Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

PowerBook G4 problem z dyskiem i/lub pamięcią


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 omeniq

omeniq
  • 80 postów

Napisano 26 września 2011 - 18:14

Witam! Jestem nowy na tym forum i w ogóle w sprawach związanych ze sprzętem Apple. Jedyne co to mam iPoda Touch i to moje całe doświadczenie ze sprzętem tej firmy. Zostałem posiadaczem PowerBook'a 4G. Mój szwagier przywiózł go z Norwegii. Komputer włącza się, jest gong, pojawia się szary ekran i po chwili migająca ikonka folderu apple na zmiane ze znakiem zapytania. Troche już 'pogooglowałem' i wyczytałem że ta ikonka sygnalizuje problem ze znalezieniem dysku lub systemu startowego. Pierwsze co pomyślałem to może że dysku po prostu nie ma. Rozebrałem, dysk jest. No więc dalej googlując wyczytałem by uruchomić 'Menadżer uruchamiania' przytrzymując przycisk Option (tak, najpierw sie zastanawiałem co to za przycisk), zamiast Menadżera takiego jak jest pokazany w FAQ na apple.com pojawiły mi się dwie ikonki, po prawej strzałka w prawo a po lewej zakręcona strzałka, oraz mogłem ruszać myszką która miała ikonke zegarka. Niestety nie dało się nic kliknąc, po kliknięciu jakiegoś klawisza dostałem biały ekran z informacją: Invalid memory access at xxxxxxxxxxx Pogooglowałem dalej, znalazłem informacje by wyczyścić pamięć, więc tak też zrobiłem, wpisałem tam reset-nvram oraz reset-all, komputer uruchomił się ponownie ale dalej ikonka z folderem i znakiem zapytania. Problem jest również taki, że nie posiadam oryginalnej płyty z systemem, w sumie to nie wiem nawet jaka tam wersja jest Mac OS. Jest jakiś sposób by dostać ten system? Widziałem na allegro, że można kupić jednak nie wiem jaki to po pierwsze a dwa czy to napewno pomoże. Macie jakieś pomysły? Z góry będę wdzięczny za pomoc i wyjaśnienie niektórych spraw związanych z komputerami Apple :)

#2 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 26 września 2011 - 18:19

Witamy!

1. Przetestuj RAM za pomocą: MemTest for Mac OS X Tests your RAM
2. Podaj więcej danych o PowerBooku, te komputery sprzedawano z Mac OS 9.1 aż do Mac OS X 10.4.2.

#3 omeniq

omeniq
  • 80 postów

Napisano 26 września 2011 - 18:51

Cięzko mi cokolwiek więcej powiedzieć o tym PowerBooku skoro nie mogę go włączyć. Domyślam się że jest on z 2005r bo pod spodem jest napisany taki rok. Ma on matryce 15 cali, a widzę ze z tą matrycą jest kilka modeli. Co do tego programu MemTest to zabardzo nie wiem jak go mam tam pobrać skoro nie mogę uruchomić tego komputera. Jednak po tej ostatniej operacji wpisania reset-nvram i reset-all bład pamięci już ei wyskakuje. Przy uruchamianiu z wcisniętym Optrion znów pojawiają się dwie ikonki strzałki w prawo i zakręconej strzałki odśwież. Zegarek na myszce znika i pojawia się czarna mysz, po kliknięciu na strzałkę w prawo nic sie nie dzieje. Na odśwież to pojawia się zegarek zamiast myszki ;)

#4 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 26 września 2011 - 20:08

1. Generalnie - Musisz skombinować system - jaki ? W tym pomoże procedura:

Znajdź nr seryjny PowerBook G4 (15-inch): Serial Number Location i wklep go tutaj: Klantenservice: Serienummers - dowiesz się dokładnie co Posiadasz i podziel się tymi informacjami tu w temacie.

2. Sprawdź dysk na innym kompie.

#5 omeniq

omeniq
  • 80 postów

Napisano 27 września 2011 - 10:53

Wykonałem procedurę którą podałeś i oto wyniki:

Group1: PowerBook
Group2: G4
Generation:
ModelCode:
Machine Model: PowerBook5,6
Model introduced: 2005
Production year: 2005
Production week: 09 (March)
Production number: 3306 (within this week)
introduced test: GOED
CPU speed: 1.67GHz
Family name: Become a pro user to see this information. (sorry)
Screen size: 15 inch
Factory: W8 (Shanghai China)

Co do dysku, to mam taki plan, że wyciągnę go i wsadzę do obudowy 2,5'. Tylko czy ten dysk będzie mi wykrywać pod Windowsem? Właśnie idę to zrobić ;)

---------- Wpis dodano o 11:53 ---------- Poprzedni wpis dodano o 10:59 ----------

Przepraszam, że post pod postem ale nie widzę opcji edytuj :/

Okazało się niestety, że moja obudowa od dysku jest pod dysk SATA więc nie podłącze dysku z PowerBooka. Aktualnie dysponuje tylko laptopem więc nie mam możliwości podpięcia pod normalny komputer, jednak dziś wracam do mieszkania gdzie mam normalny komp więc postaram się to zrobić.

Z systemem też jest problem, na allegro prawie w ogóle nie ma tych systemów. W jakimś iSpocie będzie pewnie strasznie drogi. Nie ma jakiejś wersji testowej kilku dniowej? :>

#6 jawe83

jawe83
  • 630 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 września 2011 - 11:47

Nie ma jakiejś wersji testowej kilku dniowej? :>


Widać, że masz nawyki typowe dla użytkownika PC + Windows (w dodatku nielegalnego)...
Nie, nie ma wersji testowej, kilkudniowej, musisz znaleźć i zassać wersję, która jest przypisana do Twojego lapka - użyj szarych komórek i zasobów wiedzy Google :)

#7 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 27 września 2011 - 11:57

1. Oryginalny Mac OS X - 10.3 7 (Panther) - max. można zainstalować 10.5.8 (Leopard). Masz prawo ściągnąć z neta ten oryginalny (szukaj) - inne trzeba kupić. Niestety nie ma triali itp. zostają poszukiwania na allegro i/lub ogłoszenie Kupię w odpowiednim dziale forum. Osobiście radzę szukać najłatwiej osiągalnego z tych wszystkich Leoparda (10.5) - reszta to już raczej rarytasy osiągalne sporadycznie (nawet bardzo sporadycznie).

2. Płytki systemowe występują w dwóch odmianach:

- dedykowanej (działają tylko i wyłącznie z modelem z jakim zostały sprzedane).
- BOX, Retail ( działają z każdym modelem).

Stąd jeśli szukasz w necie - zwracaj uwagę na opis w rodzaju: Mac OS X 10.x.x. for PowerBook, jeśli będzie BOX - ściągaj "w ciemno".

#8 omeniq

omeniq
  • 80 postów

Napisano 27 września 2011 - 13:05

Widać, że masz nawyki typowe dla użytkownika PC + Windows (w dodatku nielegalnego)...

Faktycznie, nawyki z PC ;) Jednak nie rozumiem dlaczego uważasz, że nielegalny? Zanim kupiłem Win7 Home używałem 30 dniowej wersji Ultimate ;) Myślałem, że może tu będzie podobnie :)

Btw. obraz tego OS który posiadam waży 6,7 gb więc w sumie nie wiem jak go nagram na DVD? Na dwuwarstwową?
No a nawet jak już nagram to co dalej? Wsadzę płytę i co? Bo coś czuje że samo to sie nie uruchomi :)

#9 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 27 września 2011 - 13:40

Przypominam iż na forum MyApple nie tolerujemy piractwa.

Instalacja systemu z płyty - wsadzasz płytkę do napędu, restart, razem z gongiem - wciskasz i trzymasz "C" aż do momentu pojawienia się instalatora (GUI) Potem już wystarczy czytać & wybierać.

#10 jawe83

jawe83
  • 630 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 września 2011 - 13:49

Tylko nagrywaj na najniższej możliwie prędkości.

---------- Wpis dodano o 14:49 ---------- Poprzedni wpis dodano o 14:48 ----------

Zanim kupiłem Win7 Home używałem 30 dniowej wersji Ultimate ;) Myślałem, że może tu będzie podobnie :)


A to przepraszam, zasugerowałem się niepotrzebnie tą emotką w oryginalnym poście.

#11 rusinu

rusinu
  • 372 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 27 września 2011 - 14:33

Wszystko byłoby łatwiejsze jakbyś wiedział, że ten powerbook nie odczyta takiej płyty. Nie ma DVD-DL. Mam prawie identycznego więc: rozsądnym rozwiązaniem jest zewnętrzny napęd dvd na USB lub Firewire. Jest jeszcze 2 opcja ale potrzebujesz drugiego maka.

#12 omeniq

omeniq
  • 80 postów

Napisano 28 września 2011 - 09:39

Cholera.. No to jest problem. Nie wiem skąd wziąć taki napęd. A z pendrive lub dysku przenośnego nie da rady jakoś?

#13 rusinu

rusinu
  • 372 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 28 września 2011 - 09:43

No tak zapomniałem:
Install & Boot OS X Leopard from a USB Flash Drive | Maciverse

#14 omeniq

omeniq
  • 80 postów

Napisano 28 września 2011 - 09:55

Instalowałeś tak? Z tego co widzę muszę zmienić system plików na ten opowiadający Makowi i żeby pendrive był bootowalny. W sumie to nie mam pojęcia, na każdym pendrive mi się to uda zrobić? Druga sprawa jest taka, nie mam dostepu do innego maka więc nie zrobie tego tak fajnie jak opisane jest w tym poradniku. Jedyne moje narzędzie do Windows.

#15 rusinu

rusinu
  • 372 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 28 września 2011 - 10:35

Z dysku zewnętrzengo mój kolega robił i działa. Z windowsa to korzystam tylko jak mam w coś zagrać więc nawet tam nie mam nero czy czegoś takiego, więc nie wiem. Ja cały czas instalowałem z zewnętrznego napędu. Jakbyś był w stolicy kiedyś to mogę użyczyć do instalki.

#16 omeniq

omeniq
  • 80 postów

Napisano 28 września 2011 - 10:46

Dobra będę próbować z dysku zewnętrznego może sie jakoś uda. Jestem niestety z Krakowa. Może znajdę na forum kogoś z Krakowa kto by mi pomógł ;)

#17 omeniq

omeniq
  • 80 postów

Napisano 11 października 2011 - 14:27

Odświeżam pytanie, gdyż w końcu udało mi się zdobyć system, kolega o nicku Smoczy wysłał mi płytkę z systemem gdyż mój zajmował ponad 6.7 GB no i nie miałem jak tego uruchomić. Wszystko fajnie, udało mi się odpalić instalacje jednak przy pytaniu gdzie zainstalować Mac OS X dostałem pustą tabelkę. Czyli dysk do śmieci tak sądzę? Dostanie do dysku w tym komputerze to katorga, odkręcenie wielu śrubek do których nie mam śrubokręta (musiałem zrobić sam) który i tak sie wyłamał zaraz bo to bardzo małe śrubeczki. Dlatego by uniknąć tego mam pytanie, ten dysk ma 44 piny czy 50? Do tego widzę ze podobnie jak pamięciami RAM gdzie DDR1 są stosunkowo drogie w porównaniu do DDR2, dyski IDE są dość drogie w porównaniu do SATA. Mam dysk 2,5' tylko że SATA, myślałem nad przejściówką tylko heh. Tam jest tak mało miejsca że nie ma raczej opcji by ta przejściówka się tam jakoś zmieściła. Podpiął bym ten dysk pod PC żeby sprawdzić czy on działa ale w sumie nie mam jak. Macie jakiś ciekawy pomysł? :) Pozdrawiam

#18 rusinu

rusinu
  • 372 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 11 października 2011 - 16:06

Możliwe że padł twardziej, lub taśma choć raczej to pierwsze. Dysk ma 40 pin albo 39 bo jednego brakuje. Ma 2,5" więc do PC potrzebna przejściówka i kosztuje grosze. Nawet gdzieś miałem ale mi się zapodziała. Stare laptopy <2005r są kompatybilne z takim dyskiem. Największy dysk to 320 WD trudno dostępny. Ja mam 160 hitachi i działa w porządku od 5 lat. Oba 5400 RPM. Widziałem też kiedyś 7200 RPM ale tylko 100GB, więcej się grzały ale trochę szybsze. Możesz kupić obudowę na dyski 2,5" IDE i wtedy test. Możesz też podpiąć pod obudowę zewnętrzną na duże dyski IDE + (przejściówka). Mam taką obudowę - leży i czeka na lepszego właściciela. :)

#19 omeniq

omeniq
  • 80 postów

Napisano 17 października 2011 - 19:59

Dobra sprawa wygląda w ten sposób. Załatwiłem przejściówkę dzięki której podłączyłem dysk pod PC. Dysk zachowuje się troche dziwnie. Na początek powiem, że to dysk Seagate 100 gb. Jego dziwne zachowanie to takie, że po podłączeniu pod PC nie wykrywało dysku ani w BIOS-ie ani pod Windowsem. Jednak troche poruszałem kablem i o dziwo dysk zaczął pracować. Pokazał się w biosie i pod windowsem w Zarządzaniu dyskami. Gdy wchodzę w Zarządzanie dyskami dostaje coś takiego:
Dołączona grafika
Szczerze powiedziawszy nie wiem co z tym zrobić, dlatego dałem Anuluj. Dysk jest widziany to fakt. Więc wsadziłem go spowrotem do PB, uruchomiłem instalator systemu jednak znów przy pytaniu Gdzie zainstalować Mac OS X dostaje pustą tabelkę. Tak sobie myślę, może da się spod Windowsa sformatować ten dysk jakoś, na system plików który wymaga Mac. Albo może ta przejściówka którą jest podłączony w PB dysk do płyty głównej jest uszkodzona? Hm, macie jakiś pomysł?

#20 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 17 października 2011 - 20:13

1. Mac = HFS+, PC = NTFS. Obydwa formaty są ze sobą niekompatrybilne tzn. pecet nie będzie widział dysku macowego (jak w załączniku zresztą widać) - pecetowy dysk będzie tylko do odczytu. To zachowanie najnormalniejsze w świecie. Przestań kombinować jak windziarz ponieważ próbujesz wyswatać ogień z wodą.

2. Poruszyłeś kabelkiem pod PC + dysk zaczął działać = problem z podłączeniem dysku w Macu. Nie wiem - tasiemka źle zapięta i/lub się wypięła (co się zdarza), ewentualnie coś z tym związane. Zrób mu formata pod PC (jak próbowałeś wcześniej zrobić) i przetestuj go jakimś pecetowym narzędziem do tego - przynajmniej wyeliminujesz (albo i nie) jeden problem.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych