Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Ustawienia portów MIDI dla różnych klawiatur sterujących


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 sugarmaker

sugarmaker
  • 5 postów

Napisano 12 listopada 2011 - 10:41

Hej Jako, że stosunkowo niedawno przesiadłem się z windowsowego Cubase'a na macowego Logica, sukcesywnie borykam się z problemami wynikającymi z różnych rozwiązań niektórych kwestii w obu programach. Tym razem rzecz rozbija się o klawiatury sterujące / konfigurację midi. Sytuacja wygląda następująco- podłączam do Macbooka 2 klawiatury sterujące na USB (E-mu Xboard i NanoKey) i chciałbym, aby w Logicu każda z nich obsługiwała tylko te ścieżki midi (software instruments), które dla niej wybiorę. Otóż Logic, w przeciwieństwie do Cubase'a nie oferuje prostego, czytelnego narzędzia do ustawiania urządzenia sterującego dla danej ścieżki. Gdy wybiorę dla ścieżki w I/O jako wejście jakiś wirtualny instrument, to jest on sterowany przez obie klawiatury. Nie pomaga zmiana Midi Channel dla ścieżki (wciąż obsługują ją obie klawiatury, a chciałbym, aby robiła to tylko jedna z nich, podczas gdy dla innej ścieżki chciałbym tę sytuację odwrócić). Domyślam się, że trzeba by zmienić domyślnie ustawienie portu w Konfiguratorze Audio / MIDI . Jednak gdy go otwieram, widzę w bieżącej konfiguracji obie klawiatury, jednak nie mam możliwości zmiany w nich numerów Wejścia i Wyjścia MIDI. A innego narzędzia systemowego dla tego celu w Leopardzie zdaje się nie ma. Ma ktoś jakiś pomysł jak sobie z tym poradzić?

#2 Macio

Macio
  • 331 postów

Napisano 16 listopada 2011 - 11:02

Musiśz wybrać w zakładce na tracku odpowiedni port midi i kanał midi który jest jednocześnie twoją klawiaturą Powinny Ci się wyświetlać dwa pory midi będące odpowiednikami twoich klawiatur

#3 sugarmaker

sugarmaker
  • 5 postów

Napisano 16 listopada 2011 - 17:36

Rzecz w tym, że wyświetla się 16 możliwych portów i pod każdym z 16 działają obie klawiatury. Może więc rzecz w konfiguracji MIDI w systemie?

#4 Macio

Macio
  • 331 postów

Napisano 16 listopada 2011 - 21:04

Masz zainstalowane sterowniki do korga ? nie wiem jak z emu W logicu musisz mieć widoczne dwa porty z klawiatur NA wybranym porcie masz do wyboru 16 kanalów midi + All wtedy grają wszystkie kanały na danym porcie Jeśli chcesz wgrywać instrument wirualny z logica przez np EMU To otwierasz track Wbierasz port Emu i nr kanału midi

#5 sugarmaker

sugarmaker
  • 5 postów

Napisano 20 listopada 2011 - 13:18

O który widok portów Ci chodzi? Na samej ścieżce widoczne są tylko MIDI channel, bez wyboru portu. W którym miejscu wybierasz port? Bo to o czym mówisz występuje w Reaperze, rzeczywiście, w Logicu nie widzę takiej możliwości (a mimo wszystko rzecz jasna preferuję Logica), bo ściągnąłem go dla porównania.

#6 Macio

Macio
  • 331 postów

Napisano 22 listopada 2011 - 19:32

Wejdz w Audio Midi Setup i zobacz czy siedzą tam obie klawiatury Prawdopodobnie nie masz zainstalowanych sterowników do nich

#7 sugarmaker

sugarmaker
  • 5 postów

Napisano 04 grudnia 2011 - 08:38

Siedzą, siedzą. Zainstalowałem Reapaera i tam wszystko gra jak trzeba. Logic wydaje się nie mieć precyzyjnego narzędzia do tego typu historii- w Reaperze mam możliwość wyboru kanału do KAŻDEJ z klawiatur, a ponadto swobodną kontrolę nad urządzeniami- każdemu kanałowi mogę przypisać dowolne urządzenie sterujące, w przeciwieństwie do Logica. Pytam właśnie o to, czy to tak tam wygląda, czy czegoś nie dostrzegam.

#8 ygg

ygg
  • 115 postów
  • SkądPL

Napisano 04 grudnia 2011 - 18:07

Mam tu kilka nieścisłości...Co za różnica która klawiatura będzie sterująca, skoro uzywasz software instruments (czyli odpowiednik cubase'owego vst)? Wtedy nie ma znaczenia, która klawiatura, bo dźwięki i tak masz z komputera - a skoro działają obie, to nie wiem w czym problem. Jeśli natomiast chcesz korzystać z funkcji konkretnej klawiatury (czyli jej programów, instrumentów), to podpinasz nie na ścieżkę software instrument tylko external MIDI. I właśnie wtedy wybór kanału MIDI ma sens. Do czego konkretnie zmierzasz? O jakich instrumentach mówimy - software czy external MIDI?

#9 sugarmaker

sugarmaker
  • 5 postów

Napisano 15 grudnia 2011 - 17:52

Uważne czytanie znosi nieścisłości- chodzi o instrumenty software'owe- używam pakietu Komplete Synths (wycofanego już chyba ze sprzedaży) Native Instruments. Formuję kilka tracków typu software instruments i każdemu z nich przypisuje inne brzmienie/program. Np. mój pierwszy SI (jako skrót software instrument) obsługuje dane brzmienie z FM8, a drugi track SI obsługuje inne brzmienie z Pro-53. Gdy do komputera podłączone są obydwie klawiatury sterujące USB, obie także obsługują oba tracki. Rzecz w tym, żeby to rozdzielić. Żeby np. jedna klawiatura obsługiwała 1 track (grała tylko jego brzmieniem), a druga- drugi. Jest mi to potrzebne na scenie. Nie jestem laikiem- sprawdziłem sporo konfiguracji, o których piszę w powyższych postach, ale albo nie dostrzegam jakiejś opcji w Logicu (którego wciąż poznaję), albo Logic ma nielogiczny interfejs MIDI. Proszę o pomoc jeśli ktoś sprawdził rozwiązanie w takiej konfiguracji sprzętowej, o wytłumaczenie jak to działa.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych