Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Illustrator CS5 – jak zaznaczyć zmaskowany obiekt w trybie outline?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bombee

Bombee
  • 198 postów
  • SkądW-wa Zacisze

Napisano 09 lutego 2011 - 12:25

Jestem po w miarę świeżej przesiadce na CS5 i ciągle mnie zaskakuje różnymi dziwnymi „udogodnieniami”. Najnowsze „usprawnienie” na jakie natrafiłem opiszę poniżej – może ktoś z Was wie jak to obejść. No więc tak: utwórz sobie nowy dokument, nastepnie narysuj jakiś obiekt i załóż na niego mniejszą maskę (menu –> clipping mask –> make, lub skrót: japco+7). 1. W trybie Preview, czarną strzałeczką po zaznaczeniu naszego zmaskowanego elementu przesuwa się nam cały obiekt razem z maska – i tutaj jest wysztko OK. 2. W trybie Preview, białą strzałeczką można zaznaczyć albo obiekt albo maskę i przesuwać je niezależnie od siebie – i tutaj też wszystko jest OK. 3. W trybie Outline, czy to białą strzałeczką czy czarną nie mogę zaznaczyć samego obiektu. Mogę zaznaczyć maskę – czarną strzałką przesuwam maskę razem z obiektem, a białą strzałką przesuwam samą maskę – no i tutaj jest ZONK. Bo jak zaznaczyć w trybie Outline sam obiekt? Może ktoś wie gdzie to zmienić? W preferencjach nigdzie nie znalazłem takiej opcji. W poprzednich wersjach CS-a nie było takiego problemu. W moim wypadku mam plik w którym mam kilkanascie większych i mniejszych obiektów na sobie zmaskowanych ramkami tej samej wielkości (jedno nad drugim) a w dodatku wszystko na jednej warstwie. Chciałem sobie zaznaczyć w trybie Outline wszystkie duże obiekty czarną strzałką i przenieść na inna warstwę no i nie mogę :???: Nie ma co - panowie programiści z Adobe mają u mnie duuuuże piwo są swoja „kreatywność”.

#2 Demonik

Demonik
  • 98 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 09 lutego 2011 - 15:40

w trybie outline klikasz czarna strzałka dwukrotnie w maskę i wchodzisz w tryb grupy. wtedy możesz przesuwać sobie obiekt maskowany.

#3 Bombee

Bombee
  • 198 postów
  • SkądW-wa Zacisze

Napisano 09 lutego 2011 - 16:45

No dobra, ale ja mam wyłączony dwuklik, bo mnie to irytuje.
Zresztą, troszkę źle sformułowałem ostatnie zdanie w pkt. 3.
Powinno ono brzmieć: jak zaznaczyć w trybie Outline obiekt razem z maską?
Plik wygląda tak:
Dołączona grafika

Chciał bym zaznaczyć tak jak to jest na tym obraku: czarna strzałką zlinkowane elementy (one są wszystkie pomaskowane) i przenieść je na inną warstwę nie ruszając tekstów.

#4 cubasz

cubasz
  • 1 636 postów
  • SkądSzczotkolm - Wawa

Napisano 09 lutego 2011 - 16:54

aaaa..yyy... nie mozesz przenieść czy skopiować razem z tekstami i potem wywalić sam tekst? znaczy mnie tez ciekawi samo rozwiazanie jak to zrobic, zeby bez tekstu ale moze chwilowo sie nie da? jesli sie mądrzę to sorka...

#5 Bombee

Bombee
  • 198 postów
  • SkądW-wa Zacisze

Napisano 09 lutego 2011 - 17:14

cubasz tak właśnie mam w tech chwili – na jednej warstwie wszystko. Niestety – teksty są w krzywych no i niektóre są zgrupowane a niektóre są pojedyńcze. Opakowań jest kilka i jest męczące ręczne wywalenie. Gdybym mógł przenieść wszystkie polinkowane i zmaskowane pliki na inną warstwę, to bym ją sobie wyłączył tę z tekstami i by było po kłopocie.
Zresztą, prawdopodobnie w przyszłości przyda się wiedza jak szybko zaznaczyć kilka takich zmaskowanych plików.

#6 cubasz

cubasz
  • 1 636 postów
  • SkądSzczotkolm - Wawa

Napisano 09 lutego 2011 - 19:16

no jak teksty w krzywych to komplikuje. ech... spytam kumpla, moze wie. kolega napisal: moja podpowiedź brzmi: roletka "layers" - dla polskich użytkowników komputera "warstwy" tam, używając rozumu i myszki, można przenosić obiekty nie zaznacząc ich w obszarze roboczym.

#7 Bombee

Bombee
  • 198 postów
  • SkądW-wa Zacisze

Napisano 10 lutego 2011 - 10:18

No spoko – ale jeśli moja paleta Layers wygląda tak jak poniżej?
Zresztą, chodzi mi o szybką i bezproblemową edycję dokumentu a nie zabawę z warstwami.
Dokumentów jest kilka i w każdym zabawa z taka paletą to pomyłka – oczywiście chodzi mi o sam program a nie o radę Twojego kolegi.
Powinno być to rozwiązane jak do tej pory, a nie kombinacjami. Tam mi się przynajmniej wydaje.

Dołączona grafika

#8 George Stark

George Stark
  • 242 postów

Napisano 16 lutego 2011 - 01:23

Hej, a ja zadam jeszcze jedno pytanie dotyczące Ill żeby nie zakładać nowego wątku. Dlaczego format B5 w InDesignie wynosi 176x250mm a w Illustratorze 182x257mm?

#9 lukasievic

lukasievic
  • 14 postów

Napisano 24 czerwca 2011 - 00:29

george stark - sorry - ale to jest chyba watek na inna dyskusje... bombee - wybacz bo albo czegos nie rozumiem albo nieuwaznie sledze watek - ale czy nie jest tak, ze skoro masz taki dokument z taka iloscia obiektow na jednej warstwie - nie zazdroszcze - to zaznaczajac tak, jak w zalaczonej przez Ciebie prefce wyciagasz obiekty z roznych szeregow? tzn czy nie jest istotne co nad czym sie znajduje? czy wyciagajac maski/obiekty w ten sposob jak mowiesz i przenoszac je na osobna warstwe nie stanie sie tak, ze nagle zakryjesz obiekty lezace pod/nad nimi? zrobilem eksperyment o ktorym wspominasz, na jednej wasrwteie narysowalem kilka prostokatow i nalozylem na nie kilka masek, przeszedlem w tryb outline i u mnie wszystko dziala bez zarzutu - z ta drobna roznica, ze zeby zaznaczyc samo obiekt w tym trybie musisz kliknac biala strzalka w jego srodek a potem z shiftem wybierac w ten sposob nastepny - ja tak zaznaczylem same obiekty i dowolnie nimi nawigowalem podczase kiedy maski pozostaly na swoich pozycjach - tylko ze to byly 3 obiekty i nietrudno bylo mi znalezc ich miejsce, w Twoim przypadku.... no coz... czy to jakos pomoglo? cz od chwili wpisu znalazles wlasciwe rozwiazanie bo jesli jest lepsze to tez bym je poznal ;) pozdro

#10 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 24 czerwca 2011 - 22:46

Ponieważ grupa programistów pracująca w ramach outsourcingu nad rozwojem AI użyła kiedyś japońskiego standardu przemysłowego.
Format arkusza – Wikipedia, wolna encyklopedia
Gdyby Adobe teraz to zmieniło mogły by się posypać (podobno) wszelkie dotychczas utworzone dokumenty.
To akurat jest elementarna cześć szkolenia Prepress, gdzie omawiane są również azjatyckie i amerykańskie (SWOP) normy druku.
Jest rzeczą oczywistą, że przygotowując publikację sprawdza się gdzie i jak będzie ona drukowana, więc nie stanowi to "problemu nie do ominięcia".




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych