Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Ustawienia fabryczne w Sys.Pref. po restarcie...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 cyprian.pl

cyprian.pl
  • 162 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 28 września 2005 - 09:57

Witam wszystkich, Mam nastepujacy problem z moim iBookiem 12" G4 1.33 (edycja 2005): Czasami po restarcie, z blizej nieznanych mi przyczyn, niektore ustawienia w System Preferences wracaja do ustawien fabrycznych (takich jak po reinstalacji systemu): 1. International: a) Language - normalnei mam wybrany Polski i English, po czyms takim mam wszystkie te dostepne po przeinstalowaniu systemu. B) Formats - tu ciekawostka: jako region wybiera sie Republica Czeska.... 2. Keyboard & Mouse - ustawienia dotyczace keyboarda i trackapada Jest to dosyc denerwujace, np. historia z dzisiejszego poranka (ktory byl taki jak wszystkie - rozpoczal sie od problemow z kompem): Wczoraj wszystko bylo ok. Bylem z lapsem we wro i raczej byl tylko usypiany. Budze go rano - nie dziala Wi-Fi (nie widzi routera). Resetuje router - nic, wylaczam / wlaczam AP - nic. Resetuje kompa - jest ok, ale Dreamweaver oraz ZEND Studio reportuja, ze nie zostaly poprawnie zamkniete. Basta. Postanawiam naprawic prawa dostepu z plytki - bootuje, naprawiam (znalazl tylko 2 pliki w folderze macromedii). Robie verify disk - znajduje jakies 2 illegal names, daje napraw, naprawia. Startuje. Wszystko ok, data niezmieniona, jest ok. Chcialem wyrzucic plytke instalacyjna z napedu poprzez przeciagniecie ikony do kosza. Cos stalo sie z dokiem, ze ikona kosz nie zminimalizowala sie po powiekszeniu, ale spoko - dzieje sie tak czasami. Niestety tym razem w ogole magnification przestalo dzialac pomimo ustawien. Ok, jeszcze nie mam nic odpalonego, zresetuje kompa. Zresetowalem, chcialem rozjasnic ekran i co?..... No i znowu klawisze F dzialaja inaczej niz ustawilem, patrze na godzine... porazka.. jezyki? to samo - znowu wrocilo do ustawien fabrycznych... i jeszcze ta Republika Czeska w opcjach formatowania daty, godziny i waluty... dabljutief? System byl reinstalowany w niedziele. Problem od tego czasu pojawil sie dwukrotnie. Miedzy ostatnimi 'resetami' nic nie bylo doinstalowywane. Bede wdzieczny za jakies wskazowki jak wytropic i zneutralizowac problem.

#2 hwojtek

hwojtek
  • 1 273 postów
  • SkądGrzebienisko - Warszawa - cała Europa

Napisano 28 września 2005 - 10:09

Podejrzewam obluzowaną baterię podtrzymującą NVRAM.

#3 cyprian.pl

cyprian.pl
  • 162 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 28 września 2005 - 10:51

Podejrzewam obluzowaną baterię podtrzymującą NVRAM.


AFAIK iBooki nie maja takich baterii...

#4 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 września 2005 - 11:37

Mają, mają. Jednak spróbowałbym również zresetowanie PRAMu, bo może tu tkwi przyczyna problemów. Oczywiście uprawnienia na dysku zostały skontrolowane i próbowałeś oczyścić pliki cache?

#5 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 28 września 2005 - 13:51

Gaśnie ekran? Resetuje się data? Hm... niestety skądś znam te objawy... :?

Najprawdopodbniej chodzi o baterię podtrzymującą właśnie godzinę (to chyba ten wspomniany NVRAM). Wymień ją, a jak nie to zaraz poszukam wątku, gdzie pisałem jak ten problem omijać...

PS.
Masz OS9 prócz Xa? Jeśli o to chodzi, co u mnie, to będzie Ci potrzebny...


#6 cyprian.pl

cyprian.pl
  • 162 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 28 września 2005 - 17:22

Mają, mają. Jednak spróbowałbym również zresetowanie PRAMu, bo może tu tkwi przyczyna problemów. Oczywiście uprawnienia na dysku zostały skontrolowane i próbowałeś oczyścić pliki cache?


Nie wiem.
Sprzedawca ze salonu we Wro twierdzi jednak co innego.

PRAM resetowalem przed instalacja systemu. Tak jak PMU.
Uprawienia oraz dysk przepuscilem przez Disk Utility z plytki instalcyjnej dzisiaj, a posteriori.
Podkreslam: system byl instalowany w niedziele, w poniedzialek po raz pierwszy zrobil sie taki reset.

[ Dodano: 2005-09-28, 18:26 ]

Gaśnie ekran? Resetuje się data? Hm... niestety skądś znam te objawy... :?

Najprawdopodbniej chodzi o baterię podtrzymującą właśnie godzinę (to chyba ten wspomniany NVRAM). Wymień ją, a jak nie to zaraz poszukam wątku, gdzie pisałem jak ten problem omijać...

PS.
Masz OS9 prócz Xa? Jeśli o to chodzi, co u mnie, to będzie Ci potrzebny...


:) widze ze na dwoch forach lecimy :)
To odpowiem takze tutaj:

Z ta data to byc moze nie wyrazilem sie jasno, moze ucieklo mi to w natloku problemow.
Zmienia sie format daty i godziny (na ten jaki maja w Republice Czeskiej heh + AM/PM czy jakos).
Sama data i gdozina jest ok.

Z ekranem nic sie nie dzeje.

Tak, jest to iBook 12" G4 1.33, edycja 2005.

#7 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 28 września 2005 - 17:40

Natomiast nie wiem gdzie o jakims wygaszonym ekranie pisalem.

Zresetowalem, chcialem rozjasnic ekran i co?..... No i znowu klawisze F dzialaja inaczej niz ustawilem, patrze na godzine... porazka...


U mnie, kiedy odłączę PowerBooka od zasilania (mam padniętą baterię od zegraka), to po restarcie cały ekran jest ciemny i muszę go podjaśnić, bo nic nie widać. Do tego jest rozstrojona data i godzina do ustawień fabrycznych...


Ale jeśli u Ciebie jest inaczej, to już nie wiem, o co chodzi...
Spróbuj może utworzyć nowego użytkownika i sprawdź, czy na nim też występują Twoje problemy... może to tylko uszkodzone ustawienia jakieś?

[ Dodano: 2005-09-28, 18:41 ]

widze ze na dwoch forach lecimy

Zgadza się :D 8)

#8 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 września 2005 - 19:56

Zmienia sie format daty i godziny (na ten jaki maja w Republice Czeskiej heh + AM/PM czy jakos).
Sama data i gdozina jest ok.

To jednak spróbuj za pomocą programu Cocktail lub TinkerTool System wyczyścić pliki cache i preferencje - to wygląda na tego typu problem.

#9 cyprian.pl

cyprian.pl
  • 162 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 30 września 2005 - 10:18

Podejrzewam obluzowaną baterię podtrzymującą NVRAM.


Dzisiaj resetowalem PRAM (chyba wtedy takze NVRAM sie resetuje?) i zresetowaly sie takze inne ustawienia, ktore przy wystapieniu problemu sa ok.
Zatem chyba ta opcje mozna odrzucic.

#10 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 30 września 2005 - 12:19

Czy po włączeniu komputera automatycznie loguje się na Twoje konto? Jeżeli tak, to spróbuj stworzyć nowe konto użytkownika i sprawdź, czy w jego przypadku również będą występowały te same objawy.

#11 cyprian.pl

cyprian.pl
  • 162 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 30 września 2005 - 12:27

Czy po włączeniu komputera automatycznie loguje się na Twoje konto? Jeżeli tak, to spróbuj stworzyć nowe konto użytkownika i sprawdź, czy w jego przypadku również będą występowały te same objawy.


Jak juz pisalem wczesniej te objawy nie wystepuja przy kazdym restarcie, zatem oczywiscie moge stworzyc nowe konto i sie na nie logowac, ale skoro problem nie wystepuje przy kazdym logowaniu to... hm...

W dodatku od trzech dni po obudzeniu kompa rano AP nie ma polaczenia ze stacja bazowa - nie pomaga reset stacji, wyl/wl AP, dopiero restart komputera.

PS. Watek ten takze poruszany jest tutaj.
PPS. Pozdrawiam administratora, ktory dzielnie wycina moje nie na temat wypowiedzi...

#12 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 30 września 2005 - 13:26

No więc stwórz i popróbuj - to wyjaśni czy problemy nie dotyczą uszkodzonych plików preferencji / cache.

#13 cyprian.pl

cyprian.pl
  • 162 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 30 września 2005 - 14:16

No więc stwórz i popróbuj - to wyjaśni czy problemy nie dotyczą uszkodzonych plików preferencji / cache.


Ok, ale jak sobie wyobrazasz prace na koncie, ktore nie ma zadnych ustwien, skoro ten problem nie wystepuje zawsze?

Zrobilem taki eksperyment (bo tak wlasnie postepuje wylaczajac kompa na noc):
Uspilem go, odlaczylem od zasilania, zostawilem na kilkanascie minut (fakt, ze w nocy dluzej sobie tak spi), podlaczylem zasilanie i obudzilem... Wszystko super, nic sie nie stalo....

#14 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 30 września 2005 - 18:23

A jak sobie wyobrażasz zdalne rozwiązanie problemu bez wypróbowywania różnych rozwiązań w celu postawienia diagnozy? Nie proponuję Ci poza tym pracy na nowym koncie, ale to, żebyś je skonfigurował po swojemu i ustawił jako automatycznie logowane konto. Rano po prostu ręcznie przełączysz się na stare konto, a przez parę dni takich zabiegów przekonasz się, czy przypadkiem problem nie zniknął. Nota bene próbowałeś w końcu usunąć pliki cache?

#15 cyprian.pl

cyprian.pl
  • 162 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 30 września 2005 - 18:43

A jak sobie wyobrażasz zdalne rozwiązanie problemu bez wypróbowywania różnych rozwiązań w celu postawienia diagnozy?


Spoko, nie to zebym byl niewdziecznikiem skonczonym.
Ja nieoczekuje niemozliwego.
Kazda sugestie staram sie wprowadzic w zycie.

Nie proponuję Ci poza tym pracy na nowym koncie, ale to, żebyś je skonfigurował po swojemu i ustawił jako automatycznie logowane konto. Rano po prostu ręcznie przełączysz się na stare konto, a przez parę dni takich zabiegów przekonasz się, czy przypadkiem problem nie zniknął. Nota bene próbowałeś w końcu usunąć pliki cache?


Tak, czyscilem pliki cache, ale problem chyba z raz wystapil po tym.
Dzisiaj resetowalem PRAM i cos tam jeszcze grzebalem.
Jezeli problem wystapi chociaz raz, zastosuje sie do Twojej rady (utworzyc nowe swieze konto z autologinem i przelaczac sie na stare).

Tak wlasnie zauwazylem, ze od wczoraj chyba iBook nie budzi sie po otworzeniu pokrywy, tylko z przycisku :/
Sprawdzilem w System Profiler i okazalo sie, ze (z jakiegos blizej nieokreslonego powodu) mam dla AC Power:
Wake On Clamshell Open: No
Natomiast dla Battery:
Wake On Clamshell Open: Yes

Gdzie, jak lub czym moglbym to zmienic?
(I dlaczego nagle sie to zmienilo)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych