Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mac Office X, języki i kalendarz... a może 2008?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 MarcinTomaszG

MarcinTomaszG
  • 73 postów

Napisano 23 maja 2007 - 18:58

Witajcie, przeszczepiłem się na Mac. Ale pozostali współpracownicy nie. Można znieść jajko z kolcem prędzej, niż połapać się w tym bałaganie, jaki wytworzyłem. Może mi pomożecie? 1. Word otwiera blank dokument w języku CZESKIM. Za każdym razem trzeba przestawiać ręcznie na polski. Modyfikowałem normal.dot, ale bez skutecznie... 2. Word nie unie poradzić sobie z Arialem a w zasadzie z jego brakiem. Co mogę zrobić, aby nie trzeba ręcznie zamieniać czcionek Times i Arial na Helvetice CE? 3. Enturage wstawia mi CZESKIE nazwy miesięcy i dni w mailach. Jak to zmienić na coś po ludzkiemu? 4. Nie umiem sobie poradzić z synchornizacją subskrybowanych kalendarzy przez MS Outlooki. JEst na to jakiś sposób? W ICal mogę publikować i Outlooki widzą mój zakres zadań - zresztą cały internet to widzi, bo nie umiem tego ukryć - ja nie mogę czytać nic... O innych "przyjemnościach" innym razem...

#2 Bernadeta

Bernadeta
  • 41 postów
  • SkądBiel/ Szwajcaria

Napisano 23 maja 2007 - 19:08

2. Ariala jak i cala mase innych czcionek mozesz sobie poinstalowac. PS. A moze sprobuj z wersja narazie testowa Pages? Ja zrezygnowalam z produktow Microsoft, najpierw bylo zastapienie worda neo offic-em, a pozniej w koncu nadszedl czas Pages.

#3 MarcinTomaszG

MarcinTomaszG
  • 73 postów

Napisano 23 maja 2007 - 21:04

Dzięki za odpowiedź. Gdzie mogę dopaść Ariala - czy mogę to zrobić używając fontów z Windows? Mam Pages, ponieważ zachycił mnie Keynote - więc kupiłem iWork. Nota bene niestety na ten moment Keynote przegrywa kompletnie z Powerpointem 2007 z uwagi na narzędzie SmartArt. No i druga kwestia to obsługa clipartów w Keynote bieda straszna. Może warto czekać na Mac Office 2008? Coś podobno mają wydać w III kwartale. A wracając do Pages czy jest on kompatybilny z dokumentami Wordowskimi? Czy np, tabele i przypisy sie nie rozlatują - jak to wygląda w dłuższej praktyce? Pisząc tego posta potestowałem chwilę dokumenty (niektóre) z Worda i wygląda obiecująco.

#4 catseye

catseye
  • 215 postów
  • SkądKrakow/Żory

Napisano 23 maja 2007 - 23:39

Znany problem z czeskim językiem można rozwiązać poprzez: - system preferences --> international --> input menu --> use one input source... - word --> preferences --> edit --> odznacz Match fonts with keyboard - system preferences --> international --> formats --> region= Poland (Polish) amen pzdr

#5 PavelM

PavelM
  • 1 535 postów
  • SkądKraków

Napisano 24 maja 2007 - 09:46

Znany problem z czeskim językiem można rozwiązać poprzez:

- system preferences --> international --> input menu --> use one input source...
- word --> preferences --> edit --> odznacz Match fonts with keyboard
- system preferences --> international --> formats --> region= Poland (Polish)
amen


Niech Mac będzie z Tobą! ;-)

Jeszcze sprawdzić jaka zaznaczona klawiatura i czy w language przypadkiem czeski nie jest na pierwszym miejscu?
Tak przy okazji, jaka wersja OS?

#6 MarcinTomaszG

MarcinTomaszG
  • 73 postów

Napisano 03 czerwca 2007 - 12:43

Dzięki za pomoc. Język w większości wypadków się nawrócił. Muszę powiedzieć, że jestem zachwycony tym forum, w 99% przypadków znajduję tu odpowiedzi na powstałe problemy - choć za każdym razem mam wrażenie, że jestem pierwszym, któremu się to stało:))). A... MacOs 10.4.9.

#7 da_cat

da_cat
  • 6 postów

Napisano 28 sierpnia 2010 - 19:53

Czeski film, ...mać

Znany problem z czeskim językiem można rozwiązać poprzez:

- system preferences --> international --> input menu --> use one input source...
- word --> preferences --> edit --> odznacz Match fonts with keyboard
- system preferences --> international --> formats --> region= Poland (Polish)
amen

pzdr


Witam,

Szukałem czegoś "w temacie" na forum i trafiłem -między innymi- tutaj.

Pomijając kwestię tego, czy takie "rozwiązanie" (a także tu: [url]http://myapple.pl/mac-os-10_0-10_4/13327-pozbywamy-sie-czeskiego-z-entourage-i-innych-programow-opis.html[/url]) będzie nadal aktualne dla OS X 10.4.11 (PPC), muszę zauważeć, że jest ono -IMO- nie tyle "rozwiązaniem", co "obejściem" problemu (i to obejściem bardziej z gatunku "druciarstwo").

Nie, żebym chciał marudzić (ani też nie chcę nikogo urazić), ale jeżeli muszę kombinować z ustawieniami systemu i zmieniać je na inne niż te, które chcę mieć (bo gdybym takie "zmienione" chciał mieć, to pewnie miałbym je od początku...), to znaczy, że to nie jest "poprawne rozwiązanie".
Poprawnym rozwiązaniem byłoby np. otworzenie jakiegoś pliku preferencji w np. TextEdit i ręczne poprawienie tegoż - tak, aby już "wszędzie i zawsze" nazwy dni tygodnia czy miesięcy były OK.

Zmieniać ustawień na PL nie chcę, bo system i sporo programów mam w EN (tak się nauczyłem, i dziwnie mi się "robi na polskim"), więc powyższa propozycja jest dla mnie niezbyt sensowna.
(Tak, wiem, JĘZYKA SYSTEMU to nie zmieni, "tylko" wyświetlanie daty i "inne takie"... - ale tego też nie chcę.)

Również, używanie jednego "Input Source" (w jednym dokumencie) nie jest dla mnie zbyt akceptowalną opcją - bo chcąc np. w jednym dokumencie obok alfabetu łacińskiego użyć cyrylicy czy devanagari musiałbym włazić w preferencje i tam grzebać - a potem, po napisaniu, wszystko na abarot z powrotem. Więc sposób ten jest "taki se" jak dla mnie.
(Jakby kto chciał widzieć jakie mam ustawienia "International" to screenshoty są w załącznikach.)

Poza tym: problem dotyczy nie tylko Worda czy Entourage - problem ma także Excel: [url]http://myapple.pl/programy/31177-nazwy-miesiecy-w-microsoft-excel.html[/url]

I nie tylko produkty MS. Swego czasu strasznie dziwiłem się, kiedy mi się pojawiał komunikat o tym, że mój Adobe Flash Player jest porzestarzały (tj. jego wersja, 9.x, EN), który to komunikat zaczynał się od słów "Ten to je perehryvac..."
Nie byłem w stanie pojąć z jakiego powodu na angielskim systemie z angielskim programem pojawia się takie coś - teraz chyba już wiem OCB.

Dzisiaj mignęło mi też w ACDsee (EN) coś po czesku - data dla pliku w okienku "Get Info" (okienko ACDsee, nie Findera) - tak więc widać, że problem jest raczej "systemowy" niż "programowy".
O tym też wspominali MacAztec i Heidi tutaj: [url]http://myapple.pl/lokalizacje/11390-entourage-laduje-sie-z-czeskim-jezykiem-co-z-polskim.html[/url]

Zastanawiam się, czy cały ten problem nie ma związku z dość enigmatycznym (żeby nie powiedzieć "kryptologicznym") komunikatem widocznym obok ustawień "Region" ("Custom", w Int'l -> Format):
"This region can only be used by Unicode applications. WorldScripts applications will use the last compatible region."

"The last" (before "custom"), w porządku alfabetycznym, będzie... "Czech"? Raczej nie, bo "z" (-> Cz...) jet PO "u" (-> Cu...), nie przed...
??


Próbowałem znaleźć coś w temacie na stronach Apple (apple.com -> support), ale ichnia szukajka jest do d..., a napisać "do Appla" to se można, ale kredą na ścianie. Więc pozostaję w punkcie wyjścia, czyli w kropce.

Wprawdzie z Entourage zrezygnowałem na rzecz Maila, ale "sprawne i intuicyjne ...inaczej" narzędzia do edycji i formatowania tekstu w Mailu każą mi się zastanowić nad powrotem do Entourage (przynajmniej do czasu aż powróci zapowiadany Outlook Express for Mac) - w związku z czym wyprostowaniem kwestii dat w Entourage jestem jednak zainteresowany.


Tyle tego mojego przydługawego opisu problemu (+ moje komentarze). Jeśli kto by wiedział coś więcej w temacie będę wdzięczny za informacje.


I jeszcze z ostatniej chwili:
Zmieniłem właśnie kolejność w preferencjach "Int'l -> Language" - pierwszy jest English, po nim Polski; tak samo w "Order for sorted list" jest ustawony "English". Odpaliłem Entourage - i, lo and behold - nie ma czeskiego w datach, jest POLSKI (mówimy o otworzeniu jakiegoś message w swoim własnym oknie) - choć zamiast "środa" jest "Êroda", zamiast "poniedziałek" jest "poniedzia∏ek", zamiast "sierpień" jest "sierpieƒ" - itp., itd. Ale trop wydaje się być właściwy...


Pozdrawiam,
dC

PS: Załączników nie będzie - nie wiem co się dzieje, jak wskazuję pliki na moim kompie i każę je załadować, to zamiast plików ≈ 80 KB/.png ładują się jakieś dziwne miniaturki ≈ 8-9 KB/.jpg... WTF!?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych