Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

GG: 859189 - uwaga, oszust!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 seboss2

seboss2
  • 120 postów
  • SkądŁódź

Napisano 29 listopada 2010 - 16:10

Witam!
Mam następujący problem: niedawno sprzedawałem tutaj na forum iPoda touch 2G 8GB. Wszystko było okej, sprzedałem sprzęt, a kupujący otrzymał przedmiot i wszystko z mojej strony było dobrze. Parę tygodni później kupiłem oldschoolowego iPoda od użytkownika z tego forum. Z nim również nie było problemów. :)

Kiedy otrzymałem pilnie potrzebne mi pieniądze ze sprzedaży mojego starego iPoda, miesiąc później kiedy miałem już nieco więcej gotówki, zacząłem szukać na forum ten sam model iPoda touch, ponieważ przyzwyczaiłem się do sprzętu Apple i ciężko mi było bez niego żyć. Napisałem nawet na forum w dziale giełda ogłoszenie.

Po jakimś czasie (w środę) odezwał się do mnie Pan, że pisze w sprawie ogłoszenia i że ma do sprzedania właśnie iPoda touch 2G/3G 8GB. "Okej" - pomyślałem sobie i dogadałem się z Panem, najpierw wypytując dokładnie o stan urządzenia oraz o to czy odtwarzacz na pewno jest oryginalny - Pan stwierdził, że tak - wysłał mi też zdjęcia na maila. Zapytałem się czy urządzenie nie ma defektów oraz jaki soft posiada - sprzedawca napisał, że 4.1 JB z zainstalowanym multitaskingiem.

Dogadaliśmy się. Ustaliliśmy cenę. Pan zaproponował, bym wysłał mu przelewem 20zł, na pokrycie wysyłki paczki pobraniowej (student :P). Reszta kwoty miała być do zapłaty przy odbiorze. Zatem uznałem, że wszystko jest w porządku. Zrobiłem przelew. W końcu koleś wydawał mi się wiarygodny, dużo wiedział o iPodzie, poza tym, to nie był mój pierwszy raz kiedy kupowałem coś przez forum.

I tak, minęło kilka dni. Paczki nie otrzymałem przed weekendem (rzekomo miała zostać wysłana w czwartek). Pan miał podobno wyjechać w piątek i wrócić we wtorek - zatem zrozumiałem to i pomyślałem, że może nie zdążył wysłać paczki w czwartek. Jednak po tygodniu od zakupu sprzętu, zaniepokojony sytuacją oraz tym, gdzie moja przesyłka od razu piszę do Pana maila, ale on niestety nie odpisuje - piszę mu wiadomości na Gadu-Gadu, ale tutaj również nie mam od niego żadnej odpowiedzi. Kontakt się urwał.

I teraz od tamtej pory (13 dni) nie otrzymałem od Pana żadnego odzewu. Nie wiem, co robić. Wiem, że 20 zł to nie duża strata, ale kasa to kasa, interes to interes. Aż nie dobrze mi się robi, kiedy widzę, że na świecie są tacy oszuści. Wiem że może dałem się naciąć, ale już robiłem kupowałem na forum i żeby takie coś? Komu chce się oszukiwać kogoś na 20 zł? Nie rozumiem! :neutral:

I teraz zwracam się z prośbą bo mam jego pełne dane oraz dokładny adres - jest on z Olsztynka - jeżeli faktycznie to jego prawdziwy adres czy ktoś z okolic mógłby po prostu sprawdzić czy ktoś pod takim adresem jest? Szukałem go w książce telefonicznej i znalazłem to samo nazwisko z tej samej miejscowości, ale niestety po dodzwonieniu się pod wskazany numer i zadanym przeze mnie pytaniu: "Można rozmawiać z Rafałem", usłyszałem jedynie odpowiedź: "Jakim Rafałem?". Mam też jego nr GG - może ktoś z Was już prowadził z nim podobną rozmowę i macie jakieś kontakt z tym Panem. Wszystko mogę udostępnić na PW. Bardzo proszę o pomoc. Niech sprawiedliwości stanie się zadość! Nie dopuśćmy by ktoś inny dał się oszukać! ;)

Fragmenty rozmowy GG (2010-11-17):

Przepraszam, że wczoraj nie pisałem, ale padłem :)
Jeśli chodzi o stan iTouch'a jak dla mnie jest ok. Nie bede sie zachwycal zbytnio, bo ciezko uniknac jakichs zarysowan na tylnej obudowie. Nie sa to jednak jakies hardkorowe i glebokie bruzdy. Po prostu male ryski pod swiatlo oraz kilka jakby przetarc, minimalnych, nie mam pojecia od czego. Ale generalnie stan jest jak dla mnie bardzo dobry - przod bez skazy jakiejkolwiek. Oczywiscie wszystko sprawne technicznie, a do zestawu dokanalowe Sennheisery :) Oczywiscie oprocz sluchawek posiadam pudeleczko, jakies instrukcje, pokrowce oraz kabel usb (wszystko oryginalne Apple)

Tak, dbam o niego.

Fajnie byłoby, jakby dał Pan znac dzis, wtedy jutro moglbym go nawet wyslac, tak by doszedl przed weekendem, poniewaz od piatku do wtorku mnie niestety nie ma.

Spokojnie, bez pospiechu :) Jestem dzis do wieczora. Mam nadzieje, ze nie odlece na filmie jak wczoraj ;-)

Ojej, absolutnie ;-) Przyznam szczerze, ze naladowalem ipoda w poniedzialek rano do 100% i w tym momencie jest 38% (muzyka, mail, gry na wykladach, ale glownie muzyka przez 2-3h dziennie).

Jest JB na 4.1 i teraz Pana zagne jest multitasking na 2g. Tzn oficjalnie nie ma, ale da sie zrobic

nie narzekam na niego. Nigdy mi sie nie zawiesil, nie wylaczyl, nie dawal znakow ze cos z nim jest nie tak. Wiec nie ma zadnych wad technicznych.

Generalnie jest Pan zainteresowany wysylka kurierska czy pp? Dla mnie pasowaloby wyslac po prostu za pobraniem i tyle, mi juz obojetnie czy kurierem albo poczta

Tzn wiadomo jak to z zakupami przez internet. Dlatego proponuje cos takiego, zeby puscil mi Pan jakies 20zl na pokrycie kosztu paczki pobraniowej
a reszta - bedzie na pobraniu

To jest Alior, ale powinienem miec jutro przed poludniem
Takze bez problemu
Paczka pojdzie rano
Z tym ze prosilbym o Panskie dane
Do wysylki :)

Ok, a ja ide pod prysznic, bo gdy napisalem, dopiero wrocilem z zajec ;-)

Ok :) To milego wieczoru zycze i narazie :)

Rafal jestem

Jakbys mial jakies pytania jeszcze albo cos, to pisz smialo. Ja bede za jakies 50 minut, musze ogarnac pare rzeczy


Dane oszusta:
- Imię i Nazwisko: Rafał T. (mam pełne dane, ale nie chcę ich upubliczniać.:))
- Miasto: Olsztynek.
- Mail: wtf@g.pl
- Gadu-Gadu: 859189
- Nick: Req, req

Przestrzegam zatem wszystkich, którym ten "sprzedawca" proponował jakikolwiek sprzęt. Nie dajcie się nabrać! ;)

#2 imielski

imielski
  • 373 postów

Napisano 29 listopada 2010 - 16:25

niestety, są tego rodzaju szuje

#3 seboss2

seboss2
  • 120 postów
  • SkądŁódź

Napisano 29 listopada 2010 - 16:41

No, rozumiem, ale kurde, to się nie mieści w głowie! Jak można oszukać kogoś na 20zł i tym samym ryzykować swoimi danymi? :) Poza tym, staraciłem przez niego tylko czas i nerwy! Przestrzegam wszystkich kupujących, aby uważali i zwracali uwagę na sprzedawców. Najlepiej by mieć pewność, załatwiać wszystko na Allegro - tam nie miałem jeszcze nigdy problemów. :D

#4 imielski

imielski
  • 373 postów

Napisano 29 listopada 2010 - 17:53

No, rozumiem, ale kurde, to się nie mieści w głowie!
Jak można oszukać kogoś na 20zł i tym samym ryzykować swoimi danymi? :)
Poza tym, staraciłem przez niego tylko czas i nerwy!

Przestrzegam wszystkich kupujących, aby uważali i zwracali uwagę na sprzedawców. Najlepiej by mieć pewność, załatwiać wszystko na Allegro - tam nie miałem jeszcze nigdy problemów. :D


Wiele razy kupowałem na angielskim ebay'u - też zero problemów

#5 Mr.P.

Mr.P.
  • 191 postów

Napisano 29 listopada 2010 - 19:53

Jeżeli masz cały przebieg rozmowy i jakieś tam jego dane to możesz zgłosić sprawę na policję. Została zawarta miedzy wami umowa, z której to sprzedający się nie wywiązał. Fakt 20 zł to nie jest dużo, ale kto wie gdzie i na ile już ten ktoś kogoś zdążył oszukać. Poza tym masz dane do konta (przelew) i istnieje jakaś tam szansa, że założył je na swoje dane.

#6 seboss2

seboss2
  • 120 postów
  • SkądŁódź

Napisano 29 listopada 2010 - 21:00

Mr.P - Rozumiem, dzięki za poradę. ;)
Z jednej strony głupio mi trochę marnować tyle czasu by walczyć o jakieś 20 zł i zgłaszać tą całą sprawę na policję, ale w sumie masz rację. Nie wiadomo ile osób już zdążył oszukać. I kto będzie następny... Tyle, że zniechęca mnie fakt, że polska policja jest wobec wszystkiego obojętna i zapewne nic nie wskóra w tej sprawie, więc i tak moje zgłoszenie prawdopodobnie nic nie zmieni, co nie zmienia faktu, że nie będę próbował. :P
Fakt, mam jego pełne dane: numer konta bankowego, imię, nazwisko, ulicę wraz z numerem oraz miejscowość. Poza tym adres email oraz numer GG. :)

UPDATE:
Jak się dowiedziałem, policja nie zajmuje się sprawami poniżej pewnego pułapu pieniężnego - by zgłosić oszustwo, musi to być sprawa, gdzie przedmiot był wart bodajże więcej niż 200 zł. Jeśli przekracza tą sumę - to ściga się osobę tak jak za przestępstwo, a jeśli nie, to tylko jako wykroczenie karne.
Mimo to jedno jest pewne - na pewno kolesiowi zrobię niezły szum wokół niego, rozpowszechnię jego dane na różnych forach, napiszę, że jest oszustem i tyle. Będzie to przestrogą dla innych. Nikt na pewno nie kupi już u niego żadnego sprzętu. Będzie udupiony. Zrobię to oczywiście pod warunkiem, jeśli kolega nie zmieni zdania i nie wyśle mojego sprzętu.

#7 Janusz Ekert

Janusz Ekert
  • 2 postów

Napisano 19 lipca 2011 - 16:27

Jeśli ktoś miał do czynienia z tym człowiekiem i został oszukany proszę o kontakt ze mną. Co prawda mnie zwrócił pieniądze, ale znam grupkę osób, które złożyły niedawno zawiadomienie do prokuratury przeciwko tej osobie. Sprawa jest w toku.

#8 Janusz Ekert

Janusz Ekert
  • 2 postów

Napisano 20 lipca 2011 - 18:16

[url=http://wspolnypozew.com]WspolnyPozew.com - pozew zbiorowy[/url] - na tej stronie jeszcze w tym tygodniu powstanie wątek dotyczący tej sprawy.

#9 streetfighter69

streetfighter69
  • 239 postów

Napisano 23 lipca 2011 - 22:07

Trzeba tepic, niezaleznie od kwoty. Dziadostwo i tyle.

#10 NowakLukasz

NowakLukasz
  • 114 postów

Napisano 27 lipca 2011 - 22:27

Mojego kuzyna oszukali w ten sam sposób tylko ze on wysłał 50zł też znalazł ogłoszenie w dziale sprzedaży na myapple.pl

#11 Karol Oleksiak

Karol Oleksiak
  • 3 postów
  • SkądPoznan, Poland, Poland

Napisano 01 sierpnia 2011 - 19:17

Dziś ten pan chciał zaoferować mi imac g5 za cenę którą sam sobie wymysle i on się zgodzi;p, miałem wysłać 100 zl na zaliczke I tym samym wysylke;p

#12 seboss2

seboss2
  • 120 postów
  • SkądŁódź

Napisano 01 sierpnia 2011 - 23:07

Ciekawe, ciekawe... Widzę, że sporo osób niestety dało się jeszcze nabrać. Cóż, zobaczymy, co da się z tym zrobić... ;)

#13 Karol Oleksiak

Karol Oleksiak
  • 3 postów
  • SkądPoznan, Poland, Poland

Napisano 02 sierpnia 2011 - 12:07

pięć zero siedem osiem siedem jeden pięć zero zero A co to jest pozostawiam kumatym. To moje numery lotto na najbliższe 9 losowań szczęśliwego numerka;) Jako ze z naiwnych nie jestem, kazałem mu obok g5 postawić kartkę z napisaną dzisiejszą datą i włączoną stroną onetu, a było to wczoraj, do teraz nie mam tych zdjęć;p

#14 Verex13

Verex13
  • 1 093 postów
  • SkądTczew (k. Gdańska)

Napisano 02 sierpnia 2011 - 12:35

Tez zostałem oszukany w ten sposób. Dane kolesia podam jak wejdę na kompa, bo teraz pisze z iPhone'a. Dałem na myapple ogłoszenie ze chce kupic kabelek do iPoda szufli 4g. Wieczorem odezwał sie pan który oferował mi ów kabelek za darmo, ale mam mu dać na przesyłkę i na piwo - poprosił 20zl przelewem bluecash żeby miał pieniążki od razu. Zgodziłem sie i wysłałem 20zl bluecashem. Podalem mu moje dane do wysyłki, a on mi swoje do wpłaty (mail, imię i nazwisko, nr konta) nie mam jego adresu ani telefonu, tylko gg, imię i nazwisko, nr konta i mail. Niby 20zl to mało, a facet wydawał sie uczciwy. Cóż, pozory mylą. Kontakt z panem urwał sie po podaniu moich danych i spłacie na konto. Jego dane i rozmowę z gg podam może jak będę miał dostęp do mojego laptopa ;)

#15 timonek3000dj

timonek3000dj
  • 52 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 05 sierpnia 2011 - 23:44

Ten oszust po prostu siedzi i przegląda oferty, mnie tak wykołował na 30 zł, nie chodzi o same pieniądze, bo to nie jest jakaś rażąca kwota. Z drugiej strony zawiniła też moja głupota. Zgłosił się do ogłoszenia o gumki do słuchawek, a że nigdzie nie mogę ich dostać to z tego wszystkiego, byłem taki zadowolony, że ktoś je ma i w ogóle, że dałem się oszukać ;) Ze mną kontaktował się telefonicznie, tak więc mam jego numer komórkowy oraz numer konta. Transakcje lubi załatwiać przez bluecash.pl ;)

#16 Komel

Komel
  • 1 410 postów
  • SkądTarnów

Napisano 09 sierpnia 2011 - 02:02

A ma konto/a na myapple ?

#17 seboss2

seboss2
  • 120 postów
  • SkądŁódź

Napisano 11 sierpnia 2011 - 23:01

Tez zostałem oszukany w ten sposób. Dane kolesia podam jak wejdę na kompa, bo teraz pisze z iPhone'a.
Dałem na myapple ogłoszenie ze chce kupic kabelek do iPoda szufli 4g. Wieczorem odezwał sie pan który oferował mi ów kabelek za darmo, ale mam mu dać na przesyłkę i na piwo - poprosił 20zl przelewem bluecash żeby miał pieniążki od razu. Zgodziłem sie i wysłałem 20zl bluecashem. Podalem mu moje dane do wysyłki, a on mi swoje do wpłaty (mail, imię i nazwisko, nr konta) nie mam jego adresu ani telefonu, tylko gg, imię i nazwisko, nr konta i mail.

Niby 20zl to mało, a facet wydawał sie uczciwy. Cóż, pozory mylą. Kontakt z panem urwał sie po podaniu moich danych i spłacie na konto.

Jego dane i rozmowę z gg podam może jak będę miał dostęp do mojego laptopa ;)


Ten oszust po prostu siedzi i przegląda oferty, mnie tak wykołował na 30 zł, nie chodzi o same pieniądze, bo to nie jest jakaś rażąca kwota. Z drugiej strony zawiniła też moja głupota. Zgłosił się do ogłoszenia o gumki do słuchawek, a że nigdzie nie mogę ich dostać to z tego wszystkiego, byłem taki zadowolony, że ktoś je ma i w ogóle, że dałem się oszukać ;)

Ze mną kontaktował się telefonicznie, tak więc mam jego numer komórkowy oraz numer konta. Transakcje lubi załatwiać przez bluecash.pl ;)



Nieźle. Dopiero teraz się okazało, ilu ludzi zostało już oszukanych. :?
Najwyższy czas coś z tym zrobić! ;)

A ma konto/a na myapple ?

Nie - aż taki głupi nie jest. W tym właśnie problem. ;)

Aha, uważajcie także na tego użytkownika:

- nr. konta: 36 1050 **** **** **** 7967 8521
- nick: p***cessdevi (allegro) - zawieszone konto.
- mail: prin***sdevil@onet.pl
- gadu-gadu: 34***527

TOM**Z LE***
UL. KATO***** X
ŚWIĘTOCH****** 42-***.

Sposób działania? Oszust szuka ogłoszeń ludzi z forum, które zainteresowane są kupnem sprzętu Apple. Później, na adres Twojej skrzynki mailowej (który zwykle jest podany w ogłoszeniach w dziale "Kupię") wysyła swoją ofertę, wraz ze zdjęciami sprzętu - akurat ma do sprzedania to, czego szukasz... i to zdecydowanie taniej od innych. Nie wspominając o stanie sprzętu! :)

Jak się później okazuje, jest to bardzo zbliżony sposób na wyłudzenie pieniędzy jak ten opisany przeze mnie na poprzedniej stronie.

Rzecz jasna, sprzęt ma zostać wysłany paczką pobraniową (z płatną usługą (5zł) sprawdzenia zawartości przesyłki - wedle życzenia). Dlatego też, "sprzedawca" prosi, żeby wysłać mu 20 zł na opłacenie przesyłki, bo nie chce zmarnować pieniędzy, jeśli nie odbiorze się "wysłanej" przez niego paczki. Prosi również o zrobienie przelewu ekspresowego - twiedzi, że wtedy prawdopodobnie wyśle paczkę jeszcze tego samego dnia.

Oszust w przeciwieństwie do innych (żeby stworzyć wrażenie uczciwego i wiarygodnego)... podaje także swój numer telefonu! Niestety, jest on pod nim później nie jest dostępny - po wybraniu numeru możemy tylko nagrać się na pocztę głosową - abonent ma wyłączony telefon ("Heyah - poczta głosowa!").

Kilka razy zdarzyło się, że gdy oszust miał włączony telefon... zwyczajnie odrzucał połączenia lub nie odbierał telefonu (tak długo, dopóki nie włączyła się poczta głosowa). Później nie oddzwaniał. Jednak po kilkunastu moich telefonach na ten numer (gdy był dostępny) w celu nawiązania rozmowy, koleś wciąż nie odbierał, odpisywał tylko wiadomościami SMS, że nie może rozmawiać, po czym dość szybko wyłączał telefon, z powrotem robiąc się niedostępny - podejrzewał, że dopóki ma właczony telefon będę starał się wyjaśnić tą sytuację i prawdopodobnie będę dzwonił do niego aż do skutku.

SMS:
1).

"Hej. Paczka dzis wyszła :) spotkamy sie na gadu ok 20. Pozdro :)"

2).

[SMS z prośba o przesłanie potwierdzenia wysyłki przedmiotu, numeru przesyłki, narzekanie na brak paczki...]

"Sluchaj gdzies wcieło mi tą kartke... Cholera. Jak do jutra nie dojdzie odesle Ci kase dobrze?"

...Taaa, jasne! Koleś ma zamiar oddać mi pieniądze, jeśli nie dojdzie sprzęt, który był wart grubą kasę... hahaha! :D

Niestety, również próby kontaktu na GG kończyły się niepowodzeniem.

Kilka dni po wpłaceniu pieniędzy przelewem (było to wtedy, gdy jeszcze miałem nadzieję, że dostanę swój sprzęt) - oszust wreszcie odebrał telefon (najpewniej przypadkiem), nie odzywał się przez kilkanaście sekund, licząc na to, że może się rozłączę. Tak łatwo się nie poddałem. Wreszcie wykrztusił z siebie posępne "halo". Po kilku moich słowach koleś nie za bardzo wiedział o co chodzi, więc zaczął coś zmyślać, unikając tematu i mając nadzieję, że to ja mu przypomnę o co chodzi. W końcu domyślił się, co od niego "kupiłem"... Po chwili winę zaczął zrzucać na pocztę i kazał poczekać jeszcze na przesyłkę kilka dni, bla, bla, bla... Sprzętu oczywiście nie otrzymałem. Kontaktu już w żaden sposób ponownie nie nawiązałem.

KRÓTKO UJMUJĄC - KOLEJNY OSZUST! :)
BĄDŹCIE OSTROŻNI PODCZAS KUPOWANIA CZEGOŚ POPRZEZ FORUM, ZWŁASZCZA OD NIEZNAJOMYCH UŻYTKOWNIKÓW. TYM BARDZIEJ, JEŚLI SĄ TO BARDZO ATRAKCYJNE OFERTY! ZA KAŻDYM, GDY MACIE ZAMIAR COŚ KUPIĆ, UPEWNIJCIE SIĘ, CZY TEJ OSOBIE MOŻNA ZAUFAĆ.

NIE PODEJMUJCIE SZYBKICH I POCHOPNYCH DECYZJI! NA PRZYKŁAD POPROŚCIE O ZDJĘCIE PRZEDMIOTU Z KARTKĄ Z NAPISANYM NA NIEJ WYMYŚLONYM PRZEZ WAS TEKSTEM. SPYTAJCIE SIĘ TAKŻE O ODBIÓR OSOBISTY PRZEDMIOTU - WIĘKSZOŚĆ OSZUSTÓW SIĘ NA NIEGO NIE ZGADZA!

NIGDY NIE WPŁACAJCIE PIENIĘDZY NA POKRYCIE PRZESYŁKI POBRANIOWEJ, PONIEWAŻ W WIĘKSZOŚCI PRZYPADKÓW TO ZWYKŁE OSZUSTWO! W TEN SPOSÓB SWOJEJ PACZKI NIGDY NIE ZOBACZYCIE.

KIERUJCIE SIĘ ROZUMEM, A NIE EMOCJAMI. ;)

#18 stojak1030

stojak1030
  • 2 186 postów
  • SkądŻary, Poland

Napisano 11 sierpnia 2011 - 23:09

Jeśli chodzi o tego Rafała, to zglaszajcie wszyscy na policję. Kilka doniesień wpłynie i będzie miał większa karę.

#19 Komel

Komel
  • 1 410 postów
  • SkądTarnów

Napisano 11 sierpnia 2011 - 23:09

Teraz chyba to jest jakaś nowa moda na oszukiwanie :)

#20 miko11

miko11
  • 586 postów
  • SkądLos Angeles , Katowice

Napisano 11 sierpnia 2011 - 23:19

Co by się nie odswiezylo , jakiś temat o oszuście :D Ale co się dziwić skoro ludzie są naiwni ;/

#21 czacha

czacha

    fotografista ;)

  • 2 209 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 12 sierpnia 2011 - 06:43

Wszystko wynika z checi przyciecia paru zyli na transakcji.. ludzie wciaz nie rozumieja ze nie da sie sprzedawac rzeczy ponizej wartosci rynkowej ... tzn da sie, ale jaki w tym interes i kto niby by mial tak robic? Nie rozumiem rowniez dlaczego nikt nie zglasza tych spraw na policje?! To juz dopiero paranoja i jawne przyzwolenie na dalsze działanie zlodziei ...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych