mnie do wątku bo mam dużo na głowie dziś a sprzedaje tego wcześniejszego laptopa i się umówiłem iż dziś podrzuce, lecz nie chce tracic danych moich. Z góry dziękuję. Oczywiście z góry przyznaje się że w niektórych rzeczach jestem zielony co nie znaczy gorszy :D

#2 ATAN

ATAN
  • 23 postów
  • SkądRybnik

Napisano 26 czerwca 2007 - 09:34

Mi się zdaje, źe to jest zarezerwowane na system ponieważ mam mac mini i dysk 80GB a pisze CAPACITY: 74,09Gb a 2 systemy nie są wgrane napewno ponieważ mac by do tego niedopuścił. Te 80gb to jest czysty dysk bez systemu a czeba doliczyc jeszcze system z programami których nie jest mało :)

#3 njet

njet

  • 1 342 postów
  • SkądKraków

Napisano 26 czerwca 2007 - 09:39

Polecam: 250 = 233 http://blog.fotogenia.info/?p=245
  • bXart lubi to

#4 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 26 czerwca 2007 - 09:42

Kurcze, za moich czasow takich rzeczy uczono na informatyce w podstawowce ;)

#5 ATAN

ATAN
  • 23 postów
  • SkądRybnik

Napisano 26 czerwca 2007 - 09:44

U nas też coś było o dyskach ale, że po formatowaniu zmiejsza się minimalnie pojemność :) i nic więcej.

#6 njet

njet

  • 1 342 postów
  • SkądKraków

Napisano 26 czerwca 2007 - 09:46

Po formatowaniu się nic nie zminesza! U mnie też uczyli tego w szkole (chyba w każdej: podstawówce (bo nie było komputerów, więc miałem tylko teorię), w liceum, na studiach (wszystkich)).

#7 Wojzar

Wojzar
  • 131 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 26 czerwca 2007 - 10:08

Nic się nie zmniejsza, taki spsosób liczenia w marketingu normalnie w informatyce 1GB-1024MB, 1MB-1024kB itd....... Marketing liczy trochę prościej 1GB-1000 MB .............1Mb-1000kB ........ i jeszcze system zapisu plików też gdzieś musi przechowywać informacje o połoźeniu katalaogów i plików. Jest OK Pozdrawiam

#8 bXart

bXart
  • 130 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 czerwca 2007 - 10:39

Kurcze, za moich czasow takich rzeczy uczono na informatyce w podstawowce ;)

No to super że Ciebie uczyli w podstawówce, mnie możliwe że też ale co z tego. Miałem pytanie wolałem się upewnić dostałem odpowiedz, DZiękuje za skierowanie. A po co te komentarze. Jakby 3/4 takich komentarzy wyrzucić z forum to ile by było miejsca na rzetelne info i odrazu laicy mieliby odpowiedzi. Czy to sprawia przyjemność taki komentarz?

#9 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 26 czerwca 2007 - 10:50

Jakby 3/4 takich komentarzy wyrzucić z forum to ile by było miejsca na rzetelne info i odrazu laicy mieliby odpowiedzi.

Gdyby ludzie na lekcjach uwazali albo uzywali google to byloby 3/4 mniej tematow na forum ;)

Czy to sprawia przyjemność taki komentarz?

Oczywiscie ;)

bXart, wyluzuj troszke zamiast sie unosic :)

#10 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 26 czerwca 2007 - 10:58

Gdyby ludzie na lekcjach uwazali albo uzywali google to byloby 3/4 mniej tematow na forum ;)

Oczywiscie ;)

bXart, wyluzuj troszke zamiast sie unosic :)


Wybaczcie za kontynuowanie OT ale ja w podstawówce nie miałem informatyki, w technikum miałem tylko praktykę (elektroniczne techniki obrazowania) nikt nie raczył mnie uświadomić że dyski się zmniejszają- poza tym że to że się*mówi o dysku 120gb to jedynie zaokrąglenie...

#11 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 26 czerwca 2007 - 11:06

nikt nie raczył mnie uświadomić że dyski się zmniejszają

Alez one sie nie zmniejszaja :)

poza tym że to że się*mówi o dysku 120gb to jedynie zaokrąglenie...

I to powinnow wystarczyc. A konkretnie fakt, ze 1kb w informatyce to tak naprawde 1024b. Do tego dochodzi niechlusjtwo + marketing i nam rosna gigabajty :)

P.S.
A zastanawial sie ktos dlaczego dyskietka 1.44 ma pojemnosc 1.38? ;)

#12 bXart

bXart
  • 130 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 czerwca 2007 - 12:46

Gdyby ludzie na lekcjach uwazali albo uzywali google to byloby 3/4 mniej tematow na forum ;)

Oczywiscie ;)

bXart, wyluzuj troszke zamiast sie unosic :)

:D to może najlepiej powiedz MODeratorą aby odsyłali wszystkich na google bo i łatwiej wtedy odpowiadać no i porzadek byłby, każdy znałby odpowiedź przed zadaniem pytania. Można się też zastanowić nad tym aby wogóle przekierowanie do googli zrobic :D o wiele wygodniej by było... :D

a tak btw jestem okrutnie wyluzowany :D

#13 naresh

naresh
  • 2 079 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 czerwca 2007 - 13:21

Jak to wczesniej DoMiNiQue powiedzial: Marketing robi swoje - podaja nam pojemnosc 250GB czyli tak na prawde 250 000 000 KB, tak wiec... Matematycznie rzecz biorac jest okej, informatycznie zas juz nie :) bo wszystko fajnie wszytko pieknie, ale niestety... 1MB = 1024KB, 1GB = 1024MB ;) Ot cala filozofia.

#14 PavelM

PavelM
  • 1 535 postów
  • SkądKraków

Napisano 26 czerwca 2007 - 13:41

Tak więc postanowiłem zainstalować jeszcze raz system, Jednak co się okazało dysk 120 a jest tylko 111gb czy to normalne, czy jednak coś sie podczas migracji kaputnęło??


Normalne. Kupiłem komputer z HD 250 GB, a po sformatowaniu system wyświetla 232,9 GB ;-)

#15 kamillys

kamillys
  • 854 postów
  • Skądokolice W-wy

Napisano 26 czerwca 2007 - 13:45

1 GB marketingowy to ~0.93132257GB rzeczywistego. Razy 120 daje 111.758709. Też mam dysk "120GB" i też jest te 111GB. Jakby się przyjrzeć czasem na kartki z parametrami w sklepach jest czasem informacja: "1GB=1000MB. Rzeczywista pojemność jest trochę mniejsza" czasem dodają " po sformatowaniu". Formatowanie NIC nie ma do pojemności. Jakim cudem zmniejsza? Rzucą hasło bydłu, które we wszystko wierzy...

#16 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 26 czerwca 2007 - 13:53

1 GB marketingowy to ~0.93132257GB rzeczywistego. Razy 120 daje 111.758709. Też mam dysk "120GB" i też jest te 111GB.
Jakby się przyjrzeć czasem na kartki z parametrami w sklepach jest czasem informacja: "1GB=1000MB. Rzeczywista pojemność jest trochę mniejsza" czasem dodają " po sformatowaniu". Formatowanie NIC nie ma do pojemności. Jakim cudem zmniejsza? Rzucą hasło bydłu, które we wszystko wierzy...


A czy przypadkiem nie jest tak że zależnie od maszyny do jakiej włożony jest dysk zapisywane są na nim informacje o kontrolerze, sterowniki itp? gdzieś ktoś rzucił takie hasło na innem forum że w laptopach dyski są bardziej pomniejszone... niż w komputerach stacjonarnych

#17 Chilon

Chilon
  • 1 930 postów

Napisano 26 czerwca 2007 - 13:59

Nie jest tak, obsługą dysku zajmuje się*elektronika nie są*wrzucane na dysk żadne informacje poza MBRem. Co prawda windows na przykład zostawia sobie 8mb na końcu dysku no ale to raczej drobinka przy dzisiejszych pojemnościach. A dyski w laptopach są bardzo pmniejszone bo mają*2.5" :)

#18 eremas@gmail.com

eremas@gmail.com
  • 31 postów
  • SkądOak Lawn

Napisano 27 czerwca 2007 - 14:48

Zgadza sie bo 1 gb = 1000 MB i tak dalej. Moj PB 12" ma 120 GB i tez pokazuje 111

#19 MalFunkTion

MalFunkTion
  • 118 postów

Napisano 27 czerwca 2007 - 16:53

myslalem ze moj lamerski humanistyczny leb ma dwie lewe rece do matematyki ale po tym topicu obie te lewe rece mi opadly :D moze polece tylko widget wikipedii jub wersje dla leniwych ->> http://pl.wikipedia.org/wiki/Gigabajt czarno na bialym

#20 toki

toki
  • 1 210 postów
  • SkądPL

Napisano 29 czerwca 2007 - 11:08

Wybaczcie za kontynuowanie OT ale ja w podstawówce nie miałem informatyki, w technikum miałem tylko praktykę (elektroniczne techniki obrazowania) nikt nie raczył mnie uświadomić że dyski się zmniejszają- poza tym że to że się*mówi o dysku 120gb to jedynie zaokrąglenie...


to co Ty za technikum elektroniczne kończyłeś skoro Cię takich rzeczy nie uczyli? Stary ja kończyłem elektronik w 1997 roku i już wtedy na podstawach elektroniki przy okazji omawiania budowy komputera nam to do głowy tłukli że 1MB to 1024 kB i nie było zmiłuj się. Każdy to wiedział... Mnie jakoś nigdy nie dziwiło w PC że dysk który miał 10GB po sformatowaniu miał mniej bo przecież nie miał o połowę mniej więc o co chodzi? Takie gadanie że nikt mnie nie raczył uświadomić - a nie łaska samemu sprawę prześledzić? To takie typowe tłumaczenie studenta: bo na wykładzie nie było (a do książki to już nie łaska było zaglądnąć)

Jeszcze tylko brakuje na forum postów że apple oszukało ludzi nie tylko na matrycach ale i na dyskach ;)

#21 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 29 czerwca 2007 - 11:14

Jeszcze tylko brakuje na forum postów że apple oszukało ludzi nie tylko na matrycach ale i na dyskach ;)

Uwak moglby sobie do stopki dodac "Stefan oddaj moje 9GB" :lol:

#22 toki

toki
  • 1 210 postów
  • SkądPL

Napisano 29 czerwca 2007 - 11:18

Uwak moglby sobie do stopki dodac "Stefan oddaj moje 9GB" :lol:


no właśnie do tego zmierzam. Ludzie kochane macie dyski 120GB i o głupie kilka procent Wam się rozchodzi? Pomyślcie co biedny pecetowiec ma kupując dysk 400GB. Sformatuje i traci nie 9GB tylko np. 40-50 ;)

#23 Chilon

Chilon
  • 1 930 postów

Napisano 29 czerwca 2007 - 11:23

to co Ty za technikum elektroniczne kończyłeś skoro Cię takich rzeczy nie uczyli? Stary ja kończyłem elektronik w 1997 roku i już wtedy na podstawach elektroniki przy okazji omawiania budowy komputera nam to do głowy tłukli że 1MB to 1024 kB i nie było zmiłuj się.

No i pewnie Ci też powiedzieli, że jak ktoś*Ci napisze 10GB to będzie miał na myśli 9 z kawałkiem.

Każdy to wiedział... Mnie jakoś nigdy nie dziwiło w PC że dysk który miał 10GB po sformatowaniu miał mniej bo przecież nie miał o połowę mniej więc o co chodzi?

Chodzi o to, że jak ktoś kupuje 120GB to chciałby mieć 120 a nie 112 a zapewne gdyby sprzedawali 112 to kupiłby 112 i nie zastanawiał gdzie jest reszta.

Takie gadanie że nikt mnie nie raczył uświadomić - a nie łaska samemu sprawę prześledzić? To takie typowe tłumaczenie studenta: bo na wykładzie nie było (a do książki to już nie łaska było zaglądnąć)

I co w pierwszej lepszej książce od informatyki masz napisane, że 1mb to 1024kb tylko w szczególnych wypadkach to 1000kb ? Nie bądz bezczelny.

---- Dodano 29-06-2007 o godzinie 12:25 ----

Uwak moglby sobie do stopki dodac "Stefan oddaj moje 9GB" :lol:

Musiał by napisać ogólniej ;) "Oddajcie moje 9GB" :) Ale wine i tak by zwalił na Stefana ;>

#24 toki

toki
  • 1 210 postów
  • SkądPL

Napisano 29 czerwca 2007 - 11:28

No i pewnie Ci też powiedzieli, że jak ktoś*Ci napisze 10GB to będzie miał na myśli 9 z kawałkiem.
I co w pierwszej lepszej książce od informatyki masz napisane, że 1mb to 1024kb tylko w szczególnych wypadkach to 1000kb ? Nie bądz bezczelny.


Chilon to nie miało być bezczelne ale w każdej książce pisze że 1MB to 1024kB. A na dysku jeżeli wiesz to podawana jest pojemność dysku niesformatowanego stąd rozbieżność. Tu masz to czego nie powiedzieli kolegom i podobnie można napisać że mógłbyś darować sobie złośliwość.

#25 robbie

robbie
  • 475 postów
  • SkądGdynia, PL

Napisano 08 lipca 2007 - 10:01

I to dowodzi starych dowcipów o informatykach, których nikt nie rozumie :D (informatyków) I na odprężenie: Rozmawia dwóch informatyków: - Stary wpadnij do mnie, będzie impreza: muzyka, drinki, panienki! - Muzyka OK, drinki OK, a tych panienek ile będzie? - Ze 6 GB... P.S. To znaczy całe 6 czy nie całe? :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych