Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Włączenie TRIM w 10.6.7 dla dysków SSD


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 arsen

arsen
  • 798 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 26 kwietnia 2011 - 14:26

Witam,
może ktoś się natknął na to:
Enable TRIM SSD in Mac OS X 10.6.7
ktoś był już może odważny? :)

#2 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 26 kwietnia 2011 - 14:54

tak, ja włączyłem

#3 arsen

arsen
  • 798 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 26 kwietnia 2011 - 15:10

tak, ja włączyłem


Zauważyłeś może jakieś problemy? z tego co widzę wersja 1.0 miała trochę błędów jak bardzo wolny start w niektórych okolicznościach itp.

#4 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 26 kwietnia 2011 - 15:19

nie zauważyłem problemów, co do startu to nie wiem, nie zwracałem na to uwagi bo prawie w ogóle go nie restartuję, używam sleepa. Stopera nie używałem :) ale wydaje mi się że startuje tak samo jak poprzednio. Aha no i ja to włączyłem zanim było to narzędzie, kopiując kexa z x.6.7 z nowych mbp - było takie howto jak to zrobić ręcznie zanim powyższe wyszło.

#5 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 kwietnia 2011 - 02:03

Ma to jedynie sens w dyskach mających TRIM, przy Sandforce nie ma większego sensu.

#6 kapen

kapen
  • 48 postów
  • SkądVancouver

Napisano 27 kwietnia 2011 - 05:02

W moim przypadku jest trochę inaczej: Zgubiłem oryginalne płytki instalacyjne do mojego MBP (takiego jak w podpisie), zassałem płytę instalacyjną od MBP 2011, wy edytowałem pliki znajdujące się na tej płycie odpowiedzialne za sprawdzenie modelu po to aby instalacja ruszyła, zainstalowałem. Obecnie posiadam kompilację Mac OS X 10.6.6 (10J3210) Darwin 10.7.1 (brak możliwości aktualizacji przez SU oraz przez Combo) Udało mi się włączyć TRIM za pomocą Trim Support Enabler 1.1 Oto co pokazuje Profil Systemu: OCZ-VERTEX2: Pojemność: 240,06 GB (240 057 409 536 B) Model: OCZ-VERTEX2 Poprawka: 1.29 Numer seryjny: OCZ-xxxxxxxxxxxxxxx Rdzenne kolejkowanie poleceń: Tak Głębokość kolejki: 32 Nośniki wymienne: Nie Napęd odłączalny: Nie Nazwa BSD: disk0 Rodzaj nośnika: Półprzewodnikowy Obsługa TRIM: Tak Typ mapy partycji: GPT (Tablica partycji GUID) Status S.M.A.R.T.: Sprawdzony Wcześniej oczywiście było Obsługa TRIM: Nie Jak dotąd nie zaważyłem żadnego spowolnienia, uruchamianie systemu w normie. W razie problemów dam znać w tym temacie P.S Sorry za mały offtop na początku posta, ale uznałem że może on mieć duże znaczenie

#7 maziboss

maziboss
  • 550 postów
  • SkądTychy

Napisano 27 kwietnia 2011 - 18:24

W moim przypadku jest trochę inaczej: Zgubiłem oryginalne płytki instalacyjne do mojego MBP (takiego jak w podpisie), zassałem płytę instalacyjną od MBP 2011, wy edytowałem pliki znajdujące się na tej płycie odpowiedzialne za sprawdzenie modelu po to aby instalacja ruszyła, zainstalowałem. Obecnie posiadam kompilację Mac OS X 10.6.6 (10J3210) Darwin 10.7.1 (brak możliwości aktualizacji przez SU oraz przez Combo)
Udało mi się włączyć TRIM za pomocą Trim Support Enabler 1.1
Oto co pokazuje Profil Systemu:

OCZ-VERTEX2:

Pojemność: 240,06 GB (240 057 409 536 B)
Model: OCZ-VERTEX2
Poprawka: 1.29
Numer seryjny: OCZ-xxxxxxxxxxxxxxx
Rdzenne kolejkowanie poleceń: Tak
Głębokość kolejki: 32
Nośniki wymienne: Nie
Napęd odłączalny: Nie
Nazwa BSD: disk0
Rodzaj nośnika: Półprzewodnikowy
Obsługa TRIM: Tak
Typ mapy partycji: GPT (Tablica partycji GUID)
Status S.M.A.R.T.: Sprawdzony

Wcześniej oczywiście było Obsługa TRIM: Nie

Jak dotąd nie zaważyłem żadnego spowolnienia, uruchamianie systemu w normie. W razie problemów dam znać w tym temacie

P.S Sorry za mały offtop na początku posta, ale uznałem że może on mieć duże znaczenie



Kapen masz stary firmware. Obecny to 1.32. Uaktualnij sobie.

#8 wojtasool

wojtasool
  • 10 postów

Napisano 28 kwietnia 2011 - 08:07

Ja też mam taki firmware ale w modelu 60GB mógłby ktoś powiedzieć jak uaktualnić firmware na macu?

#9 kapen

kapen
  • 48 postów
  • SkądVancouver

Napisano 29 kwietnia 2011 - 16:00

Ja też mam taki firmware ale w modelu 60GB mógłby ktoś powiedzieć jak uaktualnić firmware na macu?


Niestety firma OCZ pozostawiła użytkowników Maca w cieniu i nie wydali jak dotąd narzędzia do update firmware :( Specjalnie dla aktualizacji zainstalowałem Win 7 x64 - niby ściąga update firmware i aktualizuje potem restart... a firmware jest takie jakie było... nie wiem być może nie działa to na x64. Dopiero za pomocą Ubuntu 10.04 udało mi się uaktualnić do 1.33.

Oto krótki opis jak to zrobić na MBP (prawdopodobnie też na innych macach), dużo użytkowników ma z tym problemy :
- Uruchamiamy Ubuntu lub inną dystrybucje z live cd lub dysku
- ściągamy http://www.ocztechno.../fwupd_v115.tar
- rozpakować plik tak, otwieramy terminal i przechodzimy do folderu z ściągniętym programem (są tam 2 wersje 32 i 64 bitowe) i wklepujemy komendę:
sudo fwupd /dev/sda
oczywiście to tylko przykład, nasz dysk może być też pod /dev/sdb, więc przed tym należy sprawdzić np. w gparted
Uwaga jeżeli wywala nam info że dysk jest frozen lub locked usypiamy maca i budzimy go ponownie. Do aktualizacji potrzebne jest połączenie z internetem. Powodzenia

P.S. Temat powoli przeradza się w wątek dla dysków OCZ.

#10 wojtasool

wojtasool
  • 10 postów

Napisano 29 kwietnia 2011 - 16:52

Dzieki za rade, ale juz to zrobiłem. Zainstalowałem sobie na boot campie windowsa i stamtąd zaktualizowałem. Nawet dał rade zrobić update na dysku systemowym.

#11 maziboss

maziboss
  • 550 postów
  • SkądTychy

Napisano 29 kwietnia 2011 - 22:11

A mi cholera nie widzi tego dysku. tzn soft od OCZ nie widzi dysku na bootcampie. Moze dlatego ze windows jest zainstalowany na zwyklym dysku ? UPDATE: Ju zuaktualnione do 1.33 :) Nie wiem dlaczego wczesniej nie dzialalo. Teraz poszlo jak po maśle.

#12 zinger

zinger
  • 348 postów

Napisano 27 lutego 2012 - 21:15

a można aktualizować na osxie?

#13 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 28 lutego 2012 - 14:48

A można przeczytać Regulamin, szczególnie paragraf o odświeżaniu starych wątków?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych