Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[MacBook White Late 2009] Spalona płyta lub uszkodzone chłodzenie.


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 janeczeknt

janeczeknt
  • 15 postów

Napisano 28 grudnia 2011 - 19:04

Wczoraj wieczorem zamknąłem klapę macbooka i przeszedl w stan uśpienia. Po około 6 godzinach włączyłem kompa poprzez otworzenie monitora, moim oczom ukazał się ekran logowania,. Wszystko było widoczne oraz czytelne tylko pełno było kolorowych pikseli - typowy objaw przepalenia grafiki (dla PC). Wyłączyłem macbooka ale po uruchomieniu go pika około 3 sekund i przerwa i znów 3 sekund i przerwa. Wyłączyłem go i po pięciu minutach uruchomiłem normalnie. Jednak po 20 minutach uzywania wyświetlił mi sie komunikat żeby natychmiast wyłączyć komputrer, a komp znów piszczał po uruchomieniu. Wyłączyłem, wsadziłem płytę ze snow leo żeby wykonać test części, macbook wypluł mi płytę nawet bez kręcenia- zrobił to pierwszy raz. Później wyszedłem do pracy i wróciłem teraz. MacBook raz odpala się normalnie, raz piszczy. Ja stawiam na chłodzenie bo od jakiegos czasu nie słyszałem głośnego wentylatora, przynajmniej nie przypominam sobie. Pamiętam także, że jak macbook leżał na kolanie to było słychać, że wiatrak ociera o plasik. Ostatnio spadła długość trzymania kompa na baterii. Umiem serwisowac PC. Macbook nigdy mi się nie zepsuł. Otwierać? Płyta jest spalona? Może tylko procek lub grafka (to chyba teakże wiąże się z wymianą całej płyty)? Może wystarczy reset pamięci ROM?

#2 kuba_slonka

kuba_slonka
  • 211 postów
  • SkądOpole, Poland

Napisano 28 grudnia 2011 - 19:15

Zresetuj SMC i PRAM. Otwórz kompa i wyczyść go dokładnie.

#3 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 28 grudnia 2011 - 21:29

Klasyczne objawy uszkodzenia mostu. To on odpowiada za grafikę, pamięci, dysk i napęd. Czyszczenie tu mało pomoże. Most do wymiany.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#4 janeczeknt

janeczeknt
  • 15 postów

Napisano 28 grudnia 2011 - 21:37

Czyli cała płyta do wymiany? Czy jest możliwość wymiany mostka? Koszty za płytę to 100-150 zł. A mostek ?

#5 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 28 grudnia 2011 - 21:46

Czyli cała płyta do wymiany? Czy jest możliwość wymiany mostka? Koszty za płytę to 100-150 zł. A mostek ?

Podaj kontakt... w tej cenie chętnie kupię nawet uszkodzoną. Koszt sprawnej płyty na MCP79 to minimum 800 zł (bez gwarancji, że most jest nowy) . Most kosztuje120 USD. Usługa 200-300 zł w zależności od serwisu.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#6 janeczeknt

janeczeknt
  • 15 postów

Napisano 28 grudnia 2011 - 22:06

A jak z tym mostkiem ? Mógłbyś wyjaśnić i podać jakiś link ? Bo nie rozumiem.

---------- Wpis dodano o 22:06 ---------- Poprzedni wpis dodano o 21:51 ----------

Do usługi wymagana jest stacja lutownicza lub lutownica na powietrze? Mogłbyś podać jakiś link do mostu?
Wybacz ale nie mogę Ci dać namiaru bo prawdopodobnie sam będe zmuszony ją kupić.

Płyta bylaby ze elektro recyklingu ale nie wiem czy do tego modelu czy nie do wczesniejszych.

#7 gathor

gathor
  • 94 postów
  • Płeć:
  • SkądBristol, UK

Napisano 29 grudnia 2011 - 00:59

Mógłbyś podać jakiś link ?

Tego nikt koledze nie poda.

Do usługi wymagana jest stacja lutownicza lub lutownica na powietrze?

Potrzebna jest stacja lutownicza BGA oraz maaasa praktyki i cierpliwości. Lutownica HotAir na nic się tutaj zda.

Polecam jednak koledze oddać płytę do serwisu, bo zakup recyclingowanej płyty w niczym nie pomoże. Jest ona na pewno uszkodzona. Ale jeśli kolega potrzebuje kupić ją na części to również bym bardzo chętnie kupił w tej cenie... Tylko że istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że i w tej most będzie padnięty.

A jak z tym mostkiem ? Mógłbyś wyjaśnić

Polecam poczytać trochę o mostach północnych i południowych. Jest tego pełno na np. wikipedii.

#8 janeczeknt

janeczeknt
  • 15 postów

Napisano 30 grudnia 2011 - 22:56

W tej chwili sprzęt nawet nie bootuje. A jak zabootuje to jest debug connection error, lub jakoś tak. W tym tygodniu poleci na darmową diagnozę do Cortlandu.

#9 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 31 grudnia 2011 - 10:31

I uzyskasz odpowiedź 'uszkodzony LB (logicboard) - do wymiany" :-)


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#10 janeczeknt

janeczeknt
  • 15 postów

Napisano 02 stycznia 2012 - 21:14

Wpadłem na ciekawy pomysł. Naprawa o której mówiłeś polega na wymienieniu mostka? Czy jest możliwość aby wystarczyło tylko odświeżyć luty?

#11 gathor

gathor
  • 94 postów
  • Płeć:
  • SkądBristol, UK

Napisano 03 stycznia 2012 - 00:21

Kolega ogląda za dużo youtube chyba ;) Odświeżenie lutów nawet jeżeli coś to da, będzie to tylko chwilowa naprawa. Most trzeba wymienić na nowy.

#12 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 stycznia 2012 - 06:44

Kolego,,,, dostałeś odpowiedź od 2 serwisów. Ty nadal chcesz stosować metody rodem z YouTube, co jest nie zgodne z założeniem działu. To twój mac i twoje pieniądze. Ode mnie proszę moderatora o zamknięcie tematu, gdyż wchodzimy na rady raczej szkodzące (jak inaczej nazwać uruchomienie a nie naprawę płyty) niż pomagające w problemie.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych