Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Nadal chore ceny w Polsce i brak online Apple Store (może jakaś forumowa akcja?)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
133 odpowiedzi w tym temacie

#1 ono

ono
  • 44 postów
  • SkądKraków

Napisano 17 listopada 2010 - 14:54

Witam,

Nie wiem czy to jest dobry dział, ale chciałbym znów podnieść znów temat nienormalnych cen sprzętu Apple w Polsce. Myślę, że zorganizowana akcja wysyłania maili na support Apple'owski (zagraniczny - nie do SADu) albo jakaś petycja online mogłaby zmienić sytuację.

Jako że ostatniego MBP kupowałem w 2007 (we Francji), zacząłem się przymierzać do zmiany sprzętu. Niestety nie planuję wyjeżdżać. Dodatkowo musem dla mnie jest klawiatura US (normalny podłużny Return). Niestety jak się dowiedziałem, że ceny w Polsce nadal są na chorym poziomie w porównaniu z cenami w reszcie EU oraz czas oczekiwania na sprzęt z taką klawiaturą u polskiego dystrybutora to 6 tygodni to się załamałem! Na AppleStore UK czeka się 3 dni.
Niestety kupowanie za granicą i kombinowanie z przesyłką to dla mnie same problemy jeśli chcę odliczyć VAT (jestem VATowcem).

Wracając do tematu wysmarowałem maila (niżej) na support i do Steve'a ;) Może Wy forumowicze też moglibyście się dołączyć i powysyłać takie maile. W grupie siła, wiem że taka akcja się udała w przypadku polskiego języka na PS3. Pokażmy ilu nas jest - zainteresowanych kupnem sprzętu po normalnych cenach, bez kombinacji z przewożeniem przez granicę, etc. etc.

Niestety mam świadomość, że na pomoc iSource VAD nie ma co liczyć, bo dla nich obecna sytuacja jest jak najbardziej korzystna.

Pozdrawiam.

To: contactus.uk@euro.apple.com, sjobs@apple.com, steve@apple.com, contactus.ie@euro.apple.com
Subject: Why Apple products in Poland have highest prices in Europe & probably in the world!?

Dear Steve, Dear Apple Support,

I am iPhone registered developer living in Poland. Since 6 years we are member of EU, but I feel like a 3rd class citizen. All Apple prices are set in Poland by local VAD to unbelievable high prices comparing to other EU countries, usually prices are about 15% (notebooks) to even 50% higher (mac minis, apple tv, ipads) in Poland than in western Europe (I am not comparing to US prices because it would be even more tragic).

This situation was sick 3 years ago, when I bought my last MacBook Pro. I was working in Paris at that time so I decided to use French Apple Store. But now I am back to Poland, and the situation is still sick after 3 years.

I want to order new MacBook Pro with US keyboard (I am used to - hate this ISO vertical Return) but aside paying these 15% more I would need to wait 6 weeks for dispatch here in Poland - comparing to 3 days + free delivery at UK Apple Store!!!

Look, we want to use your products here in Poland, but not for such price - much higher than in the wealthiest EU countries.
Please open web Apple Store in Poland and charge us Euro price equivalent. Why much smaller countries like Portugal (3x smaller) or Denmark (8x smaller) can have their own online Apple Stores, but Poland cannot!?

FYI one month ago Amazon UK introduced free shipping to Poland, I would buy MacBook there if only I could choose US keyboard, but I can't :( Probably won't buy new MacBook until there will be opportunity to visit USA or UK. Unfortunately this is way many or most people do here in Poland, I this is the way I got my iPad - brought by my friend from US.

Until this pricing situation gets normal, Apple products in Poland will be considered exclusive and sales will be very low, comparing to others like Sony, Toshiba - pricing their products at the same level in whole Europe.



#2 grzes_l

grzes_l
  • 3 397 postów
  • SkądGdynia

Napisano 17 listopada 2010 - 15:10

Wzruszylem sie. Mysle, ze Steve i w ogole cale Apple ze lzami w oczach wysla grupe specjalna prywatnym jetem by zrobila tu porzadek.

#3 marcusp

marcusp
  • 362 postów

Napisano 17 listopada 2010 - 19:43

A jaki masz problem z zakupem komputera na działalność za granicą? Przecież jak masz Euro NIP to kupujesz bez VAT. Jak masz problem w UK, to kup komputer w notebook.de - sprzedają dla firm bez VAT, wysyłają do Polski, dopłata do klawiatury angielskiej 1EUR.

#4 arturcisz

arturcisz
  • 10 155 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 listopada 2010 - 19:45

Zapchać im skrzynkę to chyba nie jest rozwiązanie.

#5 simonek

simonek
  • 284 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 listopada 2010 - 20:13

Wszystko fajnie ale nad gramatyką angielską mógłbyś popracować... żeby było już tak na maksa profesjonalnie;). Tak czy inaczej na nagły obrót sprawy to nie ma co liczyć.

#6 BiM Service

BiM Service

    user_jgora

  • 972 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 17 listopada 2010 - 20:25

OK, a myslisz ze ceny SRP - na ktorych bazuja resellerzy to kto ustala? :) Jesli powstanie Apple Store, to ceny beda DOKLADNIE TAKIE SAME jak np. w iSpotach...

#7 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 17 listopada 2010 - 20:56

Dla uczciwości należałoby dodać, że mamy również najwyższy VAT w Europie poza krajami Skandynawii i Węgrami.

#8 brachson

brachson
  • 145 postów

Napisano 17 listopada 2010 - 21:27

Wszystko fajnie ale nad gramatyką angielską mógłbyś popracować... żeby było już tak na maksa profesjonalnie;). Tak czy inaczej na nagły obrót sprawy to nie ma co liczyć.



o widzę profesjonalista "native" się znalazł - trzeba była napisać a nie komentować....

#9 tomkierz

tomkierz
  • 270 postów

Napisano 17 listopada 2010 - 21:39

Moim zdaniem ceny nie są wysokie przez widzimisie ispotu tylko także przez to, że aby sprowadzić legalnie sprzęt apple do Polski trzeba zapłacić cło, zapłacić za wysyłke itd. Pamietajmy, że wynajem sklepu w centrum handlowym i wszelkie inne koszty nie są małe. Szczególnie, że w ispocie nie ma jakiegoś ogromnego ruchu. Przykładowo cena MBP 13" na allegro to jakieś 4300zł. Koszt takiego samego modelu w apple store w NY to jakieś 3600-3700zł. Czy 600zł różnicy to dużo? Z uwagi na to, że sprzedawca musi coś zarobić, do tego zapłacić za przesyłkę do PL, załatwić kogoś kto mu to kupi i wyśle no i do tego ryzykuje zapłate cła. Na ceny porównywalne do tych z US nie ma co liczyć i nie jest to wina ispotu czy chciwych sprzedawców na allegro ale tego ile trzeba dopłacić aby móc legalnie sprzedać taki sprzęt w Polsce. Jeżeli dla ciebie 600zł różnicy w cenie to dużo to kup sobie samemu lapka na ebayu z przesyłką do Polski. Jak zobaczysz, że możesz stracić więcej niż zyskać to okaże się, że ostatecznie kupisz sprzęt na allegro. MBP to tylko przykład.

#10 grzes_l

grzes_l
  • 3 397 postów
  • SkądGdynia

Napisano 17 listopada 2010 - 22:15

tomkierz, nie sil się. W tym temacie (cen sprzedaży) myślenie juz dawno umarło. Bo ze edukacja leży to wiadomo. Jedyna możliwa reakcja to wzruszenie ramionami.

#11 michalspd

michalspd
  • 132 postów

Napisano 17 listopada 2010 - 22:54

Dla uczciwości należałoby dodać, że mamy również najwyższy VAT w Europie poza krajami Skandynawii i Węgrami.


Tak w Danii masz nie 22, a 25 % i nadal apple są od 10 do 35% taniej.

#12 tomkierz

tomkierz
  • 270 postów

Napisano 17 listopada 2010 - 23:02

MBP 13" - 9000DKK czyli jakieś 4770zł, licząc nawet po kursie średnim z nbp.pl. Nie widzię tutaj MINIMUM 10% niższej ceny niż nawet w ispocie, nie mówiąc o allegro. P.S. Jeszcze brakuje tylko tego, żeby ktoś zaczął pisać że Polacy mało zarabiają a ceny takie jak na "zachodzie" ;) EDIT: dzięki Arturcisz, temat już jest kompletny! ;)

#13 simonek

simonek
  • 284 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 listopada 2010 - 23:08

o widzę profesjonalista "native" się znalazł - trzeba była napisać a nie komentować....


Co Ty taki wrażliwy? To nie była złośliwość tylko konstruktywna krytyka.

#14 arturcisz

arturcisz
  • 10 155 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 listopada 2010 - 23:23

P.S. Jeszcze brakuje tylko tego, żeby ktoś zaczął pisać że Polacy mało zarabiają a ceny takie jak na "zachodzie" ;)


I jeszcze do tego Polacy mało zarabiają a ceny jak na "zachodzie" :P

#15 Heniutek

Heniutek
  • 423 postów
  • Płeć:

Napisano 17 listopada 2010 - 23:48

Moim zdaniem ceny nie są wysokie przez widzimisie ispotu tylko także przez to, że aby sprowadzić legalnie sprzęt apple do Polski trzeba zapłacić cło, zapłacić za wysyłke itd. Pamietajmy, że wynajem sklepu w centrum handlowym i wszelkie inne koszty nie są małe.


Coś się zmieniło w innych krajach?
Znieśli cła, podatki, czynsze czy też kapitaliści zrezygnowali z dochodów?
Oni też tam to muszą płacić :-)

Pozdrawiam,
Tomek

#16 tomkierz

tomkierz
  • 270 postów

Napisano 17 listopada 2010 - 23:56

Ale czy ja napisałem, że gdzie indziej jest taniej? Napisałem, że nigdy nie będzie tak tanio jak w US.

#17 Heniutek

Heniutek
  • 423 postów
  • Płeć:

Napisano 18 listopada 2010 - 00:00

Ale czy ja napisałem, że gdzie indziej jest taniej? Napisałem, że nigdy nie będzie tak tanio jak w US.


To mnie też zastanawia bo przecież oni w USA również mają te wszystkie opłaty. Dodatkowo wyższe koszty pracy.

Pozdrawiam,
Tomek

#18 tomkierz

tomkierz
  • 270 postów

Napisano 18 listopada 2010 - 00:10

Żartujesz, prawda?

#19 goodboy25

goodboy25
  • 4 354 postów
  • SkądWaWa

Napisano 18 listopada 2010 - 00:30

Moim zdaniem ceny nie są wysokie przez widzimisie ispotu tylko także przez to, że aby sprowadzić legalnie sprzęt apple do Polski trzeba zapłacić cło, zapłacić za wysyłke itd. Pamietajmy, że wynajem sklepu w centrum handlowym i wszelkie inne koszty nie są małe. Szczególnie, że w ispocie nie ma jakiegoś ogromnego ruchu. Przykładowo cena MBP 13" na allegro to jakieś 4300zł. Koszt takiego samego modelu w apple store w NY to jakieś 3600-3700zł. Czy 600zł różnicy to dużo? Z uwagi na to, że sprzedawca musi coś zarobić, do tego zapłacić za przesyłkę do PL, załatwić kogoś kto mu to kupi i wyśle no i do tego ryzykuje zapłate cła. Na ceny porównywalne do tych z US nie ma co liczyć i nie jest to wina ispotu czy chciwych sprzedawców na allegro ale tego ile trzeba dopłacić aby móc legalnie sprzedać taki sprzęt w Polsce. Jeżeli dla ciebie 600zł różnicy w cenie to dużo to kup sobie samemu lapka na ebayu z przesyłką do Polski. Jak zobaczysz, że możesz stracić więcej niż zyskać to okaże się, że ostatecznie kupisz sprzęt na allegro. MBP to tylko przykład.

Nie byłbym tego taki pewien. O widzimisiowskim prowadzeniu polityki cenowej przez iSource świadczy choćby cena iPhone 4 na przestrzeni kilkunastu ostatnich tygodni. Najpierw 4500zł, teraz 3399zł. Ten przykład pokazuje dwie rzeczy
a) jak ogromne marże narzuca sobie iSource
B) w dobie gigantycznej konkurencji (sprzedaż na allegro, sprzedaż subsydiowana u operatorów razem z abonamentem) potrafią spuścić cene i to bardzo mocno, aby w ogole ktokolwiek był zainteresowany kupnem w ich salonie

Tłumaczenie o luksusowych lokalizacjach i wysokich czynszach to takie usprawiedliwianie na siłę. Jakoś Saturn też wynajmuje w najlepszych i najdroższych centrach handlowych i to wielokrotnie większe powierzchnie, a mimo to potrafi urządzać dni bez vatu (w tym na sprzęt Apple), czyli z automatu -22% dla klienta i to pomimo tego, że jest pośrednikiem od iSource, czyli hurtowo kupuuje za większą cenę niż oni bezpośrednio od Apple, co jeszcze gorzej świadczy o iSource. Zatem jak się chce to można.

Inny przykład iSource'owego chamstwa to ceny nowych iPodów touch. Za cholerę nie wiem czemu ceny nowych generacji podrożały średnio o 100-200zł, pomimo spadku ceny dolara.


ps: Temat uważam powinien zostać przeniesiony na główną MyApple, żeby raziło po gałach iSource. Tu będzie marginalizowany, a i też jest w złym dziale.

#20 tomkierz

tomkierz
  • 270 postów

Napisano 18 listopada 2010 - 01:04

Nie staram się ich usprawiedliwiać na siłe, staram się to po prostu zrozumieć. Sprawdziłem sobie właśnie z ciekawości ceny ispotu i ceny na duńskim apple store ponieważ kolega wyżej starał się pokazać, że ceny tam są o wiele niższe. Z tego co widze to... nie są. Pozatym pisząc tamtego posta nie chciałem usprawiedliwiać ispotu ale pokazać, że ceny produktów apple dostępnych w polsce nie są aż takie złodziejskie jak sie niektórym wydaje. Mówie tu głównie o allegro, gdzie można kupić sprzęt apple za w miare normalną cenę. Zresztą saturn, MM i ich promocje to całkiem inny temat. Ceny podczas "dni bez vatu" i tak są często wyższe niż normalne ceny w innych sklepach internetowych. Te sklepy mają ogromny asortyment i mogą sobie pozwolić na obniżenie ceny tv o powiedzmy 100zł, i tak na nim zarobią, za to skroją cię na wielu innych rzeczach. Jak czasami patrzę na ceny zwykłych kabli w saturnie to śmiać mi się chce. Jeśli chodzi o ceny ipodów touch to wystarczy spojrzeć na ceny np. w uk. iTouch 8gb kosztuje 190Ł, więc to też nie jest za tanio, a pamietajmy, że to jest apple store a nie reseller. Pozatym nie można zachowywać się tak jakby ispot miał monopol na sprzęt apple. Pisać maile do Jobsa bo reseller ma takie a takie ceny. Nie podoba się to znajdz gdzieś taniej i po prostu kup. To tak jakby pisać do wydawcy gry, że Saturn sprzedaje gre na ps3 za 230zł a nie po 190 jak inni. W zasadzie każdy sprzęt apple można dostać na allegro lub kupić za granicą taniej.

#21 Beyo

Beyo
  • 162 postów
  • SkądPoznań

Napisano 18 listopada 2010 - 01:29

Bo latwiej wzruszać ramionami niż coś zrobić? Cło to ochrona wlasnego rynku przed towarem sprowadzanym z zagranicy dla ochrony wlasnego producenta..a ja sie pytam..kto w Polsce produkuje polskie komputery????

#22 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 18 listopada 2010 - 07:37

Najzabawniejsze jest to, że na komputery nie ma cła. Tzn. w sensie prawnym jest ale stawka wynosi 0%. Jednakże w każdej dyskusji na temat cen pojawia się to mityczne cło. Co do samych cen to protestują głównie osoby niemające świadomości kosztów pracy w Polsce, jak i, częściowo, narzutów na ceny nałożonych przez Państwo. VAT w PL to obecnie 22%, od stycznia 23%, w USA nie ma VAT ale jest stanowy Sales Tax, wynoszący w większości stanów 8-10%! (przy czym ceny w Apple Store podawane są netto, bo taki jest w Stanach zwyczaj). Do tego Apple ma inne ceny na Europę a inne na USA. Koszty pracy w Polsce to kolejny problem, ZUS, NFZ, ubezpieczenie rentowe, fundusz pracowniczy itd, itp. Ilość haraczy wymuszanych przez Państwo jest ogromna i składa się na 40% wynagrodzenia pracownika. Powoduje to, że przy niskiej sprzedaży narzut na cenę jednostkową siłą rzeczy musi być spory, to są niestety koszty kupowania towaru elitarnego :)

#23 grzes_l

grzes_l
  • 3 397 postów
  • SkądGdynia

Napisano 18 listopada 2010 - 08:40

I tak najlepsze jest porownanie Saturna gdzie sprzedaje sie setki marek od najtanszych po najdrozsze i asortyment od baterii do lodowki niemal hurtowo, do malych sklepikow z ograniczonym asortymentem gdzie ledwie cos sie sprzedaje. Co sie zaczyna temat o "zlodziejsckich" cenach to normalnie zaczalbym nagrody Darwina rozdawac. A najlepsze jest "zrobmy cos z tym", zeby nam w prezencie rozdawali... Chlopie, nie stac Cie na Apple - jest Acer, Samsung, Alcatel...

#24 arturcisz

arturcisz
  • 10 155 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 18 listopada 2010 - 08:49

I tak najlepsze jest porownanie Saturna gdzie sprzedaje sie setki marek od najtanszych po najdrozsze i asortyment od baterii do lodowki niemal hurtowo, do malych sklepikow z ograniczonym asortymentem gdzie ledwie cos sie sprzedaje.

Co sie zaczyna temat o "zlodziejsckich" cenach to normalnie zaczalbym nagrody Darwina rozdawac. A najlepsze jest "zrobmy cos z tym", zeby nam w prezencie rozdawali...
Chlopie, nie stac Cie na Apple - jest Acer, Samsung, Alcatel...


Wlasnie nie stac mnie na Acer, Samsung, Alcatel - dlatego kupilem Apple ;)

#25 toki

toki
  • 1 210 postów
  • SkądPL

Napisano 18 listopada 2010 - 08:51

może i ceny są wysokie ale płacimy za markę. Przecież notebook Sony Vaio jest sporo droższy od acera a tak samo na nim windows działa. W przypadku macbooka to ok, cena jest wysoka ale w końcu marka, pomijając słabą jakość. Nikt nikomu nie broni jechać do de czy uk i kupić. A przy zakupie na firmę to znowu nie przesadzajmy z oszczędnościami bo auto z kratką za 200tys. to tak ale notebook za 5000 to już drogo... ot taka polska mentalność...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych