Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Illustrator] Łamanie tekstu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Artus

Artus
  • 33 postów

Napisano 19 kwietnia 2007 - 10:21

Dopiero poznaję ten program i mam problem z łamaniem justowanego tekstu. Może będzie ktoś uprzejmy i rozjaśni mi w głowie, bo zarówno w książce o Illustratorze jak i w pomocy nic na ten temat nie znalazłem a standardowe skróty z innych programów np. InDesign nie przynoszą rezultatów. Pytania mam następujące: - jak w tekście justowanym przenieść wiszące przyimki do następnej linijki? - jak wymusić podzielenie wyrazu w konkretnym miejscu (bo jak włączyć dzielenie wiem :) ) PS Wiem, że ten program nie do tego jest stworzony, ale dla kilku linijek tekstu nie będę tego robił w InDesignie.

#2 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 19 kwietnia 2007 - 10:31

Ja sobie radzę rozsuwając lub zmniejszając światłomiędzy literami, przy kilku linijkach tekstu nie jest to dużo roboty.

#3 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 19 kwietnia 2007 - 10:34

Dopiero poznaję ten program i mam problem z łamaniem justowanego tekstu. Może będzie ktoś uprzejmy i rozjaśni mi w głowie, bo zarówno w książce o Illustratorze jak i w pomocy nic na ten temat nie znalazłem a standardowe skróty z innych programów np. InDesign nie przynoszą rezultatów. Pytania mam następujące:

- jak w tekście justowanym przenieść wiszące przyimki do następnej linijki?
- jak wymusić podzielenie wyrazu w konkretnym miejscu (bo jak włączyć dzielenie wiem :) )


PS
Wiem, że ten program nie do tego jest stworzony, ale dla kilku linijek tekstu nie będę tego robił w InDesignie.


Zaznacz spojnik i linijke ponizej i daj funkcje NO BREAK, co do dzielenia to chyba przy zaznaczenia kawalka tekstu powinno dzialac, jesli nie to dupa zbita ja illustratora nie uzwam do wiekszego tekstu.

#4 George Stark

George Stark
  • 242 postów

Napisano 19 kwietnia 2007 - 12:48

spójniki możesz przekładać do wiersza niżej używając skrótu: [Shift]+[Enter] tzw. miekki enter. Klikasz tuż przed spójnikiem, który chcesz przenieść i używasz skrótu. Możesz w ten sam sposób wymuszać dzielenie wyrazów.

#5 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 19 kwietnia 2007 - 13:02

spójniki możesz przekładać do wiersza niżej używając skrótu: [Shift]+[Enter] tzw. miekki enter. Klikasz tuż przed spójnikiem, który chcesz przenieść i używasz skrótu.
Możesz w ten sam sposób wymuszać dzielenie wyrazów.


W illustratorze?

#6 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 19 kwietnia 2007 - 13:33

spójniki możesz przekładać do wiersza niżej używając skrótu: [Shift]+[Enter] tzw. miekki enter. Klikasz tuż przed spójnikiem, który chcesz przenieść i używasz skrótu.
Możesz w ten sam sposób wymuszać dzielenie wyrazów.


hmm przy pelnym justowaniu zrobi Ci luke.

#7 George Stark

George Stark
  • 242 postów

Napisano 19 kwietnia 2007 - 13:37

zrobi lukę, trzeba o tym pamiętać. czasem zamiast przerzucać na dół to lepiej coś wciągnąć do góry i trochę ścisnąć kerningiem

#8 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 19 kwietnia 2007 - 13:40

zrobi lukę, trzeba o tym pamiętać. czasem zamiast przerzucać na dół to lepiej coś wciągnąć do góry i trochę ścisnąć kerningiem


Ale taki sam efekt będzie przy zwykłym (nie miękkim) enterze. Dla tego, moim zdaniem, wystarczy kreningiem się pobawić aż illustrator sam zrzuci albo wciągnie co trzeba.

#9 George Stark

George Stark
  • 242 postów

Napisano 19 kwietnia 2007 - 13:44

ale z "miękkim enterem" zachowujesz justowanie, a zwykłym "twardym" tworzysz nowy akapit

#10 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 19 kwietnia 2007 - 13:45

zrobi lukę, trzeba o tym pamiętać. czasem zamiast przerzucać na dół to lepiej coś wciągnąć do góry i trochę ścisnąć kerningiem


heh nie no, zrob to sobie w illustratorze to zobaczysz co sie stanie.
No chyba ze uzywasz juz cs3 bo ja mam cs2 :) i tam po zejsciu na dol gorna linijke justuje do lewej a tej luki kearingiem sie wyrownac nie da.

#11 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 19 kwietnia 2007 - 13:47

ale z "miękkim enterem" zachowujesz justowanie, a zwykłym "twardym" tworzysz nowy akapit


Ale ten akapit ma to samo justowanie więc praktycznie nie ma różnicy.

#12 Artus

Artus
  • 33 postów

Napisano 19 kwietnia 2007 - 21:38

Myślałem, że to jest sprawa banalna a tu wygląda na to, że nie do końca. Aż się wierzyć nie chce, że Illustrator tak prostej rzeczy zrobić nie może po ludzku? Toć to nawet MS Wrod potrafi!

spójniki możesz przekładać do wiersza niżej używając skrótu: [Shift]+[Enter] tzw. miekki enter. Klikasz tuż przed spójnikiem, który chcesz przenieść i używasz skrótu.
Możesz w ten sam sposób wymuszać dzielenie wyrazów.

Nic mi z tego nie wychodzi :( Przy justowaniu z ostatnim wierszem do lewej po wciśnięciu kombinacji klawiszy j.w. justowanie mi się sypie.

heh nie no, zrob to sobie w illustratorze to zobaczysz co sie stanie.
No chyba ze uzywasz juz cs3 bo ja mam cs2 :) i tam po zejsciu na dol gorna linijke justuje do lewej a tej luki kearingiem sie wyrownac nie da.

Mam dokładnie tak samo :(

#13 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 19 kwietnia 2007 - 21:59

Nic mi z tego nie wychodzi :( Przy justowaniu z ostatnim wierszem do lewej po wciśnięciu kombinacji klawiszy j.w. justowanie mi się sypie.


Nic Ci z tego nie wychodzi, bo ta rada trochę mijała się z rzeczywistością. W illustratorze tak to nie działa. Tak jak pisałem wcześniej pobaw się zamym kerningiem i będzie ok. Swoją drogą mnie też zastanawia czemu tak przydatnej funkcji nie ma, może będzie w CS3.

#14 Samp

Samp
  • 228 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 kwietnia 2007 - 11:52

a może tego nie ma specjalnie - aby do składu wymuszać korzystanie z ID? ;)

#15 kle-kot

kle-kot
  • 145 postów
  • SkądCieszyn

Napisano 20 kwietnia 2007 - 12:57

Illustrator nie ma niełamliwej spacji? Szczerze, używam go tylko do rysunków. Indyk jest do łamania tekstu. Shift+enter - psuje się przy korekcie tekstu ;p pozdrawiam. sw

#16 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 20 kwietnia 2007 - 13:13

Myślałem, że to jest sprawa banalna a tu wygląda na to, że nie do końca. Aż się wierzyć nie chce, że Illustrator tak prostej rzeczy zrobić nie może po ludzku? Toć to nawet MS Wrod potrafi!

Nic mi z tego nie wychodzi :( Przy justowaniu z ostatnim wierszem do lewej po wciśnięciu kombinacji klawiszy j.w. justowanie mi się sypie.

Mam dokładnie tak samo :(


Pisalem wczesniej jak to masz zrobic:
zaznacz spojnik i nastepny wyraz (ktory znajduje sie pewnie w nastepnej linijce) i daj atrybut NO BRAKE zobaczysz ze powinno stac sie to o co Ci chodzi.

#17 Artus

Artus
  • 33 postów

Napisano 20 kwietnia 2007 - 15:19

Pisalem wczesniej jak to masz zrobic:
zaznacz spojnik i nastepny wyraz (ktory znajduje sie pewnie w nastepnej linijce) i daj atrybut NO BRAKE zobaczysz ze powinno stac sie to o co Ci chodzi.



Faktycznie to rozwiązuje problem, musiałem przeoczyć Twojego posta. Dzięki :)

#18 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 20 kwietnia 2007 - 19:58

Faktycznie to rozwiązuje problem, musiałem przeoczyć Twojego posta. Dzięki :)


Piwko ! :)

#19 Adler

Adler
  • 572 postów
  • Skądznad Czeskiej hranicy

Napisano 21 kwietnia 2007 - 07:03

Łamanie tekstu w Illustratorze? Do tego służy InDesign... potem powstają potworki jak gazetki "łamane" w "Chorelu" ;)

#20 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 22 kwietnia 2007 - 09:14

Łamanie tekstu w Illustratorze? Do tego służy InDesign... potem powstają potworki jak gazetki "łamane" w "Chorelu" ;)


Wiesz opakowania to sie raczej w illku robi albo nawet w AP a tam jak masz 8 jezykow nawet to musisz sobie jakos radzic :)

#21 Adler

Adler
  • 572 postów
  • Skądznad Czeskiej hranicy

Napisano 22 kwietnia 2007 - 17:48

Wiesz opakowania to sie raczej w illku robi albo nawet w AP a tam jak masz 8 jezykow nawet to musisz sobie jakos radzic :)

Ja tam zawsze wszystko w indyku składam, łatwiej to potem przenosić w paczce no i pliki wyjściowe są takie jak trzeba i mam nad nimi do końca kontrolę.

#22 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 23 kwietnia 2007 - 11:20

Ja tam zawsze wszystko w indyku składam, łatwiej to potem przenosić w paczce no i pliki wyjściowe są takie jak trzeba i mam nad nimi do końca kontrolę.


mozliwe ale opakowanie, ktore ida w milionach sztuk i sklada sie to na roto trzeba robic przewaznie w illustratorze albo w AP tak zeby pozniej drukarnia rotograwiurowa mogla bez problemu to rozparcelowac, w indyku nie przyjmuja na pewno :)

#23 Adler

Adler
  • 572 postów
  • Skądznad Czeskiej hranicy

Napisano 23 kwietnia 2007 - 22:00

skaldam na koniec projektu owijki na wafle w indyku i wszystko jest ok ;)

#24 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 23 kwietnia 2007 - 22:52

skaldam na koniec projektu owijki na wafle w indyku i wszystko jest ok ;)


hehe no ja owijek na wafle nie skladam ale wszystko na ''SIL-e'' i tkzw obkurcze wszystko na roto i flexo :) w indyku na pewno by to nie przeszlo jakbym wyslal do drukarni tego typu...

#25 Jaras

Jaras
  • 568 postów

Napisano 09 maja 2007 - 11:41

Ja miałem podobny problem i obeszłem go w prozaiczny sposób. Cały projekt robiłem w AI, lecz tekst (4 wiersze złożone w bloku - ok. 400 znaków) złożyłem w Indyku. Potem wystarczyło tylko ramkę tekstową copy - paste do AI i gotowe. Zachowuje całe łamanie i jest nadal tekstem !!!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych