Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Illustrator] Jak uzyskać efekt zanikania?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 PavelM

PavelM
  • 1 535 postów
  • SkądKraków

Napisano 28 maja 2007 - 10:05

Próbuję zastąpić Corela Illustratorem, a stare nawyki nowymi ;-) Szukając tego co do tej pory miałem pod ręką, muszę się zwrócić z prośbą o pomoc do doświadczonych Illustratorów ;-) Do rzeczy: w Corelu jest narzędzie, które zwie się "Interakcyjna przeźroczystość" - pozwala dowolnemu obiektowi (tekst, wektory, bitmapa) nadać efekt zanikania. Działa podobnie jak gradient, z tą różnicą, że zamiast koloru A i B jest 100% i 0% przeźroczystości zaznaczonego obiektu. Nie mogę uzyskać podobnego efektu w Illustratorze. Przeglądnąłem Helpa, support online Adobe i nic.

#2 Jaras

Jaras
  • 568 postów

Napisano 28 maja 2007 - 10:33

Prosty tutek: 1. Rysujesz prostokąt lub inny obiekt będący tłem i nadajesz mu jakiś kolor, np. 100 C, 100 Y 2. Rysujesz drugi obiekt, ten który ma być częściowo przezroczysty, tak by nachodził on na obiekt wcześniej narysowany i nadajesz mu jakiś kolor, np. 100Y 3. Mając zaznaczony obiekt, który chcesz by był częściowo przezroczysty, otwierasz paletę transparences, na której na liście obiektów masz zaznaczony swój obiekt. 4. dwukronie klikasz na białe pole obok tej ikonki obiektu - tworzysz tym samym jego maskę (robi się ona automatycznie zaznaczona) 5. Rysujesz obiekt, który będzie maską - możesz mu tu zadawać przezroczystość na zasadzie tinty, gradientu, itp.
  • PavelM lubi to

#3 Artus

Artus
  • 33 postów

Napisano 28 maja 2007 - 11:50

Efekt wygląda np. tak: Dołączona grafika

A tak wygląda paleta transparece: Dołączona grafika
  • PavelM lubi to

#4 macdesk

macdesk
  • 849 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 maja 2007 - 13:56

Akurat w kwestii "efektu zanikania" Adobe powinno się uczyć od twórców Inkscape.

#5 PavelM

PavelM
  • 1 535 postów
  • SkądKraków

Napisano 28 maja 2007 - 17:44

Panowie, to działa! Początkowo sposób tworzenia tego efektu wydawał mi się zbyt pokręcony, ale już widzę jaką dzięki temu zachowuje się kontrolę nad obiektem. Dzięki za pomoc, lecę po reputacji ;-)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych