Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Instalacja Windowsa na dysku zewnętrznym


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#26 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 24 września 2018 - 21:49

Maki po prostu nie lubią się z Windowsem-nie-na-dysku.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#27 Zireael

Zireael
  • 905 postów
  • SkądPomorze Zachodnie :)

Napisano 25 września 2018 - 11:27

Po długich poszukiwaniach (bezowocnych) pozwolę sobie na dwa pytania:

 

1. Znalazłam w internecie, że przyczyną braku rozruchu z urządzeń zewnętrznych może być wyłączona opcja w trybie recovery. Chodzi mi dokładnie o to narzędzie bezpiecznego uruchamiania z tego linku: https://support.appl.../pl-pl/HT208330. Niestety nie mogę nawet w te opcje wejść - tryb recovery otwiera się normalnie, jednak przed wejściem w opcje uruchamiania komputer prosi mnie o hasło administratora. Gdy wpisuję swoje obecne hasło (moje konto jest kontem administratora), nic się nie dzieje, tak jakby było ono niepoprawne - a jest ono na 100% dobre, inaczej nie zalogowałabym się na swoje konto na komputerze ;). Dlaczego tak jest? Próbowałam zmiany hasła na inne i wyłączenia Touch ID - bez skutku.

 

2. Czy gdybym z poziomu ustawień systemowych wybrała dysk startowy (wspomniany wcześniej pendrive) i gdyby jednak Windows się wtedy uruchomił, to czy po odłączeniu pendrive'a laptop sam uruchomi macOS?


 MacBook Pro 13 (2018)   |    Magic Mouse 2   |    iPhone 13 Pro Max   |    Watch Series 7 (41 mm)   |    iPad Pro 11 WiFi (2018)   |    AirPods 1


#28 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 września 2018 - 11:41

2) bootloader macOS jest taki sam, jak w BSD - uruchomi 'ostatnio uruchamiany system', jeśli explicite nie każesz mu inaczej.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#29 Zireael

Zireael
  • 905 postów
  • SkądPomorze Zachodnie :)

Napisano 25 września 2018 - 11:58

A ktoś wie cokolwiek, co mogę zrobić z tym hasłem? Bez tego nie mogę nawet sprawdzić, czy mogę bootować z USB :(.


 MacBook Pro 13 (2018)   |    Magic Mouse 2   |    iPhone 13 Pro Max   |    Watch Series 7 (41 mm)   |    iPad Pro 11 WiFi (2018)   |    AirPods 1


#30 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 września 2018 - 12:19

Strasznie się uparłaś, ale Twoja sprawa. Ja Ci mówię, Windows z dysku zewnętrznego to pomysł z góry skazany na niepowodzenie, ale jak chcesz marnować czas, to śmiało ;-)


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#31 Zireael

Zireael
  • 905 postów
  • SkądPomorze Zachodnie :)

Napisano 25 września 2018 - 12:34

Widziałam, że podobno się da, nawet na wersji 2018 ;). Tylko męczy mnie teraz sprawa tego hasła - rozumiem, że to hasło administratora w Recovery to to samo hasło, którego używam do logowania na swoje konto na Macu? W takim razie dlaczego twierdzi, że jest ono niepoprawne (w zasadzie to bardziej pokazuje - całe to okienko z hasłem "podskakuje" i nie przechodzi dalej), skoro przy logowaniu wszystko jest OK?

 

Teraz to już nawet nie chodzi o samego Windowsa, bo nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się rozruch z pendrive, a tu... Nawet gdybym chciała zwykłego pendrive'a z instalatorem macOS zbootować, to się nie da...

 

PS Opcję rozruchu z USB mam na pewno nieaktywną, bo przy próbie zmiany dysku startowego pokazuje się napis "Ustawienia Twojego Maca uniemożliwiają zmianę dysku startowego".


 MacBook Pro 13 (2018)   |    Magic Mouse 2   |    iPhone 13 Pro Max   |    Watch Series 7 (41 mm)   |    iPad Pro 11 WiFi (2018)   |    AirPods 1


#32 Zireael

Zireael
  • 905 postów
  • SkądPomorze Zachodnie :)

Napisano 27 września 2018 - 20:31

Sprawę hasła załatwiłam, w końcu za którymś razem zaskoczyło samo (klawiatura na 100% mi się nie zacina, więc nie mam pojęcia, o co mu chodziło - teraz nieważne, bo jest OK). Także tu jestem spokojna :).

 

@ftpd, tylko proszę nie mów nic w stylu "a nie mówiłem" - zrezygnowałam z tego swojego pomysłu :P. Widziałam, że szło na jakimś tam przenośnym SSD, być może na jakimś super-wypasionym pendrive też by dało radę, jednak nie mam zamiaru dłużej kopać się z koniem i żonglować pendrive'ami w nadziei, że na którymś zaskoczy (oczywiście swoimi, nie kupowałam nowych) :D. Ostatecznie doczytałam sobie co nieco o konfiguracji wirtualnej maszyny w Virtualboxie (na PC korzystałam z VMWare, więc niezbyt znałam ten program), żeby działała lepiej - oprócz włączenia akceleracji 2D i 3D trzeba było z menu maszyny wirtualnej doinstalować Guest Additions i nawet mogę powiedzieć, że da się z tego korzystać :D.


Użytkownik Zireael edytował ten post 27 września 2018 - 20:32

  • ftpd lubi to

 MacBook Pro 13 (2018)   |    Magic Mouse 2   |    iPhone 13 Pro Max   |    Watch Series 7 (41 mm)   |    iPad Pro 11 WiFi (2018)   |    AirPods 1


#33 Robertpixel

Robertpixel
  • 10 postów
  • SkądWałbrzych, PL

Napisano 03 stycznia 2019 - 22:40

Witam, ja używam od roku Windowsa 10 z usb na dysku SSD Samsung EVO 860 500gb, iMac 27" 5K 2015.

System działa od początku poprawnie, wbrew temu co pisze ftpd, wszelkie programy do wyświetlania video, foto, Office, programy do księgowości ( dlatego używam pod Windows bo nie ma wersji MacOs ), gry w które gra syn typu Minecraft, Fortnite, Battlefield V, Crisis 3, FIFA 2017 itp.

Podstawą dobrej współpracy jest odpowiedni Adapter sata-usb 3.0, nie każdy w pełni działa tak jak powinien ( nie które wogóle są nie widoczne podczas startu z wciśniętym OPTION-em ).

Osobiście testowałem 3 różne adaptery, trafiłem za 3 razem, i jest to UNITEK-sata-usb3.1.

Nie używam w ogóle systemu z wbudowanego dysku, bo mam wersję iMac-a z 1Tb HDD ( taką wersję kupiłem bo był w sklepie przeceniony o 3000 zł, Black Friday ), jest on niestety wolny, więc oba systemy MacOs i Windows uruchamiam z dysków SSD 2x500 Gb pod USB.

Oba systemy działają bardzo szybko, ktoś kto miał system na HDD a potem zrobił sobie system na SSD to wie o czym mówię.

Opis instalacji Windowsa na USB zewnętrznym robi się programem WinToUSBFree.

Używam wszystkich urządzeń Apple, więc zależało mi na tym by mieć iMac-a, oraz Windows-a do swoich programów firmowych, oraz gier.

Wcześniej używałem HP stację na 2xXeon, był to świetny komputer, ale brakowało mi MacOs, więc sprzedałem go i kupiłem iMac-a.

Teraz mam 2 w 1, i to jest najlepsze rozwiązanie.

Najmniej inwazyjna możliwość instalacji systemu na SSD w Mac-ach.

Kupiłem ostatnio dysk NVME Samsung EVO 970 1Tb, i czekam na przejściówkę do tego dysku na apple nvme, więc na dniach będę wstawiał go do środka.

Transfery dysków mojego iMac-a są kolejno: HDD-190 Mb/s, SSD-usb- 460Mb/s, dysk do zamontowania nvme evo 970- ponad 2400 Mb/s.

Przepraszam za błędy, jeśli jakieś popełniłem, i pozdrawiam, może tych kilka informacji przyda się komuś kto chce mieć dwa systemy na Mac-u.

 

 



#34 mxv1

mxv1
  • 20 postów
  • Płeć:

Napisano 24 października 2019 - 18:15

@Robertpixel

A możesz zdradzić instrukcję WinToUSBFree z Windows 10

 

 

Ja używam  kieszeń Unitek + SSD NVMe

 

USB3.1 Gen2 Type-C to M.2 SSD (PCIe/NVMe) Enclosure
Model: S1201A
 
Dysk 

PNY 250GB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030

 

instalacja jest przez Rufus 3.8.1580 ale nie wiem czy dobrze zainstalowałem ponieważ użyłem GPT UEFI (bez CSM) czy lepiej wybrać MBR BIOS lub UEFI ???

 

robiłem instalację według tego z użyciem GPT UEFI zamiast MBR Bios  lub UEFI: 

https://www.youtube.com/watch?v=swPjeqReyhY

Użytkownik mxv1 edytował ten post 24 października 2019 - 18:18





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych