Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Temat pracy inżynierskiej - dla informatyka.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 stolik

stolik
  • 396 postów
  • SkądKatowice, Poland, Poland

Napisano 11 stycznia 2011 - 14:22

Witajcie, za rok mam obronę, a już muszę podjąć temat pracy. Niestety cały czas kombinuję co mogę wziąć. Interesuje mnie technologia aplikacji internetowych - bazodanowych: PHP/JSP/JAVA/AJAX + MySQL. Nie mam pojęcia co mógłbym dość oryginalnego zrobić w tym temacie. Serwisy internetowe typu sklep, forum, czat odpadają. Miałem temat praktycznie wybrany - Ataki na serwery SQL - SQL injection ale odpada - nie podołam technicznie. Mam do Was prośbę o propozycje, sugestie do mojego tematu obrony.

#2 greg_redditch

greg_redditch
  • 97 postów
  • SkądBirmingham

Napisano 11 stycznia 2011 - 14:59

Moze próba stworzenia polskiego Facebooka ... ?? Moze się udać, a przy okazji może się okazać dobrym pomysłem na przyszły biznes ... :)

#3 goodall

goodall
  • 369 postów

Napisano 11 stycznia 2011 - 15:03

to był żart, prawda?

#4 pkobierecki

pkobierecki
  • 1 239 postów

Napisano 11 stycznia 2011 - 15:46

może "wykorzystanie aplikacji iTunes do ataków terrorystycznych" Przynajmniej w licencji iTunes jest napisane, żeby tego nie robić :)

#5 Riddle

Riddle
  • 1 631 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 11 stycznia 2011 - 15:58

AJAX, czyli programowanie za pomocą domowych środków czystości. 20 mililitrów treści GRATIS! A tak na poważnie, to niestety nic poza ekstraordynaryjnie ordynaryjnymi pomysłami typu ewolucja, porównanie, popularność i wykorzystanie na świecie nie przychodzi mi do głowy.

#6 grzes_l

grzes_l
  • 3 397 postów
  • SkądGdynia

Napisano 11 stycznia 2011 - 16:18

Tematu Ci nie wymysle ale: 1. Wybierz sobie temat, ktory Cie czegos nauczy, zebys nie czul ze czas poswiecony pracy inzynierskiej jest czasem straconym. I tak musisz ja zrobic, wiec zamiast robic cos bez sensu i latwego to wykorzystac okazje. 2. Pamietaj, ze cokolwiek zrobisz w pracy inzynierskiej, bedzie nalezalo do uczelni, wiec nie szalej z orginalnymi pomyslami. Stworz na przyklad modul autoryzujacy wejscie na portal wewnetrzny firmy. Nic specjalnego a przydatne i sie powinienes czegos nauczyc.

#7 netruner

netruner
  • 564 postów
  • SkądKraków

Napisano 11 stycznia 2011 - 18:47

Ja zrobiłem z na swoją pracę grę webową :). Temat zaskoczył wszystkich i nie mieli pytań :).

#8 stolik

stolik
  • 396 postów
  • SkądKatowice, Poland, Poland

Napisano 11 stycznia 2011 - 19:54

Ja zrobiłem z na swoją pracę grę webową :). Temat zaskoczył wszystkich i nie mieli pytań :).


Jaką, jaką ? :P
Jakiś MMORPG ? :D

Riddle
Zastanawiam się także nad tematem porównania wydajności framweorków php(Cake, Symfonia, Zend)... Na razie coś takiego mi wskoczyło...

grzes_l
Dokładnie zgadzam się z Tobą... chcę coś wybrać, gdzie nauczę się czegoś nowego

"Stworz na przyklad modul autoryzujacy wejscie na portal wewnetrzny firmy. " - Coś więcej proszę napisz o tym, na razie nic mi to nie mówi.

#9 netruner

netruner
  • 564 postów
  • SkądKraków

Napisano 11 stycznia 2011 - 20:18

Więc do pracy inżynierskiej napisałem aearth.pl ( jednak ona już nie istnieje :) ), na bazie doświadczeń zrobiłem Street Racer - Nielegalne Wyścigi Uliczne - Gra Online - MMORPG :) . Właśnie dlatego że większość jakieś sklepy czy wypożyczalnie robiła to nie byli przygotowani na takie coś :)

#10 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 11 stycznia 2011 - 20:26

nie wiem jak u ciebie, u nas prace inżynierskie były mocno praktyczne (nie tyle zbadanie czegoś, a stworzenie jakiegoś produktu)

więc jeżeli interesuje ciebie serwisów webowych - to zastanów się jaki serwis webowy mógłby być przydatny - dla uczelni, dla studentów, dla ciebie (niekoniecznie dla wszystkich jednocześnie oczywiście).

my kiedyś robiliśmy system zbierający dane o konsultacjach, zapisu na nie, z uwzględnieniem kalendarza akademickiego.
jak za mało to zawsze można dodać do tego zajęcia prowadzących (ot, żeby wiedzieć gdzie kogo i kiedy można znaleźć na uczelni)

u nas np. studenci sami zapisują się na poszczególne zajęcia (dostajemy zazwyczaj kosmicznie nieczytelne siatki) to zrobiłem swojego czasu układaczkę planu Układacz planu 2000 - chciałem na pracy inżynierskiej to rozwinąć, ale niestety nie byłoby opcji integracji tego z tym co jest na uczelni, więc nie chcieli żebym robił sztukę dla sztuki.

były też tematy w stylu last.fm ale dla programów w telewizji (czyli miało podpowiadać interesujące nas programy), czy wyciąganie/dodawanie danych do obrazków (geotaging, etc., ogólnie jakaś ontologia)

pytanie co możesz i co chcesz zrobić.

#11 grzes_l

grzes_l
  • 3 397 postów
  • SkądGdynia

Napisano 11 stycznia 2011 - 21:09

Taki pomysl zeby przy okazji BD troche lyknac bezpieczenstwa i szyfrowania. Uzytkownik, by wejsc musi sie zalogowac, wiec musisz mu to umozliwic, czyli sprawdzic usera, zaczytac passw. itp.

#12 apl_from_pl

apl_from_pl
  • 137 postów
  • SkądGreather Poland

Napisano 11 stycznia 2011 - 21:18

A może edytor plików XML w formie tabeli, via WWW oczywiście? Fajny, ciekawy pomysł, no i na pewno nie łatwy to powtórzenia. Ponadto może się przydać w przyszłości. Forma wykonania też nie taka trudna. Posiedzieć trochę trzeba, ale przy czym nie :wink: Zdecydowana większość programów i aplikacji do edycji plików XML, otwiera je tekstowo i latasz po kodzie. Możesz zrobić fajną aplikację WWW edytującą pliki XML w układzie tabeli.

#13 ex3v

ex3v

  • 1 884 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 11 stycznia 2011 - 22:30

Ja mam podobny kierunek studiów, jeżeli nie taki sam - informatyka o specjalizacji bazy danych. Wśród moich kumpli 99% pisało prace praktyczne, tj "projekt i implementacja systemu takiego i takiego". Pomysłów jest dużo, ale jeżeli żadnego nie masz, to proszę bardzo - system wspomagający zarządzanie godzinami jazd szkoleniowych kursantów w szkole nauki jazdy. Żeby z kalendarzami było, możliwością rezerwacji przez net, możliwością rejestracji przez Panią Krysię, możliwością drukowania raportów pracy dla pracowników i raportów postępu kursantów itp... :) Jeżeli do tego doda się kilka fajnych ficzerów, to praca na 5+.

#14 stolik

stolik
  • 396 postów
  • SkądKatowice, Poland, Poland

Napisano 12 stycznia 2011 - 10:24

Roberto
Pomysł bardzo dobry lecz odpada... - Rok temu gostek zrobił coś podobnego dla mojej uczelni, może nie aż tak rozbudowanego ale pomysł wykorzystany.

grzes_l
Hmmmmm... czy to nie zbyt banalny pomysł ? Przedstawić algorytmy kryptografi np połączyć MD5 z jakimś uniksowym + do tego weryfikacja na meila... Tak to widze...

tomasz.filipiec
Fakt napisać GUI w postaci tabeli do plików XML to jest coś... nigdzie nie spotkałem tego, tylko też sądze że praca moze być dość trywialna. Roboty z silnikiem na 2, góra 3 dni... potem to dopieszczać przez kolejne miesiące ;] Zastanowię się.

ex3v
Twój pomysł jest dla mnie najbardziej "przyjazny" - rozbudować takie coś - to już jest coś, heh. A w zasadzie chciałem napisać jakąś tego typu aplikacje. Jeszcze sie zastanawiałem nad systemem bazodanowym dla hotelarstwa, w C# lub w PHP - Takie cos z rezerwacją miejsc, fakturowaniem itp, sratatata. Promotor powiedział mi że to już było rok temu na obronie.

Akurat ja mam trochę inny kierunek - Informatyka w Grafice. Już mam dość rozpoznawania obrazów, macierzy czy bibliotek dajrektów. Wiec zdecydowałem się na coś z aplikacji internetowych.

#15 apl_from_pl

apl_from_pl
  • 137 postów
  • SkądGreather Poland

Napisano 12 stycznia 2011 - 11:40

Daj znać, jak już się zdecydujesz :D Ciekaw jestem, cóż będziesz ciekawego pisał :?:

#16 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 stycznia 2011 - 11:44

możesz zrobić aplikację webową porównującą obrazki ;] coś w stylu tinyeye, ale lepiej coś w deseń geolokalizacja + podobne (nie te same) foty

#17 ex3v

ex3v

  • 1 884 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 stycznia 2011 - 12:41

Drogi stoliku, wszystko zależy od tego, czy chcesz się użerać tylko ze stricte akademicką wiedzą, czy jednak chcesz ukryć ją pod przykrywką użyteczności i codzienności. Takie aplikacje jak system do szkoły jazdy, wirtualny dzienniczek ucznia, system zarządzania firmą (czas pracy pracowników, faktury, wiadomości prywatne i fora, inwentaryzacja, kalendarze, przydział do projektów) są o wiele ciekawsze, bo są praktyczne i pisząc je od razu znajdujesz w głowie i w swoim otoczeniu kilka miejsc, w których to na pewno zadziała i może ktoś to kupi. Nie zapominajmy, że studia się kończy po to, żeby lepiej pracować :) Bez względu na to, co wybierzesz, życzę lekko płynącego kodu i braku bugów :)

#18 stolik

stolik
  • 396 postów
  • SkądKatowice, Poland, Poland

Napisano 05 lutego 2011 - 14:42

dzieki wszystkim za pomysły, jednak podpisałem już "cyrograf" na pomysł ex3v - Dzięki. Jednak nie bede tego robił w PHP tylko ogarne to na servlecie + lekkie jsp z ziarenkami javy, a graficznie to w gimpie napisze GUI - uuuuyeah !

#19 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 05 lutego 2011 - 14:46

w gimpie da się pisać jakiekolwiek GUI? (zaprojektować oczywiście można)

#20 stolik

stolik
  • 396 postów
  • SkądKatowice, Poland, Poland

Napisano 06 lutego 2011 - 09:35

przeprszam zle sie wyjasnilem - masz racje zaprojektować...

#21 stolik

stolik
  • 396 postów
  • SkądKatowice, Poland, Poland

Napisano 22 lutego 2012 - 19:01

[CIACH]

Twój wpis został usunięty ze względu na błędną pisownię. Napisz jeszcze raz, poprawnie. Pozwoli to na łatwiejsze zrozumienie tego, co chcesz przekazać.
Przeczytaj koniecznie TO.

#22 b.milewski

b.milewski
  • 4 486 postów
  • SkądGlasgow

Napisano 22 lutego 2012 - 19:57

Jeśli pytasz się na forum o pomysł na temat swojej pracy inżynierskiej oznacza to, że jeszcze nie dojrzałeś do zdania egzaminu i w ogóle zabierania się do pracy końcowej. Może warto powtórzyć rok - dwa. Przez ten czas wyciągniesz wnioski, dowiesz się co cię interesuje i przygotujesz się ostatecznie do końcowego egzaminu?

#23 stolik

stolik
  • 396 postów
  • SkądKatowice, Poland, Poland

Napisano 22 lutego 2012 - 21:34

b.milewski
Oczywiście, że nie masz racji, bo...
1. Pomysłów na prace miałem od groma... niestety wq. profesorów były to powielane zeszłorocznych projektów.
2. Najlepiej czuje się w programowaniu aplikacji webowych, a pisanie ecomersów jest bezsensowne
3. Potrzebowałem czegoś świeżego
4. Wnioski wyciągnąłem co mnie interesuje - realizuje się w tym zawodowo
5. Egzamin to tylko formalność, a napisanie pracy inżynierskiej to pretekst do zdania egzaminu w moim przypadku.

#24 yasec

yasec
  • 183 postów
  • SkądGdynia

Napisano 29 lutego 2012 - 10:36

Mogę Ci polecić coś podobnego do mojej pracy inż. Inteligentne budynki. Zrób jakąś makietę mieszkania z czujnikami i innymi bajerami połącz to poprzez jakiś mikroprocesor z kompem. Na kompie serwer www z aplikacją webową - wizualizacją tego co się dzieje w czasie rzeczywistym.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych