Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

zmiana IMEI - po co?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 zdzisuaf

zdzisuaf
  • 28 postów

Napisano 10 marca 2011 - 17:59

Witam serdecznie, Znalazłem na net'cie informację na temat możliwości zmiany numeru IMEI w iPhone 4... W jakim celu takie coś robić? Przecież to chyba jest nielegalne..? No to po co?

#2 Michał Kubowicz

Michał Kubowicz

    MyApple Team


  • 2 022 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 marca 2011 - 18:00

Zmiana imei jest w Polsce jak piszesz wyżej nielegalna, w związku z tym nie otrzymasz na tym forum informacji na ten temat.

#3 Stivo

Stivo
  • 1 232 postów
  • SkądWarsaw, Poland, Poland

Napisano 10 marca 2011 - 18:41

Chyba nie trudno się domyślić. Od razu takiego delikwenta skierowałbym na komisariat ze znaleziskiem bądź mu pomógł dając właśnie taką wypowiedź wydrukowaną odpowiedniemu Panu. A Oni w kilka minut znajdą Cię po IP i poprosisz o łagodny wymiar kary.

#4 pidipius

pidipius

    iOS Developer

  • 571 postów
  • SkądKatowice

Napisano 10 marca 2011 - 19:59

@Michał Kubowicz Możesz to poprzeć podstawą prawną?

#5 zdzisuaf

zdzisuaf
  • 28 postów

Napisano 10 marca 2011 - 20:02

chyba nie czytacie wyraźnie ludzie! ja się pytam PO CO się to robi, a nie JAK się to robi? sposoby zmiany IMEI są wytłumaczone na innych stronach (wystarczy wygooglować "zmiana IMEI iPhone"), ale tłumaczenia w jakim celu się to robi nie znalazłem... i stąd moje pytanie. i wydaje mi się, że jeśli ktoś poda odpowiedź na pytanie, to nie będzie to jednoznaczne z tym, że popełniał to przestępstwo :) no, ale może się mylę...

#6 Michał Kubowicz

Michał Kubowicz

    MyApple Team


  • 2 022 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 marca 2011 - 20:05

@Michał Kubowicz
Możesz to poprzeć podstawą prawną?


"Kodeks karny (art. 270 § 1 k.k.) przewiduje możliwość karania za przerobienie numeru IMEI przez osobę nieuprawnioną, traktując aparat telefoniczny trwale oznakowany numerem IMEI jako dokument (zapisany nośnik informacji). Warunkiem niezbędnym do wymierzenia kary jest jednak ustalenie, że sprawca działał w zamiarze bezpośredniego użycia tak przerobionego telefonu jako autentycznego.
Drugą możliwością nałożenia kary (art. 306 k.k.) jest przyjęcie, że sprawca usuwa, podrabia lub przerabia znak indentyfikacyjny urządzenia, albowiem przypisany do telefonu komórkowego numer IMEI jest jego znakiem identyfikacyjnym."

#7 pidipius

pidipius

    iOS Developer

  • 571 postów
  • SkądKatowice

Napisano 10 marca 2011 - 20:16

@zdzisuaf:
Tutaj niektórzy są (zauważalnie) fanatycznie uprzedzeni do pytań na takie i podobne tematy. Po prostu się tym nie przejmuj.
A jeżeli chodzi o zmianę IMEI - najszybciej nasuwa się przykład złodzieja, który w obawie przed blokadą telefonu po IMEI właśnie (przez operatora) dokonuje tej zmiany.
Można też zmienić IMEI dla kaprysu, ale to zupełnie inna sprawa.

---------- Wpis dodano o 20:16 ---------- Poprzedni wpis dodano o 20:10 ----------

"Kodeks karny (art. 270 § 1 k.k.) przewiduje możliwość karania za przerobienie numeru IMEI przez osobę nieuprawnioną, traktując aparat telefoniczny trwale oznakowany numerem IMEI jako dokument (zapisany nośnik informacji). Warunkiem niezbędnym do wymierzenia kary jest jednak ustalenie, że sprawca działał w zamiarze bezpośredniego użycia tak przerobionego telefonu jako autentycznego.
Drugą możliwością nałożenia kary (art. 306 k.k.) jest przyjęcie, że sprawca usuwa, podrabia lub przerabia znak indentyfikacyjny urządzenia, albowiem przypisany do telefonu komórkowego numer IMEI jest jego znakiem identyfikacyjnym."


Kopiuj wklej to jedno, a rozumienie tekstu to drugie.
Zwracam uwagę, że trzeba ustalić zamiar - to po pierwsze.
A po drugie - to tylko interpretacja jednego z prokuratorów.
Jakbyś przeczytał ten paragraf to zauważyłbyś, iż explicite nie pada tam termin IMEI, który jest zdefiniowany w prawie telekomunikacyjnym bardzo dokładnie.
Na przyszłość - jeśli coś cytujesz - sprawdź :)
Pozdrawiam

#8 Michał Kubowicz

Michał Kubowicz

    MyApple Team


  • 2 022 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 marca 2011 - 20:21

@pidipius, sprawdziłem, wiem co tam jest napisane. Warto zauważyć, że interpretacja prokuratora została wykonana na podstawie prawa obowiązującego w innych państwach europejskich - Zmiana IMEI a prawo w europejskich krajach - TELEPOLIS.PL.

I przeczytałem, nie martw się, że nie czytam tego co wklejam. Z rozumieniem tekstu też nie mam problemów. Rozmawiałem ze znajomym prawnikiem, który ma hopla na punkcie telefonii komórkowej, on również przychyla się ku mojej opinii.

#9 arti804

arti804
  • 31 postów
  • SkądGoleniów PL

Napisano 10 marca 2011 - 22:32

no dokladnie czlowiek sie tylko cos zapytal i odrazu jazda;p hehe troche przesadzacie:) sami policjanci hehe:wink: troche dystansu:idea:

#10 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 10 marca 2011 - 22:51

Nawyki z czasów gdy byliśmy z ZOMO.

#11 myszkoo

myszkoo
  • 49 postów

Napisano 14 marca 2011 - 17:51

chyba nie czytacie wyraźnie ludzie! ja się pytam PO CO się to robi, a nie JAK się to robi? sposoby zmiany IMEI są wytłumaczone na innych stronach (wystarczy wygooglować "zmiana IMEI iPhone"), ale tłumaczenia w jakim celu się to robi nie znalazłem... i stąd moje pytanie. i wydaje mi się, że jeśli ktoś poda odpowiedź na pytanie, to nie będzie to jednoznaczne z tym, że popełniał to przestępstwo :) no, ale może się mylę...


Sprawa wygląda tak ze jeśli zgubisz telefon lub ci go ukradną możesz zblokować urządzenie po nr. IMEI dzwoniąc do operatora sieci. wtedy taki tel. może służyć jedynie jako nośnik danych u szczęśliwego znalazcy lub złodzieja. Ze zblokowanego telefonu nie da się odbierać ani wykonywać połączeń lub sms. Telefon zblokowany przez siec w Polsce może działać w innym kraju i odwrotnie.

Kilka miesięcy temu zgubiłem Iphona 3gs. Zadzwoniłem do operatora sieci i telefon został zblokowany. Po tygodniu znalazłem go lecz niestety blokada IMEI nie może być cofnięta. Mieszkam w UK i Iphone tu nie działa ale w Polsce smiga normalnie.

Telefon jest mój (nie kradziony czy znaleziony) a IMEI w legalny sposób w nim nie mogę zmienić.

#12 adamch

adamch
  • 497 postów

Napisano 14 marca 2011 - 18:34

Tak w ogole to IMEI szlo zmienic chyba tylko w iPhone 2G, wydaje mi sie, że w 3G juz takiej opcji nie bylo. Na pewno nie da sie w 3GS i 4.

#13 myszkoo

myszkoo
  • 49 postów

Napisano 15 marca 2011 - 11:32

Nie próbowałem zrobić tego w nielegalny sposób wiec nie wiem czy to możliwe ale legalnie nawet we własnym telefonie nie ma szans na zdjęcie blokady lub zamianę IMEI.

#14 adamch

adamch
  • 497 postów

Napisano 15 marca 2011 - 21:28

Ja także nie próbowałem; jak sie dawno, dawno temu programem ZiPhone sciagalo simlocka z iPhone'a 2G, to była tam opcja zmiany IMEI, choć nigdy się w to nie bawiłem, bo i po co. Moze mistrzowie z devteam by umieli, ale obecnie nie ma już ogólnodostępnego narzędzia do zmiany.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych