Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Apogee One - coś cicho


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1 Apollo888

Apollo888
  • 51 postów

Napisano 17 listopada 2011 - 21:00

Hej Podłączyłem do Apogee One monitory aktywne kablami XLR -> TRS (2 x 5m) przez przelotkę na mały jack. Odpalam muzykę i prawie nic nie było słychać. Ustawiłem więc na One poziom wyjścia na -2. Na monitorach mam ustawione poziomy +4dB. Troszkę pomogło ale dalej to jest cicho. Wiecie może o co chodzi ?? === Edit === Dodam, że gdy wpinam słuchawki tego problemu nie ma.

#2 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 17 listopada 2011 - 23:24

Kable XLR prowadzą sygnał symetrycznie przez dwie przeciwstawnie spolaryzowane linie w ekranie. ONE wyprowadza sygnał niesymetryczny. Zatem jedna linii symetrycznych jest albo nie obciążona, albo obciążona sygnałami o tej samej polaryzacji. Odbiornik w głośnikach sumuje obie linie czego rezultatem jest albo prawie całkowite wyciszenie sygnału, albo dwukrotny spadek poziomu sygnału (nie wchodząc w zagadnienie różnic w poziomie odniesienia między -10dBV czyli 316 mVR RMS a +4dBu czyli 1.23 V RMS) . Rozwiązaniem jest połączenie pinu 3 z linii XLR do ekranu, czyli zwarcie pinów 3 i 1. Tylko pin 2 każdego kabla połączony jest wtedy z linią sygnałową każdego kanału ONE

#3 ciki12

ciki12
  • 572 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 listopada 2011 - 23:47

lub prościej i szybciej wymiana kabli z XLR na TRS, ale zwarcie pinów też jest rozwiązaniem. @kokos uprzedziłeś mnie już to pisałem:) miałem to ostatnio na wykładach z technik studyjnych to wiedziałem:) ale dzięki za powtórkę przyda się na pewno

#4 Apollo888

Apollo888
  • 51 postów

Napisano 18 listopada 2011 - 16:42

Dzięki za odpowiedź. Kable nie są przystosowane do rozbierania. Rozumiem, że wystarczy mieć 2 kable ( mono jack -> mono jack ) Takie mam więc dzisiaj sprawdzę jak tylko dostanę przejściówkę 2x mono jack (duży) na mały stereo.

#5 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 18 listopada 2011 - 16:51

Powinno zadziałać. Mono jack po włożeniu do gniazda symetrycznego zewrze ze sobą ekran i pin 3 zostawiając pin 1 na gorący sygnał. Chyba, że monitory mają odwrotny schemat symetryzacji ,gdzie gorący sygnał idzie po pin 3, ale to usłyszysz bo sygnał ulegnie odwróceniu w fazie.

#6 Apollo888

Apollo888
  • 51 postów

Napisano 18 listopada 2011 - 17:39

W monitorach mam jeszcze niesymetryczne wejście, więc tam będę podłączał.

#7 ciki12

ciki12
  • 572 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 listopada 2011 - 03:12

Znaczna większość połączeń typu TRS jest wejśćiami/wyjściami niesymetrycznymi choć są również i symetryczne, ale to dość rzadko. Standardowo wejścia/wyjścia XLR są symetryczne, taki jest standard. A tak na marginesie jakie masz odsłuchy??

#8 Apollo888

Apollo888
  • 51 postów

Napisano 20 listopada 2011 - 18:07

Hej Mam monitory Yamaha HS80M Coś z podłączeniem jednak mam nie tak. Podłączyłem głośniki kablami niesymetrycznymi przez przejściówkę 2x mono jack na mini jack stereo. Zacząłem sprawdzać nagraniami z lektorem który mów w którym kanale powinien być dźwięk. Pojawiły się słyszalne świsty. Dodatkowo nie mam kanału prawego. Dźwięk przesunął się na środek. Zacząłem wkładać kabel z głośnika prawego raz do lewego wejścia przejściówki potem do prawego. Słyszałem tylko kanał lewy w prawym głośniku. Nie miało to znaczenia w którym gnieździe przejściówki był kabel głośnika. Pomyślałem że sprzedali mi jednak przejściówkę 2x stereo jack na stereo mini jack. Podłączyłem więc niesymetryczne kable do przejściówki 2x stereo jack na stereo mini jack (tą wcześniejszą co miałem), żeby sprawdzić czy efekt będzie ten sam. Dzięki temu potwierdzi mi się że sprzedali mi złą przejściówkę. No i nie było to samo. Kanał prawy był ale pojawiły się ponownie problemy z głośnością. Było bardzo cicho. Na stronie piszą że można podłączać kablami symetryczny i niesymetrycznymi. W dokumentacji co przyszła z głośnikami jest napisane że są to tylko symetryczne złącza. Co o tym sądzicie ??

#9 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 20 listopada 2011 - 22:20

OK.
1.Ewidentnie przejściówka "2Xmono jack na mini jack stereo" ma sygnał lewego kanału rozmonożony na prawy kanał. Nie używaj jej.
2. Znowu podłaczyłeś niesymetryczny sygnał do symetrycznego łącza zwierając niewłaściwe sygnały za pomocą "2x stereo jack na stereo mini jack."
Wróciłeś do punktu wyjścia.
Potrzebujesz cos takiego: DIE HARD DH545 - kabel Stereo Mini Jack - 2x Mono Jack :: Midi Centrum Muzyczne

#10 Apollo888

Apollo888
  • 51 postów

Napisano 21 listopada 2011 - 09:27

Dzięki za odpowiedź. Zakupię taki kabel.

#11 Apollo888

Apollo888
  • 51 postów

Napisano 23 listopada 2011 - 17:52

Kabel przyjechał. Problemy z kanałami zniknęły ale problemy z świstami pozostały :( Będę kombinował z podłączeniem monitorów do różnych odwodów zasilania. Dzięki za pomoc.

#12 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 23 listopada 2011 - 20:14

Świsty? Opisz dokładnie problem. Problemy z pętlami indukcyjnymi to raczej brum. Problem z brakiem uziemienia to również brum.

#13 Apollo888

Apollo888
  • 51 postów

Napisano 23 listopada 2011 - 22:08

To takie właśnie świsty, piski (wysokie tony) połączone z brudem :), jakby były zakłócenia zbierane. Dodatkowo moim zdaniem efekt się nasila jak np. odpalam muzykę, film, czyli jak sygnał idzie z karty dźwiękowej. Może to wina kabla usb łączący ONE z kompem. Brumy to na pewno nie są. Na kablach symetrycznych tego nie miałem. Co prawda wszystko było ciszej ale jak zgłaśniałem to też nie było pisków, świstów.

#14 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 23 listopada 2011 - 23:45

To masz jakąś interferencję RF. Którys z komponentów systemu działą jak antena. Spróbuj zmienić ten kabel USB na inny.. Ale jeżeli na symetrycznych kablach audio nie miałeś tego pisku (bo interferencja RF nakładająca się tak samo na oba sygnały linii symetrycznej dzięki odwróceniu fazy i sumowaniu w odbiorniku jest całkowicie usunięta), to znaczyłoby, że to kabel audio działa jak antena! Czy głośniki są podłączone do uziemienia przez gniazdo z na pewno uziemionym bolcem?

#15 BaB

BaB
  • 81 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 23 listopada 2011 - 23:57

Znaczna większość połączeń typu TRS jest wejśćiami/wyjściami niesymetrycznymi choć są również i symetryczne, ale to dość rzadko. Standardowo wejścia/wyjścia XLR są symetryczne, taki jest standard. A tak na marginesie jakie masz odsłuchy??



Jakby ktoś kiedyś z tego chciał choć odrobinę wiedzy wyciągnąć, to dramat. TRS jest symetryczne. +,-,masa. Ew może robić za stereo. Ale bez tłumaczenia nie piszmy, że TRS to połączenie niesymetryczne! Dbajmy choć trochę o edukację ludzi. Nie dokładne odpowiedzi prowadzą do kolejnych pytań z podstaw. TS jest niesymetryczne.

BTW. Jeżeli wg Ciebie większość połączeń typu TRS jest niesymetryczne, to musisz pracować na bardzo słabym sprzęcie...

#16 ciki12

ciki12
  • 572 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 24 listopada 2011 - 02:04

Apollo 888 sprawdź wszystkie komponenty swojego toru audio czy żaden z kabli nie jest uszkodzony, wtyczka któraś nie jest naderwana, czy przejściówka z dużego jacka na małego nie jest uszkodzona każdy element to też może powodować tego typu zakłócenia. W szczególność zwróć uwagę na ekrany. Nom i to co napisał kokos podstawowa kwestia czy jest prawidłowe uziemienie. @BaB wiesz co najpierw popracuj nad swoimi postami a potem poprawiaj innych, tak będzie dobrze.

#17 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 24 listopada 2011 - 02:10

Koledzy, bez kłótni ad personam proszę. O ile Bab ma rację w kwestii lini sygnałowych kabla TRS, o tyle musi na pewno pamiętać, że TRSy używane są również w niesymetrycznych insertach torów konsolet.

#18 ciki12

ciki12
  • 572 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 24 listopada 2011 - 02:35

kokos wiesz..ja i kłótnia:) o takie rzeczy mnie podejrzewać:D:D TRSy na scenie są przede wszystkim nie symetryczne. Używa się ich i to dość często, tylko trzeba wiedzieć kiedy i w jakim celu. Nom a ja tym czasem wrócę do swojej lektury Krzysztof Sztekmiler "Podstawy nagłośnienia i realizacji nagrań" serdecznie polecam:)

#19 Apollo888

Apollo888
  • 51 postów

Napisano 24 listopada 2011 - 08:52

Ostatnio miałem wymianę instalacji elektrycznej na 3 żyłową. W pionie mam układ który umożliwia podłączenie przewodu PEN. Po zmianie kabla na ten co podał Kokos nie mam już przejściówek. W kwestii zmiany kabla usb to już zrobiłem. Zmiana niestety nie była na lepszy kabel tylko na krótszy. Niestety nie pomogło.

#20 BaB

BaB
  • 81 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 24 listopada 2011 - 10:06

Przepraszam za ton mojej wcześniejszej wypowiedzi. Nie raz widziałem kiedy niedostateczne informacje prowadziły do głupich problemów i dla tego lubię jak się nie uogólnia, a raczej przedstawia konkretne fakty. Co do Sztekmilera, to polecam Ci Ciki12, żebyś przedstawioną tam wiedzę weryfikował też w innych źródłach, bo niestety jest w tej książce parę baboli (to już szczerze piszę z "misją", żeby właśnie niwelować ilość nieporozumień;)). Jeszcze raz przepraszam za ton wcześniejszej wypowiedzi:)

#21 ciki12

ciki12
  • 572 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 24 listopada 2011 - 12:26

Apollo 888 mieszkasz w bloku w domku z jakiego okresu to jest budownictwo, bo że w pionie masz instalacje z uziomem to nie znaczy, że reszta tez musi ją posiadać. Ja swego czasu też zmagałem się w domu z różnymi brumami świstami pomógł zakup listwy z filtrem oraz rozdzielenie zalania toru audio i reszty rzeczy na dwie oddzielne listwy. BaB spokojnie co do Sztekmilera wiedzę to weryfikuje na scenie, w rozgłośniach radiowych, studiach muzycznych. I pomagają mi w tym dość uznani realizatorzy z bogatym doświadczeniem

#22 Apollo888

Apollo888
  • 51 postów

Napisano 24 listopada 2011 - 14:30

Z tego co pamiętam to mam układ TN-C-S W tamtym roku była wymiana instalacji na ten układ.

#23 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 24 listopada 2011 - 16:56

Niestety, ten układ jest tak samo podatny na zakłócenia jak oszczędnościowy TN-C, jedyna jego przewaga nad starym TN-C, to możliwość zastosowania obowiązkowych bezpieczników różnicoprądowych. Nie ufałbym tej instalacji pod względem czystości linii.

#24 Apollo888

Apollo888
  • 51 postów

Napisano 24 listopada 2011 - 17:05

Niestety, ten układ jest tak samo podatny na zakłócenia jak oszczędnościowy TN-C, jedyna jego przewaga nad starym TN-C, to możliwość zastosowania obowiązkowych bezpieczników różnicoprądowych. Nie ufałbym tej instalacji pod względem czystości linii.

Czy są na to jakieś sposoby, czy po prostu powinienem zacząć się przyzwyczajać ??

#25 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 24 listopada 2011 - 18:15

Tak jak pisał ciki: spróbuj użyć listwy z filtrem RF i rozdziel zasilanie systemu audio od zasilania linii administracycjnych. Zobacz na których fazach wiszą poszczególne odbiorniki i sprawdź poziom zakłóceń.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych