Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Fotografia] Aperture - czy ktoś już pracował na tym programie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#1 MacAztek

MacAztek
  • 223 postów

Napisano 02 listopada 2005 - 20:56

Wiele się ostatnio pisze o nowym programie Aperture - mam mieszane uczucia, gdyż dużo jest głosów na tak, ale i sporo na nie. Czy jest ktoś kto już w praktyce pracował na tym programie? Jeśli tak to proszę o opinie.

#2 Grosik

Grosik
  • 484 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 listopada 2005 - 22:39

Polecam do przeczytania artykuł z M@kowca

#3 MacAztek

MacAztek
  • 223 postów

Napisano 02 listopada 2005 - 23:34

czytałem - ale jest teoretyczny, a ja szukam opinii użytkowników

#4 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 03 listopada 2005 - 00:35

Szybko raczej nie uświadczysz opini polskiego użytkownika... program jest dość drogi. No ale miło by było poczytać takie opinie.

#5 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 03 listopada 2005 - 01:14

Może ta strona coś wyjaśni:
http://www.robgalbra...cid=7-7887-8063 - jeden z pierwszych testów. Jak znajde coś innego podrzucę.

[ Dodano: 2005-11-03, 01:15 ]
BTW - nie wiem czy sobie zdajecie sprawę z tego, że Aperture jeszczez nie jest w sprzedaży ! ! !

#6 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 listopada 2005 - 01:33

W sprzedaży nie, ale ADC funkcjonuje :wink:

#7 MacAztek

MacAztek
  • 223 postów

Napisano 03 listopada 2005 - 10:14

co to jest ADC - bo przyznam się że nie rozumiem?

#8 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 03 listopada 2005 - 10:18

Apple Developer Connection

#9 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 03 listopada 2005 - 15:25

polecam także głos Makowca w temacie Aperture - http://dworniak.com/mac/?page_id=318

A ja polecam uważne czytanie postów :D. Link do Makowca podał już Grosik.

#10 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 03 listopada 2005 - 16:41

-sys - w M@kowcu są 2 artykuły na temat Aperture!

#11 njet

njet

  • 1 342 postów
  • SkądKraków

Napisano 03 listopada 2005 - 16:48

a chodziło mi o drugi, tak czy owak: http://dworniak.com/mac/?page_id=313


[ot] naturalnie ja popełniłem gafę, ale udzielam się na nie jednym forum i dobrze przyjętą zasadą jest podawanie linku jako pełny adres, albo ewentualnie jego skrócenie, a nie napisanie np. Link. To nie jest uwaga do Grosika, a do ogółu - w ten sposób unika się właśnie takich sytuacji - wskazywania w to samo miejsce.

#12 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 03 listopada 2005 - 17:17

dość drogi :?: 499euro i chyba 499$... to niejest dośść drogo to jest potwornie drogo... Ciekawe czy pojawi się jakaś wersja dla zwykłych zjadaczy chleba... np cos na kształt adobbePS elements... I jest jeszcze szansa że wraz z drugą wersją pierwsza bedzie kosztować rozsądniej... Jak kosztował by 100euro... bym już go zamawial... bo rawów robie powiedzial bym bardzo durzu i brak mi jednego narzędia wszystko musze robić przez dwa albo trzy programy... .. jak by kosztował 200euro to dusił bym agencje w której pracuje.... xeby to kupiła.... ale nie ponad 2000zł...

#13 BiM Service

BiM Service

    user_jgora

  • 972 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 09 listopada 2005 - 23:10

Mnie przerazaja minimalne wymagania, chyba jednak zostane przy photoshopie i iPhoto...

#14 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 11 listopada 2005 - 00:00

Oficjalnie program będzie dostępny od 1 grudnia. Z ciekawostek, już dostałem kupon rabatowy w wysokości 40 EUR'o. Zawsze to 10% ceny mniej... Ja niestety pewnie nie skorzystam, nie zajmuje się "aż tak" fotografią. Podejrzewam, że będą liczne upusty, skoro już na wstępie od resellera dostalem kupon na 10% upustu, to kto wie... :-) Co do mimimalnych wymagań, to chyba przesadzają, taie słyszałem opinie, ale to są tylko opinie...

#15 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 29 listopada 2005 - 20:25

[center:7923ec7497]Dołączona grafika [/center:7923ec7497]

Pierwszy test:
http://www.jennandlu...ure_mini_r.html


Tak, tak panowie i panie, Aperture jest już w posiadniu kilku szczęściarzy... :D

#16 njet

njet

  • 1 342 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 listopada 2005 - 20:28

ło matko jedyna - tyle pieniędzy wydał na soft, a takie kiepskie fotki robi.. :) jakaś sprzeczność :D

#17 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 listopada 2005 - 21:05

Ech... Program chyba fajny :) Muszę uzbroić się w cierpliwość. Wiosną , mam nadzieję, uda mi się wycjechać do Nowego Yorku, wtedy sobie kupię. Póki co muszę się obejść smakiem :) [/fade]

#18 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 29 listopada 2005 - 21:15

o matko jedyna - tyle pieniędzy wydał na soft, a takie kiepskie fotki robi.. jakaś sprzeczność

"tam gdzie słońce zachodzi" norma podobnie jest ze sprzętem foto

Szkoda że opisu po polskiemu brak.

Ale tak to miły programik szkoda że na cube nie śmignie:(

#19 Surfer

Surfer
  • 8 postów
  • SkądLondyn

Napisano 30 listopada 2005 - 03:11

widzialem prezentacje aperture w apple shopie w londynie , i sie zastanawiam czy prezenter byl kiepski czy program jest do bani , ale mnie nie zachecili , ogolnie odnioslem wrazenie ze mamy tu do czynienia z bardziej zaawansowanym bratem iPhoto , poza tym ze aperture daje mozliwosc hurtowej obrobki zdjec i licznych porownan to jeszcze przemysle czy warto wyrzucic te kase... na razie mowie nie warto ....

#20 microust

microust
  • 263 postów
  • SkądLitzmannstadt

Napisano 30 listopada 2005 - 07:53

pokazalem znajomemu zajmujacemu sie fotografia to co apple zamiescilo na stronie. Byl pod duzym wrazeniem mozliwosci porownania kilku, kilkunastu zdjec rownoczesnie. too tak jak pisal Pawel w makowcu - osoba ktora zdaje sobie sprawe z czasu od pstrykniecie do sprzedazy nie bedzie zalowala p monety na ten program, a do zdjec z imienin u cioci wystarczy iPhoto (chociaz mogliby go usprawnic)

#21 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 30 listopada 2005 - 09:20

Byl pod duzym wrazeniem mozliwosci porownania kilku, kilkunastu zdjec rownoczesnie

Jako że też żyje z fotografii się wtrącę: porównanie dużej ilości zdjęć gwarantuje również PS od 7 zdaje się PSe od II i np DPP canona. Jest jeszcze fotostation i stare portfolio śmigające z clasika. Zaletą tego programu jest zaawansowana obsługa pliku typu raw- i to jest ciekawe jak będzie reagował na rawy różnych producentów bo raw rawowi jpgiem (analogia do kiwi kiwi kakadu czy człowiek człowiekowi wilkiem ;) )

#22 microust

microust
  • 263 postów
  • SkądLitzmannstadt

Napisano 30 listopada 2005 - 09:47

@JSG - zgoda, samo porownanie zdjec , z mojej strony byl to jedynie skrot. Bo na podstawie samej prezentacji nie ma co wyciagac wnioskow. znajomy ow pracuje na PC wiec jednoczesnie byl zachwycony dwoma monitorami i praca na nich etc. Z mojej strony chetnie bym usiadl z aperture na chwile, ale wiem ze PS bedzie mi blizszy i bardziej potrzebny. (chyba :D)

#23 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 30 listopada 2005 - 10:00

Ja trochę czekam na wersie typu elements(choć szanse marne) bo moje G4 450 jest trochę przy słabe. :roll: PS też od cs obsługuje sprawnie rawy ale wielu rzeczy mu brak dlatego np przy lustrzankach canona polecam połączenie Digital Photo Pro canona, choć ludzie narzekają sam nie wiem na co bo to bardzo przyzwoite narzędzie, z PS ;) bo obrobionego rawa rozkompresowujemy do tifa czyli uzyskujemy plik przy 16bitach ok 40MB a przy 8 ok 21MB co pozwala na bardzo bardzo przyjazny system pracy :)

#24 Surfer

Surfer
  • 8 postów
  • SkądLondyn

Napisano 02 grudnia 2005 - 02:23

do microust'a , bracie ja nie mowie ze aperture to śmieć, ja mowie ze 400? jest nie wart , a dodam ze w związku z moja profesja , miałem dość wielkie oczekiwania ,a dostałem znacznie mniej .... niestety
dodam tez ze dziś właśnie miałem okazje przetestować aperture na jednym ze sklepowych kompów w apple shopie , tym z dużymi ekranami :shock: :shock:
w asyście jednego z mac koleżków , który miał mi wszystko objaśnić ,
i dalej mowie ze program ma szanse u fotografów mody, sportu lub zwierząt , którzy musza trzaskać miliony prawie jednakowych zdjęć , żeby wybrać cos do publikacji , wiec pewnie będą bardzo zadowoleni , ale to mniejszość rynkowa , wiec myślę ze apple sie przeliczyło ,
ja natomiast zawsze na pierwszy rzut po sesji , daje na tapetę zdjątka w image browser od canona , który , o ironio dostałem za friko w pudelku z aparatem , :P
daje świetne możliwości analizowania zdjęć , a przed publikacja i tak jeszcze idzie wszystko do photoshopa , albo kto co lubi , bo aperture nie zastąpi Cs'a !!!
aperture dla mnie to trochę jakby złote felgi do malucha , bo na innych tez będzie jeździł , nie ?
aha niedawno na wyżej wspomnianym browserze miałem okazje przygotować ponad 1200 zdjęć z październikowych zawodów serferskich w Kornwalii i szlo jak burza ;-D


nawet w londynie można używać polskich znaków; JSG

#25 microust

microust
  • 263 postów
  • SkądLitzmannstadt

Napisano 02 grudnia 2005 - 08:25

No 1200 fotek, właśnie wczoraj robiliśmy sesje modową i tylko z wczorajszego dnia mamy 1300 zdjęć, a dziś drugi dzień planu. będzie 2500 zdjęć do wyboru, obróbką i juz w poniedziałek trza iść na selekcje do Klienta (i mam nadzieje ze tradycyjnie sporo zdjęć wypadnie od razu - po pierwszym zerknięciu 8)) . I tu - opieram się tylko na tym co widziałem w sieci - Aperture może być pomocne. Ale jest jedno ale jak więcej nad tym myślę - na 19 calach i tak będzie można się skichać, aby mieć pełen obraz działania dwa 23 calaki obok siebie. Co do złotych felg, rozumiem o co Ci chodzi, może być przerost formy nad treścią, ale kilka takich form widziałem od maca (i nie pytajcie sie jakie), wiec wydaje mi się że nie zawiodą sie na tym. W pełni sie zgadzam z tekstem Pawła na Makowcu. Na koniec jeszcze jedno pytanie czego oczekujemy od Aperture? Czy to my jesteśmy jego adresatem? Czy po prostu chcemy mieć kolejny soft od Apple na swoim HDD?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych