Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iBook G4 - padł


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 agrzesko

agrzesko
  • 381 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 06 listopada 2005 - 13:51

Mój iBook G4 (1GHz) dziaj jak zwykle, włączyłem go, i poszedłem po coś do kuchni. Przychodze, widać okno logowania i slychac dzwiek systematycznego pikania... co sekunde. Klawiatura nie dziala, nie moge wpisac hasla ani sie zalogowac. Dzwiek niewiadomo skad sie wydobywal bo do portu minijacka mialem podpieta wieze, wiec nie powinny to byc wbudowane glosniki :/. resetuje maca. Dziwne skrzeczenie, IMHO dysk twardy, po lewej stronie iBooka. Kilka razy zaskrzeczal i padl totalnie. nic nie slychac.. wiatrak cos pomarudzil i tez nic. nawet nie pokazuje sie jablko. I na tym koniec... Jutro bede mial plytke z Hardware Test... Dysk twardy juz mialem raz wymieniany... bo pierwszy tez padl po hmm tygodniu od kupienia iBOoka. W tym miesiacu konczy mi sie gwarancja na kompa. Wymienili mi poprzedni HD na Samsunga 5200rpm :/.....:(:( Jakies pomysly?

#2 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 06 listopada 2005 - 13:57

Jeśli kończy Ci się gwarancja to pędź czym prędzej do serwisu!

#3 agrzesko

agrzesko
  • 381 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 06 listopada 2005 - 14:25

Ten tydzien jest ostatni, w ktorym przysluguje mi gwarancja.
Jade do poznania do Cortlandu w czwartek :/
Dziwne, teraz włączyłem: zalogowałem się normalnie, pojawiła siętapeta (ale już Finder, i paski się nie uruchomiły) z 2 minuty nic, i to "pikanie" dysku twardego. Reset i to samo co wcześniej, czyli nawet nie pokazało się jabłuszko, dysk praktycznie odrazu ucichł i się "wyłączył"...

[ Dodano: 2005-11-06, 14:27 ]
Tzn moim zdaniem to jest dysk twardy :/ jutro sie okaze na Apple Hardware TEst (jak zadziala)

#4 westwoodczyk

westwoodczyk
  • 63 postów
  • SkądZielona Gora

Napisano 06 listopada 2005 - 19:39

Tylko wspolczoc,powodzenia u macLekarzy :D

#5 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 06 listopada 2005 - 22:21

Pędź do serwisu! Sprawdź dokładnie kiedy Ci się kończy gwarancja , jeśli to konieczne to wyślij kurierską na koszt serwisu ( taka zasada obowiązuje w SAD-zie przynajmniej), byle dostali komputer przed upłynięciem terminu. Nawet jeśli nic groźnego się nie stało i koszt naprawy będzie znikomy to nie warto ryzykować płacenia tego rachunku z własnej kieszeni...

#6 agrzesko

agrzesko
  • 381 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 07 listopada 2005 - 14:57

Pędź do serwisu! Sprawdź dokładnie kiedy Ci się kończy gwarancja , jeśli to konieczne to wyślij kurierską na koszt serwisu ( taka zasada obowiązuje w SAD-zie przynajmniej), byle dostali komputer przed upłynięciem terminu. Nawet jeśli nic groźnego się nie stało i koszt naprawy będzie znikomy to nie warto ryzykować płacenia tego rachunku z własnej kieszeni...


Gwarancje mam do 15 XI 2005 + powinno być wydłużone o czas pierwszej naprawy. Komputer kupłem w Cortlandzie. Więc 10 Października, jadę do Cortlandu i niech oni się martwią czy dojdzie komputer ;)

btw. Ale pecha mam z tymi dyskami :/

#7 ainaval

ainaval
  • 272 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 listopada 2005 - 19:02

Więc 10 Października, jadę do Cortlandu i niech oni się martwią czy dojdzie komputer

Nie czekaj roku, jedź jeszcze w listopadzie :wink:

#8 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 07 listopada 2005 - 19:11

Więc 10 Października, jadę do Cortlandu i niech oni się martwią czy dojdzie komputer


chłopie jak teraz mamy Listopad! :mrgreen:

#9 agrzesko

agrzesko
  • 381 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 07 listopada 2005 - 21:01

Więc 10 Października, jadę do Cortlandu i niech oni się martwią czy dojdzie komputer


chłopie jak teraz mamy Listopad! :mrgreen:


To wszystko nerwy ;) Oczywiscie jade 10 listopada :) ten czwartek ;>


BTW. dzisiaj odpalil mi sie system.... (zdążyłem) po chwili jakies trzaski w dysku, otwieram np iTunes bach mieli mieli dziwne dzwieki i koniec ;) przestal...

#10 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 08 listopada 2005 - 18:16

Może lepiej nie ruszaj go i nei kombinuj? Przynajmniej będzie mniejsza szansa, że powiedzą, że to Twoja wina z tym dyskiem...

#11 agrzesko

agrzesko
  • 381 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 08 listopada 2005 - 20:57

Moze lepiej niech mnie już nie wku*** badziej ;) Wie ktoś może czy np jak wymieniają dysk, to czy na ten nowy dysk jest gwarancja "od nowa" albo przez jakiś dłuższy okres czasu?? Czy tylko do końca gwarancji całego komputera?

#12 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 09 listopada 2005 - 09:52

Do końca gwarancji komputera + okres gdy komputer był w serwisie. Wątpię aby dali dodatkowo na dysk jakąś dłuższą gwarancję.

#13 ainaval

ainaval
  • 272 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 listopada 2005 - 14:54

Swoją drogą, ja iBooka praktycznie nie wyłączam nigdy.

#14 AdaMac605

AdaMac605
  • 52 postów
  • SkądWierzawice

Napisano 09 listopada 2005 - 22:09

Ja swojego PB od marca wylaczylem moze z 3 razy. Mowia, ze kazdy dysk ma pewna liczbe startow po ktorej juz... :( Trzymam kciuki za Twojego iBooka

#15 Kwiatki

Kwiatki
  • 1 096 postów
  • SkądPoznan

Napisano 10 listopada 2005 - 09:42

Do końca gwarancji komputera + okres gdy komputer był w serwisie.
Wątpię aby dali dodatkowo na dysk jakąś dłuższą gwarancję.


w takim razie lepiej kupic dysk w sklepie - np z 5letnia gwarancja i dac do zalozenia do cortlandu. wtedy ib ma gwarancje i dysk rowniez

#16 agrzesko

agrzesko
  • 381 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 10 listopada 2005 - 15:10

Do końca gwarancji komputera + okres gdy komputer był w serwisie.
Wątpię aby dali dodatkowo na dysk jakąś dłuższą gwarancję.


w takim razie lepiej kupic dysk w sklepie - np z 5letnia gwarancja i dac do zalozenia do cortlandu. wtedy ib ma gwarancje i dysk rowniez


W moim przypadku sie nie oplaca. Wydalbym pieniadze na dysk a i tak za 5 dni trace gwarancje iBooka. Tak to mam dysk za free i dopiero jak sie spiepszy to bedzie nowy z gwarancja + wlasnorecznym montażem ;)

Ja swojego PB od marca wylaczylem moze z 3 razy. Mowia, ze kazdy dysk ma pewna liczbe startow po ktorej juz...


Pierwsze słysze... liczba startow ? :) hmm czyli 10 miesiecy (moj przypadek) i dysk mial prawo sie zepsuc ? :) w starych PC dyski juz wiele lat pracuja i zaden nigdy sie nie zepsul

[ Dodano: 2005-11-10, 15:11 ]
aha, no i dzisiaj zostawilem iBooka w COrtlandzie ;) Zobaczymy co dalej

#17 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 10 listopada 2005 - 15:39

Pierwsze słysze... liczba startow ? :) hmm czyli 10 miesiecy (moj przypadek) i dysk mial prawo sie zepsuc ?

Dyski mają zazwyczaj podawany "czas życia" w MTBF (Mean Time Between Failures - Średni przewidywany czas do awarii)
Też nie słyszałem o określonej z góry liczbie uruchomień aczkolwiek panuje opinia, że najgorsze dla dysku są właśnie starty.

#18 shogun

shogun
  • 151 postów

Napisano 10 listopada 2005 - 15:50

Re: iBook G4 - padł

Jutro bede mial plytke z Hardware Test...

OT: Co to jest Hardware Test i skąd to można wziąć?

#19 agrzesko

agrzesko
  • 381 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 10 listopada 2005 - 19:30

Re: iBook G4 - padł

Jutro bede mial plytke z Hardware Test...

OT: Co to jest Hardware Test i skąd to można wziąć?


Jak kupujesz komputer dostajesz dwie plytki DVD: Mac OS X, iLife, Hardware Test, i ja np dostalem Tony'ego Howka 4 ;]

Bootujesz kompa z plyty i uruchamiasz Hardware Test dla np iBooka. Sprawdza on po kolei wszystko, wentylatory... plyte glowna, dyski, pamiec ...

u mnie wykryl blad dysku. (juz drugi raz)

Code, jaki jest sredni okres "zycia" sredniego dysku, bo az niemozliwe to sie dla mnie wydaje ;)

#20 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 10 listopada 2005 - 21:16

Re: iBook G4 - padł

Code, jaki jest sredni okres "zycia" sredniego dysku, bo az niemozliwe to sie dla mnie wydaje ;)

A weź kręć się z prędkością 7200 obrotów na minutę, zobaczymy czy można tak bez końca :mrgreen: . Dysk twardy jest urządzeniem, które jest podatne na wiele czynników. Sama praca zużywa jego części i dlatego na przykład po kilku latach prawie każdy dysk klekocze i stuka :).

#21 shogun

shogun
  • 151 postów

Napisano 10 listopada 2005 - 23:14

Re: iBook G4 - padł

Jak kupujesz komputer dostajesz dwie plytki DVD: Mac OS X, iLife, Hardware Test, i ja np dostalem Tony'ego Howka 4 ;]

Ja swego BW i iB kupiłem z n-tej ręki, stąd moje pytanie :D

Co do dysków, to jest dobre info na wiki http://pl.wikipedia.org/wiki/MTBF
A średni czas bezawaryjnej pracy współczesnych dysków bywa różny: stawiałbym na wartości ok. 300-500 tyś. godzin.

#22 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 11 listopada 2005 - 00:00

Standardowo to 200 tyś godzin. (to takie minimum dziś) Czyli ponad 22 lata pracy non-stop Całkiem dużo :)

#23 agrzesko

agrzesko
  • 381 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 11 listopada 2005 - 10:34

moj mial MTBF = 10 miesiecy... ;) A pierwszy dysk w iBooku mial 1 tydzien ;)

#24 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 11 listopada 2005 - 10:45

Coś zdecydowanie za szybko padły te dyski, ja bym obstawiał kłopoty z zasilaczem, straszliwy pech, albo felerne dyski w iBookach :roll: .

#25 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 11 listopada 2005 - 11:05

straszliwy pech

:evil:

felerne dyski w iBookach

To były dwa różne dyski (Inny producent, inne parametry, jeden 4200 drugi 5400)
Problem raczej tkwi albo w samym komputerze albo ... w użytkowniku ;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych