Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

C++ GUI w Interface Builder


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 kanior

kanior
  • 48 postów

Napisano 28 maja 2011 - 19:17

Witam, programuję w C++ aplikacje konsolowe. Chciałbym teraz stworzyć coś z GUI. QT nie koniecznie mnie pociąga bo nie mam zamiaru aplikacji robić multiplatformowych (Win, linux) tylko na MACa ale w C++. Czy jest więc możliwość i jak to będzie wszystko wyglądało po użyciu Interface Buildera? Mam nadzieje, że wspiera on też c++ i obejdzie się bez obj-c.

#2 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 28 maja 2011 - 20:23

możesz łączyć obj-c z c++, ale interface builder opiera się na klasach z Cocoa czyli w Obj-C, więc musiałbyś sobie samemu napisać 'wrappery' na to. Więc jak chcesz w C++ to raczej tylko Qt.

#3 kanior

kanior
  • 48 postów

Napisano 29 maja 2011 - 10:48

A jest jeszcze jakas biblioteka do tworzenia okienek na apple w c++?

#4 ciasteczkowy666

ciasteczkowy666
  • 187 postów

Napisano 29 maja 2011 - 22:53

Carbon? Jednak nie pakowałbym się w to. Zaciśnij zęby i ucz się ObjC. Wszak nawet papier toaletowy się rozwija - nie możesz być gorszy;)

#5 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 29 maja 2011 - 23:50

Jakis czas temu (z 3 lata) pisalem sprawozdanie na zajecia z programowania na uczelni na temat interfejsu graficznego w Interface Builder a jego wspolpracy z C++. O ile dobrze pamietam calosc opisana jest w glebiach dokumentacji Carbon dostarczanej przez Apple i sprowadza sie do tego ze interface dziala sobie osobno wesolo wysylajac i oczekujac zdarzen a my ich wlasna obsluge w C++ musimy zaimlementowac. Z doswiadczenia powiem tyle ze szybciej, latwiej i przyjemniej jest nauczyc sie Obj-C ;)

#6 kanior

kanior
  • 48 postów

Napisano 30 maja 2011 - 06:30

oby dwaj w sumie macie racje. ale chyba nie zaszkodzi mi jak popisze jeszcze troche w c++ na macu? jak juz lepiej opanuje ten jezyk (w konsoli) to chyba nawet latwiej bedzie sie nauczyc obj- c?

#7 konole

konole
  • 412 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 30 maja 2011 - 08:16

oby dwaj w sumie macie racje. ale chyba nie zaszkodzi mi jak popisze jeszcze troche w c++ na macu? jak juz lepiej opanuje ten jezyk (w konsoli) to chyba nawet latwiej bedzie sie nauczyc obj- c?

Obj-C ma trochę inną składnię i podejście do pisania programu, szczególnie, jeśli chodzi o OOP

#8 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 30 maja 2011 - 10:56

nie wiem czy będzie prościej jak chcesz nauczyć się Obj-C, bo tak to sobie zrobisz 'naleciałości' i niepotrzebne przyzwyczajenia. no ale niektóre koncepty będą się wydawać bardziej znajome.

#9 kanior

kanior
  • 48 postów

Napisano 30 maja 2011 - 19:43

apropo nauki Obj-c. To z czego? Nie uśmiecha mi się kupowanie kolejnych książek. Mam się uczyć z dokumentacji? Tam przecież zaczynają od jakich w ogóle nie rozumnych dla mnie zagadnien. Niema od hello world :D Tak w ogole, to kernel MacOSa te ma cos w sobie z Obj-c? I te wszystke aplikacje w appstore - to tez wszystko napisane w obj-c jest? pozdrawiam.

#10 ciasteczkowy666

ciasteczkowy666
  • 187 postów

Napisano 30 maja 2011 - 20:22

Kernel raczej w C - ale duża część userspace już w ObjC. A w AppStore pewnie jakieś 99% w ObjC.

#11 kanior

kanior
  • 48 postów

Napisano 30 maja 2011 - 20:51

No to już wiem. A druga część mojego pytania?

#12 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 31 maja 2011 - 08:13

skoro nie uśmiecha ci się kupowanie kolejnych książek, to korzystaj z tych, które masz? chyba że nie masz żadnych książek o obj-c, więc nie wiem czemu kolejnych. dokumentacja jest całkiem przystępna, a kursów w sieci też cała masa. w iTunes U też się pewnie znajdzie coś przydatnego. ale IMO jakaś książka będzie najlepsza (np. z Big Nerd Ranch)

#13 kanior

kanior
  • 48 postów

Napisano 31 maja 2011 - 21:16

czy w xCode jest jakieś API dla Obj-C i Cocoa wbudowane?

#14 olafejs

olafejs
  • 1 035 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 31 maja 2011 - 22:21

Ban u cioci WIKI ? Xcode – Wikipedia, wolna encyklopedia

#15 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 01 czerwca 2011 - 09:25

jak API ma być wbudowane w IDE bo nie za bardzo rozumiem?

#16 macbirdie

macbirdie
  • 34 postów
  • SkądPoznań

Napisano 01 czerwca 2011 - 17:52

Cocoa Fundamentals Guide na start jest świetny. Nie trzeba żadnej książki. W dokumentacji Apple nie ma tylko suchych opisów klas - są też bardzo dobrze zorganizowane przewodniki.

#17 kanior

kanior
  • 48 postów

Napisano 01 czerwca 2011 - 17:57

A czy ty, albo Roberto albo ktoś inny miał z tym większą styczność? Chciałbym z taką osobą porozmawiać jakąś godzinkę na GG aby zaspokoić swoje obawy etc.

#18 macbirdie

macbirdie
  • 34 postów
  • SkądPoznań

Napisano 01 czerwca 2011 - 18:49

Napisz tutaj o swoich obawach, których nie udało Ci się rozwiać robiąc wcześniej jakieś rozeznanie w temacie, to Ci pewnie chętnie odpowiemy. ;)

#19 kanior

kanior
  • 48 postów

Napisano 01 czerwca 2011 - 19:26

(albo zwarnujemy "bo już było" ) ale dobra ;) Chodzi o to, iż jestem kompletnie nie zdecydowany i pełen obaw. Znam podstawową składnię c++ ale czy to mi się przyda do Objective-C? Czy tak naprawdę ten język jest trudno ogarnąć? Czy w xCode jest gdzieś wbudowana dokumentacja (...przeglądania dokumentacji itp) tak pisze na stronie apple w opisie tego IDE. Czy jak już będę mógł nazwać się programistą MacOS i iOS to czy ciężko jest z takimi umiejętnościami znaleźć pracę ( nie koniecznie w polsce) ? Nastepne, czy te technologie Objective-C/Cocoa/Cocoa Touch są przyszłościowe? Przeglądałem twój link i jako tako dokumentacje Apple i muszę przyznać, że nawet ładnie jest wszystko opisane + video tutoriale = nieźle. Jak coś mi się przypomni - napiszę.

#20 macbirdie

macbirdie
  • 34 postów
  • SkądPoznań

Napisano 01 czerwca 2011 - 20:07

Objective-C to C z obiektowymi dodatkami, w dużym uproszczeniu. C++ jako taki raczej się nie przyda, choć zależy co zaliczasz do "składni C++", bo czasem ludzie mówiąc "C++" mają na myśli C z klasami, albo po prostu C, a czasem rzeczywiście takie, no, prawdziwe C++03 (lub 11, jak ktoś jest na bieżąco), razem z STLem i często Boostem do tego koniecznie. ;) Ta część nie-C-owa Objective-C jest dość specyficznym tworem, niepodobnym do innych popularnych języków i wymaga przyzwyczajenia się. Jest to jednak język niesamowicie wygodny i elastyczny. Jak go poznasz, zobaczysz. :) Ale sam język to jeszcze pestka. Do tego ekstremalnie ważne jest poznanie i zrozumienie Cocoa i w jakimś stopniu Core Foundation. Pracy dla programistów iOS jest co nie miara, zarówno w Polsce, jak i za granicą. OS X jeszcze nie jest aż tak bardzo pożądany. Ale różnice między tymi platformami nie są już aż tak duże (choć oczywiście znaczące).

#21 kanior

kanior
  • 48 postów

Napisano 01 czerwca 2011 - 20:23

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, chociaż z pierwszego akapitu nic nie zrozumiałem. Teraz już mi lżej na sercu. :) Mógłbyś podać mi swoje GG? :> BTW. czy bez znajomości tego czystego C bardzo trudno będzie Obj-C sie nauczyć?

#22 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 01 czerwca 2011 - 22:41

apropo nauki Obj-c. To z czego?


Proponuje zaczac od tego: Developing Apps for iOS (HD) - Download free content from Stanford on iTunes

Co pradwda dla iOS ale pozwala sie nuczyc jezyka :P

#23 kanior

kanior
  • 48 postów

Napisano 02 czerwca 2011 - 13:52

Dzieki wielkie :) Jeżeli macie jeszcze jakieś informacje na ten temat to proszę piszcie. :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych