Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Instalacja Windowsa na dysku zewnętrznym


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 FredF

FredF
  • 87 postów

Napisano 25 grudnia 2010 - 01:17

Witam, wszystko jak w temacie... czyli: potrzebuję zainstalować windows'a na Macu ale wpadłem na pewien pomysł. Nie chciałbym żeby Win zawalał mi dysk w Macu także pomyślałem czy może nie dałoby się go zainstalować na dysku zewnętrznym (UBS). Kiedy tylko potrzebowałbym użyć windowsa podłączałbym dysk, wybierał win i tyle. Muszę go używać na tyle rzadko, że nie przeszkadzałoby mi to że jest ciągle podłączony. Czy ktoś przerabial ten temat? Interesował się? Jakieś doświadczenia?

#2 yahol

yahol
  • 1 321 postów
  • Skąd*.#

Napisano 25 grudnia 2010 - 11:27

Z moich doświadczeń, nawet z W7, wynika, ze takie rozwiązanie po prostu nie działa.
A modowanie Windowsa, do tego, żeby odpalał z USB, wiąże się ze złamaniem licencji.
Być może ktoś ma inne doświadczenia, ale z mojej strony to wszystko co mogę powiedzieć.

Aha, i wcale nie twierdze, ze jest to niemożliwe :)
Instalacja Windows 7 na napędzie USB – notepad of Karol Stilger

#3 Chip

Chip
  • 1 571 postów
  • SkądKraków

Napisano 26 grudnia 2010 - 17:19

Nie pomogę w tym temacie, ale chciałbym poprawić kolegę.

A modowanie Windowsa, do tego, żeby odpalał z USB, wiąże się ze złamaniem licencji.


Cytuję z tutoriala, do którego podałeś link:

[update 27.01.2010]
Zgodnie z informacją jaką w dniu dzisiejszym otrzymałem z Centrum Obsługi Klienta Microsoft taka instalacja jest dopuszczona przez licencję Windows 7 i Windows Server 2008 R2. Cytat z maila jaki w tej sprawie otrzymałem: “Instalacja systemu na nośniku danych jakim jest USB, jest możliwa i nie powoduje, że takie postępowanie stoi w sprzeczności z licencją. Należy zwrócić uwagę na fakt, że oprogramowanie załadowane z napędu USB – w przypadku licencji OEM, przypisze się do komputera i instalacja na innym urządzeniu z tego napędu nie jest możliwa“.



#4 Hubert Lary

Hubert Lary
  • 118 postów
  • SkądWrocław

Napisano 21 stycznia 2011 - 01:09

Ja mam teraz Windows XP na Paralells 5 PL na Macu, ale dysk podpięty zewnętrzny podzielony na dwie partycje Windowsowe. I działa. Zatem na Macu mam tylko Parallels, a dyski zewnętrzne. Parallels startuje z Windowsa z dysku zewnętrznego.

#5 FredF

FredF
  • 87 postów

Napisano 21 stycznia 2011 - 23:19

a jak przygotowałes partycję na której jest windows? Był tam już wcześniej zainstalowany windows (np. wsadziłes dysk do środka do Maca i zainstalowales jak normalnego windowsa?

#6 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 21 stycznia 2011 - 23:42

No po co? Parallelsowi to nie robi różnicy.

#7 funnybunny

funnybunny
  • 2 postów

Napisano 01 lutego 2011 - 15:14

Hej, Przez jakiś czas korzystałem z softu VMware - w czasie konfiguracji zmieniłem tylko ustawienie żeby wirtualnego dysku szukał na USB. Rozwiązanie działało dla Win7, prędkość pracy zadowalająca (przy przekazaniu maszynie wirtualnej 2GB RAMu) ale niestety przy odpaleniu większej ilości aplikacji wydajność znacznie malała.

#8 FredF

FredF
  • 87 postów

Napisano 01 lutego 2011 - 16:05

Myślałem o takiej opcji na dysku podłączonym przez FW. Ciekaw jestem czy to zdałoby egzamin. Niestety aktualnie nie mam dysku (obudowy) który mógłbym podpiąć pod FW.

#9 funnybunny

funnybunny
  • 2 postów

Napisano 01 lutego 2011 - 20:22

Też taką opcję rozważałem - podejrzewam, że wydajność powinna wzrosnąć. Swego czasu szukałem jakichś benchmarków na sieci ale niestety nic nie znalazłem. Co do softu to się pomyliłem, to nie jest VMware tylko Oracle VM VirtualBox (właśnie sprawdziłem) - taka konfiguracja na USB pozwoliła mi na w miarę płynną pracę pod Visual Studio 2010.

#10 -=JaMiRo=-

-=JaMiRo=-
  • 178 postów

Napisano 01 lutego 2011 - 22:10

witam. chcialbym dolaczyc sie do tematu. mnie rowniez interesuje instalacja windowsa, ale tylko na dysku zewnetrznym. macbooka mam dosc leciwego bo to model A1181 (prosesor 2GHz Intel Core 2 Duo, pamieci 1GB 667 MHz) tak wiec mam pytanie jaka wirtualna maszyna i ktora wersja windowsa, ewentualnie ilu bitowa bylaby idealna dla mojego lapka zeby go nie zamolilo ??

#11 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 02 lutego 2011 - 15:03

A nie łaska przeszukać forum PRZED zadaniem pytania? Było wałkowane milion razy. Windows XP, ale na 1 GB ramu i tak będzie kiepsko.

#12 stefansk

stefansk
  • 1 postów

Napisano 03 marca 2011 - 20:06

Witam, windows na dysku zewnętrznym, który ma być używany na Macu, musi być zainstalowany z poziomu maca, czy można używać windowsa zainstalowanego przy użyciu PC? Sterowniki do maca dla windowsa, również mogą być instalowane z poziomu PC? Czy koniecznie cały proces ma się odbywać przy pomocy boot campa na macu?

#13 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 04 marca 2011 - 17:05

Nie musi. Możesz robić z poziomu PC.

#14 revanmj

revanmj
  • 687 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 05 marca 2011 - 20:53

Tylko żebyś nie aktywował go, jak będzie podłączony do PC, a dopiero jak odpalisz na Mac'u, zwłaszcza jeśli masz wersję OEM.

#15 sienek

sienek
  • 139 postów

Napisano 04 marca 2015 - 11:07

parę lat minęło od ostatniego posta na ten temat - więc zapytam czy może coś się zmieniło?


 MacBook Air 13.3" i5 1.3GHz MacOs X 10.8.5  iPhone 3GS 8Gb | Nexus 5


#16 Auslander

Auslander
  • 128 postów

Napisano 10 marca 2015 - 12:03

 

zerknij



#17 sienek

sienek
  • 139 postów

Napisano 13 marca 2015 - 08:05

być może nieuważnie obejrzałem ale nie widzę tu możliwości robienia tego z poziomu Maca (BootCamp). Chyba że można zainstalować windowsa na dysku poprzez innego kompa (PC) i przy włączaniu maca z tym podłączonym dyskiem zbootować z tego dysku? Trochę to za piękne żeby było możliwe!? Mylę się ?


 MacBook Air 13.3" i5 1.3GHz MacOs X 10.8.5  iPhone 3GS 8Gb | Nexus 5


#18 Auslander

Auslander
  • 128 postów

Napisano 13 marca 2015 - 12:32

To co Ci podrzuciłem to faktycznie możesz zrobić tylko z platformy Windows. Co do drugiego pytania: bootowalny pendrive zrobisz jak pokazuje filmik z każdej wersji Windows od 7 wzwyż lub przy pomocy OS Windows Enterprise, program się nazywa Windows To Go i jest w panelu sterowania. Aktualnie można pobrać 8.1 z serwera Microsoftu na okres działania 90 dni. Wtedy zmontujesz system na 32gb pendrive z własnymi dokumentami,programami ect. Samego OS z urządzenia izolujesz…chyba. Wada jest, że pierwsze uruchomienie troszku trwa, bo musi za każdym razem sterowniki załadować do każdej maszyny z osobna.


Użytkownik Auslander edytował ten post 13 marca 2015 - 12:33


#19 sienek

sienek
  • 139 postów

Napisano 13 marca 2015 - 13:28

Czyli jak dobrze rozumiem twierdzisz, że jak sobie już zainstaluje Winde na dysku zew. to mogę ją uruchamiać normalnie na Macu? poprzez wciśnięcie alt przy uruchamianiu i wybraniu tegoż dysku jako startowego? Wydaje mi się to ...niemożliwe


 MacBook Air 13.3" i5 1.3GHz MacOs X 10.8.5  iPhone 3GS 8Gb | Nexus 5


#20 Auslander

Auslander
  • 128 postów

Napisano 13 marca 2015 - 13:59

Nie twierdzę, że tak jest. Opieram się na wiadomościach z internetu, supportu Microsoft ect. Jeżeli chodzi dokładnie o MacBook-a, iMac-a, Mini nie mam pojęcia, bo nie testowałem. Masz czas, chęci na zabawę to możesz sam sprawdzić. Rozruch jest udokumentowany, chociażby na YouTube, zerknij. Fakt nie ma tam sprzętu od Apple, ale filmiki są nad wyraz interesujące. Reasumując, ja przytoczyłem przykłady o istnieniu możliwości uruchomienia Windowsa z nośnika na dwojaki sposób ( oficjalny i mniej ), a czy zadziała to na Mac? Na pewno zadziała dzięki Parallels (bawiłem się tym troszku), a jak to masz kilka linijek wyżej, trial na 14 dni i działaj  ;)



#21 awakeman

awakeman
  • 501 postów
  • Płeć:
  • SkądŁDZ

Napisano 27 czerwca 2015 - 19:07

Sam sie przymiezam do takiego eksperymentu. Kupilem zewnetrzny dysk 3.5'' 2TB Seagate Expansion i mam zamiar utworzyc na nim dwie partycje. Jedna 1,5TB z OS Extended, a druga 0,5TB, NTFS i wgrac na nia winde. Mam tylko maly bol glowy, bo Windowsa bede musial zainstalowac jakos z napedu zewnetrznego i nie wiem za bardzo jak sie za to zabrac. Pogrzebie troche w sieci i dam znac, czy mi sie to wszystko udalo. Znajac zycie i tak pewnie trzasne jakis post z pytaniem na forum kiedy sie na czyms zablokuje ;)



#22 felizz

felizz
  • 2 postów

Napisano 17 września 2015 - 08:00

Podjąłem się tego samego zadania na mini mid 2010, ale na razie bez sukcesu.
Próbowałem poprzez instalacje na PC jak w linku z postu #2 oraz przez włożenie dysku w komputer i instalacje jak przez bootcmapa.

Po wyjęciu dysku i podłaczeniu go przez USB:

Efekty są takie że na moim rzeczonym komputerze nic się nie dzieje. Na służbowym imacu late 2014 dzieje się coś więcej, ale w pewnym momencie się urywa.
Spowodowane jest to pewnie wspomnianym w instrukcji resetowaniem magistrali USB.
Jako że mam rzadki dostęp do PC, to jeszcze nie spróbowałem jak to będzie gdy zmienię ustawienia startu magistrali USB (instrukcja).
Sukces wydaje się być o krok - tylko na razie mi wiedzy brak...



#23 Zireael

Zireael
  • 905 postów
  • SkądPomorze Zachodnie :)

Napisano 24 września 2018 - 20:48

Pozwolę sobie nieco odkopać temat :).

 

Na wstępie dodam, że mam Macbooka Pro 13" (2018) i chciałabym do niego podłączać "mobilnego" pendrive z Windowsem. Instalacja Windowsa na Macu odpada, bo ten system będzie mi potrzebny może raz-dwa w tygodniu (więc nie jest zbyt pożądany "na stałe" :P). Dysk w Macu mam 256 GB, więc chciałabym, aby tego miejsca zostało jak najwięcej dla macOS - tym bardziej że ta ilość miejsca w zupełności mi wystarcza :).

 

Zainstalowałam (z użyciem PC) Windowsa na pendrive programem AOMEI Partition Assistant Standard. Cały proces instalacji przebiegł poprawnie, pendrive startuje normalnie na PC (sprawdzone nawet na kilku komputerach). Natomiast na Macu podczas uruchamiania (z wciśniętym "Option") w menu widzę tylko Macintosh HD... Czy żeby to działało na Macu muszę coś jeszcze specjalnego zrobić? A może przeinstalować całego pendrive'a, tyle że tym razem na Macu?

 

Wpadłam na taki pomysł tylko dlatego, że wydajność Virtualboxa mnie poraża, chodzi tak wolno, że trzeba mieć chyba anielską cierpliwość... A płatnych rozwiązań wolałabym uniknąć... Chyba że ktoś mógłby mi podpowiedzieć, jakie ustawienia wprowadzić, żeby to w miarę rozsądnie działało...


 MacBook Pro 13 (2018)   |    Magic Mouse 2   |    iPhone 13 Pro Max   |    Watch Series 7 (41 mm)   |    iPad Pro 11 WiFi (2018)   |    AirPods 1


#24 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 24 września 2018 - 20:59

To się raczej nie uda.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#25 Zireael

Zireael
  • 905 postów
  • SkądPomorze Zachodnie :)

Napisano 24 września 2018 - 21:42

A czy można w jakiś sposób sprawdzić, czy mam aktywowaną opcję rozruchu z USB, czy nie? Bo może mam coś nieaktywne i dlatego nie widać pendrive w boot menu? Jak nie da się tego sprawdzić, to może jeszcze spróbuję zrobić tak, jak na tym filmiku - tutaj z użyciem bootcamp: https://www.youtube....h?v=g77iw6hl2GU i niby ładnie idzie z zewnętrznego nośnika...


 MacBook Pro 13 (2018)   |    Magic Mouse 2   |    iPhone 13 Pro Max   |    Watch Series 7 (41 mm)   |    iPad Pro 11 WiFi (2018)   |    AirPods 1





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych