Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dysk zewnętrzny - kompatybilność Mac OS z Win7


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Przemysław Niemczuk

Przemysław Niemczuk
  • 222 postów
  • SkądStrzegom, Poland

Napisano 17 września 2011 - 19:29

Witam, dostałem od żonki dysk zewnętrzny 750Gb samsunga - podłączyłem do maca, zrzuciłem cały staaf, następnie to samo chciałem przerzucić na drugiego kompa, ale okazuje się, że win nic nie widzi. Jak to możliwe? Dysk jako urządzenie jest widoczny, ale nie widać partycji z plikami. Można to jakoś zgrać?

#2 janek220

janek220
  • 268 postów

Napisano 17 września 2011 - 19:38

Windows sam z siebie nie zobaczy partycji makowych w HFS+. Mac OS X nie będzie w stanie zapisywać w windowsowym systemie NTFS. Polecam exFAT. Bez problemu obsługiwany od 10.6.5, W windows od xp (wymaga poprawki, nowsze już nie).

#3 Przemysław Niemczuk

Przemysław Niemczuk
  • 222 postów
  • SkądStrzegom, Poland

Napisano 17 września 2011 - 19:44

Windows sam z siebie nie zobaczy partycji makowych w HFS+. Mac OS X nie będzie w stanie zapisywać w windowsowym systemie NTFS.
Polecam exFAT. Bez problemu obsługiwany od 10.6.5, W windows od xp (wymaga poprawki, nowsze już nie).


janek220 a słowo więcej mogę poprosić? exFAT mam zainstalować na macu czy windzie? mam tym jakoś specjalnie potraktować ten dysk zewnętrzny?

dziękuję z góry.

#4 janek220

janek220
  • 268 postów

Napisano 17 września 2011 - 20:09

Nic nie musisz instalować. ExFAT jest natywnie wspierany przez Windows Vista, 7 (XP wymaga doinstalowania małego patcha) i Mac OS X od 10.6.5 w górę. Wystarczy sformatować partycję na ten format w systemie MBR przy użyciu narzędzi dyskowych (ale uwaga, wtedy stracisz znajdujące się na niej dane).

#5 Przemysław Niemczuk

Przemysław Niemczuk
  • 222 postów
  • SkądStrzegom, Poland

Napisano 17 września 2011 - 20:19

Nic nie musisz instalować. ExFAT jest natywnie wspierany przez Windows Vista, 7 (XP wymaga doinstalowania małego patcha) i Mac OS X od 10.6.5 w górę.

Wystarczy sformatować partycję na ten format w systemie MBR przy użyciu narzędzi dyskowych (ale uwaga, wtedy stracisz znajdujące się na niej dane).


No to super :) - wielkie dzięki :)

#6 kantona

kantona
  • 100 postów

Napisano 17 września 2011 - 20:27

Albo zrobić inaczej - na macu zainstalować sobie np. paragon ntfs-a i już mac będzie mógł zapisywać i odczytywać dane z dysku ntfs (co windows także potrafi)

#7 Przemysław Niemczuk

Przemysław Niemczuk
  • 222 postów
  • SkądStrzegom, Poland

Napisano 17 września 2011 - 20:29

Albo zrobić inaczej - na macu zainstalować sobie np. paragon ntfs-a i już mac będzie mógł zapisywać i odczytywać dane z dysku ntfs (co windows także potrafi)


wczoraj po 18 miesiącach robiłem formacik dysku i instalowałem system od nowa :) wszystko hula jak należy, przekombinować łatwo :) - pierwszy pomysł myślę idealnie się sprawdzi :) teraz tylko trzeba 500gb przekopiować :)

#8 janek220

janek220
  • 268 postów

Napisano 17 września 2011 - 20:45

Albo zrobić inaczej - na macu zainstalować sobie np. paragon ntfs-a i już mac będzie mógł zapisywać i odczytywać dane z dysku ntfs (co windows także potrafi)


Będzie ok, dopóki nie padnie. Testowałem te wynalazki i nikomu tego nie polecam. Macdrive rozwalił mi cały system Mac OS X i skończyło się odtwarzaniem z kopii TM. NTFS-3G i Paragon NTFS For Mac regularnie tworzyły błędy w systemie plików i musiałem je naprawiać ScanDiskiem. Włączenie ukrytego zapisu w Snow Leopardzie powodowało problemy z uprawnieniami na NTFS (plik był ciągle oznaczony jako używany, albo nie miał ustawionego właściciela itd.)

Dlatego według mnie najsensowniejsze rozwiązanie to exFAT.

#9 Przemysław Niemczuk

Przemysław Niemczuk
  • 222 postów
  • SkądStrzegom, Poland

Napisano 02 października 2011 - 07:27

Panowie winda dysk widzi, ale nie mogę na nim nic zapisać, co mam zmienić?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych