Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook i wariująca matryca (film)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 koualsky

koualsky
  • 3 postów

Napisano 07 stycznia 2012 - 13:47

Witam,
czy orientuje się ktoś co się dzieje z moją matrycą? Czy mam matrycę do wymiany czy to tylko jakieś złącze które się odłączyło?

Jak widać na załączonym filmie matryca pracuje normalnie jeżeli nią poruszam. Ale uwierzcie mi że strasznie ciężko jest trafić w odpowiedni punkt aby pracowała jako tako.

link do filmu pokazującego co się dzieje z matrycą: [url=http://youtu.be/0lFkzgLl47k]Wariująca matryca w MacBook - YouTube[/url]

Z góry dzięki za pomoc.

#2 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 stycznia 2012 - 14:01

Żeby pomóc serwisantom, podaj jaki to model MacBooka. Wróżek u nas jeszcze nie ma, dopiero nad tym pracujemy.

#3 kuba_slonka

kuba_slonka
  • 211 postów
  • SkądOpole, Poland

Napisano 07 stycznia 2012 - 14:39

Problem braku styku jak dla mnie. Uszkodzony- przetarty kabel bądź brak przejścia na złączach.

#4 koualsky

koualsky
  • 3 postów

Napisano 07 stycznia 2012 - 15:23

Jest to MacBook 13-calowy, aluminiowy, z końca 2008 r.
Dokładne dane: [url=http://support.apple.com/kb/SP500?viewlocale=pl_PL]MacBook (13-calowy, aluminiowy, z końca 2008 r.) - Dane techniczne[/url]

#5 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 stycznia 2012 - 16:00

Problem braku styku jak dla mnie. Uszkodzony- przetarty kabel bądź brak przejścia na złączach.

Widać, że LVDS pracuje poprawnie. Raczej to nie kabel a uszkodzona matryca. Efekt widoczny na filmie to odklejenie się elektroniki w matrycy. Aby to potwierdzić niezbędna diagnoza.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#6 koualsky

koualsky
  • 3 postów

Napisano 07 stycznia 2012 - 16:05

Wiecie gdzie mogę zrobić diagnozę we Wrocławiu lub Opolu?

#7 buubuu

buubuu
  • 13 postów

Napisano 08 stycznia 2012 - 02:47

ech dzieci ....
możliwości :
- płyta
- taśma
- gniazdo matrycy /matryca

ELIMINACJA
[CIACH]
Powodzenia
Pozdrawiam

#8 pmoo

pmoo
  • 406 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 08 stycznia 2012 - 03:33

buubuu - dzieciaku - ręce opadają jak się czyta Twoją radosną twórczość. Komputer trzeba oddać do serwisu do wyceny. Jak napisane wyżej, może to być taśma matrycy lub matryca. Żeby to sprawdzić trzeba organoleptycznie sprawdzić podzespoły a w tym celu rozkleić klapę. Kolega buubuu pewno zna jakąś metodę na to, np na suszarkę do włosów od mamy albo podważyć nożykiem i ciągnąć. Uszkodzenie jest mechaniczne i w domu nic z tym nie zrobisz.

#9 buubuu

buubuu
  • 13 postów

Napisano 08 stycznia 2012 - 21:00

Radosna tak Ja się nie znam na sprzęcie, ja tylko sprzątam w warsztacie;) Dobra pomo może piszę zbyt ogólnikowo ale naprawiać mi się zdarzyło i to nie raz .... Ale na forach tylko w ostateczności wysyłam ludzi do serwisów. Bo za diagnozę się sporo płaci. Suszarka fajna sprawa jak wiesz co z nią zrobić nożyk też. Ale i mikroskop się przydaje. Wbrew pozorom o fachowości nie świadczą narzędzia lecz umiejętności i świadomość podejmowanych działań. Wiele serwisów padło kupując IR zakładając mylnie że sama naprawia.... Co do uszkodzenia mechaniczne lub elektroniczne ! Może kolega w to nie wierzyć ale miałem podobne przypadki z uszkodzonym układem graficznym. Naprawa w domowym zaciszu! Opalarka i topnik. Suszarką rozklejam klej np w iPodzie touche 4 najbezpieczniej . Z uszkodzeniem matrycy też się zdarzyło. Choć uszkodzenie taśmy to faworyt. Jeśli się czujesz urażony tonem przepraszam to nieświadome.

#10 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 stycznia 2012 - 06:22

ech dzieci ....
możliwości :
- płyta
- taśma
- gniazdo matrycy /matryca

ELIMINACJA
-zduś dolną część obudowy bez ruszania matrycą wyeliminujesz grafikę

pozostałe to miernik na allegro za 30 zł i wkrętak za 15 w castoramie :P
Ustawiasz do zwarciowej opcji ,wyjmujesz taśmę i jedziesz ...
W serwisie
taśma /naprawa max 100 zł
zażądaj zwrotu starej jeśli wymienią by cie nie nacieli :P
Powodzenia
Pozdrawiam


Kolego buubuu. Jeśli twoja eliminacja mostu (bo grafika jest tu zintegrowawna) to wyginanie płyty - to gratulacje. Właśnie po takich serwisach mamy najwięcej problemów. Mac to nie PC-t! Wiesz co to oscyloskop? Wiesz co to LVDS? Wiesz, że można je pomierzyć oscyloskopem i tak wyeliminować grafikę? Ten dział powstał po to by (parafrazując moderatora):user dostał odpowiedź na forum, zadbajmy o jej poziom fachowości i nie dopuszczajmy do rozwiązań z reballingiem w piekarniku babci Gieni. - a twoje rady to klasyka YouTube. Pmoo ma racją - ręce odpadają.

Ps. Gdzie ty znajdziesz serwis co wymieni tasiemkę za 100 zł? Trzeba odkleić szybę (jak pęknie to koszt minimum 150 zł), wyjąć matrycę, wyjąć tasiemkę, wymienić tasiemkę (tasiemki do maca nowe to koszt 120 zł po cle i podatku) - czyli w/g ciebie należy jeszcze dopłacić do naprawy - gratulacje. Post zaraportowany jako szkodliwy.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#11 sancruz3

sancruz3
  • 2 436 postów

Napisano 09 stycznia 2012 - 08:47

Kolego buubuu. Jeśli twoja eliminacja mostu (bo grafika jest tu zintegrowawna) to wyginanie płyty - to gratulacje. Właśnie po takich serwisach mamy najwięcej problemów. Mac to nie PC-t! Wiesz co to oscyloskop? Wiesz co to LVDS? Wiesz, że można je pomierzyć oscyloskopem i tak wyeliminować grafikę? Ten dział powstał po to by (parafrazując moderatora):user dostał odpowiedź na forum, zadbajmy o jej poziom fachowości i nie dopuszczajmy do rozwiązań z reballingiem w piekarniku babci Gieni. - a twoje rady to klasyka YouTube. Pmoo ma racją - ręce odpadają.

Ps. Gdzie ty znajdziesz serwis co wymieni tasiemkę za 100 zł? Trzeba odkleić szybę (jak pęknie to koszt minimum 150 zł), wyjąć matrycę, wyjąć tasiemkę, wymienić tasiemkę (tasiemki do maca nowe to koszt 120 zł po cle i podatku) - czyli w/g ciebie należy jeszcze dopłacić do naprawy - gratulacje. Post zaraportowany jako szkodliwy.



Ale jak widac niektorzy nawet najdrozszy sprzet naprawiaja po domowemu najlepszy przyklad:

Maxior :: Naprawa Maybacha łomem

#12 tomud

tomud
  • 588 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 stycznia 2012 - 10:48

"Mac to nie PC-t! Wiesz co to oscyloskop? Wiesz co to LVDS? Wiesz, że można je pomierzyć oscyloskopem i tak wyeliminować grafikę?" W sumie PC :) ot platforma intela :) z tym ze fakt ceny jak obudowa, klawiatura, szyba itd. posrane :) A taki miernik za 30zl to fakt nie powiem do czego sie nadaje... minimum to cos dobrej firmy, a nie jakies badziewia w stylu UNI-T (lacznie z ich wynalazkami "laboratoryjnymi") :) A to niestety troche kasy do wydania...

#13 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 stycznia 2012 - 11:04

tomud, platforma intela, ale konstrukcyjnie spora różnica. Układ zasilania itp. Ale to niech już mądrzy się wypowiedzą, ja tu tylko sprzątam ;)

#14 tomud

tomud
  • 588 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 stycznia 2012 - 11:51

Kazdy laptop czy plyta glowna ma jakies roznice, ale podstawa jest ta sama. Nie ma jakis specjalnych scalakow czy matryc tylko dla Apple :) Od strony elektronicznej Mac to od czasow intela jest PC (z EFI zamiast BIOS-u). Ale to malo istotne bo i przy Mac-u czy PC nie ma miejsca na partyzantke jak chce sie zrobic solidnie. Jedna i druga platforme mozna tak samo uwalic :)

#15 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 09 stycznia 2012 - 12:00

tomud, platforma intela, ale konstrukcyjnie spora różnica. Układ zasilania itp. Ale to niech już mądrzy się wypowiedzą, ja tu tylko sprzątam ;)


Układ zasilania opracowuje sobie każdy producent komputera jak to mu się tylko podoba także nie wzorował bym się tym. Mac to PC od Apple i tyle :)

#16 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 stycznia 2012 - 13:17

Kazdy laptop czy plyta glowna ma jakies roznice, ale podstawa jest ta sama. Nie ma jakis specjalnych scalakow czy matryc tylko dla Apple :) Od strony elektronicznej Mac to od czasow intela jest PC (z EFI zamiast BIOS-u). Ale to malo istotne bo i przy Mac-u czy PC nie ma miejsca na partyzantke jak chce sie zrobic solidnie. Jedna i druga platforme mozna tak samo uwalic :)

Ciut mylisz się. Zasada działania podobna... konstrukcja zupełnie inna. Chargery programowane przez I2C. SMC nie zamienialne pomiędzy płytkami (wsad boot - indywidualny do danej płyty) za uruchamianie napięć nie odpowiada KB (tu SMC) lecz most, przetwornice LED na płycie - nie w matrycy (a bądź mądry i niektóre zdobądź - tu odpowiedź na tezę o nie produkowaniu IC dla apple), klawiatura przez procesor PSOC, Samo SMC to nie prosty układ wejścia wyjścia (jak KB/EC) lecz 32 bitowy uprocesor.... wymieniać dalej?


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#17 gathor

gathor
  • 94 postów
  • Płeć:
  • SkądBristol, UK

Napisano 09 stycznia 2012 - 13:51

Nie ma jakis specjalnych scalakow czy matryc tylko dla Apple :)


Oj kolega chyba Maca nigdy nie widział od środka. Ileż to się musiałem naszukać części (scalaków głównie) dla tych maszyn... W ilu przypadkach pozyskiwałem je z firmowego serwisu Apple, bo nigdzie ich nie da się dostać. Za ile układów płaci się słone pieniądze, tylko dla tego, że są one robione tylko dla Apple.
Proszę pooglądać sobie schematy Apple i zobaczyć ile części z tego dostanie kolega u dostawców...

#18 tomud

tomud
  • 588 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 stycznia 2012 - 13:52

@Gathor Widzialem schematy Apple i jakos mnie to nie powala :) Znam mase scalakow ktore trudno dostac lub nie kupi sie bez podpisania z firma umowy, lub jak juz sa dostepne to trzeba kupic "wiadro" :) Dostepnosc czesci to nie jest argument :) tesame problemy w dostepnosci czesci wystepuja i w innym sprzecie komputerowym czy nawet RTV. Taka dola malych serwisow, hobbystow itp.

#19 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 10 stycznia 2012 - 14:04

Ale musisz przyznać, że konstrukcją mac bardzo różni się od PC-ta. Chociażby same zabezpieczenia przed przepięciami, sekwencje startowe, układ POST, zastosowane rozwiązania (często bardzo skomplikowane do wykonania prostego rozkazu) I o tę różnicę mi chodziło - wiadomo platforma intela tu i tu musi działać tak samo, ale rozwiązania są zupełnie inne - stąd moja teza Mac to nie PC. Naprawia się go zupełnie inaczej. Wiedzę z naprawy laptopów klasy PC można traktować tylko jako pomocniczą... lub często traktować jak nie byłą... Maca trzeba uczyć się od nowa. I nie kryję... gro mojej ceny to właśnie ta wiedza....


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#20 franz84

franz84
  • 238 postów

Napisano 10 stycznia 2012 - 14:15

akurat EFI jest coraz częściej stosowana w PC, za kilka lat tradycyjny bios będzie wspomnieniem jak FDD. tu jest trochę racji x86 = PC Osx=Unix z fajerwerkami itp ale to tak jak wspomniał tumpio - duuuże uproszczenie.

#21 tomud

tomud
  • 588 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 11 stycznia 2012 - 13:39

@tumpio Zgadza sie wiedza kosztuje (a zwlaszcza praktyka), dobre wyposazenie warsztatu to tez nie mala kasa. Tutaj nie ma sie co spierac. Natomiast w PC tez czasami stosuje sie rozne dziwne rozwiazania, wystarczy zerknac na plyty dobrych serwerow. Ale to jak mowie niektore firmy maja swoja specyfike co nie upraszcza serwisantowi zycia.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych