Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

InDesign - rozcięcia w plikach PS/PDF


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 wojtgor

wojtgor
  • 560 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 kwietnia 2011 - 12:38

Witam. Pliki PS zdistilowane do PDF, maja takie przecięcia w różnych miejscach gdzie nakładają się obiekty na przeźroczystości. Jak do tej pory zawsze tłumaczyłem klientom że to w druku nie wyjdzie i tak było. Ale dzisiaj mam informacje z drukarni że te krechy wychodzą na arkuszach już na offsecie??? Czy ktoś z kolegów miał już taki przypadek i czy jest na to jakaś rada?[ATTACH=CONFIG]8530[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]8531[/ATTACH] Tak jak na załącznikach chodzi i te kreski przedzielające np w koło niebieskiego napisu "klasa", lub ta na dole po tym pomarańczowym napisem

#2 Jaras

Jaras
  • 568 postów

Napisano 08 kwietnia 2011 - 13:30

http://myapple.pl/dt...tml#post1527353

#3 wojtgor

wojtgor
  • 560 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 kwietnia 2011 - 15:12

Dzięki to jest to czego szukałem choć na razie nie podano tam rozwiązania, ale przynajmniej niejstem odosobnionym przypadkiem :)

#4 iFilip

iFilip
  • 791 postów
  • SkądGarwolin

Napisano 08 kwietnia 2011 - 16:18

Tak się dzieje, jak w drukarni otwierają plik zamknięty jakim jest PDF. Niektóre drukarnie otwierają PDF-y np. w Corelu, żeby z niego wypuszczać. Prześledź ścieżkę co się z twoim plikiem mogło dziać.

#5 yorick77

yorick77
  • 291 postów
  • SkądPoznań

Napisano 08 kwietnia 2011 - 19:33

Takie linie miałem bardzo często w plikach wypuszczanych z indyka, nigdy z quarka (on robił za to inne problemy zprzezroczystością) ale nie zdarzyło mi się, żeby przełożyło się to na druk. Tak jak apisał iFilip, może dowiedz się, w czym to otworzyli?

#6 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 08 kwietnia 2011 - 19:54

Zamiast destylować wyeksportuj z ID plik PDF zgodny ze standardem przemysłowym PDF/X1a z 2003 r. i będziesz miał spokój. Ale jak to wczytują do Corela 9-12 to nic nie pomoże. ;-) Chyba, ze zmiana drukarni...

#7 Demonik

Demonik
  • 98 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 08 kwietnia 2011 - 22:09

wojtgor, a kompatybilność z jaką wersją Acrobata masz ustawioną w ustawieniach Adobe PDF w Distillerze?? kiedyś miałem podobny problem i przestawiłem z 5.0 na 8.0 (PDF 1.7) - od tamtej pory problemy zniknęły.

#8 DiMoonn

DiMoonn
  • 258 postów
  • SkądMariew, PL

Napisano 08 kwietnia 2011 - 22:51

Tak bywa jeśli drukarnia ma stary RIP, nie obsługujący nowe standardy PDF. Trzeba spytać do jakiej wersji pdf przyjmują. Bezpiecznym wyjściem jest zrobienie postscipta i go dystylacja. Ale i tu są możliwe kłopoty, jeśli nie zrobisz prawidłowe ustawienia ps i Distillera. Absolutnie złym podejściem jest generacja plików w wersji 1.7, jeśli chodzi o offset. Mało która drukarnia ma najnowszy RIP.

#9 Demonik

Demonik
  • 98 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 09 kwietnia 2011 - 10:22

DiMoonn, nie zgodzę się z tobą. stosuję ten sposób od prawie 2 lat i nie mam problemów. moje pliki są drukowane w różnych miejscach w Polsce i za każdym razem wychodzą w druku poprawnie i przechodzą kontrolę drukarni. oczywiście na samym początku były problemy ale to już przeszłość. jeśli nie sprawdził bym tego rozwiązania po prostu bym o nim nie pisał. nie twierdzę że każda drukarnia poradzi sobie z plikami w od destylowanymi w wersji 1.7 ale z moich doświadczeń wynika że większość nie ma z tym problemów.

#10 DiMoonn

DiMoonn
  • 258 postów
  • SkądMariew, PL

Napisano 10 kwietnia 2011 - 00:31

Możesz się nie zgadzać ze mną. A producent softu ci przekona? [ATTACH=CONFIG]8553[/ATTACH]

#11 Grafik_Bydgoszcz

Grafik_Bydgoszcz
  • 44 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 10 kwietnia 2011 - 08:03

Witam wszystkich Z mojego doświadczenia wiem że linie odcięcia spowodowane są tak jak wspomnieli wcześniej koledzy spłaszczaniem przezroczystości w Rip. Bardzo często te tańsze drukarnię (stary RIP) zauważają ten błąd dopiero po wydrukowaniu zlecenia, wtedy najczęściej obwiniają grafika za złe przygotowanie plikòw. W skrajnych przypadkach, żeby sobie z tym poradzić spłaszczaja PDF w PS do TIFFa i są szcześliwi ( "panie kto tam się będzie przyglądał czy font jest z krzywej czy z piksela"). Prawda jest taka: nie chcesz mieć tych kresek masz 3 rozwiązania 1. (wersja dla rzemieślników) - podczas przygotowywania pracy w np ID nie nakładaj obrazòw z przezroczystosciami na inne elementy w pracy, a ewentualne nadane cienie do elementòw lepiej niech nie nachadza na nic innego (fonty czy zdjecia). Oczywiście z tego można przygotować najwyżej ulotkę A5 lub inne wydanie na styl prasowy dlatego... Wersja 2. (dla odważnych) po wypchnieciu PDF spłaszcz przezroczystości w Acrobacie (3 klikniecia myszka). Powiedzmy ze w 80% przypadkòw działa. Niestety nie jest to profesjonalny sposòb i czasami jakieś kreski zostają. Dzieje się tak bo do takich zadań ( jak spłaszczanie przezroczystości) został stworzony RiP, Acrobat radzi sobie na tyle na ile potrafi. Wersja 3 (IMO- najbezpieczniejsza) oddawaj prace do sprawdzonych drukarni (które nie oszczędzają na jakości i na inwestowaniu w sprzęt). Zawsze pros o pojedynczy wydruk po przejściu przez ich RIPa ( podpisany ) już wtedy można wyłapać błędy RIPa. Nie dawaj sobie wmówić ze to twój błąd. Błędy powstają w proc. RIP czyli w drukrani. Pozdrawiam

#12 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 10 kwietnia 2011 - 13:44

@Grafik_Bydgoszcz bzdury opowiadasz! RIP jest urządzeniem/oprogramowaniem służącym do przetwarzania znormalizowanych plików PS lub PDF/X na jednobitową grafikę zrastrowaną w określonej rozdzielczości i liniaturze oraz dalszego podawania materiału na naświetlarkę. Plik wejściowy musi być zgodny ze standardem przemysłowym dla poligrafii. Z tym standardem zgodne są TIFF, PS i PDF/X. Pliki PDF to dokumenty Acrobata i i w nim mają być przetwarzane. Możesz w nich umieścić animacje flash, skrypty JSX, hyperlinki, muzykę filmy, elementy interaktywne itd. Dla RIP-a są to elementy nadmiarowe. Dlatego stosowanie PDF/X 1a gwarantuje bezpieczeństwo produkcyjne bo wszystkie wcześniej wymienione śmieci zostają wywalone a przezroczystości spłaszczone do wskazanej rozdzielczości. Nie wpuszczaj ludzi w maliny pisząc, że problemy wynikają z winy RIP-a bo tak nie jest. Jeśli nie dostarczysz pliku zgodnego ze standardem to zdajesz się na loterię jakościową i prawdopodobieństwo strat finansowych a co najgorsze niedotrzymanie terminów. Jak chcesz się sądzić z drukarnią o zwalony nakład to sąd powołuje rzeczoznawcę który sprawdza czy przesłane pliki validują się jako zgodne z PDF/X, czy w umowie zlecenia druku miałeś zamówiony preflight i przygotowanie plików do druku. Jeśli nie, to sąd orzeknie Twoją winę i obciąży kosztami postępowania, ekspertyz. Drukarnia może domagać się zwrotów kosztów ich prawnika. Masz stratę finansową, niezadowolonego klienta i lecisz na czarną listę drukarń.

#13 Grafik_Bydgoszcz

Grafik_Bydgoszcz
  • 44 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 10 kwietnia 2011 - 19:35

Śfieży Nie będę się z tobą spierał w technicznych zagdnieniach bo to nie ten wątek, ale z przyjemnością bym się z tobą spotkał i podyskutował. Oczywiscie masz rację, ale w praktyce podczas rastrowania obrazu następuje programowe spłaszczenie przezroczystosci, którego efekty bywają rożne. Sam pracuje w dużej drukarni i tylko z mojego doświadczenia wiem że to my odpowiadamy za efekt końcowy, dużych klientów nie interesuje przez jakie etapy przechodziły pliki, widzi co jest wydrukowane i do druku ma pretensje. Prywatnie natomiast odajac pliki do swiecenia, jedna drukrnia zgłosi ze pliki są uszkodzone bo wywala im błędy przy pliku,a rok pòźniej dokładnie te same pliki inna drukarnia robi to bez żadnych problemów. Fajnie ze piszesz o PDF/x itd, chciałbym żeby większość ludzi w naszej branży używała tych standardów. Ale po 10 latach sam dostałem 3 razy pliki zapisane w tym standardzie, a sam oddając takie do swiecenia słyszę przerażenie w słuchawce i teks w stylu "PDFx eeee, nie dziękujemy wolimy PDFa 1.5 z fontami w krzywych, i obrazki w cmyku" .... Słyszac coś takiego załamuje ręce i zastanawiam się kiedy coś spapraja. Serdecznie pozdrawiam i trzymam kciuki żeby coś się w naszej branży zminiło bo narazie Zalewają nas samozwańczy graficy Po kursie Corela PS. Śfieży pracujesz może na ArtPro lub Esko? Potrzebuje pomocy ale na inny wątek

#14 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 10 kwietnia 2011 - 21:09

Śfieży
Oczywiscie masz rację, ale w praktyce podczas rastrowania obrazu następuje programowe spłaszczenie przezroczystosci, którego efekty bywają rożne.

I tu podstawowy błąd, bo w PDF/X 1a nie ma przezroczystości. Są spłaszczane ustawieniem flattenera zdefiniowanym przez użytkownika. Domyślne ustawienie HiRes to 300 PPI ale można je zmienić np. na 400 PPI jeśli jest ku temu uzasadnienie (np. linatura 195 LPI).
Użytkownik widzi co wysyła i nie ma wtedy zaskoczenia, że coś zrastrowało sie nie tak.

Śfieży pracujesz może na ArtPro lub Esko? Potrzebuje pomocy ale na inny wątek

To może odezwij się na priv.

#15 DiMoonn

DiMoonn
  • 258 postów
  • SkądMariew, PL

Napisano 12 kwietnia 2011 - 00:15

Koledzy! Myślę że: 1. Standardy PDF/x jednak rozwijają się, i są nowe, które zawierają i przezroczystości i layery 2. Drukarnia nie ma obowiązku mieć najnowszy RIP zgodny z najnowszym standardem PDF 3. Obowiązkiem grafika/DTPowca jest wyjaśnienie w drukarni specyfikacji PDF i nie tylko zgodność z PDF/x a różne inne parametry, np profil 4. Czasem klient niestety nie wie, gdzie będzie drukował twoją prace Ergo - najbezpieczniej przy braku kontaktu z drukarnią generować PDF najstarszej specyfikacji. Pomijam inne wątki, np pasery, profil, wielkość spadów, rodzaj papieru/nośnika i tp.

#16 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 12 kwietnia 2011 - 08:34

Koledzy! Myślę że:
1. Standardy PDF/x jednak rozwijają się, i są nowe, które zawierają i przezroczystości i layery

Mylisz standard przemysłowy dla poligrafii jakim jest PDF/X ze standardem archiwizacji danych PDF/A.
W najnowszych wersjach PDF/X dopuszcza się przezroczystości choć ich nie zaleca. Maszynie drukarskiej przezroczystości nie pomogą w żaden sposób.

3. Obowiązkiem grafika/DTPowca jest wyjaśnienie w drukarni specyfikacji PDF i nie tylko zgodność z PDF/x a różne inne parametry, np profil

Graficy z reguły nie biorą pod uwagę nawet rodzajów papieru a co dopiero profili ICC. ;-)
Papier jest dla nich biały i tyle. A czy matowy czy błyszczący to zmartwienie drukarni. ;-) (nawet jak to jest reklma do "Pulsu biznezu" czy na żółte lub zielone strony w "Rzepie" ;-)

4. Czasem klient niestety nie wie, gdzie będzie drukował twoją prace
Ergo - najbezpieczniej przy braku kontaktu z drukarnią generować PDF najstarszej specyfikacji.
Pomijam inne wątki, np pasery, profil, wielkość spadów, rodzaj papieru/nośnika i tp.

Właśnie PDF/X 1a jest takim najmniejszym wspólnym mianownikiem dla ogółu drukarni offsetowych, roto czy flexo. Jeśli nie mam pewności co do miejsca druku a klient jest nie kumaty to wolę nie ryzykować i daję mu pliki PDF/X 1a oraz wydrukowane certyfikowane proofy lub cromalin/matchprint. Klient odbierając pracę z drukarni widzi co miał dostać i może porównać. Zwłaszcza gdy widział gdzie i jak była przygotowana praca (kalibrowane monitory, certyfikowny proof, referencyjne oświetlenie itd.).

#17 wojtgor

wojtgor
  • 560 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 kwietnia 2011 - 16:21

Panowie ja już próbowałem dyskutować w kilku drukarniach i mam zawsze taką odpowiedź - "Panie ale tu jakieś kreski widać tak czyn nie?". Jednak po przekonaniu panów że to tylko w podglądzie drukowało się idealnie, aż tu nagle kreski wyszły na maszynie, dobrze że drukarz przytomny zatrzymał poleciał do kierownika. Pliki puki co wypuściłem poprzez exsport do PDF w wersji do druku, kresek nie widać i ponoć  w druku dobrze wyszło. Mimo to boje się tak przygotowywać pliki, od kilkunastu lat robiłem pliki PS potem distilowałem i było ok, ale coraz częściej zaczynam mieć problem z tym, pewnie też ma na to wpływ że więcej wodotrysków się umieszcza na stronach :) Muszę poczytać o tym PDF/X, ale wiem że w jednym wydawnictwie kobita tak przygotowywała pliki a teraz ja poprawiam bo w drukarni nie chcieli tego, i musze kręcić ps i potem pdf

#18 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 12 kwietnia 2011 - 19:57

A myślisz, że wszystkie drukarnie zatrudniają specjalistów prepress z wysokimi kwalifikacjami? Są takie które biorą każdy możliwy plik (może być nawet z PowerPointa) i ładują do Corela 9 na pececie z niego robią impozycję do PS i to destylują ustawieniem "Press", bo taki sobie "workflow" wymodzili w 1998 roku i zawsze było dobrze... ;-) Ja się już nie dziwię nawet wizytówkom drukowanym z bitmapy 300 PPI (choć drukarnia dostała plik w krzywych). ;-)

#19 Zuo

Zuo
  • 191 postów

Napisano 25 kwietnia 2011 - 14:01

A ja mam pytanie, czy wszystko NA PEWNO było w CMYKu?

#20 Loti

Loti
  • 801 postów
  • SkądWro

Napisano 25 kwietnia 2011 - 17:09

Przestrzeń Cmyk, RGB czy LAB nie ma nic do rzeczy. Poskładaj kilka obiektów z przezroczystościami i/lub mieszaniem warstw a rozcięcia w pliku gwarantowane. Wystarczy produkcyjnego pedofila otworzyć w Ai czy Pit-stopie.

#21 Zuo

Zuo
  • 191 postów

Napisano 25 kwietnia 2011 - 18:45

Przestrzeń Cmyk, RGB czy LAB nie ma nic do rzeczy.

Jeśli część napisów i obiektów jest z RGB, a cześć z CMYKa to masz zapewnione efekty specjalne, chyba, że w opcjach Indyka masz automatycznie ustawione konwertowanie do CMYK. I to najlepiej do euroscale uncoated v2 w profilu (i bez jego dołączania), co zresztą i tak niewiele ma do rzeczy, bo drukarnie narzucają sobie własne profile zależnie od posiadanych maszyn, ale przynajmniej podgląd wygląda tak jak powinien na skalibrowanym monitorze.
Poza tym jest jeszcze jedna opcja, dodanie niechcący obrysu nie tam gdzie trzeba. Najlepiej generować z Acrobacie5. Bo jeśli puści się PDFa do druku przez Acrobata i Distilera a na podglądzie nic nie ma, to nie ma prawa nic wyjść.

#22 iFilip

iFilip
  • 791 postów
  • SkądGarwolin

Napisano 18 czerwca 2011 - 17:07

I to najlepiej do euroscale uncoated v2 w profilu (i bez jego dołączania), co zresztą i tak niewiele ma do rzeczy, bo drukarnie narzucają sobie własne profile zależnie od posiadanych maszyn, ale przynajmniej podgląd wygląda tak jak powinien na skalibrowanym monitorze.


Dawno takich bzdur nie czytałem...

#23 Zuo

Zuo
  • 191 postów

Napisano 18 czerwca 2011 - 17:54

Nie każdy uczy się z tutoriali, ja doświadczenie zdobywałam stojąc przy maszynie i pilnując kolorów, rozmawiając z drukarzami w dobrych drukarniach pracujących na porządnych maszynach :)

#24 iFilip

iFilip
  • 791 postów
  • SkądGarwolin

Napisano 19 czerwca 2011 - 13:02

Teoria i praktyka powinny iść w parze, a nie każde swoją drogą.

#25 margiel

margiel
  • 640 postów

Napisano 12 lipca 2011 - 10:26

Mam problem z rozcinaniem bitmap przy wypuszczaniu PDFa z illustratora. Plik sklada sie ze splaszczonej bitmapy (psd) oraz kilku kresek wykrojnika w wektorach (standardowo jakis panton, overprint). Wypuszczam PDF przez "print to" i wychodzi posiekana bitmapa z przesunieciami / kreskami :( Jak wypuszczam ps to nadal ten sam klopot. Co dziwne, dzieje mi sie tak od niedawna. Od lat przygotowywalem tak pliki, ktore drukowaly sie w drukarniach w calym kraju i poza nim, a nagle jakies szopki... Co sie moglo zrobic? Widze, ze chyba dzieli bitmape gdy nie jest "sflatowana", nawet jesli ma zmergowane warstwy do jednej. Mimo wszystko dziwne, bo juz wiele razy wypuszczalem do druku PDFy z plikow, gdzie psd zalinkowany do illustratora mial warstwy.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych