Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Przestroga przed oszustem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
454 odpowiedzi w tym temacie

#1 niou_ns

niou_ns
  • 60 postów
  • SkądKraków

Napisano 25 października 2011 - 21:36

Witajcie forumowicze.
Chciałbym po krótce streścić historię, bo sprzedawca jest bardzo, ale to bardzo zabawny (i być może niebezpieczny dla pieniędzy).
Jednakże jest to idealny przykład jak bardzo łatwo (najprawdopodobniej) ukraść tożsamość - w gruncie rzeczy to nie potwierdziłem, czy sprzedający się podszywa pod osobę, którą powinien być, ale do rzeczy!

Znalazłem ogłoszenie na serwisie sprzedajemy.pl - Apple Iphone 4G 32GB - Sprzedajemy.pl - co mi szkodziło napisać zapytanie? Nic, więc napisałem. Sprzedawca szybko odpisał, że oczywiście, iPhone jak najbardziej jest - do odbioru w Szczecinie. Z racji, iż w Szczecinie nie mam nikogo, pozostawała tylko możliwość wysyłki kurierem - sprzedający nie zgadzał się na wysyłkę za pobraniem. Oczywiście prawdziwość iPhona została potwierdzona niejako zdjęciami faktury (zamazane dane kupującego) i pudełka iPhona. Na prośbę sprzedający wysłał również zdjęcie swojego dowodu osobistego. I tu zaczynają się komplikacje - pierwsze na co zwróciłem uwagę, to daty - faktura i zdjęcia dowodu - wszystko ze stycznia 2011. Drugie - sprzedający w dowodzie miał wpisany Kraków, w mailu napisał, iż mieszka w Szczecinie - ok. Nie zgadzałem się na przedpłatę. Sprzedający zaproponował serwis aukcjusz.pl - serwis zablokował aukcję, ze względu na zbyt niską cenę - 1300 zł za iPhone 4 32GB. Wtedy sprzedający zaproponował, abym zapłacił przez dotpay.pl - niestety sam nie wiedział jak to zrobić!

W międzyczasie pojawiły się dwa kolejne ogłoszenia - Apple Iphone 4G 32GB - Sprzedajemy.pl oraz Apple Iphone 4G 32GB - Sprzedajemy.pl . Nie byłem przekonany, czy to ten sam człowiek, napisałem więc zapytanie i sprzedawca odpisał - tym razem z innego adresu e-mail, aczkolwiek napisał, że to on - Mariusz Pawlik - za którego się podawał.

Postanowiłem więc sprzedawcę podpuścić, założyłem zupełnie inny adres emailowy i napisałem z niego zapytanie o iPhone, podając, iż mieszkam w Goleniowie - miejscowość położona ok. 30~40 km od Szczecina. Sprzedający odpisał - jestem z Bydgoszczy (!). Postanowiłem się pobawić, odpisując, iż jestem kierowcą i jutro jadę w trasę do Torunia, więc bez problemu podjadę do Bydgoszczy - tu sprzedawca się zmieszał i odpisał, że proponuje wysyłkę, ponieważ jest w delegacji, iPhona ma ze sobą i go może wysłać (delegacja w Zakopanem), oczywiście jak wpłacę pieniądze, lub mogę zakupić na aukcji - w serwisie daftar.pl - moja fikcyjna postać zgrywała 'prostego' człowieka, więc napisałem, że się boję kupować na czymś, co wygląda jak brzydkie allegro i prosiłbym o dane do wpłaty - sprzedawca podał dane do banku mBank - podając adres w Bydgoszczy.

Tutaj sprzedawca wpadł na genialny pomysł - zaproponował to i prawdziwemu i wymyślonemu 'mnie' - jego kolega wystawi mu tego iPhona na allegro. Ok - po czym wysłał link - APPLE IPHONE 4 4G 4 G 32GB 32 GB NOWY FABR. FOLIE (1874693769) - Aukcje internetowe Allegro - propozycja taka - Pan da tutaj kup teraz, ja Panu podaję dane do wpłaty i wysyła Pan pieniądze do mnie - to jest w 100% mój kolega ze Szczecina. Jednakże nikt nie zrobi takiej głupoty :-) Pierwsze co zrobiłem, to odnalazłem dane pana, który prowadzi profil CB_Consulting -niejako kolega pana (podobno) Mariusza. Nie zastanawiając się - zadzwoniłem, aby potwierdzić swoje przekonania, że pan Mariusz kłamie jak z nut - pan Wojciech wyparł się jakichkolwiek powiązań ze wspomnianym Mariuszem, co więcej, nadmienił, iż nie wchodzi w żadne spółki, nie pośredniczy w sprzedaży i sam poprosił o numer telefonu do pana Mariusza.

Nie wahając się ani chwili, napisałem kolejnego maila do pana Mariusza (całość odbywała się już z mojego 'normalnego' e-maila), iż jest oszustem i tak naprawdę nie zna pana Wojciecha - tutaj sprzedawca nadal tonął w kłamstwach - 'może pan przyjechać do Szczecina, to panu pokażę, że to mój kolega, tylko się pokłóciliśmy, bo chciał 30% ze sprzedaży mojego iPhona' - tak, tak, oczywiście... Napisałem sprzedawcy, iż zgłoszę sprawę na policji, jako próbę oszustwa i wyłudzenia, a także, najprowdopodobniej, kradzieży tożsamości - wątpię, czy w rzeczywistości jest to Mariusz Pawlik, bo w gruncie rzeczy robiąc przelewy do mBanku można podać jakiekolwiek dane. Sprzedawca niespecjalnie się tym przejął, twierdząc, że się mylę. Poprosiłem w takim razie o zdjęcie - telefon, dowód zakupu i dowód osobisty - razem, na jednym zdjęciu. Sprzedawca odmówił, twierdząc, iż nie będzie się 'upokażał'. Dyskusję zakończyłem 'No tak, nie może Pan przesłać, bo jest Pan na delegacji w Zakopanem' - nie dostałem już żadnej odpowiedzi.

Oto trochę danych, unikajcie kontaktu z w/w 'sprzedawcą':
e-maile: notnik@wp.pl, mercuryca@wp.pl
telefony: 535-862-269, 534-156-130




Panowie i Panie:
Podstawowe dane jakie powinniście umieszczać tutaj to nick z forum !!!
Nick jest dla nas podstawa do głębszego przyjrzenia sie danej osobie i sprawdzenia czy czasem nie funkcjonuje na forum MyApple np. pod innym nickiem co pozwoli nam na skuteczne wyeliminowanie danego delikfenta z naszego grona.
Dla przypomnienia podam jakie dane i w jaki sposób możecie umieszczać na forum MyApple w przypadkach o których mowa jest w tym wątku:

1. Nick z forum MyApple
2. Link do aukcji Allegro
3. Link do oferty z działu "Gielda-Sprzedam" gdzie ta osoba umieściła swoja oferte
Jeśli w tej ofercie osoba sprzedająca podała swoje dane osobowe, nr telefonu, adres itp. ... możecie je podac w tym dziale w całości. Jeśli nie to można podać jedynie dane w "skróconej" formie czyli np.:
a) Jan K.
B) zamieszkały - Warszawa
c) nr tel.: 123-45.-...
d) adres e-mail: jank@...



#2 Michalek

Michalek
  • 1 031 postów
  • SkądWołomin/ Chełm

Napisano 25 października 2011 - 21:46

O, też spotkałem tego Pana! Po drugim adresie e-mail poznaję. Ogłoszenie z Warszawy, a pisał, że jest ze Szczecina. Jak napisałem, że w najbliższych dniach będę w Szczecinie i wpadnę odebrać osobiście, zamilkł. Ja znalazłem jego ogłoszenie na tablica.pl.

#3 wiechumoto

wiechumoto
  • 6 postów

Napisano 03 grudnia 2011 - 03:28

wy się natknęliście ja kupiłem . jestem w głębokiej dupie . jeśli ktoś ma jakieś rady prosze pisać na gg 12226393

#4 free66

free66
  • 501 postów
  • SkądAndrychów / Kraków

Napisano 03 grudnia 2011 - 09:02

Ja zostałem oszukany na kwotę 50 zł przez tego oszusta. Sprawa jest na policji. NIE KUPUJCIE!! OSZUST!!!!!!!!!!!!!
Jeśli możecie zgłaszajcie takie oszustwa na policję, jest więcej osób oszukanych na grubo ponad tysiąc złotych. Ja sprawę na policję ok 3 miesięcy temu zgłosiłem. Przedstawiał się jako Mariusz Pawlik ze Szczecina, konto mBank. Jak widać można cały czas bezprawnie działać i oszukiwać ;/ ja na szczęście tylko na 50 zł.

#5 ar3kb

ar3kb
  • 4 635 postów
  • SkądSchlesierland - Königshütte/Laurahütte

Napisano 03 grudnia 2011 - 09:17

Panowie, wiem, ze to co napisze jest nieetyczne, bezprawne i złe. Ale gdy czytam takie rzeczy to pozostaje jedynie kij i ciemny las. Typa stłuc tak porządnie, żeby nigdy nie wpadł na podobny pomysł. Dlaczego to piszę? Mam znajomego, który poszedł do banku po kredyt, by kupić w listopadzie córce na urodziny wymarzony prezent. Mówiłem mu, by szedł wprost do sklepu, uparł się, że w ten sposób zaoszczędzi blisko 400 złotych, co w jego sytuacji jest zrozumiałym sporym zaoszczędzeniem pieniędzy. Jak łatwo przewidzieć: w domu awantura z żoną, płacz dziecka, stargane nerwy i do spłaty kredyt 2000 złotych+odsetki, zero obiecanego prezentu i spieprzone prawdopodobnie najblizsze dni i czas zmarnowany na policji. ...-TU WSTAWCIE NAJGORSZE PRZEKLEŃSTWA JAKIE KIERUJE DO TAKICH ZŁODZIEI, NIE LUDZI.

#6 parada1990

parada1990
  • 35 postów

Napisano 03 grudnia 2011 - 09:21

Ja zostałem oszukany na kwotę 50 zł przez tego oszusta. Sprawa jest na policji. NIE KUPUJCIE!! OSZUST!!!!!!!!!!!!!
Jeśli możecie zgłaszajcie takie oszustwa na policję, jest więcej osób oszukanych na grubo ponad tysiąc złotych. Ja sprawę na policję ok 3 miesięcy temu zgłosiłem. Przedstawiał się jako Mariusz Pawlik ze Szczecina, konto mBank. Jak widać można cały czas bezprawnie działać i oszukiwać ;/ ja na szczęście tylko na 50 zł.


Od kiedy POLICJA ZAJMUJE SIE SPRAWAMI o 50 złotych?;)
Tam minimalna wartość to 250 złotych.. ja przez serwis GUMTREE zostałem oszukany na 1010 złotych..

#7 AdrianoSprinter

AdrianoSprinter
  • 1 121 postów
  • SkądŁódź

Napisano 03 grudnia 2011 - 09:30

Ja do dzisiaj nie odzyskałem pieniędzy za jeden z telefonów z allegro ( 1850zł ). Mija 2,5 miesiąca. W tym kraju tylko kraść, zabijać, a i tak cie nie złapią, bo poziom działania policji jest bynajmniej śmieszny.

#8 free66

free66
  • 501 postów
  • SkądAndrychów / Kraków

Napisano 03 grudnia 2011 - 19:51

Od kiedy POLICJA ZAJMUJE SIE SPRAWAMI o 50 złotych?;)

Ponieważ, jeśli każdy może oszukiwać na 50 zł codziennie kilka osób i nic mu nie grozi, to ja też tak chyba zacznę :-)
A tak na prawdę, miałem kontakt z osobą która została oszukana na ponad 1500zł i postanowiliśmy to zgłosić.

#9 1mysliwy1

1mysliwy1
  • 99 postów

Napisano 03 grudnia 2011 - 20:49

Od kiedy POLICJA ZAJMUJE SIE SPRAWAMI o 50 złotych?;)

Oszustwo - Art. 286 k.k. - policja zajmuje się nawet sprawami o 1zł.

#10 niula

niula
  • 662 postów
  • SkądPoznań / Dublin

Napisano 03 grudnia 2011 - 21:51

Oszustwo - Art. 286 k.k. - policja zajmuje się nawet sprawami o 1zł.


powinno być: Oszustwo - Art. 286 k.k. - policja "zajmuje się" nawet sprawami o 1zł.

#11 SzymonPOZNAN

SzymonPOZNAN
  • 120 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 04 grudnia 2011 - 01:12

powinno być: Oszustwo - Art. 286 k.k. - policja "zajmuje się" nawet sprawami o 1zł.



albo przyjmuje zgłoszenia, bo zajmować to na pewno się nie zajmuje ;)

#12 Marcin Godlewski

Marcin Godlewski
  • 2 postów
  • SkądKraków, Poland

Napisano 09 grudnia 2011 - 19:24

Mi też się trafiło, jest więcej osób poszkodowanych i już wiem że są zgłoszenia na policję. Najlepiej wydrukować co się da i przejść się na policję. Jest jedna osoba która koordynuje sprawę więc może coś z tego wyjdzie :)

#13 tHome

tHome
  • 169 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 10 grudnia 2011 - 14:06

Sprawa jest na policji, w tej chwili oszukuje ludzi na moje dane osobowe tj. Tomasz K.
Podaje numer konta w mBanku dla jednych udostępnia adres Szczecin, Zawadzkiego 31 lub inne z tym że podaje moje imię i nazwisko w tytule przelewu. Numer konta z mBanku zaczyna się na 68 1140 itd .
Posiada kilkanaście kart telefonicznych podając każdemu inny numer telefonu, to samo jest z kontami mailowymi.
Najwięcej ogłoszeń zamieszcza na TABLICA.pl
Przykładowe takie ogłoszenie dodane wczoraj: Apple Iphone 4G 32GB Warszawa • Ogłoszenia Tablica.pl

Ja myślę że trzeba napisać do administracji forum żeby przykleili ten temat na stronie głównej i wyróżnili go jakoś bo dopóki go nie zamkną to mase ludzi może stracić swoje pieniądze bezpowrotnie !

Ten mail również używa:
wackos@wp.pl oraz

#14 Patrycja_

Patrycja_
  • 138 postów
  • Płeć:

Napisano 10 grudnia 2011 - 14:49

Dlaczego nie odzyskałeś pieniedzy allegro ubezpiecza do 10 tys wystarczy wysłać numer sprawy , chyba że te 10 tys ubezpieczenia jest tylko takom podpuchom reklamowom ??

Ja do dzisiaj nie odzyskałem pieniędzy za jeden z telefonów z allegro ( 1850zł ). Mija 2,5 miesiąca. W tym kraju tylko kraść, zabijać, a i tak cie nie złapią, bo poziom działania policji jest bynajmniej śmieszny.



#15 tHome

tHome
  • 169 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 10 grudnia 2011 - 15:11

Mam już tyle dowodów nagrań i wszystkiego że gość jest już skasowany na cacy . W poniedziałek ide na policje :)

#16 misiu0126

misiu0126
  • 374 postów

Napisano 10 grudnia 2011 - 17:43

powodzenia

#17 RumburMK

RumburMK
  • 613 postów

Napisano 10 grudnia 2011 - 18:45

Sorry, ale jak ktoś wierzy w iphone'a nowego 32gb za 1300zł to musi być bez obrazy, skończonym id... spoko, że ludzie faktycznie wierzą i dzwonią, ale tak się właśnie robi największe biznesy, na naiwności ludzkiej i głupocie, która nie zna granic. Przyznaję ,że raz straciłem 300 zł na allegro, przez własną głupotę bo nie przeczytałem za co sprzedajacy ma ponad 150 komentarzy, ale telefon który kupowałem , a raczej licytowałem nie różnił się cenowo od cen innych telefonów. Ale w tym przypadku cena jest rażąco niska, więc trzeba mieć na prawdę nie równo żeby dać się nabrać. No trudno, czasami ludzie uczą się na błędach, czasami też nie, ale mam nadzieję że twoja "naiwność" posłuży komuś innemu, nie tylko z tego forum. A tobie oczywiście życzę powodzenia w odzyskaniu straconych pieniędzy.

#18 Felinis

Felinis
  • 37 postów

Napisano 14 grudnia 2011 - 20:35

Witam w klubie, też mnie ten &*@&*! oszust wkręcił. "Miał" do sprzedania iPhone'a 4 32GB. Przedstawił się jako Mariusz Pawlik i podał swojego maila: ramfrut@wp.pl. Rozmawiałem z nim nawet przez telefon i wszystko wyglądało na to, że nie zmyśla. Grał ładnie, mówił, że wysłał, jak prosiłem o numer wysyłki (żeby sprawdzić gdzie się znajduje) to odpisywał "jutro, dzisiaj nie mogę", "jak będę w domu to wyśle..." W pewnym momencie już zły, że telefon nie przychodzi zadzwoniłem i powiedziałem, że jak nie dostanę iPhone'a w przeciągu 3 dni to zgłoszę sprawę na policje, odpowiedział, że to nie jego wina, że paczka nie przychodzi i jak chcę, to żebym przyjechał do Szczecina i sam odebrał. Zostałem oszukany na kwotę 1110zł i sprawę zgłosiłem na policję 3 tygodnie temu. Byłem taki szczęśliwy, że wreszcie będę miał iPhone'a, odkładałem na niego ponad 1 rok i wszystko w pi*@! poszło. Jak macie jakieś informacje, to napiszcie w tym wątku, błagam.
Ukatrupiłbym sukinsyna...

---------- Wpis dodano o 20:35 ---------- Poprzedni wpis dodano o 20:32 ----------

@tHome jak masz nagrania i inne tego typu rzeczy to wrzuć tutaj i pomóż innym w zamknięciu tego idioty

#19 tHome

tHome
  • 169 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 15 grudnia 2011 - 14:51

Niestety nic nie mogę udostępnić wszystko jest zaniesione na policję i każdy który zgłosi to na policje na pewno sprawy będą łączone w jedną całość przynajmniej tak człowiek prowadzący sprawę w moim mieście twierdzi. Dwa że on nie działa sam, jest jeszcze baba prawdopodobnie Aleksandra Bujak dziś dodał ktoś notke na tablica.pl. To by się wszystko zgadzało ja sam mam tyle dowodów i wszystko już zaniosłem numery ip, skąd wysyłał maile, telefony, nagrania, maile i tym podobne więc teraz już tylko kwestia czasu od kiedy się tym zajmą !

Kwestia tego żę ja oszukany nie zostałem tylko on wykorzystuje moje dane osobowe.
Wybrałem przesyłke kurierską pobraniową i też się tak wykręcał po czym mnie zwyzywał więc odrazu sprawa na polciji :)


#20 Felinis

Felinis
  • 37 postów

Napisano 15 grudnia 2011 - 17:42

Do tych co rozmawiali z tym oszustem przez telefon. Nie macie wrażenia, że facet w poczcie głosowej sklepu MonsterPC ma taki sam głos, jak ten oszust? Zadzwońcie na tel 914 691 110 lub 792 709 919. Nie obawiajcie się, włączy się od razu poczta głosowa, nie odbierają...

#21 vin3k-78503f989a

vin3k-78503f989a
  • 8 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 15 grudnia 2011 - 23:34

Proszę oto jego aukcja na gumtree.pl
[url=http://warszawa.gumtree.pl/c-Sprzedam-telefony-akcesoria-Apple-Iphone-4G-32GB-W0QQAdIdZ332335844]Apple Iphone 4G 32GB - Używany Telefon Używane Komórki na Sprzedaż Mazowieckie / Warszawa[/url]
Też dałem się nabrać ale mi się zgodził wysłać za pobraniem, co dostałem? Dostałem 2 kamienie zamiast telefonu, tłumaczył się że wysłał omyłkowo że coś itp. Jak otworzyłem paczkę od razu udałem się na Policje i zdążyli zatrzymać moja wpłatę przy odbiorze - chyba. Więc pewnie za rok odzyskam pieniądze Polecam na przyszłość ALLEGRO lub odbior osobistych na takich typu aukcjach. U mnie przedstawił się jako Tomasz K. nr konta jak wyżej. Pisał z maila: Wacakos@wp.pl
To mi przesłał do wpłacenia przedpłaty:
Adres zamieszkania osoby sprzedającej : Zawadzkiego .12/16
Miejscowość zamieszkania osoby sprzedającej : Szczecin
Kod Pocztowy adresu osoby sprzedającej : 71-246 Szczecin
województwo zamieszkania osoby sprzedającej : zachodniopomorskie
Fakt straciłem 200 zł bo wpłaciłem przed wpłatę. Złożyłem to wszystko na policje ale zrobiłem prowokacje ze swojej strony że jestem zainteresowany i dalej chciał mi sprzedać telefon wiec policja nic z nim nie zrobiła. Miejmy nadzieje że to się wyjaśni
P.S Paczka nadana do mnie Była z Bydgoszczy a niby ma zameldowanie w Szczecinie wiec może właśnie z stamtąd jest

#22 hemik94

hemik94
  • 80 postów

Napisano 16 grudnia 2011 - 00:20

Po 1 dziwi mnie ze ten Pan z tego tylko forum zarobil 5k a na pewno oszukal wiecej osob, a nie nie dziwi mnie to przeciez to Polska. Po 2 jak mozna kupowac przez jakies badziewia? jak mozna wyslac 1k na konto i czekac na telefon ? takie rzeczy jak telefon kupuje sie osobiscie w sklepie nie przez internet. Po 3 iPhone za 1k ? ludzie prosze.. Po 4 tylko wasza glupota. Ciekawy jestem ile jeszcze osob napisze, nie zrozumcie mnie zle trzymam za was kciuki ale w jakim wy swiecie zyjecie ... to ludzie w Anglii bardziej uwazaja a Polska ? no polska to polska..

#23 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 16 grudnia 2011 - 01:18

Jak się tak czyta to nic tylko taki właśnie 'biznes' otworzyć, klientów jest masa jak widać. Aż się wierzyć nie chce.

#24 tHome

tHome
  • 169 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 16 grudnia 2011 - 16:33

Jeśli przedstawił Ci się jako Tomasz K to podał Ci moje dane osobowe. Bo ja jestem pokrzywdzony w tej sprawie właśnie w taki sposób. Dlatego złożyłem także do prokuratury sprawe o odszkodowanie z tego względu. Dziś byłem na policji w celu doniesienia jeszcze innych informacji i gość kierujący sprawą powiedział mi tak: " Gdyby nie prawo moglibyśmy jutro namierzyć tego oszusta i go zamknąć ale ... " i tutaj zaczyna się cała bajka która nazywa się POLSKA TO POPIER*** KRAJ ! . Żeby uzyskać po koncie w mBanku dane osobowe muszą wysłać pismo do prokuratury, następnie do sądu. Sąd przez 2 miesiące rozpatruje sprawę po czym wszystko znów wraca na policje tyle że z pozwoleniem. Ja już udostępniłem tyle materiałow i tyle danych że gość mi powiedział wprost jeden dzień i koniec. Ludzi oszukanych jest masa gość działą ponoć od roku i to działa razem z babką która sprzedaje niby 4s, kwoty opiewają w 250 tys złotych .... Brak słów. Jeśli chodzi o Bydgoszcz też zrobiłem prowokacje i wysłał mi dowód prawdopodobnie swojej starej zameldowanej w bydgoszczy i prawdopodobnie na nia jest założone to konto bankowe :). Gość jest na 99% z Lublina, (Szczecin to tylko ściema do przelewu i ogólna ściema)(Bydgoszcz miejce gdzie wybiera kase bo tam ma dowód osobisty starej dzięki któremu w placówce dają mu kase)(Warszawa miejsce działania tej babki) Kwestia czasu kiedy będzie udupiony tyle mogę napisać od siebie. Ja kasy nie straciłem bo dałem za pobraniem więc nic nie zapłaciłem nawet. Ale chce pomóc tym którzy stracili.

#25 vin3k-78503f989a

vin3k-78503f989a
  • 8 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 16 grudnia 2011 - 17:58

Jeśli przedstawił Ci się jako Tomasz K to podał Ci moje dane osobowe.
Bo ja jestem pokrzywdzony w tej sprawie właśnie w taki sposób.
Dlatego złożyłem także do prokuratury sprawe o odszkodowanie z tego względu.

Ale podadł mi takie dane do przelewu czyli musi mieć na takie założone konto bo by mu pieniadze nie doszły




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych