Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Firma DTP


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
226 odpowiedzi w tym temacie

#76 nyau

nyau
  • 27 postów

Napisano 21 maja 2007 - 21:34

To może niech wypowie się ktoś kto ma studi DTP i używa iMaca :) Wolałbym nie kupować używanego sprzętu, a na nowego Power Maca mnie nie stać :/

#77 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 21 maja 2007 - 21:42

To może niech wypowie się ktoś kto ma studi DTP i używa iMaca :)
Wolałbym nie kupować używanego sprzętu, a na nowego Power Maca mnie nie stać :/


Nikt taki się nie wypowie, z tej prostej przyczyny że nikogo takiego raczej nie ma. Chyba że ktoś ma studio z wieloma komputerami w tym jakimś imakiem, tylko imak to nie jest sprzęt do studia. To tak jagbyś pytał czy w wyścigu enduro możesz pojechać skuterem, a wcześniej miałeś motorynkę więc powinno być nieźle. Oczywiście że możesz, ale z jakim skutkiem, wiadomo. Już lepiej za cenę nowego skutera kupić używane enduro, efekt napewno będzie lepszy. Ja, na twoim miejscu, jak już koniecznie nie chcesz używanego sprzętu (co IMO jest błędem, na G5 można spokojnie jeszcze kilka lat popracować), zastanowiłbym się nad dobrym składakiem, tylko wtedy będzież już przywiązany do platwormy PC, softem.

#78 ozz

ozz
  • 1 129 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 21 maja 2007 - 22:18

mozna uzywac iMaca w studio dtp jesli sie podepnie pod imaca dodatkowy BARDZO DOBRY monitor wrzuci max ramu i uzbroi w cierpliwosc :D nie przebije to napewno rozwiazan z pro .. ale jesli sie nyau uparl to nie ma innego wyjscia ja bym kupil 17" iMaca zeby miec wiecej $ na monitor .. a skoro ogloszono ze nowa linia imacow bedzie juz pozbawiona tego formatu to te ktore teraz w sklepach appla . niebawem zmienia cene . lub tez poprostu bedziesz mial taniej 20" imaca :D wada to brak rozbudowania w ram itp w przyszlosci . zaleta to w miare niedrogi sposob masz 2 monitorowa stacje dzieki ktorej jest latwiej pracowac . a przy okazji bo wiele razy nyau powtarzales ze chce pokazywac dla klienta co robi . mozesz ustawic wersje mirror i jeden z wyswietlaczy skierowac dla klienta co by widzial dokladnie to co robisz :D

#79 nyau

nyau
  • 27 postów

Napisano 22 maja 2007 - 08:45

Osobiście pracuję na iMac'u 20" core duo, projektuję i przygotowywuję DTP (spore prace, np album 360 stron), żadna praca jeszcze mi sie nie wysypała, wyświetlacz pokazuje kolory zbliżone do wydruków (wiadomo że przed drukiem i tak robi się Proof). Więc nie wiem na jaką cholerkę mi MacPro. Spokojnie możesz zacząć od iMac'a z ekranem conajmniej 20" i minimum 1,5gb ramu, posłuży Ci bardzo długo a jak zabraknie Ci miejsca na ekranie to zawsze możesz dołożyć drugi monitor na palety. Pozdrawiam.


Jednak jest ktoś kto pracuje na iMacu :)

#80 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 22 maja 2007 - 09:01

Jednak jest ktoś kto pracuje na iMacu :)


Ludzi którzy pracują na imaku jest sporo, ale wydawało mi się że szukamy studia DTP pracującego na imakach. To że ktoś w domciu sobie na tym pracuje to zupełnie inna para kaloszy.

#81 pejot

pejot
  • 312 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 22 maja 2007 - 09:09

Panowie, trochę rozsądku... Opowieści jakoby to iMac był tylko do zdjęć z imienin u cioci to bajki, którymi karmi się niezdecydowanych. To jest do tego, a tamto do tego, na tym można pracować, a na tym tylko oglądać strony www. Przepraszam za wyrażenie: gówno prawda! Osobiście znam gościa, który składa kilkudziesięciostronnicowe katalogi na iMaku 20', sam pracuję na MacBookuPro15' w Painterze, PS i ID przy dość sporych projektach (z podpiętym EIZO). Jeśli komuś starcza wyobraźni i zachowuje podstawowe zasady "higieny": kalibracja SPRZĘTOWA, proofy itd. to iMac jest na prawdę bardzo dobrym wyborem dla MAŁEGO studia. Z tego co pisze kolega to nie ma kasy na nowego MacaPro QuadCore + 2x ACD 30' :) No właśnie, może zaoszczędzone pięniądze przeznaczyć na porządny kalibrator - wzornik kolorów, który uratuje mu nie raz tyłek! Nie dajmy się zwariować. Dziękuję za uwagę :)

#82 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 22 maja 2007 - 09:25

A imaka można sprzętowo skalibrować? Bo to że można na nim składać i kilkuset stronicowe foldery to oczywiście prawda, chodzi tylko o to, że przydało by się, w firmie, jaką jest studio DTP, mieć monitor w miarę wiernie oddający kolory, z tego co wiem, matryca imaka nie jest w stanie zrobić tego dobrze.

#83 pejot

pejot
  • 312 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 22 maja 2007 - 09:34

Chyba nie polecisz komuś kto nie ma na nowy _komputer_ zakupu EIZO ColorEdge 22', albo innego Barco? Myślę, że taki iMac 20' to bardzo rozsądny kompromis. Nawet używany z jakiejś przedostatniej serii. Może też być któryś starszy PowerMac G4, lepiej oczywiście G5 + duży monitor CRT, żeby wyszło taniej. ps. monitor w iMaku można z powodzeniem kalibrować zewnętrznym kalibratorem, oczywiście w opcji automatycznej, bo nia m tam żadnej regulacji poza jasnością.

#84 ozz

ozz
  • 1 129 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 22 maja 2007 - 09:36

A imaka można sprzętowo skalibrować? Bo to że można na nim składać i kilkuset stronicowe foldery to oczywiście prawda, chodzi tylko o to, że przydało by się, w firmie, jaką jest studio DTP, mieć monitor w miarę wiernie oddający kolory, z tego co wiem, matryca imaka nie jest w stanie zrobić tego dobrze.


iMac to taki fajny sprzet do ktorego mozesz podlaczyc 2 monitor !

#85 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 22 maja 2007 - 10:04

Może też być któryś starszy PowerMac G4, lepiej oczywiście G5 + duży monitor CRT, żeby wyszło taniej.


I takie rozwiązanie jest IMHO rozsądniejsze.

#86 ozz

ozz
  • 1 129 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 22 maja 2007 - 10:18

I takie rozwiązanie jest IMHO rozsądniejsze.


ja do konca nie rozumiem gdzie tu rozsadek

powem mac g4 + zewnetrzny monitor
czy
iMac c2d 17"/20" + zewnetrzny monitor

#87 Hektor

Hektor
  • 1 568 postów
  • SkądPolska

Napisano 22 maja 2007 - 10:51

Chyba nie polecisz komuś kto nie ma na nowy _komputer_ zakupu EIZO ColorEdge 22', albo innego Barco?
Myślę, że taki iMac 20' to bardzo rozsądny kompromis. Nawet używany z jakiejś przedostatniej serii.
Może też być któryś starszy PowerMac G4, lepiej oczywiście G5 + duży monitor CRT, żeby wyszło taniej.

ps. monitor w iMaku można z powodzeniem kalibrować zewnętrznym kalibratorem, oczywiście w opcji automatycznej, bo nia m tam żadnej regulacji poza jasnością.


No jak skalibrujesz imaca nawet na poziomie dobry nie mowiac o bdb to podziwiam.
Moim zdaniem nie chupi G5 jakas i jakis uczciwy monitor ktory ma oprocz jasnosci inne kalibracje.

#88 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 22 maja 2007 - 10:56

ja do konca nie rozumiem gdzie tu rozsadek

powem mac g4 + zewnetrzny monitor
czy
iMac c2d 17"/20" + zewnetrzny monitor


Rozsądek jest tu: Power mak G5 DP +zewnętrzny monitor.

#89 Jaras

Jaras
  • 568 postów

Napisano 22 maja 2007 - 11:03

Używany G5 od 3 do 6 tys., CS2 z darmowym upgradem do CS3 4 tys + vat. I teraz pytanie czy kupić słabszy komputer + dobry monitor LCD, czy mocniejszą maszynę i bardzo dobry, używany monitor CRT. Ja bym kupił powermaka z pierwszej serii G5 (dwa procesory a nie jeden 2 rdzeniowy) i dobrego LCDka. Plusem takiego rozwiązania jest to ża masz pakiet CS i na starsze procesory i na intele. Jak Ci studio będzie przynosić zyski będziesz mógł spokojnie zmienić komputer i nie martwić się o upgrade programów. Ale te dwuprocesorowe G5 mają spory zapas mocy, powinno wystarczyć.


Przychylam się do tej koncepcji. Tak wogóle to lepiej kup słabszego maka G5, np. G5 2.0 DP i wrzuć do niego dużo ramu przynajmniej 2,5 - 3 GB + 2 dyski spięte w RAID0 i będzie to szybciej chodzić od tego iMaca. Co do monitora, to skontaktuj się z Perfektem z Poznania - w dobrej cenie 3-4 tys. możesz u nich spróbować kupić używane Barco CRT, który jak wiadomo jest Royce-Roycem wśród monitorów (z reguły w komplecie jest zestaw do kalibracji). Przepracowałem na Barco ponad 20.000 godzin (kalibrując go co kilka tygodni - bo to był Personal Calibrator) i spisywał się wyśmienicie (geometria i kolory).

Co do drukarki, to polecam tak jak moi przedmówcy, Epsona lub HP, przy czym z doświadczenia wiem, że Epson ma lepiej konfigurowalne sterowniki. Najlepiej to do drukarki dokup RIP-a postscriptowego, choć bez tego też się obędzie. Z postscriptem lepiej się*kalibruje drukarkę.

Nie zapomnij kupić sobie wzorników kolorów Pantone (solid i cmyk) to też jest niemały wydatek ok. 600 zł, a bez tego ciężko pracować.

#90 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 22 maja 2007 - 11:06

Nie zapomnij kupić sobie wzorników kolorów Pantone (solid i cmyk) to też jest niemały wydatek ok. 600 zł, a bez tego ciężko pracować.


Fakt, i jeszcze do tego dobrze mieć księgę CMYK.

#91 ozz

ozz
  • 1 129 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 22 maja 2007 - 11:09

Fakt, i jeszcze do tego dobrze mieć księgę CMYK.


a i do retuszu bardzo przyda sie tablet :D

#92 Duckling

Duckling
  • 490 postów
  • SkądWrocław / Nysa / Czarna Góra

Napisano 22 maja 2007 - 11:24

Dobre rady tutaj daja, wiec sie wsluchaj :P i nie upieraj sie przy iMacu bo w porownaniu do PM G5 to slabe rozwiazanie... chyba ze mowimy o domowym studio, ale wtedy z kazdej strony musisz sie ubezpieczac wzornikami i wydrukami, wiec wcale nie jest to tansza alternatywa... Choc iMac jest fajnym komputerem dla designera, dla DTP'owca juz nie... u mnie pracuja iMac 24" ale praca jest typowo designerska, DTP zlecamy na zewnatrz i otrzymujac materialy sami sprawdzamy wszystko 5 razy... wzornik Pantone - najlepiej Essentials (dawny Survival Kit) jest podstawa... i na to zarezerwuj sobie kolo 1000... Koncepcja G5 PowerMaca jest sluszna, zastanawiam sie czy za cene ACD nie kupic jakiegos CRT'owego Lacie w granicach 22" - kalibrator sprzetowy przewaznie jest w komplecie...

#93 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 22 maja 2007 - 12:06

a i do retuszu bardzo przyda sie tablet :D


Tablet w DTP? Toż to luksus, Panie.

---- Dodano 22-05-2007 o godzinie 11:08 ----

Koncepcja G5 PowerMaca jest sluszna, zastanawiam sie czy za cene ACD nie kupic jakiegos CRT'owego Lacie w granicach 22" - kalibrator sprzetowy przewaznie jest w komplecie...


Mam dokładnie takie Lacie, ma już swoje lata, ale cały czas trzyma formę.

#94 ozz

ozz
  • 1 129 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 22 maja 2007 - 12:13

Tablet w DTP? Toż to luksus, Panie.

---- Dodano 22-05-2007 o godzinie 11:08 ----


Mam dokładnie takie Lacie, ma już swoje lata, ale cały czas trzyma formę.



autor tematu pisal ze chce retuszowac zdjecia . a do tego tablet bardzo jest przydatny...

#95 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 22 maja 2007 - 12:15

autor tematu pisal ze chce retuszowac zdjecia . a do tego tablet bardzo jest przydatny...


Pewnie, jest cała masa przydatnych narzędzi, tylko musimy pamiętać o budżecie.

#96 Duckling

Duckling
  • 490 postów
  • SkądWrocław / Nysa / Czarna Góra

Napisano 22 maja 2007 - 12:16

Nawet zwykly Graphire4 do retuszu zdjec rewelacja... ozz popieram !! :) Choc do typowego skladu dobra mysz to podstawa, bo z tabletem idzie sie za.......bac na smierc :) choc znam takiego mistrza ktory wszystko na A3wide sklada :) ale to jest magik :)

#97 Jaras

Jaras
  • 568 postów

Napisano 22 maja 2007 - 12:51

Kiedyś pracowałem na tablecie A3, ale sobie odpuściłem, bo myślałem, że mi witki uwiędną od tego machania. Dla mnie najlepsza jest myszka z jabłuszkiem.

#98 nyau

nyau
  • 27 postów

Napisano 22 maja 2007 - 12:59

Słuchajcie... skoro nie mam problemów z kolorami na moim aktualnym monitorze to dlaczego miałbym mieć na monitorze iMaca skoro jest dużo lepszy od mojego samsunga? :rolleyes:

#99 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 22 maja 2007 - 13:03

Słuchajcie... skoro nie mam problemów z kolorami na moim aktualnym monitorze to dlaczego miałbym mieć na monitorze iMaca skoro jest dużo lepszy od mojego samsunga? :rolleyes:


Są problemy, tylko nie zdajesz sobie z nich sprawy. Poczekaj, aż dostaniesz zlecenie na ulotkę drukowaną np. w 100 000 egzemplarzy, drukowaną w dobrej drukarni.

#100 Duckling

Duckling
  • 490 postów
  • SkądWrocław / Nysa / Czarna Góra

Napisano 22 maja 2007 - 13:21

Słuchajcie... skoro nie mam problemów z kolorami na moim aktualnym monitorze to dlaczego miałbym mieć na monitorze iMaca skoro jest dużo lepszy od mojego samsunga? :rolleyes:



Bo moniotor iMac'a choć ładnie wszystko prezentuje nie jest rozwiązaniem do DTP... skoro masz beznadziejną drukarnie to poszukaj innej, która wie co to kolorymetr i nie sluży on u nich za przycisk do papieru... Stary zadbaj o swoją jakość a nie wychodź z założenia, że drukarnia coś spieprzy...

Dlatego mądrzy ludzie wymyślili proofy, aby drukarz z proofa krecił tak, aby te kolory były identyczne... a jak Ty wyślesz plik na dziadowskim profilu, drukarnia swoje dołoży to co klientowi powiesz ????




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych